Njoftime

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’, që këtu organizohet prej 31 vitesh, në nderim të heronjve dhe dëshmorëve të kombit, të rënë përgjatë janarëve të acartë të historisë sonë, në përpjekje të parreshtura për mbrojtje të identitetit dhe mëvetësisë, për pavarësi dhe sovranitet të trojeve etnike. …

Më shumë...

Ka ndëruar jetë Ramadan Idriz Javori, pjestarë i Brigadës 122 Imer Krasniqi

Ka ndëruar jetë Ramadan Idriz Javori, pjestarë i Brigadës 121 Ismet Jashari "KUMANOVA"

Sot ka ndërruar jetë, veterani Ramadan Idriz Javori, pjesëtarë i Brigadës 122 Imer Krasniqi. Varrimi bëhet sot në orën 14:30 në varrezat e fshatin Llazicë. Ramadani ishte Invalid i luftës së UCK -së. Me këtë bashkëluftëtari i tij Enver Hoti ka shkruar: më ka pikëlluar  shumë lajmi për largimin nga …

Më shumë...

OJQ-ja Gratë Intelektuale të Drenicës sot mbanë rotestë paqësore kundër dhunës dhe vrajses së grave

Dita Ndërkombëtare në Mbështetje te Viktimave të Torturës

OJQ-ja  Gratë Intelektuale të Drenicës, ka bërë thirrje për protestë, kundër vrasjes së të zonjës Lirie Qerimaj nga bashkëshorti i saj në fshatin Llaushë të Skënderajt. Në postim thuhet: Të dashur qytetare e qytetarë të komunës së Skënderajt. Ju ftojmë sot në orën 12:00 në Protestë paqësore kundër dhunës dhe …

Më shumë...

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-presidentit Hashim Thaçi. Bashota përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se mungesën e ish-presidentit Thaçi po ndjejnë të gjithë miqtë, bashkëluftëtarët dhe bashkëpunëtorët e tij. “Sot isha në vizitë tek babai i bashkëluftëtarit e mikut …

Më shumë...

Shqipëria e Turqia vendet me përqindje të larta të të rinjve prej 15 deri në 29 vjeç në raport me popullsinë e përgjithshme

Shqipëria e Turqia vendet me përqindje të larta të të rinjve prej 15 deri në 29 vjeç në raport me popullsinë e përgjithshme

Eurostat bëri një radhitje të vendeve dhe rajoneve të Evropës, me një hartë që identifikon rajonet që kanë më shumë të rinj me rastin e vitit që sapo nisëm. Viti 2022 është shpallur Viti Europian i Rinisë, ku pritet të ndërmerren një sërë politikash dhe nismash për të rritur produktivitetin …

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Malishevës miratoi projekt-buxhetin për vitin 2022

Në mbledhjen e sotme të Kuvendit Komunal të Malishevës, me shumicën e votave të anëtarëve të Kuvendit është miratuar Projekt-Buxheti i Komunës së Malishevës për vitet 2022-2024, me theks të veçantë për vitin 2022, në vlerë prej 15,655,757 €, që krahasuar me vitin e kaluar, është rreth 755 mijë euro …

Më shumë...

Në moshën 68-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Ukë Rrustë Musa nga fshati Bokshiq i Klinës

KMDLNj kërkon nga veteranët e UÇK-së që mos të që të mos kalojnë nëpër Serbi pasi mund të arrestohen

Në moshën  68-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ukë Rrustë Musa nga fshati Bokshiq i Klinës.  Luftëtari i lirisë, Ukë Rrustë Musa  ka lindur më 27 shkurt të vitit 1954. Varrimi i trupit të tij bëhet nesër  5 janar, në orën 15.00 në varrezat e fshatit, …

Më shumë...

Drejtoria e Radios-Kosova e Lirë, më 4 janar 2022, organizon pritje në shënim të 23-vjetorit të fillimit të transmetimit të programit

RKL

Drejtoria e Radios-Kosova e Lirë njofton se nesër, më 4 janar 2022,  në shënim të 23-vjetorit të  fillimit të transmetimit të programit,  organizon pritje për vizitorët, në lokalet e Radios në Prishtinë, rruga Thimi Mitko, nr. 10. Edhe në këtë përvjetor, ashtu sikur në përvjetorin e vitit të kaluar janë …

Më shumë...

U vodh dhe u plaçkit selia e parë e Radios Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress, në fshatin, Krojmir

U vodh dhe u plaçkit selia e parë e Radios Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress, në fshatin, Krojmir

Nga hajna e plaçkitës ende të pazbuluar, natën mes 1 dhe dy janarit 2022,  u thye dhe u plaçkit  Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Krojmir të Drenicës, të komunës  së Lypjanit. Plaçkitësit kanë marrë një mikser pune, disa mjete teknike, ndërkohë që kanë thyer dyer e dritare të …

Më shumë...

Pas një sëmundje të rëndë, sot ka ndërruar jetë luftëtari i lirisë, eprori e veterani i UÇK-së, Ajvaz Karpuzi nga fshati Shalë i Drenicës

Ka ndërruar jetë ushtari dhe eprori i përkushtuar i UÇK-së, Ajvaz Korpuzi

Sot në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë, luftëtari i radhëve të para të lirisë, Ajvaz Karpuzi, nga fshati Shalë i Drenicës. Gjatë luftës së UÇK-së, fillimisht ka qenë i sistemuar në pikën e Krojmirit, pastaj në Policinë ushtarake të Batalionit të Dytë, “Ruzhdi Salihu”,  të …

Më shumë...

Sot ka nderuar jetë veterani i UÇK-së, Shasivar Ajazaj

Sot ka nderuar jetë veterani i UÇK-së, Shasivar Ajazaj

Zafir Berisha ka bërë me dije se ka vdekur bashkëluftëtari i tij, Shasivar Ajazaj. Berisha ka thënë se Ajazaj ishte një model i ushtarit të vendosur, i cili përkundër plagëve të marra në betejën e Buçes, nuk i është ndarë luftës për liri . “Të qoftë i lehtë dheu i …

Më shumë...

Zana Bajrami-Rama: Situata energjetike në vend – Gjendja aktuale

Kosova do t'i kontrollojë kufijtë e vet energjetikë, pas bashkimit me Bllokun Rregullues të Sistemeve Energjetike Kosovë-Shqipëri

 Njoftohen qytetarët e vendit që bazuar në përgatitjet dhe planifikimet e operatorëve përgjegjës në tregun e energjisë elektrike në Kosovë për sigurimin e energjisë së nevojshme për mbulim të konsumit, përfshirë edhe mbështetjen nga Republika e Shqipërisë, sot me 31 dhjetor 2021 nuk do të ketë kufizime në furnizimin me …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati dhe aktori Kreshnik Ibrahimi, kanë shpërndarë pako ushqimore

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati dhe aktori Kreshnik Ibrahimi, kanë shpërndarë pako ushqimore

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati dhe aktori Kreshnik Ibrahimi, sot kanë shpërndarë pako ushqimore, për disa familje ne nevojë. Këto pako ushqimore, janë siguruar nga një aktivitet humanitar që aktori e kishte mbajtur gjatë ditës së djeshme, në bashkëpunim edhe me komunën. “Jam shumë i lumtur që në …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka shkarkuar sot Fidaim Sahitin, drejtorin e Shërbimit Gjeologjik të Kosovës

Qeveria e Kosovës ka shkarkuar sot Fidaim Sahitin, drejtorin e Shërbimit Gjeologjik të Kosovës

Qeveria e Kosovës ka shkarkuar sot Fidaim Sahitin, drejtorin e Shërbimit Gjeologjik të Kosovës, të emëruar në këtë detyrë më 22 janar, 2020. Sahiti ishte emëruar shef i ShGjK-së, me vendim të ish-kryeministrit Ramush Haradinaj. Mandati i Sahitit, shkarkimi i të cilit u shqyrtua në mbledhjen e 52-të, të Qeverisë …

Më shumë...

Sot në Mitrovicë me aktivitete tematike u përkujtua dëshmori i kombit, Mehë Uka

Sot në Mitrovicë me aktivitete tematike u përkujtua dëshmori i kombit, Mehë Uka

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza, i shoqëruar nga nënkryetari ,Arian Tahiri, drejtori për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bahtir Maxhuni, si dhe përfaqësuesit nga shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, kanë vendosur buqeta me lule të freskëta te shtatorja e heroit të kombit, Mehë Uka, në sheshin e qytetit, …

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, me shumicë të votave, kryesues të Kuvendit ka zgjedhur Argjend Thaçin

Kuvendi i Komunës së Malishevës, me shumicë të votave, kryesues të Kuvendit ka zgjedhur Argjend Thaçin

Kuvendi i Komunës së Malishevës, sot e ka mbajtur mbledhjen e parë të jashtëzakonshme, me rend dite, zgjedhja e kryesuesit, ku me shumicë të votave, kryesues i Kuvendit të Komunës së Malishevës, është zgjedhur Argjend Thaçi. Procesi i votimit për kryesues të Kuvendit të Komunës, ka shkuar në tri raunde, …

Më shumë...