Njoftime

Nesër në Prishtinë mbahet një aktivitet simbolik në përkujtim të ish-anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari

Policia e Kosovës fillon me intervistimin e 15 personave për rastin e vdekjes së Astrit Deharit në burgun e Prizrenit

Të hënën më 28 tetor do të mbahet një aktivitet simbolik në përkujtim të ish-anëtarit të Vetëvendosjes, Astrit Deharit. Pritet të fillojë në orën 18:00 në rrugën Rexhep Luci (afër Kino ABC) në Prishtinë, aty ku është ngritur edhe murali përkujtimor për Astrit Deharin. Rasti i Astrit Deharit u rikthye …

Më shumë...

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar Nazmi Llapashtica-Lalia janë bërë homazhe

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar, të burgosurit politik dhe luftëtarit të lirisë, Nazmi Llapashtica-Lalia janë bërë homazhe pranë varrit të tij në Dyz të Besianes.. Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë përveç që kanë bërë homazhe pranë varrit të Nazmi Llapashticës, kanë organizuar …

Më shumë...

Në Kullën e atdhetarit, Ahmet Delia, në Prekaz të Epërm të Skenderajt u mbajt manifestimi “Dita e Plisit”

Në Kullën e atdhetarit, Ahmet Delia në Prekaz të Skenderajt u mbajt manifestimi “Dita e Plisit”, faza e tretë përmbyllëse. Në këtë manifestim u lexuan kumtesa, u rrëfyen anekdota, u kënduan këngë folklorike, dhe u këmbyen fjalë përshëndetëse. Po ashtu, pas këtyre paraqitjeve, programi ka vazhduar në oborrin e Kullës, …

Më shumë...

Më 2 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 30-vjetorit të rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Më 2 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 30-vjetorit të rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

Me moton 30 vjet dhimbje dhe krenari me rastin e 30-vjetorit të rënies së heronjve të kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu më 2 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore dhe disa aktivitete përkujtuese nën organizimin e Shoqërisë Lëvizja, Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve dhe Shoqatës së Burgosurve Politikë. Më fillim …

Më shumë...

Në 6 vjetorin të ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari i LPK-UÇK-së, Bajrush Shaip Xhemajli

Në 6 vjetorin të ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari i LPK-UÇK-së, dhe veterani i çështjes kombëtare Bajrush Shaip Xhemajli. Me këtë rast Shoqëria Lëvizja organizon homazhe me 27 tetor 2019 te varrezat e Kumanovës duke filluar në orën 11.00, ndërkaq në orën 14.00 bëhet zbulimi i pllakës në shtëpinë e …

Më shumë...

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta përkujtohet veprimtari, i burgosuri politik Nazmi Llapashtica-Lalia

Në një vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit atdhetar,të burgosurit politik dhe luftëtarit të lirisë, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata e të Burgosurve Politikë organizojnë homazhe për atdhetarin Nazmi Llapashtica-Lalia. Homazhet mbahen në fshatin Dyz të Besianës, më 26 tetor 2019 duke filluar në orën 13.00. pas homazheve në shtëpinë  …

Më shumë...

Akademi përkujtimore për dëshmorët Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu në 20 vjetorin e rënies

Në 20 vjetorin e rënies përkujtohen dëshmorët Naim Beka, Agim Matoshi e Avni Shehu. Të nderuar bashkëqytetarë, familjarë të Dëshmorëve të Kombit, Invalidë dhe Veteranë të UÇK-së, ftoheni të merrni pjesë në përvjetorin jubilar të rënies heroike të Dëshmorëve të Kombit, Naim Beka – Sokoli, Agim Matoshi dhe Avni Shehu. Më …

Më shumë...

Përurohet libri” Mall e lot nga Stambolli” të autorëve Nazife Prebreza Thaqi dhe Hamdi.V.Thaqi

Sot në bibliotekën Kombëtare të Kosovës në Prishtinë bëhet përurimi i librit me titull” Mall e lot nga Stambolli” të autorëve Nazife Prebreza Thaqi dhe Hamdi.V.Thaqi. Përurimi i këtij libri bëhet sot 23 tetor 2019 duke filluar në orën 12:00.

Më shumë...

Më 22 tetor 2019 përurohet “Gjinekologjia me obstetrikë për infermieri dhe mami”

Të martën, me 22 tetor 2019, në orën 11:00, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, bëhet promovimi i librit “Gjinekologjia me obstetrikë  për infermieri dhe mami” me autore Prof. dr. Myrvete Paçarada dhe bashkautorë  Ass. dr. Vlora Ademi Ibishi dhe Ass. dr. Nyltene Kongjeli.

Më shumë...

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Halil Sinan Canolli, babai i dëshmorit të kombit, Basri Canolli – Shpendi

Ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Halil Sinan Canolli, babai i dëshmorit të kombit, Basri Canolli – Shpendi. Halili dhe familja e tij dhanë shumë për lirinë e vendit dhe ndërtimin e shtetit të Kosovës. Varrimi i të ndjerit bëhet sot me 21.10.2019 në orën 15:30 ne Lagjen Canaj-Marec.

Më shumë...

Mbahet manifestimi, “E diela me Bekim Fehmiun”

Mbahet manifestimi, “E diela me Bekim Fehmiun”

“E diela me Bekim Fehmiun” është aktivitet i ri në kuadër të festivalit “Mirëdita, dobar dan!”, i cili realizohet në Kosovë në një format të rrallë të prezantimit të punës dhe krijmtarisë së aktorit të famshëm shqiptar Bekim Fehmiu. Ky aktivitet i dizajnuar për një publikë të gjërë kosovare, për …

Më shumë...

U përkujtua në 22 vjetorin e rënies heroi i kombit gjeneral, Adrian Krasniqi

U përkujtua në 22 vjetorin e rënies heroi i kombit gjeneral, Adrian Krasniqi

Për të nderuar jetën dhe veprën e gjeneral, Adrian Krasniqit sot vunë kurora lulesh, pranë lapidarit të tij familjarë, bashkëluftëtarë dhe pjesëtarë të FSK-së, përfaqësues të shoqatave të dala nga lufta. Adrian Krasniqi ishte ndër luftëtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe njëkohësisht njëri ndër themeluesit e parë …

Më shumë...

Në 22-vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i radhëve të para të UÇK-së, Adrian Krasniqi

Në 23-vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i radhëve të para të UÇK-së, Adrian Krasniqi

Me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit, gjeneralit Adrian Krasniqi me 16 tetor 2019  mbahen homazhe në orën 11:00 pranë shtatores se Adrianit në qytetin e Pejës. Adrian Krasniqi ishte ndër luftëtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe njëkohësisht njëri ndër themeluesit e …

Më shumë...

Më 20 tetor në Zvicër, prezantohet libri i Bardhyl Mahmuti “Kurthet terminologjike në funksion të mohimit të gjenocidit në Kosovë”

Më 20 tetor në Zvicër, prezantohet libri i Bardhyl Mahmuti "Kurthet terminologjike në funksion të mohimit të gjenocidit në Kosovë"

Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e hapur”, më 20 tetor në Zvicër, prezanton librin më të ri të politologut Bardhyl Mahmuti “Kurthet terminologjike në funksion të mohimit të gjenocidit në Kosovë”. Kurse, përveç prezantimit, aty do të jetë edhe vet autori ku të pranishmit do të kenë mundësi për …

Më shumë...

Nesër, 11 tetor 2019 pritet të fillojnë punimet në kompleksin mermorial “Dëshmorët e Kombit” në fshatin Shqiponjë

Nesër, 11 tetor 2019 pritet të fillojnë punimet në kompleksin mermorial “Dëshmorët e Kombit” në fshatin Shqiponjë

Nesër, 11 tetor, në orën 12:00 pritet të fillojnë punimet në kompleksin mermorial “Dëshmorët e Kombit” në fshatin Shqiponjë ish-Jabllanicë. Kujtojmë që maj të vitit 1999 në Shqiponjë duke u ballafaquar me armikun ranë 38 dëshmorë të familjeve Zeneli, Myrtaj, Qelaj, Mehmetaj dhe u vranë 4 martirë.

Më shumë...