leoni

Njoftime

Jakup Krasniqit e uroi bashkëshorten e tij, Sevdie Shala Krasniqi, për ditëlindje

Jakup Krasniqi: Jo paramilitarë dhe jo masakra

Në urimin drejtuar bashkëshortes së tij  Sevdie Shala Krasniqi me rastin e ditëlindjes,   ish-zëdhënësi i SHP të  UÇK-së Jakup  Krasniqi ka shkruar:  “Sot për ty po mendoj, për ditëlindjen tënde të 61-të, sa e vështirë qenka të festoj larg teje. Por ti festo e gëzo me fëmijët tanë që bashkë …

Më shumë...

Njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes për procesin e rekrutimit të rekrutëve të rinj

Ministria e Mbrojtjes njofton kandidatët për rekrut në FSK për masat e reja anti–Covid

Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës me qëllim të informimit të drejtë të publikut, njofton të gjitha palët e interesuara lidhur me procesin e rekrutimit të rekrutëve të rinj. Procesi i rekrutimit për 400 rekrutët e rinj është iniciuar nga Komandanti i FSK-së me datë 5 gusht 2020, ndërsa …

Më shumë...

Nesër në Beqiqë të Vushtrrisë, bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore për heroin e kombit, Bekim Zenuni

Nesër në Beqiqë të Vushtrrisë, bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore të dëshmorit të kombit Bekim Zenuni

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së dega Vushtrri njofton të gjitha familjet e dëshmorëve të UÇK-së, invalidët dhe veteranët e UÇK-së, të burgosurit politikë dhe qytetarët e Vushtrrisë, se më datën 16.05.2021 (e diele) në orën 11:00, në Beqiqë të Vushtrrisë, bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore të dëshmorit të …

Më shumë...

Qendra GJENOCIDI NË KOSOVË – PLAGË E HAPUR: Drejtësi për viktimat e aktit Gjenocidar në Qyshk, Zahaq, Llabjan dhe Pavlan

Qendra “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur” vë kontakt me Unionin e Shqiptarëve në Kroaci

Sot përkujtojmë vrasjet monstruoze të rreth 100 civilëve shqiptarë, të kryera nga forcat e armatosura serbe më 14 maj 1999 në fshatrat Qyshk, Zahaq, Llabjan dhe Pavlan. Gjatë operacioneve në këto fshatra nënkoloneli i Ushtrisë Serbe, Jordan Denkiq, i cili komandonte operacionet e Brigadës 125, urdhëroi ndarjen e burrave që …

Më shumë...

Ministria e Infrastrukturës: Nesër bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm nga Morina në Bajgorë

Ministria e Infrastrukturës: Nesër bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm, i cili do të ketë 6 automjete në shoqërim

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se nesër pas mesnate nga pika kufitare Morinë (Vërmicë) deri në Bajgorë (Selacë) do të bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm, i cili do t’i ketë gjashtë automjete në shoqërim që do të jenë me një gjatësi maksimale 75 m. Me këtë rast ministria ka …

Më shumë...

Nikos Dendias: Greqia do ta ndihmojë BE-në, në përpjekjet e saj në rajon përfshirë edhe dialogun Kosovë – Serbi

Nikos Dendias: Greqia do ta ndihmojë BE-në dhe përpjekjet e saj në rajon përfshirë edhe dialogun Kosovë - Serbi

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka zhvilluar një takim me Përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Ministri grek ka theksuar se gjatë këtij takimi janë fokusuar pikërisht në dialogun Kosovë-Serbi, dhe se Greqia është e gatshme të ndihmojë Bashkimin Evropian dhe përpjekjet e saj në rajon. …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 103 raste pozitive, ndërsa janë shëruar 248 veta

Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.100, prej të cilëve rezultojnë 103 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me virusin korona. …

Më shumë...

Ndahet nga jeta këngëtari i muzikës popullore në Kosovë, Ismet Bogujevci

Ndahet nga jeta këngëtari i muzikës popullore në Kosovë, Ismet Bogujevci

Ditën e sotme është ndarë nga jeta këngëtari i muzikës popullore, në Kosovë Ismet Bogujevci. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur djali, Rigon Bogujevci. Ai përmes një postimi në ‘Facebook’ shkruan se këngëtari ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm ndërsa shton se për varrimin do të …

Më shumë...

Më 14 maj bëhet ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit  nga shteti i Norvegjisë për Qendrën Mjekësore të FSK-së.

Ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit me pajisje mjekësore (respiratorë) do të jetë të premten më datë 14.05.2021, në ora 13:00  në ambientet e Qendrës Mjekësore të FSK-së, në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. Pas aktit të nënshkrimit të donacionit, ministri Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, z. Armend Mehaj dhe ambasadori …

Më shumë...

Gjatë ditës së premte, në Prishtinë mbahet një marsh solidarizimi me popullin palestinez, në Jerusalem

Gjatë ditës së premte, në Prishtinë mbahet një marsh solidarizimi me popullin palestinez, në Jerusalem

Gjatë ditës së premte, në Prishtinë është planifikuar të organizohet një marsh solidarizimi me popullin palestinez në Jerusalem. Aktivitetin të cilin po e organizon Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist thuhet se ka për qëllimin solidarizimin me popullin palestinez i cili është duke u ballafaquar me spastrim etnik nga shteti …

Më shumë...

Kryeministri Kurti: Agron Rrahmani dhe shokët e tij nuk e duruan padrejtësinë, pabarazinë dhe shtypjen

Kryeministri Kurti: Agron Rrahmani dhe shokët e tij nuk e duruan padrejtësinë, pabarazinë dhe shtypjen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka bërë sot homazhe te varri i heroit Agron Rrahmani. Duke vlerësuar lartë figurën e tij, kryeministri Kurti tha se Agron Rrahmani bashkë me Bahri Fazliun, sikurse edhe më herët Afrim Zhitia e Fahri Faziliu, …

Më shumë...

Më disa aktivitete përkujtimore nesër në komunën e Rahovecit përmbyllet Java e Dëshmorëve

Më disa aktivitete përkujtimore nesër në komunën e Rahovecit përmbyllet Java e Dëshmorëve

Njoftim publik me rastin e përmbylljes së javës së Dëshmorëve në Komunën e Rahovecit, nesër, datë 12 Maj, 2021 (e mërkure) në ora 10:30, bashkë me zyrtarë nga Komuna e Rahovecit, zyrtarë nga shoqatat e dalura nga lufta, dega në Rahovec, këshilli i fshatit Krushë e Madhe dhe me familjarë, …

Më shumë...

Më 12 maj përkujtohen dëshmorët e kombit Harun Aliu, Shaban Zenuni, Xhafer Shala, dhe Qemal Fejzullahu në 11 vjetotin e rënies

Më 12 maj përkujtohen dëshmorët e kombit Harun Aliu, Shaban Zenuni, Xhafer Shala, dhe Qemal Fejzullahu në 11 vjetotin e rënies

Në shenjë kujtimi dhe nderi lidhur me përvjetorin e 11-të të rënies së Dëshmorëve të Kombit: Harun Aliu “Kushtrimi”, Shaban Zenuni, Xhafer Shala, dhe Qemal Fejzullahu, me datë 12 maj 2021 (e mërkure) organizohen homazhe pranë varrezave të tyre edhe atë sipas orarit në vijim: Xhafer Shala – Rogovë e …

Më shumë...

Në 23 vjetorin e rënies në altarin e lirisë nesër nderohet heroit të kombit, Agron Rrahmani

Në 23 vjetorin e rënies në altarin e lirisë nesër nderohet heroit të kombit, Agron Rrahmani

Për nder të 23 vjetorit të rënies në altarin e lirisë të heroit të kombit, Agron Rrahmani ftoheni që të merrni pjesë në homazhe. Nderimi për heroin e kombit bëhet nesër me datën 12 maj 2021 në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit në lagjen Velania të Prishtinës – thuhet në …

Më shumë...

Më 13 maj 2021 në Prekaz bëhet përurimi dhe zbulimi i busteve të heronjve Emin Lati, Nebih, Tahir dhe Beqir Meha

Më 13 maj 2021 në Prekaz bëhet përurimi dhe zbulimi i busteve të heronjve Emin Lati, Nebih, Tahir dhe Beqir Meha

Drejt finalizimit, përurimi dhe zbulimi i busteve të heronjve Meha. Më 13 Maj 2021 në orën 15:00 Prekaz i Poshtëm. Aty ku krisi pushka e parë lajmëtare e lirisë, mbas luftës së Shaban Polluzhës, e Luftës së Dytë Botërore. 40-vite më parë jehoi pushka e Tahir dhe Nebih Mehës, për …

Më shumë...

Pas një sëmundje të rëndë është ndarë nga jeta autori i shumë veprave, profesori universitar, Sadri Fetiu

Dje pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë dr. profesor Sadri Fetiumë veprave, profesori universitar, Sadri Fetiu

Ka vdekur profesori universitar Sadri Fetiu. Profesor Sadri Fetiu ka vdekur pas një sëmundje të rëndë. Ai do të varroset të martën më 11 maj në ora 13:00, në varrezat e qytetit të Prishtinës. “Të nderuar familjarë, miq dhe shokë, ju njoftojmë që pas një sëmundje të rëndë sot ndërroi …

Më shumë...