Njoftime

Më 29 janar 2020 në Gjakovë nderohen 30 dëshmorët e kombit të rënë më 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999

Më 29 janar 2020 në Gjakovë nderohen 30 dëshmorët e kombit të rënë më 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999

Nën përkujdesjen e kryetarit të Gjakovës, Ardian Gjini organizohet manifestim përkujtimor për nder të 21 vjetorit të rënies heroike të 30 dëshmorëve të kombit të rënë në Bishtazhin, Goden dhe Rogovë të Hasit më 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999. Më 29 janar 2020 në orën 10:00 organizohen …

Më shumë...

Me rastin e 30-vjetorit të rënies përkujtohen dëshmorët e kombit Halim Hoti, Nesimi Elshani, Agron Fetahu dhe Hilmi Krasniqi

Me rastin e 30-vjetorit të rënies përkujtohen dëshmorët e kombit Halim Hoti, Nesimi Elshani, Agron Fetahu dhe Hilmi Krasniqi

Me rastin e 30 vjetorit të rënies në altarin e lirisë, do të përkujtohen dëshmorët: Halim Hoti nga Krusha e Madhe, Nesimi Elshani nga Nagavci, Agron Fetahu nga Celina dhe Hilmi Krasniqi nga Hoça e Vogël. Në demonstratat për Kosovën Republikë, të cilat me shumë sukses i udhëhoqi ideologu i …

Më shumë...

Sot nderohen dëshmorët e kombit Hamdi Berisha dhe Kasim Shala në 21 vjetorin e rënies se tyre heroike

Në 21 vjetorin e rënies heroike u përkujtuan dëshmorët e kombit Kasim Rexhep Shala dhe Hamdi Ibish Berisha

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike të dëshmorëve të kombit Kasim Rexhep Shala dhe Hamdi Ibish Berisha sot më 27 janar 2020 në orën 11:00 organizohen homazhe në varrezat e fshatit Ruhot të komunës së Pejës. Në shenjë nderimi dhe krenarie, fshati Ruhot Hamdiut, Kasimit dhe tre dëshmorëve …

Më shumë...

Më 26 janar 2020 në Bujanoc mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e daljes në skenë të UÇPMB-së

Më 26 janar 2020 në Bujanoc mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e daljes në skenë të UÇPMB-së

Më 26 janar 2020 mbahet Akademi përkujtimore në 20 vjetorin e vrasjes të vëllezërve Saqipi, 20 vjetorin e daljes në skenë të UÇPMB-së dhe 19 vjetorit të rënies heroike të Besim Faikut. Në orën 10:30 mbahen homazhe tek varrezat e fshatit Dobrasin. Në orën 12:20 mbahen homazhe tek varri i …

Më shumë...

Nesër në Prekaz me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari organizohen homazhe

Nesër në Prekaz me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari organizohen homazhe

Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari ka bërë të ditur se me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë mbi familjen Jashari nesër më 22 janar 2020 do të bëhen homazhe në Prekaz. “Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, …

Më shumë...

Smajl Gashi, tetëvjeçar nga Klina është diagnostifikuar me tumor të gjakut, për mjekimin e tij kërkohen 120 mijë euro

Mal Gashi, tetëvjeçar nga Klina është diagnostifikuar me tumor të gjakut, për mjekimin e tij kërkohen 120 mijë euro

Tetëvjeçari nga Klina, Smjal Gashi, gati që dy javë është i shtrirë në një spital në Turqi, ku është diagnostifikuar me tumor të gjakut. Simptomat e para atij iu shfaqën në fillim të vitit të kaluar. Por për të vazhduar mjekimin atij po ia kërkojnë edhe 120 mijë euro, babai i …

Më shumë...

Më 21 janar 2020 përkujtohen dëshmorët e kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku në 21-vjetorin e rëniës heroike

Më 21 janar 2020 përkujtohen dëshmorët e kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku në 21-vjetorin e rëniës heroike

Me rastin e manifestimit tradicional kulturor e përkujtimor ‘’Flaka e Janarit’’, Komuna e Rahovecit dhe OVL e UÇK-së në Rahovec organizojnë aktivitete në nderim të dëshmorëve të janarit. Të martën, më 21 janar 2020, për nder të 21-vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku. Në …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Sabit Rexhepi, ish i burgosur politik dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ndahet nga jeta Sabit Rexhepi, ish i burgosur politik dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Ka ndërruar jetë Sabit Rexhepi, ish i burgosur politik dhe veteran i UÇK-së. Lajmin për vdekjen e tij e kanë dhënë Shoqata e ish të Burgosurve Politik dega në Gjilan. I ndjeri ishte edhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës njofton OVL-UÇK dega nga ky qytet. Mbledhja komemorative për ta nderuar jetën …

Më shumë...

Vetëvendosje bënë nderime në 38 vjetorin e rënies së dëshmorëve Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka

Vetëvendosje bënë nderime në 38 vjetorin e rënies së tre dëshmorëve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka

Në 38 vjetorin e rënies së tre dëshmorëve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, Lëvizja Vetëvendosje, në dy delegacione të veçanta bëri homazhe te kompleksi memorial i vëllezërve Gërvalla në Dubovik të Deçanit dhe te varri i Kadri Zekës te kompleksi i varrezave të dëshmorëve në Gjilan. …

Më shumë...

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë, Habib Qeriqi nga Krojmiri i Lypjanit

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë, Habib Qeriqi nga Krojmiri i Lypjanit

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë, Habib Qeriqi nga Krojmiri i Lypjanit. Për të ishin kërkuar para dhe ishte dërguar në Turqi ku dhe i ndjeri ishte operuar. Varrimi i të ndjerit bëhet sot me 17 janar 2020 pas faljes së namazit të xhumasë në orën 13:00 në …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Muharrem Demiraj, babai i dëshmorit të kombit Adem Muharrem Demiraj nga Pasoma

Ndahet nga jeta Muharrem Demiraj, babai i dëshmorit të kombit Adem Muharrem Demiraj nga Pasoma

Njoftohen të gjitha familjet e dëshmorëve, invalidëve, e veteranëve të UÇK-së, si dhe mbarë qytetarët se  me datën 16 janar 2020 pas një sëmundje në moshën 75 vjeçare ka ndërruar jetë Muharrem Behram Demiraj nga Pasoma e Vushtrrisë. Baba i dëshmorit të UÇK-së Adem Muharrem Demiraj. Varrimi i tij bëhet …

Më shumë...

Më 18 janar 2020 në Malishevë mbahet Akademi përkujtimore në 1 vjetorin e ndarjes nga jeta të luftëtarit të UÇK-së, Fehmi Kryeziu

Më 18 janar 2020 në Malishevë mbahet Akademi përkujtimore në 1 vjetorin e ndarjes nga jeta të luftëtarit të UÇK-së, Fehmi Kryeziu

Tri organizatat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Organizata e Veteranëve, e Invalidëve dhe e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, më datën 18 janar 2020, në orën 13.00, në Qendrën e Kulturës “Tahir Sinani” në Malishevë, në njëvjetorin e vdekjes së luftëtarit të UÇK-së, Fehmi Daut Kryeziu, organizojnë Akademinë përkujtimore për …

Më shumë...

Më 18 janar 2020, në dy termine, prej orës 12:00 dhe orës 13:00 shfaqet premiera për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha

Ju ftojmë ta ndiqni premierën e shfaqjes për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut, të shtunën, më 18 janar, 2020, në dy termine, prej orës 12:00 dhe orës 13:00. Kjo shfaqje është një koproduksion në mes të Shkurtë Aliut dhe TQP Dodona dhe trajton …

Më shumë...

Sot në Zvicër me një tubim shënohet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë

Qeveria e miraton Projekt-Kodin e Procedurës Penale që mundëson gjykimin në mungesë edhe të krimeve të luftës

Sot në Zvicër shënohet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë. Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur” mban tubim kushtuar viktimave të gjenocidit. Ky aktivitet zhvillohet në 21 vjetorin e Masakrës së Reçakut të kryer nga forcat serbe dhe në njëvjetorin e miratimit të rezolutës nga …

Më shumë...

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar, nga ora 9:00 deri në orën 10:30 do të organizohen homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak, pastaj nga ora 11:00  deri në orën 11:45 do të mbahet Akademia përkujtimore në Shtëpinë e Kulturës në Shtime, ku …

Më shumë...