Njoftime

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë organizon marsh për bashkim kombëtar

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, në 107 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, organizon marsh për bashkim kombëtar. Drejtori i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, Boiken Abazi ka njoftuar se në Tiranë do të organizohet marsh paqësor qytetarë me datën 28 nëntor në orën 12:00, prej monumentit të heroit …

Më shumë...

Më 27 nëntor përurohet monografia për luftëtarin e NDSH-së, Sadri Sahit Çatani të autorit Ahmet Qeriqi

Doli në dritë monografia, Sadri Sahit Çatani, vepër e autorit, Ahmet Qeriqi

Në vigjilje të festave të nëntorit përurohet monografia kushtuar jetës dhe veprës  së luftëtarit popullor, Sadri Sahit Çatani, të autorit Ahmet Qeriqi. Libri monografik kushtuar jetës dhe veprës së atdhetarit dhe pjesëtarit të Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare, Sadri Sahit Çatani, i njohur në mbamendjen popullore, Sadri Duhla, përurohet të mërkurën, …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se nesër për disa orë do të mbyllet autoudha “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës bënë të ditur se nesër për disa orë do të mbyllet autoudha “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit ka njoftuar se të shtunën, nga ora 9:00 deri 16:00, ndalohet qarkullimi i të gjitha automjeteve në trafikun rrugor në segmentin Konjuh – Babush të autoudhës “Arbën Xhaferi”. Sipas ministrisë, kjo ndalesë e komunikacionit bëhet për shkak të vendosjes së konstruksionit metalik në mbikalimin për …

Më shumë...

ITSHKSH në Shkup në kuadër të manifestimit kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit”, hap ekspozitën e përhershme “W.Wilson”

ITSHKSH në Shkup në kuadër të manifestimit kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit", hap ekspozitën e përhershme “W.Wilson"

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup në kuadër të manifestimit kulturor-shkencor “Ditët e Alfabetit”. Patronazhi i 12-të i ITSHKSH-së – Hapja e ekspozitës së përhershme “W.Wilson”, promovimi i pullës postare me figurën e ish-kryetarit amerikan, Wilson dhe shpallja e bashkëpunëtorëve të jashtëm. Referues janë: Skender Asani, …

Më shumë...

Të martën në Institutin Albanologjik përurohet vepra “Të burgosurit shqiptarë në Jugosllavi (1989)”

Të martën në Institutin Albanologjik përurohet vepra “Të burgosurit shqiptarë në Jugosllavi (1989)"

Instituti Albanologjik, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës bënë përurimin e veprës “Të burgosurit shqiptarë në Jugosllavi (1989) – Sipas dokumenteve sekrete të Ministrisë Federative të Drejtësisë dhe Administratës”. Përurimi bëhet ditën e hënë më 25 nëntor 2019 në orën 12:00 në sallën e Institutit Albanologjik.

Më shumë...

Më 26, 27 dhe 28 nëntor 2019 Skenderaj mbahet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” por edhe aktivitete të shumta kulturore e përkujtimore

Më 26, 27 dhe 28 nëntor 2019 Skenderaj mbahet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” por edhe aktivitete të shumta kulturore e përkujtimore

Nën përkujdesjen e kryetarit të Skenderajt, Bekim Jashari  më 26, 27 dhe 28 nëntor 2019 organizohet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” ediciomi i 15-të por edhe aktivitete të shumta kulturore e përkujtimore, sipas kësaj agjende: Më 26 nëntor 2019, në orën 10:00 mbahet simoziumi  shkencorë “Folklori në Drenicë”, në Qendrën  …

Më shumë...

Më 23 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e rivarrimit të heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Më 23 nëntor 2019 mbahet Akademi përkujtimore me rastin e rivarrimit të heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Eshtrat e katër heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, më 23 nëntor rivarrosen në Velani. Kështu kanë bërë të ditur familjarët, sipas të cilëve ceremonia e rivarrimit organizohet nën përkujdesjen e Qeverisë dhe Ministrisë së Mbrojtjes të Kosovës. Më këtë rast do të mbahet një Akademi …

Më shumë...

Më 23 nëntor 2019 përurohen librat: “Feniks në Kalvar” dhe “Atdheu e poeti” të autorit, Martin Çuni

Më 23 nëntor 2019 përurohen librat: “Feniks në Kalvar” dhe “Atdheu e poeti” të autorit, Martin Çuni

Në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë do të përurohen: libri publicistik dokumentar: “Feniks në Kalvar”,  dhe  përmbledhja  poetike, “Atdheu e poeti”, të shkrimtarit, poetit dhe publicistit,  Martin Çuni. Këto dy libra do të përurohen ditën e shtunë, më 23 nëntor 2019, duke filluar në orën 14.00. Libri …

Më shumë...

Më 24 nëntor 2019 zbulohet busti i dëshmorit, Reshat Çoçaj në Qendrën Kulturore “Reshat Çoçaj” në Gjonaj të Hasit

Më 24 nëntor 2019 zbulohet busti i dëshmorit, Reshat Çoçaj në Qendrën Kulturore “Reshat Çoçaj” në Gjonaj të Hasit

Ju njoftojmë se me 24 nëntor në kuadër të festave të Nëntorit do të bëhet zbulimi i bustit të dëshmorit të kombit Reshat Çoçaj në Qendrën Kulturore “Reshat Çoçaj” në Gjonaj. Këtë bust të përmasave 1 metër e 80 Cm dhe e ka financuar familja e dëshmorit, ndërsa të pranishëm …

Më shumë...

Forumi për Iniciativa Qytetare, publikon analizën e Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të

Forumi për Iniciativa Qytetare, publikon analizën e Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të

Forumi për Iniciativa Qytetare, publikon analizën e Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të,  të autorit, Qerkin Berisha.  Kjo analizë është në vazhdën e publikimeve që FIQ ka bërë vitet e fundit lidhur me filantropinë dhe fokusohet në situatën ekzistuese të legjislacionit, duke përfshirë legjislacionin mbi themelimin dhe format …

Më shumë...

Nesër promovohet libri “Fëmijët martirë të Kosovës 1981 – 1999″, të autorëve Nusret Pllana dhe Hanëmshahe Ilazi

Nesër promovohet libri “Fëmijët martirë të Kosovës 1981 – 1999″, të autorëve Nusret Pllana dhe Hanëmshahe Ilazi

Nesër (18.11.2019), në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë promovohet libri “Fëmijët martirë të Kosovës 1981 – 1999″, (“Children Martyrs of Kosovo 1981 – 1999”) të autorëve Nusret Pllana dhe Hanëmshahe Ilazi. Ky libër u kushtohet më shumë se 1.400 fëmijëve martirë të Kosovës, të vrarë e të masakruar nga …

Më shumë...

Më 28 nëntor në qendër të qytetit të Gjilanit vendoset shtatorja e re e heroit të kombit, Agim Ramadani

Më 28 nëntor në qendër të qytetit të Gjilanit vendoset shtatorja e re e heroit të kombit, Agim Ramadani

Kryetari i Komisionit për ngritjen e shtatores së heroit të kombit Agim Ramadani “KATANA”, i dalë nga këshilli i fshatit Zhegër dhe Shoqata “Ditët e Agimit”, Muhamet Ajrullahu bënë të ditur se në koordinim të plotë edhe me Komunën e Gjilanit, gjegjësisht organet përkatëse është arritur mirëkuptim për zhvendosjen e …

Më shumë...

Katër heronjtë e kombit Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani rivarrosen më 23 nëntor në Velani

Katër heronjtë e kombit Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani rivarrosen më 23 nëntor në Velani

Eshtrat e katër heronjve Afrim Zhitia, Fahri e Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani, më 23 nëntor rivarrosen në “Velani” afër Demaçit. Kështu kanë bërë të ditur familjarët, sipas të cilëve ceremonia e rivarrimit organizohet nën patronatin e Qeverisë së Kosovës. Ndërkohë, edhe Qeveria e Kosovës kohë më parë ka miratuar …

Më shumë...

Mbahet Simpozium Shkencor “Kënga labe”

Mbahet Simpozium Shkencor "Kënga labe"

Në datën 16 nëntor, e shtunë, ora 11:00, në sallën UNESCO të Muzeut Kombëtar, Shoqata “Polifonia Shqiptare” dhe Shoqata Labëria “Nderi Kombit”, organizojnë pomovimin e librit mbi Polifoninë, SIMPOZIUMI I 8-TË SHKENCOR, “BYLIS – 2018” i botuar nën kujdesin e Kryetarit të Shoqatës “Polifonia Shqiptare” Yzeir Llanaj. – Albert Zholi …

Më shumë...

Organizata “Voice of Roma, Ashkali and Egyptians” VoRAE, më 13 dhe 14 nëntor mbanë Festivalin Multikulturor

Organizata "Voice of Roma, Ashkali and Egyptians" VoRAE, më 13 dhe 14 nëntor mbanë Festivalin Multikulturor

Organizata “Voice of Roma, Ashkali and Egyptians” VoRAE ju njofton se më datat: 13 dhe 14 nëntor do të organizohet Festivali Multikulturorë, i pari i këtij lloji në Kosovë, në Hotel Emerald në Prishtinë duke filluar nga ora 10:00-17:00. Festivali Multikulturore është një ngjarje qe promovon identitetin dhe kulturën e …

Më shumë...

Më 14 nëntor në Gjakovë përurohet libri, “Unë jam Anemone” si dhe hapet një Ekspozitë me foto

Më 14 nëntor në Gjakovë përurohet libri, "Unë jam Anemone" si dhe hapet një Ekspozitë me foto

Në shënimin e 20 vjetorit të angazhimit te medica mondiale ne Kosove, qe bashku me Medica Gjakova  dhe  të organizatat dhe  aktiviste vendor e ndërkombëtar, në përpjëkje të vazhdueshme për rehabilitim, pranim, ri integrim dhe sigurim të drejtësisë për të mbijetuar të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë. Në këtë …

Më shumë...