Njoftime

Të dielën në Tërnavë të Besianës shënohet 30 vjetori i Rezistencës së parë të armatosur në Llap

Të dielën në Tërnavë të Besianës shënohet 30 vjetorit të Rezistencës së parë të armatosur në Llap

Më 30 gusht 2020 mbahet manifestimi i 30 vjetorit të Rezistencës së parë të armatosur në Llap. Kjo ngjarje zhvillohet tek oda e familjes Podvorica në Tërnavë në orën 15:00. Po atë ditë do të zbulohet edhe pllaka përkujtimore.

Më shumë...

Nesër në Aqarevë nderohet dëshmori i kombit dhe patrioti i shquar Ismet Rrahmani në 22 vjetorin e rënies heroike

Nesër në Aqarevë nderohet dëshmori i kombit dhe patrioti i shquar Ismet Rrahmani në 22 vjetorin e rënies heroike

Me 27 gusht të vitit 1998 Kosova humbi njërën nga figurat më emblamatike nga radhët e UÇK-së, dëshmorin e patriotin e shquar, Ismet Rrahmanin. Ai u vra duke i dalë në ballë vendit për liri e pavarësi, për tu pëjetësuar kështu heroizmi i tij. E në 22 vjetorin e rënies …

Më shumë...

Sot në Shkup promovohet libri “Nga Gonxhe Bojaxhiu deri te Nënë Tereza, një sagë për jetën e shqiptarëve katolikë të Shkupit”

Sot në Shkup promovohet libri “Nga Gonxhe Bojaxhiu deri te Nënë Tereza, një sagë për jetën e shqiptarëve katolikë të Shkupit”

Nobelistja shqiptare Gonxhe Bojaxhiu – Shën Nënë Tereza u lind më 26 gusht 1910 në Shkup. Tërë jetën e saj ia kushtoi çështjes së bamirësisë, duke i ndihmuar familjet e varfra dhe personat e sëmurë. Nënë Tereza ndërroi jetë më 5 shtator 1997. Për vlerat e saja jetësore, Nënë Tereza …

Më shumë...

Hardh Fest n’pandemi “Shnosh si kokrra”

Hardh Fest n’pandemi “Shnosh si kokrra”

 Festivali “Hardh Fest”, këtë edicion të VI-të vjen me “ONLINE EDITION’ , më datë 4-5 dhe 6 shtator. Kjo si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia Covid-19.  E ky edicion i Hardh Fest do të mbahet nën moton “Shnosh si kokrra”. Slogani u mendua ti përshtatej periudhës në të …

Më shumë...

Nesër përurohet rifillimi i punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve, në fshatin në Korishë

Nesër përurohet rifillimi i punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve, në fshatin në Korishë

Nesër, më 21 gusht (e premte) kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të bëjnë përurimin e rifillimit të punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve në Korishë. Aktiviteti do të mbahet në orën 10:00, në fshatin …

Më shumë...

Dorëzohët manuali për rifillimin e punës edhe në ambiente të mbyllura Hoteliere

OHTK

Përfaqësuesit e Odës Hoteliere dhe Turistike të Kosovës, ne krye me Hysen Sogojeva, kryetarr dhe Visar Demolli, Drejtor egzekutin  sot dorëzuan Manualin për rifillimin e punës brenda ambienteve hoteliere, restoranteve dhe kafiterive, në Kabinetin e Zëvendëskryeministrit të parë Besnik Tahiri. U bisedua për sfidat me të cilat po ballafaqohet ky …

Më shumë...

Në moshën 63-vjeçare ka ndërruar jetë veterani u UÇK-së, Hamdi Ahmet Rrusta nga Shtimja

Në moshën 63-vjeçare ka ndërruar jetë veterani u UÇK-së, Hamdi Ahmet Rrusta nga Shtimja

Dega e Veteranëve të UÇK-së ka bërë të ditur se sot, në moshën 63-vjeçare,   ka ndërruar jetë veterani, Hamdi Ahmet Rrusta nga Shtimja. Veteranët me këtë rast kanë ngushëlluar familjen Rrusta ndërsa kanë bërë të ditur se varrimi do të bëhet  sot në orën 17.00, në Varrezat e Veteranëve,  në …

Më shumë...

Ka vdekur veprimtari i mirënjohur, Rexhë Mehmet Krasniqi

Ka vdekur veprimtari i mirënjohur, Rexhë Mehmet Krasniqi

Në moshën 66-vjeçare  ka vdekur, Rexhë Mehmet  Krasniqi. Ai ishte veprimtar i njohur i çështjes kombëtare, qydh prej viteve të 90-të,  njëri  nga themeluesit e Shoqatës për Kthimin e Shqiptarëve, luftëtar i lirisë  dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me profesion ishte inxhinier i diplomuar i teknologjisë.  Rexhë Krasniqi …

Më shumë...

Në 22-vjetorin e rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj, mbahen aktivitete tematike dhe përkujtimore

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj – Komandant Petriti, nesër, më 15 gusht (e shtunë) Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore. Më poshtë mund të gjeni agjendën e aktiviteteve, ku i pranishëm do të jetë …

Më shumë...

ETEA: Publikohet raporti: “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës”

ETEA: Publikohet raporti: “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës”

Publikohet raporti: “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës” “Fëmijët që lexojnë për shkak se e shijojnë të lexuarit kanë mirëqenie psikologjike më të lartë; si dhe ata që lexojnë më shumë libra në vit kanë mirëqenie psikologjike dhe inteligjencë më të lartë …

Më shumë...

Në moshën 80 vjeçare ka ndërruar jetë Azemine Bushi, nëna e dëshmorit të kombit, Nuri Bushi

Në moshën 80 vjeçare ka ndërruar jetë Azemine Bushi, nëna e dëshmorit të kombit, Nuri Bushi

Në moshën 80 vjeçare ka ndërruar jetë Azemine Bushi, nëna që e lindi e rriti dhe ia fali atdheut dëshmorin e kombit Nuri Bushi. Ishte dhe mbeti një Nënë Qëndresë e pa thyeshme në stuhi dhe e papërkulshme ndaj pushtuesit. Ishte një nënë që me krenari barti epitetin e lavdishëm …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së dhe ish drejtori komunal, Hajrullah Mazreku nga Malisheva

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së dhe ish drejtori komunal, Hajrullah Mazreku nga Malisheva

Ka ndërruar jetë veterani i luftës së UÇK-së dhe ish drejtori komunal, Hajrullah Mazreku nga Malisheva. Me rastin e vdekjes së hershme të Hajrullah Mazrekut, ish drejtor në Komunën e Malishevës, kryetari i komunës, Ragip Begaj, i ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për familjen Mazreku, bashkëluftëtarët dhe miqtë e …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Maliq Hoti, pjesëtar i Policisë së Kosovës dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ndahet nga jeta Maliq Hoti, pjesëtar i Policisë së Kosovës dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ka ndërruar jetë Maliq Hoti, pjesëtar i Policisë së Kosovës dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Njoftimi për vdekjen e tij e kanë dhënë familjarët në rrjetet sociale. “Pushofsh në parajsë Maliq Hoti! Shoku im kojshija i parë bashkëluftëtari im pjesëtari i Policisë se Kosovës ndërroi jetë pas një …

Më shumë...

Sasha Gjorgjeviq: Në hyrje të lagjes Soçanica, ku ndodhet vend-mbeturina e autove, ka filluar të derdhet nafta

Sasha Gjorgjeviq: Në hyrje të lagjes Soçanica, ku ndodhet vend-mbeturina e autove, ka filluar të derdhet nafta

Sasha Gjorgjeviq nga Leposaviqi, ka bërë të ditur për mediet se në  hyrje të lagjes Soçanica, dy metra nga rruga, ku  ndodhet vend-mbeturina e autove, ka filluar të derdhet nafta, por ende nuk ka dalë në vendin e derdhjes, Policia e Kosovës, të cilës edhe i pamundësohet qarkullimi për shkak …

Më shumë...

Ajet Godeni ( pas vdekjes ) dekorohet nga Presidenti i Republikës së Kosovës me urdhrin “ Hasan Prishtina “

Ajet Godeni ( pas vdekjes ) dekorohet nga Presidenti i Republikës së Kosovës me urdhrin “ Hasan Prishtina “

 Ajet Godeni jatak besnik i Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare Ndër ata pak jatakë, që i qëndruan besnik çështjes kombëtare, që i mbajtën dhe nuk i denoncuan asnjëherë të strehuarit e tyre, ishte Ajet Brahimi, i njohur në popull si Ajet Godeni.       Ajet  Godeni lindi më 1886 në fshatin Karaçicë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Mujë Mala nga Kopiliqi i Poshtëm i Skenderajt i cili gjatë luftës bluante miell pë t’u siguruar bukë të zhvendosurve

Ndahet nga jeta Mujë Mala nga Kopiliqi i Poshtëm i Skenderajt i cili gjatë luftës bluante miell pë t'u siguruar bukë

Në mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë Mujë Mala nga Kopiliqi i Poshtëm i Skenderajt, i cili gjatë luftës ishte pronar i “Mullirit të Malës” që falë angazhimit të tij 50.000 të zhvendosurve nga zonat e luftës u sigurojë ushqim të pandërprerë. “Ai punonte 7 ditë në javë dhe 24 …

Më shumë...