leoni

Njoftime

Më 17 shkurt 2020 në Muzeun e Kosovës hapet ekspozita “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”

Më 17 shkurt 2020 në Muzeun e Kosovës hapet ekspozita “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë dhe Muzeu Kombëtar i Kosovës organizojnë ekspozitën “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. Hapja e ekspozitës do të bëhet më 17 shkurt në orën 11:00 në Amfiteatrin e Muzeut të Kosovës. Ekspozita do të jetë e hapur …

Më shumë...

Protestuesit e bllokojnë rrugën Mitrovicë – Stantërg në shenjë pakënaqësie me punësimet e fundit

Protestuesit e bllokojnë rrugën Mitrovicë - Stantërg në shenjë pakënaqësie me punësimet e fundit

Protestuesit kanë paralizuar lëvizjen e plotë nga Mitrovica në drejtim të Stantërgut dhe anasjelltas. Në shenjë pakënaqësie me procesin e fundit të punësimit në ndërmarrjen Trepça, dhjetëra protestues, në ditën e katërt të protestës së tyre, kanë bllokuar sot në mëngjes rrugën Mitrovicë-Stantërg. Ata rreth orës 6:30, tek Tuneli i …

Më shumë...

Më 15 shkurt 2020 në Besianë mbahet Akademi përkujtimore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare, Shaban Shala

Më 15 shkurt 2020 në Besianë mbahet Akademi përkujtimore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare, Shaban Shala

Nën organizimin e organizatave të dala e UÇK-së dhe Shoqatës së Burgosurve Politikë të Kosovës organizohet Akademi përkujtimore kushtuar veprimtarit të çështjes kombëtare dhe ish të burgosurit politikë, heroit të kombit Shaban Shala. Ai ka qenë mësues atdhetar që u flijua për flamur gjuhë e liri kombëtare, Akademi mbahet në …

Më shumë...

Të enjtën promovohet “HAMLETI njeriu i hijeve”, i autorit Andrin Kabashi, botim i Kolegjit “Biznesi”

Kolegji “Biznesi” të enjtën organizon veprimtarinë kulturore – Përurimi i librit “HAMLETI: njeriu i hijeve” i autorit Andrin Kabashi (libri i tretë), botim i Kolegjit “Biznesi” – Prishtinë. Përurimi mbahet në Amfiteatrin e Madh të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, më 13 shkurt 2020 në orën 12:00.

Më shumë...

Sot në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore në nderim të atdhetarit, Taip Zeka

Sot në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore në nderim të atdhetarit, Taip Zeka

Sot më 10 shkurt 2020, në orën 17.00, në sallën e Teatrit të Qytetit të Gjilanit, mbahet Akademi përkujtimore në nderim të veprimtarit të çështje kombëtare, Taip Zeka. Ky tubim përkujtues organizohet nga Shoqëria Lëvizja, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dhe Shoqata e ish të Burgosurve Politikë, në …

Më shumë...

Më 11 shkurt 2020 mbahet Akademi përkujtimore për nderë të veprës dhe sakrificës së dijetarit dhe heroit kombëtar, Idriz Rrecaj

Më 11 shkurt 2020 mbahet Akademi përkujtimore për nderë të veprës dhe sakrificës së dijetarit dhe heroit kombëtar, Idriz Rrecaj

Me datën 11 shkurt 2020 në orën 12:00, për nderë të veprës dhe sakrificës së Idriz Rrecajt, mbahet Akademi përkujtimore në Teatrin Kombëtar në Prishtinë. Akademia mbahet nën përkujdesjen e kryetarit të Kosovës Hashim Thaçi. Pjesëmarrja juaj e nderon të gjithë Drenicën. Lavdi jetës dhe veprës së heroit Idriz Rrecaj.

Më shumë...

Në moshën 86-vjeçare ka vdekur këngëtarja e mirënjohur e Kosovës, Nexhmije Pagarusha

Ndahet nga jeta bilbili i muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha

Në moshën 86-vjeçare ka vdekur këngëtarja e mirënjohur e Kosovës Nexhmije Pagarusha, Lajmi është bërë i ditur nga familjarët e saj. Nexhmije Pagarusha u lind më 7 maj 1933 në fshatin Pagarushë. Me këtë rast  kryetari  i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkruar se ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës është …

Më shumë...

Përkujtohet Taip Zeka veprimtari i heshtur që lidhte brezat çlirimtarë

Sot në Gjilan mbahet Akademi përkujtimore në nderim të atdhetarit, Taip Zeka

Me 7 shkurt 2020, në varrezat e qytetit në Gjilan, duke filluar në orën  12.00, mbahen homazhe në nderim të veprimtarit dhe luftetarit të palodhshëm, Taip Zeka! Taip Zeka ishte veprimtari i heshtur që lidhte brezat çlirimtarë. Baca Taip, ishte në Veprimtarinë Ilegale gjithë rininë e tij, por veçmas pas …

Më shumë...

Fondacioni Besa është duke hartuar një plan për arsimimin e të rinjve në Kosovë sipas sistemit bavarez

Fondacioni Besa është duke hartuar një plan për arsimimin e të rinjve në Kosovë sipas sistemit bavarez

Të martën, një ditë pas formimit të Qeverisë së kryeministrit Albin Kurti, Fondacioni Besa ka njoftuar se ekspertët e këtij fondacioni, kanë punuar në hartimin e një plani për arsimimin e të rinjve në Kosovë. Ky plan është bazuar në arsimimin që zhvillohet në rajonin gjerman me ekonominë më të …

Më shumë...

Më aktivitete përkujtimore e sportive nderohet jeta dhe vepra e heronjve të kombit, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu

Me aktivitete tematike e përkujtimore sot u përkujtuan: Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha

Nën patronatin e kryetarit të komunës së Junikut Agron Kuçi dhe Federatës së Futbollit të Kosovës, me datën 01 shkurt (e shtune) organizohet turneu tradicional në futsal “Kupa e Qyteteve” në nderim të jetës dhe veprës së heronjve të kombit, Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu. “Nuk ka vdekje …

Më shumë...

Më 1 shkurt 2020 në Besianë shënohet 30 vjetori i rënies së dëshmorit të kombit, Fadil Talla

Më 1 shkurt 2020 në Besianë shënohet 30 vjetori i rënies së dëshmorit të kombit, Fadil Talla

Njoftohen miqtë dhe auditori se më 1 shkurt 2020 shënohet 30 vjetori i rënies së dëshmorit të kombit Fadil Talla. Në orën 13:00 bëhen nderime dhe homazhe pranë varrit të dëshmorit në fshatin Letanc të Besianës. Ndërsa në orën 14:00 në teatrin e qytetit mbahet Akademi përkujtimore si dhe shfaqet …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Dardana, Hafiz Leci

Ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Dardana, Hafiz Leci

Pas një sëmundjeje të rëndë, ka ndërruar jetë ish-ushtari i UÇK-së nga Dardana, Hafiz Leci. Lajmin mortor e kanë bërë të ditur vet familjarët në rrjete sociale, derisa i ndjeri do të varroset sot në orën 14:30 në varrezat e Hajvalisë. Veterani i UÇK-së, ishte i sëmurë me kancer, derisa …

Më shumë...

Sot shënohet 30-vjetori i rënies së dëshmorëve Ali Kryeziu dhe Avdullah Mazrreku në demonstratat e 30 janarit 1990

Sot shënohet 30-vjetori i rënies së dëshmorëve Ali Kryeziu dhe Avdullah Mazrreku në demonstratat e 30 janarit 1990

Me një Akademi përkujtimore kushtuar dëshmorëve të kombit, Ali Din Kryeziu dhe Hysni Avdullah Mazrreku, shënohet 30 vjetori i rënies së dëshmorëve të parë të Llapushës në demonstratat e 30 janarit të vitit 1990 në Malishevë. Akademia mbahet në Shtëpinë e kulturës “Tahir Sinani” në Malishevë, në orën 12:00. Me …

Më shumë...

Në 30 vjetorin e rënies në altarin e lirisë përkujtohet dëshmori i kombit, Reshat Ymeri

Në 30 vjetorin e rënies në altarin e lirisë përkujtohet dëshmori i kombit, Reshat Ymeri

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Gjilan njofton se sot është shënuar viti jubilar i rënies në altarin e lirisë të dëshmorit të kombit, Reshat Ymeri. Ai ishte bashkuar më ilegalen patriotike të kohës dhe njeri ndër organizatoret e demonstratave të vitit 1990 të zhvilluara në Gjilan …

Më shumë...

Sot në 21 vjetorin e rënies heroike nderohet dëshmori i kombit, Sahit Krasniqi

Nesër me 29 janar 2020 në 21 vjetorin e rënies heroike nderohet dëshmori i kombit, Sahit Krasniqi

Sot me 29 janar 2020 do të bëhën homazhe në 21 vjetorin e rënies së dëshmorit të kombit, Sahit Krasniqi. Nisja për homazhe bëhet nga qendra e fshatit Ratkoc, në orën 14:00. Sahiti me shumë bashkëluftëtarë të zot e fituan përjetësinë në Rogovë të Hasit, me 29 janar 1999, duke …

Më shumë...

Sot në Gjakovë mbahet Akademi përkujtimore në nderim të 30 dëshmorëve të kombit të rënë 21 vite më parë

Sot në Gjakovë mbahet Akademi përkujtimore në nderim të 30 dëshmorëve të kombit të rënë 21 vite më parë

Sot bëhen 21 vite nga masakra që është kryer nga forcat armike në fshatin Rogovë të Hasit, ku ranë në pritë luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por nga vrasjet nuk u kursyen as shumë civilë të fshatit. Në datat 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999 në këtë …

Më shumë...