Njoftime

Ndahet nga jeta nënkryetari i OVL-UÇK-së në Kaçanik, Hajrullah Shehu

Ndahet nga jeta nënkryetari i OVL-UÇK-së në Kaçanik, Hajrullah Shehu

Ka ndërruar sot jetë nënkryetari i OVL-UÇK-së në Kaçanik, Hajrullah Shehu. Kjo është bërë e ditur me anë të disa postimeve në rrjetin social nga familjarë të Shehut. I ndjeri ishte edhe epror në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Varrimi i tij do të bëhet sot pas drekës.

Më shumë...

Sot në Llapushnik në një vjetorin e vdekjes së veteranit të UÇK-së, Abdenin Gashi bëhen homazhe dhe nderime

Sot në Llapushnik në një vjetorin e vdekjes së veteranit të UÇK-së, Abdenin Gashi bëhen homazhe dhe nderime

Të dashur familjarë, miq, shokë, bashkëluftëtarë e bashkëveprimtarë sot me 5 Nëntor 2020 në orën 10:00 në njëvjetorin e vdekjes së Abedin Gashit (14.04.1973 – 05.11.2019) , luftëtarit të Brigadës 121 Kumanova dhe invalidët të luftës së UÇK-së bëhen homazhe pranë varrit të tij në Llapushnik. I përjetshëm kujtimi për …

Më shumë...

Më 6 nëntor 2020 nderohen dëshmorët e kombit Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullaabazi-Mici, Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti e Nezir Imeri në 22 vjetorin e rënies heroike

Më 06 nëntor 2020 nderohen dëshmorët e kombit Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullaabazi-Mici ,Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti e Nezir Imeri në 22 vjetorin e rënies heroike

Në 22 vjetorin e rënies heroike të Xhelal Hajda-Toni, Selajdin Mullaabazi-Mici ,Hamdi Hajrizi, Bektesh Haliti e Nezir Imeri. Më 6 nëntor 2020 në orën 14:00 do mbahen homazhe tek vendi i rënies. Për shkak të pandemisë me Covid-19 këtë vit nuk do ketë Akademi përkujtimore.

Më shumë...

Kardiokirurgjia demanton Tefik  Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit

Kardiokirurgjia demanton Tefik Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit

Kardiokirurgjia demanton Tefik  Bekteshin, operacionet po vazhdojnë sipas planit Në lidhje me shkrimin e botuar në medie, “pezullimi i drejtorit, kardiokirurgjia saboton punën”,  Qendra Klinike Universitare e Kosovës, njofton se në Klinikën e Kardiokirurgjisë nuk ka pasur sabotim të punës, por operacionet janë kryer sipas programit operativ të planifikuar. Mjekët …

Më shumë...

Lëvizja: Kujtojmë dhe nderojmë Heronjtë e Kombit shqiptar, Afrimin dhe Fahriun

Shoqeria Levizja

Kujtojmë dhe nderojmë Heronjtë e Kombit shqiptar, Afrimin dhe Fahriun Bashkëveprimtarë, bashkëluftëtarë e bashkëkombës të dashur, 2 Nëntori është ditë e shënuar në kalendarin e përpjekjeve, qëndresës dhe luftës për çlirimin e tokave të pushtuara të Shqipërisë. 2 Nëntori i vitit 1989 përsëriti përpjekjen, qëndresën dhe luftën me armë në …

Më shumë...

Njoftimi i kryetarit të komunës së Malishevës, Ragip Begaj lidhur me vetizolimin

Ragip Begaj: Malisheva po menaxhon mirë situatën e krijuar me COVID-19 dhe po shkon drejt stabilizimit

Të nderuar qytetarë të Komunës së Malishevës! Ju njoftoj se pas shfaqjes së disa problemeve shëndetësore, e kam bërë testin RT-PCR dhe kam rezultuar pozitiv me SARS CoV-2. Për shkak të kësaj, për dy javë do të jem në vetizolim. I falënderoj të gjithë për përkrahjen dhe mbështetjen e dhënë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Dragaj

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Demush Dragaj

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe humanisti, Demush Dragaj. Lajmin e kanë bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Musa Dervishaj përmes një postimi. “Runiku u zgjua sot me një humbje të madhe! Sofra e shumë skamnorëve të kësaj ane kaloi në përjetësi! Ish ushtarët e UÇK-së …

Më shumë...

(RrGK) 20 vite të Rezolutës 1325: Kosova duhet ta prioritizojë zbatimin e kësaj Rezolute

Rrjeti i Grave të Kosovës

Në prag të përvjetorit të 20-të të Rezolutës 1325 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Gratë, Paqen dhe Sigurinë, Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), si rrjet i 156 organizatave anëtare, kërkon nga Qeveria e Kosovës të sigurojë pjesëmarrje përmbajtësore të grave në procese të negociatave, paqes dhe sigurisë, …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare kompozitori Avni Mula

Ndahet nga jeta në moshën 92-vjeçare kompozitori Avni Mula

Shuhet një tjetër yll i muzikës shqiptare. Kompozitori Avni Mula ka ndërruar jetë  në moshën 92-vjeçare. Lajmin e ka dhënë vet e bija, tenorja e famshme Inva Mula. Përmes një postimi në rrjetin social, Inva Mula. Ndërsa homazhet për artistin e popullit kryen sot, 30 tetor nga ora 11:00 deri …

Më shumë...

Më 2 nëntor 2020 në 31 vjetorin e rëniës nderohen heronjtë e kombit Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu

31 vjet nga rënia e heronjve të kombit, Fahri Fazliu dhe Afrim Zhitia në luftë të pabarabartë me forcat okupatore serbe

Me rastin e 31-vjetorit të rënies së heronjve të kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, më 2 nëntor 2020, në nderim të veprës së tyre, do të mbahen këto aktivitete: Në orën 10:00 nderim pranë Obeliskut të heroit të kombit Afrim Zhitia në Llugë. Në orën 12:00 homazhe te varrezat …

Më shumë...

Selim Pacolli: Fillojnë punimet për zbatimin e projektit për Parkun e Qytetit që shtrihet nё hapësirë prej 7.5 hektarё

Selim Pacolli: Fillojnë punimet për zbatimin e projektit për Parkun e Qytetit që shtrihet nё hapësirë prej 7.5 hektarё

Nënkryetari i komunës së Prishtinës, Selim Pacolli për mes një postimi ka bërë të ditur se kanë nisur punimin në realizimin e projektit për Parkun e Qytetit. Sipas tij ky projekt është tepër i vlefshëm për banorët e qendrës së kryeqytetit. “Punët e mira nuk kanë fund! Filluam me punimet …

Më shumë...

Qendra e Studentëve në Prishtinë hap konkursin për pranimin e 1.600 studentëve të rinj

Qendra e Studentëve në Prishtinë hap konkursin për pranimin e 1.600 studentëve të rinj

Qendra e Studentëve ka njoftuar se është hapur konkursi për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë. Konkursi do të hapet më 29 tetor dhe do të qëndrojë i hapur deri më 11 nëntor. “Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës, shpallë konkursin për pranimin …

Më shumë...

Shërbimi Spitalor sqaron se organizimi i hapësirave dhe personelit në ShSKUK është bërë konform situatës me virus

SShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndëra 65 janë në gjendje të rënduar

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, në lidhje me shkrimin “Kardiologjia Invazive me notë proteste në adresë të Hotit për marrjen e hapësirave të repartit”, sqaron se organizimi  i hapësirave dhe personelit në ShSKUK është bërë konform situatës me COVID-19 Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës, në lidhje …

Më shumë...

Drejtoria e Parqeve në Komunën e Prishtinës demanton raportimet për prerje ilegale të druve në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë

Drejtoria e Parqeve në Komunën e Prishtinës demanton raportimet për prerje ilegale të druve në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë

Drejtoria e Parqeve në Komunën e Prishtinës njofton se raportimet e sotme për prerje ilegale të drunjëve në Peizazhin e Mbrojtur të Gërmisë janë të pavërteta dhe se shqetësimi i ngritur nga qytetarët është i panevojshëm. Njoftojmë të gjithë vizitorët e Gërmisë dhe mediet se drunjët janë prerë nga punëtorët …

Më shumë...

Publikimi i një buletini të përbashkët me ISSN si revistë shkencore në mes të KPMM-së dhe AKBN-së

Publikimi i një buletini të përbashkët me ISSN si revistë shkencore në mes të KPMM-së dhe AKBN-së

Sfidat e krijuara në situatën e të paprecedentë të përballjës me pandeminë Covid-19, kanë qen vështirë të përballueshme si dhe me ndikim në të gjitha sektorët në përgjithësi, e po ashtu ndikimi është i pranishëm edhe në sektorin minerar. Andaj, në kuadër të bashkëpunimit dhe shkëmbimit të eksperiencës reciproke si …

Më shumë...

Selim Pacolli: Përurohen renovimet në Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje të keqe

Selim Pacolli: Përurohen renovimet në Qendrën për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje të keqe

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli ka bërë të ditur gjatës së sotme është bërë përurimi i renovimeve të Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve  e cila ka qenë në gjendje shumë keqe. “Sot i përuruam hapësirat e renovuara të Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në …

Më shumë...