leoni

Njoftime

Ndahet nga jeta në moshë të re veterani i UÇK-së dhe ish-pjesëtari i TMK-së, Kushtrim Hakaj nga Isniqi

Ndahet nga jeta në moshë të re veterani i UÇK-së dhe ish-pjesëtari i TMK-së, Kushtrim Hakaj nga Isniqi

Pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë në moshën 37 vjeçare veteran i UÇK-së, dhe ish pjesëtari i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, Kushtrim Agim Hakaj nga Isniqi i Deçanit. Varrimi i të ndjerit bëhet sot më 1 gusht në varrezat e fshatit Isniq  Në orën 15:00.

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gajraku

Ndahet nga jeta veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Gajraku

Është ndarë nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Mehmet Gajraku. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari Fatmir Shurdhjaj përmes një postimi në rrjetin social. “Lajm i trishtë për vdekjen e hershme të bashkëluftëtarit të UÇK-së Mehmet Gajraku, njëri ndër luftëtaret e devotshëm e të palëkundur me skuadrën e …

Më shumë...

Në moshën 82-vjeçare ndahet nga jeta nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama

Në moshën 82-vjeçare ndahet nga jeta nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama

Ndërron jetë në moshën 82-vjeçare nëna e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Aneta Rama. Zemra e nënës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e dha vetë kreu i qeverisë shqiptare përmes një postimi. “Ishe drita dhe guri këndor i shtëpisë ku u rritëm …

Më shumë...

Sot shënohet 19-vjetori i rënies heroike të Komandantit, Tahir Sinani dhe katër bashkëluftëtarëve të tij

Sot shënohet 19-vjetori i rënies heroike të Komandantit, Tahir Sinani dhe katër bashkëluftëtarëve të tij

Më 29 korrik të vitit 2001, në rajonin e Malësisë së Gostivarit, ku kishte filluar zgjerimi i radhëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare  ka rënë  Komandanti i tri luftërave çlirimtare, Tahir Sinani dhe bashkëluftëtarët e tij, Naser Ademi,  pjesëmarrës në katër luftëra çlirimtare, në Kroaci, Bosnje, Kosovë dhe në Maqedoni, pastaj …

Më shumë...

Përmbyllet fushata virtuale “Mbro fëmijët”

Përmbyllet fushata virtuale "Mbro fëmijët"

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, ka përmbyllur fushatën vetëdijesuese një-javore lidhur me implementimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. Ky Ligj, u hartua për herë të parë në Kosovë dhe u miratua më 27 Qershor të vitit 2019 nga Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe sipas …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe komandanti i togut në Kaçanikut, Lutfi Jaha

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së dhe komandanti i togut në Kaçanikut, Lutfi Jaha

Të nderuar veteranë dhe bashkëluftëtarë, me pikëllim të thellë ju njoftojmë se sot më 25 korrik 2020, ka ndërruar jetë veterani i Luftës së UÇK-së njëherit edhe komandant i togut në Kaçanik Lutfi Jaha! “Me respektin më të madh OVL e UÇK-së dega në Kaçanik, familjes dhe gjithë farefisit ju …

Më shumë...

Nesër bëhet shënimi dhe promovimi i Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës dhe veprimet që duhen ndërmarrë nga institucionet

Në ​Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve KOMF e lanson fushatën “Komuna Ime, e Drejta Ime Sociale”

Me rastin e hyrjes në fuqi të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, më 17.07.2020, organizata Syri i Vizionit në partneritet më Save the Children, zyra në Kosovë dhe në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të mirë dhe Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe …

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shpejtim Hazrolli

Fatmir Limaj e ngushëllon familjen Hazrolli, Shpejtimi ishte luftëtar i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovësi Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shpejtim Hazrolli

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë Hoti, Vesel Krasniqi, ka bërë të ditur se sot ka ndërruar jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Shpejtim Hazrolli. “I trishtë lajmi për vdekjen e parakohshme të bashkluftëtarit, bashkvendasit dhe shokut tonë, Shpejtim Hazrolli. Komandant Shpejtimi rrjedhë nga një familje atdhetare, ishte Komandant i UÇK-së, …

Më shumë...

Pas një arresti kardiak ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Haki Maksutaj nga Studenica e Burimit

Pas një arresti kardiak ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Haki Maksutaj nga Studenica e Burimit

Pas një arresti kardiak është ndarë nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haki Maksutaj nga fshati Studenicë e Burimit. Ai ka qenë ish-luftëtarë i Brigadës 133 “Adrian Krasniqi” në Zonën Operative të Dukagjinit. Ndërsa pas luftës ka punuar në spitalin e Burimit. Varrimi i të ndjerit bëhet sot …

Më shumë...

Ndahet nga jeta nëna doktorit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gani Halilajt pasi e humb betejën më koronavirusin

Ndahet nga jeta nëna doktorit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gani Halilajt pasi e humb betejën më koronavirusin

Doktorit të ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Gani Halilajt, i cili gjatë luftës në Kosovë ka dhënë kontribut të madh mjekësor për shërimin e ushtarëve të plagosur, sot në orën 4.35 minuta i ka vdekur e ëma nga Covidi-19. Njoftimin për vdekjen e saj nga ky infeksion e ka …

Më shumë...

Universiteti i Gjakovës i jep titullin “Doctor Honoris Causa” – Post mortem ish Kongresistit Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Universiteti i Gjakovës i jep titullin “Doctor Honoris Causa” - Post mortem ish Kongresistit Thomas Peter ‘Tom’ Lantos

Senati i Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani” në mbledhjen e mbajtur më datë 17 korrik 2020, mori  vendim për dhënien e titullit “Doctor Honoris Causa” – Post mortem për ish Kongresistin amerikan z. Thomas Peter ‘Tom’ Lantos, më motivacionin: “Për merita dhe kontribut të jashtëzakonshëm për konsolidimin e paqes dhe …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshë të re pjesëtari i Policisë së Kosovës, Ilir Gjokaj nga Skivjani i Gjakovës

Ndahet nga jeta në moshë të re pjesëtari i Policisë së Kosovës, Ilir Gjokaj nga Skivjani i Gjakovës

Polici i Kosovës, Ilir Gjokaj ka vdekur në moshë të re. Siç po raportohet në media se polici Gjokaj ka qenë i prekur me Covid-19. Mediat raportojnë se edhe pse në moshë të re, vdekja e tij erdhi si rezultat i koronavirusit. Polici Ilir Gjokaj që ka vdekur sonte është …

Më shumë...

Ndahet nga jeta pasi e humbi betejën me koronavirusin, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haki Rushiti nga Prekazi

Ndahet nga jeta pasi e humbi betejën me koronavirusin, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haki Rushiti nga Prekaz

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Haki Rushiti ka vdekur pasi humbi betejën me koronavirusin. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i PDK-së në Skënderaj, Sami Lushtaku. ”Si pasojë e virusit Covid-19, paska ndërruar jetë Haki Rushiti nga Prekazi”. ”Duke e njohur që nga rinia, Hakiu ishte burrë shumë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta njëri ndër veteranët më vjetër të luftës çlirimtare, Avdyl Hameli

Ndahet nga jeta njëri ndër veteranët më vjetër të luftë çlirimtare, Avdyl Hameli

Ka ndërruar jetë njëri ndër veteranët më të vjetër të UÇK-së, Avdyl Hameli. Ndonëse në moshë të shtyrë ai ishte mobilizuar dhe nga Bosnja kishte ardhur për t’u bashkuar më radhët e UÇK-së. Në luftë u dallua më trimëri, urti. Varrimi i tij bëhet nesër në fshatin Mazrrek në orën …

Më shumë...

Agjencitë e OKB-së rishikojnë kushtet e azil-kërkuesve në Kosovë

Agjencitë e OKB-së rishikojnë kushtet e azil-kërkuesve në Kosovë

Informatë e përbashkët për media nga IOM, UNHCR, UNICEF Prishtinë, 10 korrik 2020 – Drejtuesit e agjencive të OKB-së në Kosovë ritheksojnë se azil-kërkuesit, refugjatët dhe migrantët duhet të përfshihen në mbrojtjen shëndetësore të ofruar nga institucionet. Sot, përfaqësuesit e UNHCR-së, Agjencia e OKB-së për refugjatët, IOM-it, Organizatës Ndërkombëtare për …

Më shumë...

Selami Hoti: Edhe një nënë ikën nga kjo botë pa ditur varret e katër djemve dhe burrit të saj

Selami Hoti: Edhe një nënë ikën nga kjo botë pa ditur varret e katër djemve dhe burrit të saj

Është ndarë nga jeta Zirafete Beqiri nga Krusha, ajo ishte nënë e katër djemve të zhdukur në luftë se bashku më babanë e tyre që as sot e kësaj dite nuk janë gjetur as nuk u dihen varret. Lajmin e ka bëtë të ditur kryetari i fshatit Krushë, Selami Hoti. …

Më shumë...