Njoftime

Nesër në Gjakovë protestohet për mbajtjen padrejtesisht në burgjet maqedone të ish-ushtarit të UÇK-së, Tomor Morina

Gjykata Supreme e Maqedonisë së Veriut merr vendim që ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morinën të mos e ekstradohet në Serbi

Njoftohen familjet e dëshmorëve, martirëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, si dhe të gjithë qytetarët e komunës së Gjakovës dhe më gjerë së ditën e mërkure me datën 31 gusht 2019 në orën 11:00 organizohet protestë në mbrojtjen e luftëtarit të UÇK-së, Tomor Morina i cili po mbahet …

Më shumë...

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Me 2 gusht 2019 në Dardanë shënohet 18 vjetori i rënës heroike të dëshmorit të kombit, Rahim Beqiri

Me rastin e 18 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit Rahim Beqiri, Komandant “Roki”, me 2 Gusht 2019 në orën 11:00 bëhet vendosja e luleve pranë lapidarit në fshatin Kopërnicë. Në orën 11:30 -12:00 bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve në Dardanë. Ndërsa në të njejten ditë organizohet edhe …

Më shumë...

Nesër në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, përurohet monografia e autorit, Giulio Palanga: “HEVZI NUHIU”

Nesër në Bibliotekën Kombëtare, në Prishtinë, përurohet monografia e autorit, Giulio Palanga: "HEVZI NUHIU"

Nesër, më 31.07.2019, në orën 12, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, LSHK-ja dhe shoqata e gazetarëve të Luginës së Preshevës ETIKA bëjnë përurimin e monografisë së autorit, Giulio Palanga, “HEVZI NUHIU”, e cila përmban disa vështrime të emrave të njohur të artit në Itali, si dhe një varg …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta Emin Koraçi, babai i dëshmorit të kombit, Raif Koraçi

Është ndarë nga jeta Emin Koraçi, babai i dëshmorit të kombit, Raif Koraçi

Është ndarë nga jeta baca Emin Koraçi, babai i dëshmorit të kombit, Raif Koraçi i lindur në fshatin Trimor (ish-Kovaqec), të komunës së Kaçanikut. Dëshmori i kombit Raif Koraci ka qenë ushtar i njësitit të Brigadës 162 “Agim Bajrami”. Varrimi i tij bëhet sot në orën 14:00 në fshatin Kovaqec, …

Më shumë...

Në 21 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Vezir Ademaj, dekorohet me Urdhrin Hero i Kosovës

Në 21 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të kombit, Vezir Ademaj, dekorohet me Urdhrin Hero i Kosovës

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit, Vezir Ademaj kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi i ka dorëzuar familjes se tij dekoratën me Urdhrin Hero i Kosovës. “Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike në altarin e lirisë së Atdheut, të vëllait tonë të dashur, …

Më shumë...

Mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit, Ymer Alushani dhe për dëshmorët e martirët e Komoranit

Mbahet Akademi përkujtimore për heroin e kombit, Ymer Alushani dhe për dëshmorët e martirët e Komoranit

Me rastin e shënimit të 21-vjetorit të rënies heroike të heroit të kombit, Ymer Alushani (Voglushi), 12 dëshmorëve dhe 37 martirëve të Komoranit, sot është organizuar manifestim përkujtimor. Këshilli Organizativ i Komoranit njoftoi se ky manifestim mbahet sot në orën 17:00 pranë lapidarit të dëshmorëve në qendër të Komoranit.

Më shumë...

Sot në Skenderaj janë përkujtuar dëshmorët e kombit Beqir, Azem e Faik Hajrizi, si dhe Sabit Ahmetaj

Sot në Skenderaj janë përkujtuar dëshmorët e kombit Beqir, Azem e Faik Hajrizi, si dhe Sabit Ahmetaj

Sot në Kompleksin e Dëshmorëve në Marinë, nënkryetari i komunës se Skenderajt Nuredin Lushtaku, drejtorët komunal, familjarët, përfaqësuesit e shoqatave të dala nga lufta dhe qytetarët, kanë bërë homazhe te varret e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Beqir Hajrizi me djemtë Azemin e Faikun si dhe kushëriri i tyre …

Më shumë...

Nesër mbahet Akademi përkujtuese për Adem Demaçin

Nesër mbahet Akademi përkujtuese për Adem Demaçin

Më 26.07.2019, në orën 12, organizohet AKADAMI PËRKUJTUESE në njëvjetorin e ndarjes nga ne të Heroit kombëtar ADEM DEMAÇI në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Paraqiten fragmente të jetës, të veprimtarisë dhe të krijimtarisë letrare, si dhe mendime e vlerësime për figurën dhe veprën e Demaçit. Organizatorë: Lidhja e …

Më shumë...

U nda nga jeta koloneli shqiptar, Hysen Ymeri, ushtaraku që i ka stërvitur komandantët e UÇK-së, Adem Jashari e Zahir Pajaziti

Vdiq koloneli i Ushtrisë së Shqipërisë, Hysen Ymeri, që kishte ushtruar Adem Jasharin dhe Zahir Pajazitin

Është ndarë nga jeta, në moshën 72-vjeçare,  Kolonel Hysen Ymeri, oficer dhe mësimdhënës si dhe dekan në Shkollën e Bashkuar të Oficerëve, në Tiranë. Lajmin e ka bërë të ditur, veprimtari dhe miku i tij,  Isuf Ismaili. Ai ka shkruar se kolonel Ymeri i ka stërvitur disa nga  luftëtarë kryesorë të …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri i radhës i autorës Naxhije Doçi, me titull: “JEH MOTESH”-(POEZI)

Doli nga shtypi libri i radhës i autorës Naxhije Doçi, me titull: “JEH MOTESH”-(POEZI)

Doli nga shtypi libri i radhës i autorës Naxhije Doçi, me titull: “JEH MOTESH”-(POEZI). Libri ka 129 faqe dhe është i ndarë në katër nënkapituj: 1. Dritë mbi stuhitë, 2. Plisbardhët e tokës sime perlë, 3.Etje vargu për vende e kënde, 4. Ndjenjësi me dehje muze”.  Në librin “Jeh motesh” …

Më shumë...

Të premten në Komoran përkujtohet heroi i kombit Ymer Alushani si dhe 12 dëshmorët e 37 martirët e këtij fshati

Të premten në Komoran përkujtohet heroi i kombit Ymer Alushani si dhe 12 dëshmorët e 37 martirët e këtij fshati

Me rastin e shënimit të 21 vjetorit të rënies heroike të heroit të kombit, Ymer Alushani “Vogëlushi” si dhe 12 dëshmorëve dhe 37 martirëve të Bashkisë së Komoranit, Këshilli Organizativ i këtij fshati organizon manifestim përkujtimor i cili mbahet me 26 korrik 2019 në orën 17:00 pranë lapidarit të dëshmorëve …

Më shumë...

Besim Asllani: Sot është përkujtuar veterani i UÇK-së, Zenel Goxhuli në një vjetorin e ndarjës se tij nga jeta

Sot është përkujtuar veterani i UÇK-së, Zenel Goxhuli në një vjetorin e ndarjës se tij nga jeta

Sot, me rastin e një vjetorit të ndarjes (fizikisht) nga ne, të komandantit të Togut tonë – Zenel Goxhuli, në shenjë mirënjohje për veprimtarinë e tij, mbajtëm një tubim me ç’rast zbuluam edhe pllakën përkujtimore për komandantin. Komandant Zenel Goxhuli ishte personalitet i veçant, marrë parasyshë veprimtarinë e tij para, …

Më shumë...

ShShASh “Papa Kelmenti XI Albani në Suedi organizon përurimin e librit “Thesari i Mërgatës Shqiptare në Suedi”

ShShASh “Papa Kelmenti XI Albani në Suedi organizon përurimin e librit “Thesari i Mërgatës Shqiptare në Suedi”

Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Kelmenti XI Albani në Suedi organizon përurimin e librit “Thesari i Mërgatës Shqiptare në Suedi”, vëllimi 10, në këto vende: Cërrcë me 20 korrik 2019 me fillim në orën 12:00 në shkollën “Bajram Curri” në bashëpunim më familjen Rugova. Shkup me 22 korrik …

Më shumë...

Sot në Rahovec mbahet Akademi përkujtimore dhe zbulohet shtatorja e atdhetarit, Shejh Myhedin Shehu

Sot në Rahovec mbahet Akademi përkujtimore dhe zbulohet shtatorja e atdhetarit, Shejh Myhedin Shehu

Sot në Rahovec mbahet Akademi përkujtimore dhe zbulohet shtatorja e atdhetarit, Shejh Myhedin Shehu. Aktiviteti organizohet nga kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, i cili po ashtu merr pjesë në Akademi dhe në zbulimin e shtatores.

Më shumë...