Njoftime

SPSPK bënë të ditur se punëtorët teknikë dhe ata të sigurimit në QKUK dhe spitalet tjera të vendit protestojnë nesër

SShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndëra 65 janë në gjendje të rënduar

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka njoftuar se punëtorët teknikë dhe ata të sigurimit fizikë që punojnë në QKUK dhe spitalet tjera të vendit do të protestojnë nesër (e premte). Në njoftimin e kësaj sindikate është bërë me dije se protesta do të zgjasë një orë. “Nesër …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Heset Kaçiku, vëllau i dëshmorit të kombit, komandantit Ahmet Kaçiku

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Heset Kaçiku, vëllau i dëshmorit të kombit, komandantit Ahmet Kaçikut

Pas një sëmundje të gjatë ka vdekur veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Heset Kaçiku, vëllau i dëshmorit të kombit, komandantit Ahmet Kaçikut, në Zonën e Nerodimes. Njoftimin për vdekjen e tij në rrjetet sociale e ka bërë mbesa e tij, vajza e Ahmetit, Festina. Me këtë rast, i pari …

Më shumë...

Matematicientja me famë botërore, mësimdhënese në Shkollën Finlandeze

Matematicientja me famë botërore, mësimdhënese në Shkollën Finlandeze

Shkolla Finlandeze ka kënaqësinë të njoftojë se studiuesja e matematikës  me famë botërore nga Finlanda, Maarit Rossi, Top 10 finaliste për çmimin mësimdhënësja më e mirë në botë (Global Teacher Prize), i cili ndryshe njihet si “çmimi Oscar për edukim” do t’iu bashkohet stafit të Shkollës Finlandeze si mësimdhënëse seniore …

Më shumë...

Sot në Kuvend shënohet 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut për Kosovën Republikë

Sot në Kuvend shënohet 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut për Kosovën Republikë

Sot, më 7 shtator, në orën 12:00, në Kuvendin e Kosovës shënohet 7 Shtatori, respektivisht 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut. Në këtë solemnitet do të marrin pjesë delegatë të përbërjes së atëhershme të Kuvendit të Kosovës që morën pjesë në shpalljen e Kushtetutës së Kaçanikut. Shkaku i masave anti COVID-19, …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë atdhetari dhe veterani i arsimit Shefqet Krasniqi nga Duboviku i Deçanit

Ka ndërruar jetë atdhetari dhe veterani i arsimit Shefqet Krasniqi nga Duboviku i Deçanit

Pas një beteje të shkurtër me Covid-19, atdhetari Shefqet Krasniqi nga Duboviku i Deçanit ndërroi jetë në Spitalin e Pejës. Ai njihet si një nga mësimëdhnësit e parë në këtë komunë, punëtor i zoti në arsim që ka nxjerrur shumë breza të dijes në këtë komunë. Krasniqi mori pjesë ndër vite …

Më shumë...

Ka vdekur, në moshën 96-vjeçare veterani i arsimit, mësuesi, Hasan Bajram Kastrati nga fshati Kizharekë

Ka vdekur, në moshën 96-vjeçare veterani i arsimit, mësuesi, Hasan Bajram Kastrati nga fshati Kizharekë

Në moshën, 96-vjeçare, sot në Drenas ka vdekur, veterani i arsimit, mësuesi nga Kizhareka, Hasan Kastrati.  Veterani i arsimit dhe veprimtari,  Hasan Bajram Kastrati nga Kizhareka, i lindur në vitin 1924, me vëllanë e tij Hysenin,  ishin ndër mësuesit e parë në pjesën jugore të Drenicës, të cilët tërë jetën …

Më shumë...

Oda Hoteliere dhe Turistike paralajmëron hapjen e hapësirave më të mëdha pas rënies se numrit të infektuarve

Oda Hoteliere dhe Turistike paralajmëron hapjen e hapësirave më të mëdha pas rënies se numrit të infektuarve

Oda Hoteliere dhe Turistike të Kosovës paralajmëron se edhe hapësirat më të mëdha, siç janë sallat e dasmave, do të hapen. Në takimet e rregullta me përfaqësuesit e kësaj ode nga rajonet e Kosovës në udhëheqjen e kryetarit Hysen Sogojeva, u informuan se, sipas dorëzimit të manualit për COVID- 19 …

Më shumë...

Florim Isufi: Partia Balliste nga qyteti lindor i Dardanës filloi shpalosjen e programit të saj

Florim Isufi: Partia Balliste nga qyteti lindor i Dardanës filloi shpalosjen e programit të saj

Kjo parti është regjistruar dhe çertifikuar vitin e kaluar nga Komisioni Qendror Zgjedhor. Sot erdhëm në qytetin tuaj e tonin Dardanë me shpalos Programin e Partisë Balliste ku unë si referencë kam marrë ekonomin, turizmin dhe bujqësinë në Komunën tonë të Dardanës. Dikur Dardana e jonë e dashur ka pasur …

Më shumë...

ANULOHET Hardh Fest 2020 “Online Edition”

hardhi fest

ANULOHET Hardh Fest 2020 “Online Edition” Rahovec, 3 shtator 2020 Për shkak të situatës në të cilen gjendemi, kemi marr njoftim nga Policia e Kosovës se nuk lejohen të mbahen tubime publike sipas Vendimit të Qeverisë së Kosovës Nr. 01/17 e dt. 28.07.2020 sipas pikave 6, 7 dhe 8. Andaj ne …

Më shumë...

Sot në Malësi të Vërrinit mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve të kombit

Sot në Malësi të Vërrinit mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve të kombit

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dega në Prizren bënë të ditur se me rastin e shënimit të 22 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së në Vërri”, sot më 2 shtator 2020 mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve të kombit në fshatin Malësi të Vërrinit (Lybeqevë). Duke …

Më shumë...

Nesër më 2 shtator ( ditë e mërkurë), shënohet 22-vjetori i “Epopesë së UÇK-së, në Vërri”

UCK

Nesër më 2 shtator 2020 (ditë e e mërkurë), me rastin e shënimit të 22 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së në Vërri”, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu, në ora 10.30 do të bëjë homazhe në fshatin Hoçë e Qytetit, në ora 11.00, në fshatin Jeshkovë, si dhe në …

Më shumë...

Nesër më 30 gusht në lagjen Dardania të Prishtinës do të zbulohet busti i mikut të madh të Kosovës, senatorit Bob Dole

Nesër më 30 gusht në lagjen Dardania të Prishtinës do të zbulohet busti i mikut të madh të Kosovës, senatorit Bob Dole

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë përmes një komunikate për media ka njoftuar se nesër më 30 gusht në lagjen Dardania të Prishtinës do të zbulohet busti i mikut të madh të Kosovës, senatorit Bob Dole. “Me rastin e 30 vjetorit të vizitës së një delegacioni të Senatit të Shteteve të …

Më shumë...

Më rastin e 30 Gushtit- Ditës Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur të dielën mbahen disa aktivitete

Më rastin e 30 Gushtit- Ditës Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur të dielën mbahen disa aktivite

Të dashur/a familjarë/e të të zhdukurve nga Krusha dhe mbarë Kosova, ju njoftoj se me rastin e shënimit të: 30 Gushtit- Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur. Të dielën në orën 16:00 dhe 19:00 mbahen dy aktivitete në fshat. Në bashkëpunim me KKAFZHK, me përkrahjen e institucioneve vendore dhe organizatave …

Më shumë...

Sot në Han të Elezit shënohet Ditën e Dëshmorëve të kësaj komune

Nesër me gusht 2020 koma e Hanit të Elezit shënon Ditën e Dëshmorëve të kësaj komune

Më 29 gusht 2020 Hani i Elezit shënon Ditën e Dëshmorëve, por për shkak të pandemisë, një delegacion i komunës në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së do të bëjë nderime tek Pllakat Përkujtimore, në vendet e rënies së dëshmorëve në Han të Elezit dhe tek Varrezat …

Më shumë...

Ndërron jetë zyrtari policor i Kosovës nga Peja, Ali Çelaj, pasi ishte infektuar me virusin korona

Ndërron jetë zyrtari policor i Kosovës nga Peja, Ali Çelaj, pasi ishte infektuar me virusin korona

Ka vdekur zyrtari policor i Kosovës me prejardhje nga Peja, Ali Çelaj. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi në rrjetin social. Sipas njoftimit, Çelaj ka qenë i infektuar me virusin Covid-19. Edhe disa policë të tjerë kanë vdekur gjatë javëve të kaluara nga koronavirusi në vend. Gjithsej 498 …

Më shumë...

Të dielën në Tërnavë të Besianës shënohet 30 vjetori i Rezistencës së parë të armatosur në Llap

Të dielën në Tërnavë të Besianës shënohet 30 vjetorit të Rezistencës së parë të armatosur në Llap

Më 30 gusht 2020 mbahet manifestimi i 30 vjetorit të Rezistencës së parë të armatosur në Llap. Kjo ngjarje zhvillohet tek oda e familjes Podvorica në Tërnavë në orën 15:00. Po atë ditë do të zbulohet edhe pllaka përkujtimore.

Më shumë...