Njoftime

Më 11 gusht 2019 në Gllogjan dhe Irzniq përkujtohen gjashtë dëshmorë të kombit

Dita e Veteranit dhe fillimi i rezistencës së familjes Jashari me forcat serbe, shënohen me disa aktivitete

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Deçan informon invalidët dhe veteranët e luftës se të dielen më 11 gusht 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit. Në orën 10:30 -Kompleksi i Dëshmorëve në Irzniq për të gjithë Dëshmorët e këtij fshati. Në orën 11:00 në Kompleksin Memorial “Dëshmorët …

Më shumë...

Nasim Haradinaj: Më 11 gusht 2019 në Gllogjan nderohen dëshmorët e kombit Artan Hasanaj dhe Naim Nimanaj

Nasim Haradinaj: Më 11 gusht 2019 në Gllogjan nderohen dëshmorët e kombit Artan dhe Naim Nimanaj

Nënkryetari i Organizatës se Veteranëve të Luftës se UÇK-së, Nasim Haradinaj ka bërë tëditur se me 11 gusht 2019 nderohen dëshmorët e kombit Artan Hasanaj dhe Naim Nimanaj. “Më datën 11 gusht, në orën 11.00 pranë varrezave të dëshmorëve në Gllogjan do bëhën homazhe pranë varreve të këtyre trimava që nuk …

Më shumë...

Nesër do të mbahet ceremonia e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së

Kryetari Thaçi: FSK është fuqia dhe garancia më e mirë e sigurisë dhe stabilitetit të Kosovës

Nesër do të mbahet ceremonia e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së. Aktiviteti zhvillohet më 09 gusht 2019, duke filluar nga ora 10:00 në kazermën ,,Adem Jashari’’ të Komandës së Forcave Tokësore në Prishtinë. Në ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj do të marrin pjesë: Presidenti i Republikës, …

Më shumë...

Dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është ditën e diel më 11 gusht 2019, njofton BIK

Dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e diele më 11 gusht 2019, njofton BIK

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është ditën e diele më 11 gusht 2019. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, mbahet në  Xhaminë e Madhe në Prishtinë Manifestimi …

Më shumë...

Nesër në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan nderohet dëshmori Sokol Sejfijaj

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori i kombit, Sokol Sejfijaj

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Deçan informon invalidët dhe veteranët e luftës se të premten me 9 gusht 2019, mbahen homazhe për dëshmorin e kombit Sokol Sejfijaj. Homazhet mbahen në ora 11:00 në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmoret e kombit Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Përkujtohen dëshmoret e kombit Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, sot do të marrë pjesë në tubimin përkujtimor, kushtuar 21 vjetorit të Betejës së Markalleshëve dhe dëshmorëve Mark Lleshi, Prend Lleshi, Kolë Lleshi dhe Memë Lleshi. Beteja e Markalleshëve u zhvillua më 7 gusht të vitit 1998 ku, të organizuar e të sistemuar funksionalisht, Markalleshët …

Më shumë...

Sot në Dubovik, mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit: Ramush Shala, Ilmi Shala dhe Musa Shala

UCK

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj përmes një postimi në rrjetin social ka bërë të ditur se sot në fshatin Dubovik, mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit: Ramush Shala, Ilmi Shala dhe Musa Shala. “Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë e veteranë të luftës së UÇK-së, të nderuar qytetarë. …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha me banim të përkohshëm në  Wiesbaden të Gjermanisë. Varrimi i të  ndjerit bëhet sot me datë 04.08. 2019 , në oren 16 në fshatin Vasilevë , komuna e Drenasit.  Abazi ka qenë  vëllai i ish eprorit të  lartë të UÇK-së, Ajvaz Berisha

Më shumë...

Në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë, bëhen homazhe për Dëshmorët e Kombit Aze Brahimaj e Idriz Gucati dhe martiren Zize Sylaj

Nesër, më 3 gusht, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë, bëhen homazhe për Dëshmorët e Kombit Aze Brahimaj e Idriz Gucati dhe martiren Zize Sylaj. Në homazhe merr pjesë edhe kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj. Homazhet fillojn në ora 11:00.

Më shumë...

Homazhe për Dëshmorët e Kombit: Naim Gjukaj, Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj

Me 03.08.2019, mbahen homazhe dhe përkujtohen Dëshmorët e Kombit Naim Gjukaj, Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: Në orën 10:00-Homazhe për Dëshmorin Naim Gjukaj –Strellc i Ulët  Në orën  10:30 –Homazhe për Dëshmorët Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj në fshatin Isniq. Pjesëmarrja …

Më shumë...

OVL-UÇK në Deçan bënë të ditur se nesër përkujtohen katër dëshmorët e kombit

Dita e Veteranit dhe fillimi i rezistencës së familjes Jashari me forcat serbe, shënohen me disa aktivitete

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Deçan njofton familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së se nesër me 3 gusht 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 10:00-homazhe për dëshmorin Naim Gjukaj – Strellc i Ulët. …

Më shumë...

Sot në Prishtinë organizohet marsh paqësor me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”

bb

Iniciativa vullnetare e qytetarëve të vullnetit të mirë sot organizojnë marsh paqësor në Prishtinë me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”. Marshi nis në orën 11:00 nga sheshi “Zahir Pajaziti” dhe do të vazhdohet në drejtim të sheshit “Skënderbeu”. Sipas organizatorëve, marshe të tilla synojnë të …

Më shumë...

Sot në të gjitha xhamitë e Kosovës do të mbahet hytbe për kujdesin dhe sigurinë në trafikun rrugor

Sipas kalendarit mysliman, muaji i Ramazanit fillon më 24 prill dhe dita e parë e Fiter Bajramit është me 24 maj

Me rekomandimin e kryetarit të Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiut Naim Tërnava, në të gjitha xhamitë e Kosovës do të mbahet hytbe me temë të njëjtë. Kjo temë ka të bëjë me atë se si duhet të kemi kujdes në trafik. Ligjërimi fillon në orën 13:00 kur dhe fillon falja …

Më shumë...

Nesër më 2 gusht 2019 në Rastovicë nderohet dëshmori i kombit, Rexhep Kadrijaj

Nesër më 2 gusht 2019 në Rastovicë nderohet dëshmori i kombit, Rexhep Kadrijaj

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se nesër më 2 gusht 2019, në orën 11:00, mbahen homazhe për dëshmorin e kombit, Rexhep Kadrijaj. Homazhet mbahen në fshatin Rastavicë. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe luftën e drejtë të UÇK-së!

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muharrem Hazrolli

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muharrem Hazrolli

Ka ndërruar jetë ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Muharrem Hazrolli. Lajmi për vdekjen e veteranit, invalidit dhe ushtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës e ka pikëlluar të gjithë, shokët, bashkëluftëtarët e veprimtarët e çështjes kombëtare. Me këtë rast edhe Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu i dërgoi telegram ngushëllimi familjes …

Më shumë...

Nesër në Hogosht të Dardanës, vëhet gurthemeli i Kullës Muze “Rexhep Mala”

Nesër në Hogosht të Dardanës, vëhet gurthemeli i Kullës Muze "Rexhep Mala"

Nesër më 01 gusht 2019 në orën 14:00, në Hogosht të Dardanës, vëhet gurthemeli i Kullës Muze “Rexhep Mala”. Heroi i Kosovës Rexhep Mala, ishte dhe do të mbetet udhërrëfyes i çlirimit dhe shtetndërtimit të Kosovës. Respekt për institucionet e Republikës së Kosovës, Ministrinë e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Komunën …

Më shumë...