Njoftime

ANP “Adem Jashari” i njofton pasagjerët se janë anuluar të gjitha fluturimet e planifikuara më 13 maj

ANP “Adem Jashari” i njofton pasagjerët se janë anuluar të gjitha fluturimet e parapar më 13 maj

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka bërë njoftuar pasagjerët se janë anuluar të gjitha fluturimet e parapara më 13 maj. “Të dashur udhëtarë, ju njoftojmë se fluturimet e datës 13 maj janë anuluar! Për më shumë informacion ju lusim të qëndroni në kontakt me kompanitë ajrore!”, ka njoftuar APN …

Më shumë...

Kompanitë Regjionale të largimit dhe grumbullimit të mbeturinave nesër do të protestojnë në Prishtinë

KMDLNJ kërkon nga Qeveria e Kosovës mbështetje me mjete mbrojtëse për grupet e margjinalizuara

Kompanitë Regjionale të largimit dhe grumbullimit të mbeturinave në nivel të Kosovës nesër do të mbajnë një protestë paqësore në Prishtinë, ku do të shfaqin pakënaqsitë e tyre lidhur me mos përfshirjen e këtyre kompanive në Pakon Emergjente të Qeverisë së Republikës se Kosovës. Në një njoftim për media thuhet …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet S. Brahimaj

Është ndarë nga jeta drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës, Ahmet S. Brahimaj

Sot me datën 7 prill 2020 ka ndërruar jetë Ahmet S. Brahimaj – drejtori i Baletit Kombëtar të Kosovës. Varrimi i të ndjerit bëhet në orën 16:00 në lagjen Haxhiaj të fshatit Novosellë në Komunën e Pejës. Ahmeti është djali i martires së kombit, Nemke Brahimaj dhe vëllau i dëshmorit …

Më shumë...

Për shkak të pandemisë nesër nuk do të bëhen homazhe në 22 vjetorin e rënies së heroit të kombit, Bahri Fazliu

PSot është ditëlindja e heroit të kombit, Bahri Fazliut

Në përvjetorin e 22-të të rënies heroike së heroit të kombit, Bahri Fazliu, nesër më 7 maj 2020, për shkak të pandemisë, nuk do të bëhen homazhe të organizuara në nderim të tij, kanë bërë të ditur familjarët e dëshmorit. Ata potencojnë se janë të nderuar se në çdo përvjetor nga …

Më shumë...

Ndahet nga jeta nëna e dëshmorit të kombit, Islam Krasniqit, Naile Tolaj-Krasniqi

Ndahet nga jeta nëna e dëshmorit të kombit, Islam Krasniqit, Naile Tolaj-Krasniqi

Është ndarë nga jeta nëna e dëshmorit të kombit, Islam Krasniqit, nëna Naile Tolaj-Krasniqi, lajmin e ka bërë të ditur kretari i Rahovecit, Smajl Latifi. “Iku nga kjo botë edhe një nënë dëshmori. Nëna Naile Tolaj-Krasniqi, për lirinë e Kosovës përjetoi vuajtjet e humbjes së të birit Islamit, i cili …

Më shumë...

Përkujtohet ish-ushtari i UÇK-së, Zeqir Neziri në tre vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Përkujtohet ish-ushtari i UÇK-së, Zeqir Neziri në tre vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Përkujtohet ish-ushtari i UÇK-së, Zeqir Neziri i cili është ndarë nga jeta tri vite më parë. ish-ushtari Ai është përkujtuar nga familjarët e tij duke lënë mbrapa shumë vepra dhe kujtime të mira. Zeqir Neziri ishte një luftëtar i dalluar, pjesëmarrës i disa aksioneve të suksesshme luftarake në malet e …

Më shumë...

ShFD-UÇK në Pejë bënë të ditur se nesër bëhen nderime për nder të 5 Majit – Ditës së Dëshmorëve të Kombit

ShFD-UÇK në Pejë bënë të ditur se nesër bëhen nderime për nder të 5 Majit - Ditës së Dëshmorëve të Kombit

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së Dega Pejë bënë të ditur se nesër do të nderohen dëshmoret e atdheut por duke u përshtatur rekomandimeve të institucioneve përkatëse për distancë fizike si shkak i rrethanave të krijuara nga pandemia. “Të nderuar familjarë të Dëshmorëve. Të nderuar bashkëluftëtarë. Qytetarë të Pejës …

Më shumë...

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Sahiti ka nevojë urgjente për ndihmë

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Sahiti nga fshati Kopiliq i Poshtëm i Skenderajt, ka nevojë për ndihmë urgjente. Ai para 10 viteve ka pasur një sulm në zemër dhe në Itali i është vendosur një aparat për funksionimin e zemrës, me afat 10 vjeçar dhe tashmë ka kaluar …

Më shumë...

Në moshën 74 vjeçare është ndarë nga jeta këngëtarja Shahindere Bërlajolli-Stafaj

Në moshën 74 vjeçare është ndarë nga jeta këngëtarja Shahindere Bërlajolli-Stafaj

Në moshën 74 vjeçare është ndarë nga jeta njëra prej ikonave të muzikës së lehtë popullore shqiptare, Shahindere Bërlajolli. Lajmin e ka bërë të ditur djali i këngëtares, muzikanti Ardit Stafa përmes një postimi në rrjetin social ku ka treguar se nëna e tij ka ndërruar jetë pas mesnate. Që …

Më shumë...

Ndahet nga jeta nëna e dëshmorëve Ilir e Xhemshir Nebihu, Hatmane Nebiu

Sot ka ndërruar jetë nëna e dëshmorëve Ilir dhe Xhemshir Nebihu. Nëna e nënës shtatzënë Rukije Nebihut të rënë në Betejën e Likoshanit dhe Çirezit me 28 shkurt 1998. Nëna heroinë Hateme Nebihu, ka pasur shumë vuajtje e dhembje se çka ka përjetuar mirëpo gjithmonë ishte krenare me gjakun e …

Më shumë...

Sot shënohet 21-vjetori i rënies së komandantit të Zonës së Drenicës, Ilaz Kodra dhe i shumë dëshmorëve të tjerë

Ilaz Kodra

Sot shënohet 21 vjetori i rënies në altarin e Atdheut i komandantit të Zonës së Drenicës, Ilaz Kodra dhe i shumë dëshmorëve të tjerë. 21 vjet më parë, pas një ofensive që kishte ndërmarrë në shkallë të gjerë ushtria dhe policia serbe, në  Zonën Operative të Drenicës, më 30 prill …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta luftëtari e ish-i burgosuri politik, Avni Ahmeti nga Ponosheci i Gjakovës

Është ndarë nga jeta luftëtari e ish-i burgosuri politik, Avni Ahmeti nga Ponosheci i Gjakovës

Lajmin për ndërrimin jetë të Avni Ahmetit  e kanë bërë me dije familjarët e tij të cilët edhe kanë treguar për kohën dhe vendin e varrimit. “Pas një sëmundje të gjatë e të rëndë, ndërroi jetë vëllai ynë, Avni Ahmeti, në moshën 46-vjeçare, duke lënë pas bashkëshorten dhe dy djem. …

Më shumë...

ISEAL – Institucion shkencor, me vlerë publike, unik në Zvicër

Konfederata Zvicerane, në muajin mars 2008, duke e njohur ISEAL-in “Institucion me vlerë publike”, i mundëson që të zhvillojë aktivitete afatgjata në sektorët ekonomikë, kulturorë, letrarë dhe shkencorë. ISEAL-i është, për sa u përket strukturave, sektorëve dhe projekteve, i pari Institucion i tillë në Zvicër, nga të gjitha komunitetet.   …

Më shumë...

Nesër shënohet Dita për Personat e Zhdukur ku do të përkujtohen Personat e pa Pagjetur nga lufta e fundit në Kosovë

Kosova dhe Kroacia i kërkojnë që Serbia t'i hap arkivat detajuara që mund të zbardhin fatin e personave të pagjetur

Youth Initiative for Human Rights – Kosovo,  Qendra Burimore për Personat e Zhdukur, Integra, Humanitarian Law Center Kosovo dhe Forum ZFD  shënojnë Ditën Kombëtare të Personave të Pagjetur nga lufta e fundit në Kosovë. Me 27 prill, në orën 20:00 do të shënohet një aksion simbolik për Ditën Kombëtare të …

Më shumë...

Sonte në orën 21:00 do të jehojë “Marshi i UÇK-së” si reagim ndaj këshilltarit të Albin Kurtit

Dita e Veteranit dhe fillimi i rezistencës së familjes Jashari me forcat serbe, shënohen me disa aktivitete

Kryetari i Rinisë Demokratike të Kosovë, Donjet Bislimi, ka bërë thirrje që sonte në orën 21:00, të lëshohet kënga “MARSHI I UÇK-së” në dritare dhe ballkone, si reagim ndaj Shkëlzen Gashit, këshilltar i Albin Kurtit, e cili akuzoi UÇK-në se ka kryer krime. Kjo deklaratë e Gashit ka ngjallur shumë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta në moshën 77 vjeçare aktori i njohur shqiptar, Rikard Ljajra

Ndahet nga jeta në moshën 77 vjeçare aktori i njohur shqiptar, Rikard Ljajra

Është ndarë nga jeta në moshën 77 vjeçare aktori i njohur Rikard Ljajra. Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë. Ljajra është bashkëshorti i një tjetër aktoreje të njohur, Marjeta Ljajra. Rikard Ljajra ka luajtur dhjetëra role në kinematografinë shqiptare me interpretime brilante, shumë prej të cilëve kanë …

Më shumë...