Njoftime

PBC Academy ka hapur aplikimet për trajnime në Social Media Management

PBC Academy ka hapur aplikimet për trajnime në Social Media Management

Ju njoftojmë se PBC Academy ka hapur aplikimet për trajnime në Social Media Management dhe aktualisht kemi ofertë të mrekullueshme për ju. Trajnimi është i krijuar që: Të punësuarit që specializohen në përdorimin e Mediave Sociale, teknikat dhe format më bashkëkohore të promovimit online, Të rritet prezenca e biznesit tuaj …

Më shumë...

Prodhuesit e qumështit kanë anuluar protestën e paralajmëruar pas takimit me ministrin Mustafa

Prodhuesit e qumështit kanë anuluar protestën e paralajmëruar për të mërkurën pas takimit me ministrin Mustafa

Shoqata e Fermerëve Kosovarë të Qumështit ka njoftuar se është anuluar protesta e paralajmëruar për të mërkurën. Anulimi i protestës është vendosur pas takimit me ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përfaqësues të Shoqatës së Fermerëve Kosovarë të Qumështit, përfaqësues të pikave grumbulluese të qumështit. Kjo është …

Më shumë...

Sindikata e Infermierëve të Kosovës pritet të mbajë sot konferencë për media lidhur me pagesën e orëve shtesë

Sipas Odës së Infermierëve dhe Mamive zvogëlimi i numrit të infermierëve është lajm i keq

Sindikata e Infermierëve të Kosovës pritet të mbajë sot konferencë për media para Klinikës së Kirurgjisë në orën 15:30. Kjo konferencë do të mbahet pas një takimi konsultativ që do ta ketë kjo sindiktaë me shoqatat e infermierëve, teknikëve të anestezionit, mamive, laborantëve, Odën e Infermierëve dhe bashkimin e sindikatave …

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-doktori i katedrës së kirurgjisë Faik Kafexholli në moshën 83 vjeçare

Ndahet nga jeta ish-doktori i katedrës së kirurgjisë Faik Kafexholli në moshën 83 vjeçare

Në moshën 83 vjeçare është ndarë nga jeta ish-doktori i katedrës së kirurgjisë Faik Rexhep Kafexholli. Varrimi bëhet të mërkurën në Bellanicë të Malishevës, në orën 16:30. Për shkak të situatës së pandemisë, e pamja do të bëhet në Prishtinë me rrethin e ngushtë të familjarëve dhe miqve.

Më shumë...

Veterani i UÇK-së, Enver Thaqi e uron, Halilin Krasniqin, prindin e dy dëshmorëve të kombit në ditëlindjen e 85-të të tij

Veterani i UÇK-së, Enver Thaqi e uron, Halilin Krasniqin, prindin e dy dëshmorëve të kombit në ditëlindjen e 85-të

Enver Thaqi, veteran i UÇK-së, ka uruar sot, Halilin Krasniqin, prindin e dy dëshmorëve të kombit Mujë dhe Ali Krasniqi me rastin e rilindjes së tij. “Urime ditëlindja e tetëdhjetë e pestë, Halil! Njeriu! Më i fortë që njoh. Personi më i hershëm në jetën time. Kulmi që mbulon dhe …

Më shumë...

Ndahet nga jeta tragjikisht Albert Vishaj djali i dëshmorit të kombit, Gëzim Vishaj

ndahet nga jeta tragjikisht Albert Vishaj djali i dëshmorit të kombit, Gëzim Vishaj

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së dega Pejë bënë të ditur se aksidentalisht ka ndërruar jetë Albert Vishaj djali i dëshmorit të kombit, Gëzim Vishaj. “Me pikëllim të thellë morëm lajmin për humbjen tragjike të Albert G. Vishaj! Në emër të familjeve të dëshmorëve të komunës së Pejës, i …

Më shumë...

Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës” fillon rrugëtimin ndër trojet shqiptare

Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës” fillon rrugëtimin ndër trojet shqiptare

Bashkë me Muzeun, në Prishtinë e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo. Shihemi në orën 10:00 te sheshi “Ibrahim Rugova! Bashkangjitur është agjenda e ditës: 10:00 – Pritja e delegacionit nga Tirana (Nënkryetari Z. Muhedin …

Më shumë...

Haki Hoti: Përkujtim qëndrese, me rastin e 30 vjetorit të vdekjes se vëllait Hysni H.Hoti

Haki Hoti: Përkujtim qëndrese, me rastin e 30 vjetorit të vdekjes se vëllait Hysni H.Hoti

Për shumë kënd jeta dhe vepra e Hysniut është një kujtim i rënd dhembje e sakrificë. Por ishte një traditë (trashëgimi familjare si nga babai gjyshi e xhaxhai Shaqiri që ishte i dënuar nga serbo-sllavet dhe daja i Hysniut Ukë Plakiqi (Nekovc) për çështje kombëtare që ishte i dënuar me …

Më shumë...

Më 19 shtator 2020 nën moton “Drejt amanetit të Bacës Beqë” përkujtohet heroi i LPK-UÇK-së, Beqir Limani

Më 19 shtator 2020 nën moton "Drejt amanetit të Bacës Beqë" përkujtohet heroi i LPK-UÇK-së, Beqir Limani

Shoqëria Lëvizja bënë të ditur se në kujtim e nderim të heroit të LPK-UÇK-së dhe të kombit shqiptar, Beqir Limanit. Sa herë vjen shtatori, me dhembje krenarie, nën moton “Drejt amanetit të Bacës Beqë”, përkujtojmë me përulje sakrificën, trimërinë dhe heroizmin e dëshmorit të kombit tonë Beqir Limani, përjetësuar me …

Më shumë...

Të shtunën përkujtohen tre dëshmorët e UÇPMB-së, Shkëlzen Krasniqi, Betim Berisha dhe Eqrem Hoxha në 20 vjetorin e rënies heroike

Të shtunën përkujtohen tre dëshmorët e UÇPMB-së, Shkëlzen Krasniqi, Betim Berisha dhe Eqrem Hoxha në 20 vjetorin e rënies heroike

Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë, veteranë si dhe gjithë të interesuarit ju njoftojmë se të shtunën më 19.09.2020 bëhen 20 vite kur në altarin e lirisë ranë tre dëshmorët e UÇPMB-së, Shkëlzen Krasniqi, Betim Berisha dhe Eqrem Hoxha. Agjenda e ditës së shtunë më 19.09.2020 në orën 9:00 homazhe …

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies heroike të premten me 18 shtator 2020 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi

Në 20 vjetorin e rënies heroike të premten me 18 shtator 2020 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega Rahovec njofton se me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit Skënder Gashi, më 18 shtator 2020 do të bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit në Landovicë. Homazhet nisin në orën 10:00 në Landovicë pranë varrit të dëshmorit. …

Më shumë...

Në moshën 76-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva

Në moshën 76-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva

Ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva, në moshën 76-vjeçare. Isë Llapqeva është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Në vitin 2014, Isë Llapqeva dhe Halil Bytyqi kanë publikuar albumin “Lavdi, Lavdi, Lavdi Legjendave Kombëtare”. Ndërsa më datë …

Më shumë...

Sot në Mitrovicë bëhen homazhe tek lapidari i heroit të kombit Avni Shabani, në 22 vjetorin e rënies heroike të tij

Sot në Mitrovicë bëhen homazhe tek lapidari i heroit të kombit Avni Shabani, në 22 vjetorin e rënies heroike të tij

Në 22 vjetorin e rënies heroike të heroit të kombit Avni Shabani – Dedia njoftohen të gjithë shokët miqtë dhe bashkëluftëtarët se sot datën 15 shtator 2020 në orën 11.00 do bëhen homazhe tek lapidari i heroit ne Mitrovicë si dhe tek varrezat e dëshmorëve në Shipol si dhe tek …

Më shumë...

Nën patronatin e kryetarit Mytaher Haskuka, Komuna e Prizrenit organizon aktivitete me rastin e Ditës së Dëshmorëve

UCK

Nën patronatin e kryetarit Mytaher Haskuka, Komuna e Prizrenit organizon aktivitete me rastin e Ditës së Dëshmorëve, në Prizren. Sot në orën 10:00 aktivitetet fillojnë me homazhe te “Varrezat e dëshmorëve” në Landovicë  Në 10:40. Bëhen homazhe pranë shtatoreve të dëshmorëve në qendër të qytetit të Prizrenit. Në orën 11:00 …

Më shumë...

Anëtari i shtabit të Brigadës 162 “Agim Bajrami “z. Jenuz Shurdhani është ftuar nga Gjykata Speciale

Anëtari i shtabit të Brigadës 162 “Agim Bajrami “z. Jenuz Shurdhani është ftuar nga Gjykata Speciale

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Kaqanik njofton se anëtari i shtabit të Brigadës 162 “Agim Bajrami “z. Jenuz Shurdhani është ftuar nga Gjykata Speciale me 3 Shtator 2020 për tu paraqitur më 17 shtatorë 2020 në zyrat e kësajë gjykate në Prishtinë në …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Habib Xhylani nga Baica e Drenasit

Ndahet nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Habib Xhylani nga Baica e Drenasit

Është ndarë nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Habib Xhylani nga Baica e Drenasit. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari gjenerali Jahir Demaku përmes një postimi në rrjetin social. “Sot mora një lajm të rënd e besoj që të gjithë ata që e kanë njohur ushtarin e UÇK- …

Më shumë...