leoni

Njoftime

Ditë e dhimbjes dhe e krenarisë për fshatin, Ribar i vogël

Ditë e dhimbjes dhe krenarisë 18/04/1999 për fshatin tonë, Ribar i vogël Të nderuar bashkëvendas të fshatit Ribar i vogël Ju njoftoj se është marrë vendim nga Këshilli i Fshatit, që sp me datën 18 Prill 2020, përkujtimet dhe homazhet nuk do të mbahen si zakonisht. Ky vendim është marrë …

Më shumë...

Dren Brahimaj: Më 18, 19 dhe 20 prill 2021 nderohen dëshmorët e Brigadës 136 “Rugova”

Dren Brahimaj: Më 18, 19 dhe 20 prill 2021 do të nderohen dëshmorët e Brigadës 136 "Rugova"

Homazhet për dëshmorët e kombit të rënë në territorin e përgjegjësisë së Brigadës 136 ‘’Rugova’’ do të bëhen sipas këtij përcaktimi kohor. Më 18 prill 2021 në orën 11:00, në Fierzë dhe në orën 11:30, në Pejë.Më 19 prill 2021 në orën 11:00, në Pepaj, në orën 12:00, në Pecaj …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt

Në moshën 82 vjeçare ka vdekur sot veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt. Gjatë luftës ka shërbyer shef i Logjistikes ne Togun e II Kompania e I, Batalioni i II Brigada 112 “Arben Haliti”, me shtab në fshatin Vajnik. Varrimi është bërë sot në …

Më shumë...

Teuta Elshani: Nesër shënohet 22 vjetori i masakrës së Poklekut të Vjetër në Drenas por pa ndonjë organizim të veçantë

Nesër shënohet 22 vjetori i masakrës së Poklekut të Vjetër në Drenas por pa ndonjë organizim të veçantë

Nesër me 17 prill 2021 është përvjetori i 22 i masakrës së Poklekut të Vjetër, ku shteti serb masakroi dhe dogji disa herë me radhë 54 civil shqiptar, në këtë fshat të Drenasit. “Ju njoftojmë se ky përvjetor do të shënohet pa ndonjë organizim të veçantë, megjithatë nga ora 11:00 …

Më shumë...

KPMM: Plani vjetor i inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale 2021

KPMM: Plani vjetor i inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale 2021

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) si çdo vit, edhe këtë vit ka marr iniciativa për mbajtjen e takimeve rreth inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale, për mundësin e zhvillimit të aksioneve të koordinuara ligjore . Akterët e tjerë institucional pjesëmarrës ishin të nivelet komunale- inspektorati komunal, nivelet qendrore (Ministritë …

Më shumë...

KPMM: PLANI VJETOR I INSPEKTIMEVE TË PËRBASHKËTA NDËRINSTITUCIONALE 2021

KPMM: PLANI VJETOR I INSPEKTIMEVE TË PËRBASHKËTA NDËRINSTITUCIONALE 2021

Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) si çdo vit, edhe këtë vit ka marr iniciativa për mbajtjen e takimeve rreth inspektimeve të përbashkëta ndërinstitucionale, për mundësin e zhvillimit të aksioneve të koordinuara ligjore . Akterët e tjerë institucional pjesëmarrës ishin të nivelet komunale- inspektorati komunal, nivelet qendrore (Ministritë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Bekteshi nga Dumnica e Poshtme e Vushtrrisë

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Bekteshi nga Dumnica e Poshtme e Vushtrrisë

Sot, ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Avni Bekteshi nga fshati Dumnicë e Poshtme e Vushtrrisë. Lajmin e ka bërë të ditur Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega Vushtrri.Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën 15.30 në fshatin e tij të lindjes.

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani dhe invalidi i luftës së UÇK-së Shaip Morina nga Gllareva e Klinës

Ndahet nga jeta veterani dhe invalidi i luftës së UÇK-së Shaip Morina nga Gllareva e Klinës

Pas një sëmundje të shkurtë, ka vdekur veterani dhe invalidi i luftës së UÇK-së nga Gllareva e Klinës, Shaip Morina. I ndjeri kishte lindur në Gllarevë më 14. 11. 1966 dhe ka qenë i plagosur gjatë luftës së fundit. Varrimi i tij do të bëhet nesër (e premte) me 16 …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Salihu- Krasniqi, nëna e dëshmorit Hamdi Krasniqi nga Zhilivoda e Vushtrrisë

Ndahet nga jeta Salihu- Krasniqi, nëna e dëshmorit Hamdi Krasniqi nga Zhilivoda e Vushtrrisë

Mbrëmë në Klinikën e Pulmologjjisë, ka ndërruar jetë Dinore Salihu- Krasniqi, nënë e dëshmorit Hamdi Krasniqi. Varrimi i të ndjerës do të behët sot në orën 14:00 në fshatin  Zhilivodë të Vushtrrisë, duke respektuar masat e rekomanduara nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

Më shumë...

Më rastin 40-vjetorit të “Pranverës Shqiptare 81”, Posta e Kosovës ndan mirënjohje për familjen e dëshmorëve, Nebih dhe Tahir Meha

Më rastin 40-vjetorit të "Pranverës Shqiptare 81", Posta e Kosovës ndan mirënjohje për familjen e dëshmorëve, Nebih dhe Tahir Meha

Nga Posta e Kosovës më rastin 40-vjetorit të “Pranverës Shqiptare 81” ndan mirënjohje në shenjë respekti për familjen e dëshmorëve, Nebih dhe Tahir Meha, për pushkët lajmëtare të lirisë. Kujtojmë së qëndresa heroike e Tahir dhe Nebih Mehës, në Prekaz, më 13 maj të vitit 1981, shënoi fillet e rezistencës …

Më shumë...

RrGK lansoi raportin “Një ulëse në tryezë”

Rrjeti i Grave të Kosovës

Sot, më 14 prill 2021, Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka lansuar online raportin “Një ulëse në tryezë: Kontributi i grave në proceset e ndërtimit të paqes në Kosovë dhe pritjet e tyre nga këto proces”. Ky raport i cili u realizua me mbështetje të UN Women, përmes Fondit të Ndërtimit …

Më shumë...

Komuna e Prizrenit: 𝗔𝗸𝘁𝗮𝗸𝘂𝘇𝗲̈ 𝗲 𝗻𝗴𝗿𝗶𝘁𝘂𝗿 𝗽𝗲̈𝗿 𝗰̧𝗲̈𝘀𝗵𝘁𝗷𝗲 𝘁𝗲𝗸𝗻𝗶𝗸𝗲

Komuna e Prizrenit

Nëpërmjet mediave, Komuna e Prizrenit dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi ka mësuar se është ngritur aktakuzë ndaj drejtoreshës Thaçi-Vezgishi. Së pari, vlen të theksohet se Zyra për Komunikim Publik të Prokurorisë Themelore në Prizren, ka bërë publike këtë aktakuzë nëpërmjet një komunikate për media, me …

Më shumë...

Nesër në Zhegoc të Karadakut nderohen 8 dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të rënë në betejen e Zhegocit

Nesër në Zhegoc të Karadakut nderohen 8 dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të rënë në betejen e Zhegocit

Të nderuara familje të dëshmorëve, të nderuar invalidë dhe veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të nderuar qytetarë të Gjilanit. Më 15 prill përkujtojmë një nga betejat e lavdishme të UÇK-së në Zonën Operative të Karadakut e zhvilluar në malet e Zhegovcit. Përkujtojmë dalzotësit e kësaj toke, ata djem e …

Më shumë...

Sot në Marinë të Skenderajt nderohet heroi i kombit Fehmi Rama në 22 vjetorin e rënies

Për nderë të 22 vjetorit të rënies heroike të luftëtarit, heroit Fehmi Rama, pjesëtar i Brigadës 111 “Adem Jashari”,  sot me datën 14 prill 2021 në orën 10:00 në bashkërendim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së dega në Skenderaj mbahen homazhe pranë varrezave të dëshmorëve në Kompleksin e …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i arsimit dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramiz Sadik Jashari nga Açareva e Skenderajt

24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes për demilitarizimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit të sotëm veterani i arsimit dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ramiz Sadik Jashari. I ndjeri ishte nga Aqareva e Skenderajt dhe lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur familjarët e tij përmes rrjeteve sociale. “Njoftojmë të afermit, miqtë, …

Më shumë...

Sot në Gllanasellë të Drenasit përkujtohen dëshmorët e kombit Kadri, Avdi e Xhevdet Karaqica

Besmire Gjokah: Sot 12 vite pa ju dajë

Më rastin e shënimit të 22 vjetorit të rënies së dëshmorëve Kadri, Avdi e Xhevdet Karaqica , kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci me kabinetin e tij, sot (13.04.2021) në orën 11:00 do të bëjnë homazhe pranë varrezave të dëshmorëve në Gllanasellë, ku do të vendosën edhe buqeta me …

Më shumë...