Njoftime

Sot në Rahovec vendoset pllaka pëkujtimore për veprimtarin e çështjes kombëtare, Smjal Haradinaj

Sot në Rahovec vendoset pllaka pëkujtimore për veprimtarin e çështjes kombëtare, Smjal Haradinaj

Me rastin e 5 Majit, ditës së dëshmorëve të kombit, selia qendrore e OVL-UÇK-së, sot do të ketë disa aktivitete: në orën 9:00 bëhen homazhe te shtatorja e Isa Boletinit në Mitrovicë. Në orën 10:00 bëhen homazhe në Prekaz. Në orën 12:00 në Rahovec pjesëmarrje në zbulimin e pllakës përkujtimore …

Më shumë...

FSK: Ushtrimi ushtarak “DEFENDER – Europe 21” dhe Kosova

FSK: Ushtrimi ushtarak “DEFENDER - Europe 21” dhe Kosova

Ushtrimi ushtarak “DEFENDER – Europe 21”  dhe Kosova. Konferenca do të mbahet në ndërtesën e Ministrisë së Mbrojtjes, me datën 6 maj 2021 (ditë e enjte), ora 14:30. Tematika e konferencës është Ushtrimi i madh ushtarak “DEFENDER – Europe 21”, pjesëmarrja e Kosovës, konkretisht FSK-së, rëndësia e pjesëmarrjes, kapacitet që do të angazhohen, përgatitjet …

Më shumë...

Gjatë ditës se sotme në Kosovë pritet të arrijnë mbi 4680 doza të vaksinës anti-Covid, Pifzer

Gjatë ditës se sotme në Kosovë pritet që sot të arrijnë mbi 4680 doza të vaksinës anti-Covid, Pifzer

Në Kosovë pritet që sot të arrijnë mbi 4680 doza të vaksinës anti-Covid, Pifzer. Kjo është bërë e ditur nga Zyra për Informim e Ministrisë së Shëndetësisë. Siç thuhet këto doza janë pjesë e asistencës prej 95 000 dozave që BE i ka ndarë për Kosovën. Tutje, aty thuhej se …

Më shumë...

Agjenda e aktiviteteve për “Ditën e Dëshmorëve” 5 dhe 6 Maj 2021

Gllogjan

Për nderë të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Deçanit, komuna e Deçanit mban aktivitet sipas kësaj agjende: Agjenda e aktiviteteve për “Ditën e Dëshmorëve”  5 dhe 6 Maj 2021 Dt.04. Maj 2021 Ora 10:00 Ekspozitë e nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme të komunës së Deçanit në Hollë …

Më shumë...

Nxënësit e Deçanit përmes organizimit të një ekspozite i nderojnë dëshmorët e kombit dhe figurat kombëtare

Nxënësit e Deçanit përmes organizimit të një ekspozite i nderojnë dëshmorët e kombit dhe figurat kombëtare

Me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Deçanit, nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme të kësaj komune kanë organizuar një ekspozitë përmes së cilës përkujtohen figurat kombëtare të historisë sonë. Kryetari i Komunës, Bashkim Ramosaj, tha se është krenar që nxënësit e shkollave të Deçanit, përmes kësaj ekspozite kujtojnë …

Më shumë...

Sot është dita botërore e zjarrfikësve ku në shumë vende organizohen aktivitete në shenjë respekti për ta

Sot është dita botërore e zjarrfikësve ku në shumë vende organizohen aktivitete në shenjë respekti për ta

4 Maji është ditë e shënuar e shërbimit të zjarrfikësve, ku shtetet organizojnë aktivitete të ndryshme solemne në shenjë të respektit për punën dhe sakrificat që bëjnë zjarrfikësit për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve në raste emergjente. Në këtë ditë të shënuar ndërkombëtare në shtetet e tyre ku veprojnë, zjarrfikësit …

Më shumë...

Në Ditën e Dëshmorëve të Kombit, me 5 maj 2021 në Pejë nderohen të rënët për liri

Në Ditën e Dëshmorëve të Kombit me 5 maj 2021 në Pejë nderohen të rënët për liri

Me rastin e 5 Majit – Ditës së Dëshmorëve të Kombit, shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së dega në Pejë, organizojnë homazhe në nderim të sakrificës së të rënëve për liri. Në orën 9:30 mbahen homazhe në qendër të qytetit Pejë, te Obelisku i Dëshmorëve dhe Shtatorja e Heroit …

Më shumë...

Në 22 vjetorin e rënies në altarin e lirisë nesër nderohen heronjtë e kombit, Fetah Gega dhe Xhavit Bajraktari

Në 22 vjetorin e rënies në altarin e lirisë nderohen heronjtë e kombit, Fetah Gega dhe Xhavit Bajraktari

Për nder të 22 vjetorit të përjetësimit në altarin e lirisë së heronjve Fetah Gega dhe Xhavit Bajraktari, nesër më 2 maj 2021 bëhen homazhe. Në orën 10:00 mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve fshatit Studençan. Në orën 10:30 bëhen homazhe pranë lapidarit tek vendi i rënies në fshatin Shirokë. …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe pjesëtari i FSK-së, Qazim Morina nga Ratkoci i Rahovecit

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe pjesëtari i FSK-së, Qazim Morina nga Ratkoci i Rahovecit

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Rahovec njofton bashkëluftëtarët dhe opinion e gjerë se ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së, ish-pjesëtari i Trupave Mbrojtëse të Kosovës dhe FSK-së Qazim Morina nga fshati Ratkoc. Varrimi i tij bëhet sot me 1 maj 2021 në orën 16.00 …

Më shumë...

Më 1 maj shënohet Kuvendi i Pajtimit të VERRAT E LLUKËS

Verrat e Llukes

Komuna e Deçanit  bën të ditur se më 1 maj 2021 në ora 12:00, në nderim të ngjarjes më të madhe të bashkimit të shqiptarëve , tubimit më të madh në historinë tonë kombëtare , Kuvendi i Pajtimit të VERRAT E LLUKËS, mbahen organizime sipas kësaj agjende : E shtunë …

Më shumë...

22 vjet nga rënia e komandant Ilaz Kodrës me bashkëluftëtarë dhe masakrimi i popullatës shqiptare nga forcat serbe në Verboc

22 vjet nga rënia e komandant Ilaz Kodrës me bashkëluftëtarë dhe masakrimi i popullatës shqiptare nga forcat serbe në Verboc

22 vjet më parë, pas një beteje disa ditore, në Zonën Operative të Drenicës, më 30 prill të vitit 1999, në mbrojtje të popullatës, të cilën po e masakronte  mizorisht ushtria dhe policia serbe  kanë rënë dëshmorët e UÇK-së: Komandanti i Brigadës 114, Fehmi Lladrovci në zonën Operative të Drenicës,  …

Më shumë...

22 vjet nga rënia heroike në altarin e lirisë e dëshmorëve të kombit, Nasuf dhe Tahir Gashani

22 vjet nga rënia heroike në altarin e lirisë e dëshmorëve të kombit, Nasuf dhe Tahir Gashani

Sot me 30 prill bëhen 22 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit, Nasuf dhe Tahir Gashani. Ata ishin të inkuadruar në Brigadën 114 “Fehmi Lladrovci”, të Zonës Operative të Drenicës nën komandën e luftëtarët të lirisë, komandantit, Ilaz Kodra. Ndërsa në lapidarin e ngritur për ta janë të …

Më shumë...

UNDP dhe partnerët i dorëzojnë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik pajisjet për marrjen e mostrave COVID

UNDP dhe partnerët i dorëzojnë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik pajisjet për marrjen e mostrave COVID

Arben Vitia, Ministër i Shëndetësisë; Znj. Maria Suokko, Përfaqësuese e Përhershme eUNDP-së; Chargé d’Affaires Znj. Natacha Gomes, e ngarkuara me punë në Ambasadën e Dukatë së Madhe të Luksemburgut; Sh.T. Christoph Weidinger, Ambasadori i Austrisë në Kosovë; Znj. Katharina Stocker, Drejtoreshë e Zyres Zvicerane për Bashkëpunim, Znj. Sandra Horina; Shefe …

Më shumë...

Nesër në Gllogjan nderohet dëshmori i kombit Agim Selmanaj në 22 vjetorin e rënies së tij heroike

Nesër në Gllogjan nderohet dëshmori i kombit Agim Selmanaj në 22 vjetorin e rënies së tij heroike

Të shtunën me 1 maj 2021 në Kompleksin Memorial në Gllogjan duke filluar në orën 11:00 do të bëhen homazhe në nderim të dëshmorit të kombit Agim Ali Selmanaj. Ai rridhte prej një vatre patriotike shumë të njohur në vazhdën e përpjekjeve të rezistencës kombëtare, vatër patriotike e njohur jo …

Më shumë...

Rektori Nimani nënshkroi anëtarësimin në Magna Charta Universitatum

Rektori Nimani nënshkroi anëtarësimin në Magna Charta Universitatum

Rektori i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë, të mërkuren nënshkroi anëtarësimin në Magna Charta Universitatum, e cila përmban parime të lirisë akademike dhe autonomisë institucionale si një udhëzues për qeverisjen e mirë dhe vetëkuptimin e universiteteve në të ardhmen. Këshillit Drejtues i Observatorit e përgëzoi Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë …

Më shumë...

Bordi i AKP-së aprovoi shpërndarjen e mbi 755 mijë euro për 8 ndërmarrje shoqërore në likuidim

Kandidatët e FSK-së, Enderon Vuthaj dhe Arlind Shefiku do të studiojnë në Akademinë e Forcave Ajrore amerikane

 Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit, në mbledhjen e mbajtur sot, aprovoi raportet e shpërndarjes së përkohshme dhe raportet e shpërndarjes përfundimtare të pjesshme të fondeve të likuidimit për kreditorët e ligjshëm të 7 ndërmarrjeve shoqërore në Likuidim. Ndërmarrjet për të cilat do të ketë shpërndarje për kreditorët …

Më shumë...