Njoftime

Nesër hapet ekspozita: “Nga nëntorët vijmë në nëntorë shkojmë”

Xhevat Gjini: Nuk mund të ketë pavarësi të Kosovës pa flamurin e saj kuq e zi

Për nderë të 28 Nëntorit, Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës dhe Drejtoria ePërgjithshme e Arkivave të Shqipërisë, hapin ekspozitën “Nga nëntorët vijmë në nëntorëshkojmë”. Data: 24.11.2020, ora: 13:00 Vendi: Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, Prishtinë. Për çdo info na kontaktoni në:Tel. 044 207895E-mail: [email protected]

Më shumë...

Zenel Zekolli: Na ike pa na thënë lamtumirë, bashkluftëtari ynë, Sefedin Zogaj

Zenel Zekolli: Na ike pa na thënë lamtumirë, bashkluftëtari ynë, Sefedin Zogaj

Bashkluftëtari ynë Sefedin Zogaj nga Bellanica ” Sefë Bunkeri” Ti ishe dhe do të mbetësh i gjallë në kujtesën tonë, për shëmbëlltyren e njeriut të urtë, tē sinqert dhe atdhedashës! Qyshë në fillim të vititt 1998 iu bashkangjite radhëve të UÇK-së. Pa u ndalë asnjēherë, duke shërbyer me devotshmëri në …

Më shumë...

Njëri ndër këngëtarët e njohur të muzikës shqiptare, Ismet Peja, është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare

Njëri ndër këngëtarët e njohur të muzikës shqiptare, Ismet Peja, është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare

Njëri ndër këngëtarët e njohur të muzikës shqiptare, Ismet Peja, është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare. Djali i tij Visar Peja, përmes një postimi ka bërë të ditur për vdekjen e babait të tij. Ismet Peja ka kënduar këngë popullore dhe qytetare. Ai ka një repertor të pasur të …

Më shumë...

Ftesë për pjesëmarrje në inaugurimin e Këndit Arkivor Shqiptar, më 23. 11. 2020, në Prishtinë

Agjencia Shtetërore e Arkivave

Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës, ju fton të merrni pjesë në inaugurimin e Këndit Arkivor Shqiptar, i cili do t`iu mundësojë qytetarëve dhe studiuesve të kenë qasje në të dhënat dhe dokumentacionin e Arkivave të Shqipërisë nga Arkivi i Kosovës. Kjo risi vjen në kuadër të bashkëpunimit të vazhdueshëm …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së dhe rapsodi Shaban Berisha

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së dhe rapsodi Shaban Berisha

Në moshën 53 vjeçare pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së,  Shaban Berisha. Berisha ishte ushtar nga orët e para, bashkë me Abedin Sogojevën dhe shumë të tjerë. Pas përfundimit të luftës ne Kosovë, Shabani u bë pjesë e UÇPMB -së dhe me pas UÇK-së  në …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshën 75 vjeçare Qama Demaku nëna e heroit të komit Xhevat Demaku

Nga nga jeta në moshën 75 vjeçare Qama Demaku nëna e heroit të komit Xhevat Demaku

Është ndarë nga jeta në moshën 75 vjecare Qama Demaku nëna e vajzës së vetme dëshmore e kombit Fatime Demaku po ashtu nëna e heroit të kombit Xhevat Demaku si dhe gjyshja e Mirgenit 4 vjecar të vrarë nga forcat serbe. Ajo ishte edhe motër e dëshmorit Osman Xhokajt. Lajmin …

Më shumë...

Më moton “Ti nuk më përfaqëson” ka filluar në peticion online për shkarkimin e Driton Selmanajt

Më moton “Ti nuk më përfaqëson” ka filluar në peticion online për shkarkimin e Driton Selmanajt

Një peticion online në moton “Ti nuk më përfaqëson” për shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanajt është hapur pas deklaratave të tij të fundit ndaj të mbijetuares së masakrës ndaj familjes Bogujevci në Podujevë, Saranda Bogujevci, e cila është edhe deputete e Vetëvendosjes. Selmanaj u akuzua ndaj deklaratës së tij për …

Më shumë...

Në kuadër të platformës, “Kosova që duam”, u organizua virtualisht tryeza e diskutimit me temën: “Faza e dytë: COVID-19!”

Në kuadër të platformës, “Kosova që duam”, u organizua virtualisht tryeza e diskutimit me temën: “Faza e dytë: COVID-19!”

Me datë 19 nëntor 2020, në kuadër të platformës “Kosova që duam”, financuar nga organizata Gjermane Friedrich Ebert Stiftung (FES), Instituti i Evropës Juglindore për Politika Shëndetësore dhe Sociale organizoi virtualisht tryezën e diskutimit të 4-tën me rradhë me temën “Faza e dytë: COVID-19!”. Qëllimi kryesor i kësaj tryeze ishte …

Më shumë...

Save the Children dhe Syri i Vizionit shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve

Save the Children dhe Syri i Vizionit shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve

Prishtinë, 20 nëntor 2020: Me rastin e shenimit të Ditës Botërore të Fëmijëve – 20 Nëntorit, organizatat Save the Children dhe Syri i Vizionit me mbështetjen e Agjencisë Suedeze për Zhvillim Ndërkombëtar (SIDA), përuruan ekspozitën e përkohshme kushtuar kësaj dite në monumentin e NEËBORN. Me këtë rast, në këtë monument fëmijët …

Më shumë...

Ne anëtarët e dy kryesive sindikale të Institutit të Mjekësisë Ligjore me shqetësim të thellë ju informojmë se kemi filluar me veprime sindikale, ne këto kushte të emergjencës shëndetësore…

Ne anëtarët e dy kryesive sindikale të Institutit të Mjekësisë Ligjore me shqetësim të thellë ju informojmë se kemi filluar me veprime sindikale, ne këto kushte të emergjencës shëndetësore...

Të nderuar bartës të institucioneve të Republikës së Kosovës, Të nderuara media të shkruara dhe elektronike, Ne anëtarët e dy kryesive sindikale të Institutit të Mjekësisë Ligjore me shqetësim të thellë ju informojmë se kemi filluar me veprime sindikale, ne këto kushte të emergjencës shëndetësore, për arsye të neglizhencës totale …

Më shumë...

KA NDERRUAR JETE, ING. NAZMI PECI (28.10.1953 – 18.11.2020)

KA NDERRUAR JETE, ING. NAZMI PECI (28.10.1953 – 18.11.2020)

Mbrëmë rreth orës 23 :00, ka ndërruar jetë veprimtari shumëvjeçar i Degës së LDK-së në Zvicër, inxhinieri Nazm Peci. I ndjeri ishte njëri nga themeluesit e Degës së LDK-së në Zvicër dhe njëherit nënkryetar shumëvjeçar i kësaj Dege. Nazmi Peci, ka qenë kryetar i I-rë i Fondit të Trepërqindshit, dhe vazhdimisht …

Më shumë...

Sot rruga “Agim Ramadani” do të jetë e mbyllur për qarkullim të trafikut për shkak të punimeve

Sot rruga “Agim Ramadani” do të jetë e mbyllur për qarkullim të trafikut për shkak të punimeve

Sot rruga “Agim Ramadani”, segmenti prej udhëkryqit të rrugës “Qamil Hoxha” deri tek objekti i Teatrit Kombëtar dhe prej objektit të Kishës Ortodokse deri tek udhëkryqi për hyrje në Fakultetin Ekonomik, do të jetë e mbyllur për qarkullim të trafikut. Nga komuna e Prishtinës kanë njoftuar se mbyllja do të …

Më shumë...

D4D ka organizuar konferencën për lansimin e dokumentit “Raport mbi performancën e komunave në fushën e komunikimit me qytetarë”

D4D ka organizuar konferencën për lansimin e dokumentit "Raport mbi performancën e komunave në fushën e komunikimit me qytetarë"

Demokraci për Zhvillim (D4D) ka organizuar konferencën për lansimin e dokumentit “Raport mbi performancën e komunave në fushën e komunikimit me qytetar/e”, ku u prezantuan të gjeturat nga matja e perceptimit të qytetarëve në tërë territorin e Kosovës në muajin qershor të vitit 2020, duke bërë një krahasim me të …

Më shumë...

Nënshkruhet marrëveshje për bashkëpunim mes Agjencisë Kadastrale të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës

Nënshkruhet marrëveshje për bashkëpunim mes Agjencisë Kadastrale të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës

Si rezultat i takimit të mbajtur me datën 16 tetor 2020 mes Kryeshefit Ekzekutiv të Agjencisë Kadastrale të Kosovës z. Avni Ahmeti dhe Kryesuesit të Këshillit Prokurorial të Kosovës z. Bahri Hyseni, gjatë të cilit prijësit e institucioneve ishin pajtuar për avancim të bashkëpunimit në fushën e shkëmbimit të informacioneve …

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ushtari i FSK-së, Bajram Popaj nga Fortesa Rahovecit

Pas një sëmundje të rëndë, ka vdekur ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bajram Popaj, nga fshati Fortesë i Rahovecit. Lajmin për vdekjen e tij e ka dhënë kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, i cili në një shkrim publikuar në rrjetin social ka thënë se Popaj e kreu …

Më shumë...

   VDIQ MËSUESI, SHKENCËTARI DHE ATDHETARI PROF. DR. SHAQIR SHAQIRI

Shaqir Shaqiri

   Sot, më 15.11. 2020, në Goteborg të Suedisë, pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë vdiq prof. dr. Shaqir Shaqiri. Me veprën e tij të madhe pedagogjike, shkencore, publicistike dhe atdhetare Shaqir Shaqiri do të jetojë përjetësisht në altarin e atdheut.     Prof. Dr.Shaqir Shaqiri lindi më 16.10.1947 …

Më shumë...