Njoftime

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 21-Vjetorit – Ditës Përkujtimore të Masakrës së Reçakut, më 15 janar, nga ora 9:00 deri në orën 10:30 do të organizohen homazhe në Kompleksin Përkujtimor në Reçak, pastaj nga ora 11:00  deri në orën 11:45 do të mbahet Akademia përkujtimore në Shtëpinë e Kulturës në Shtime, ku …

Më shumë...

Heronjtë, dëshmorët dhe martirët e komunës së Deçanit, nga ky vit do të përkujtohen më datat 5 dhe 6 maj

Heronjtë, dëshmorët dhe martirët e komunës së Deçanit, nga ky vit do të përkujtohen më datat 5 dhe 6 maj

Më propozim të kryetarit të komunës së Deçanit z.Bashkim Ramosaj, në koordinim të plotë me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, më 31.07.2019, më votim unanim të Asambleistëvë te të gjitha subjekteve politike është vendosur që të rënët e komunës së Deçanit, nga ky vit do të përkujtohen më datat …

Më shumë...

Pak ditë pas nënës Miradijes dhe vëllaut Luanit vdes edhe vëllau i madh i heroit Ymer Alushani, Ramë Alushani

Pak ditë pas nënës Miradijes dhe vëllaut Luanit vdes edhe vëllau i madh i heroit Ymer Alushani, Ramë Alushani

Ngjarjet tronditëse në familjen e dëshmorit të kombit, Ymer Alushanit nuk kanë të ndalur. Para disa ditësh vdiqën Miradije dhe Luan Alushani, që janë nëna dhe vëllau i Ymerit, teksa sot ka ndërruar jetë edhe vëllau i madh i tij, Ramë Alushani. Lajmi është dhënë përmes rrjeteve sociale, teksa kjo …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Elmi Morina nga Qëndresa e Klinës

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Elmi Morina nga Qëndresa e Klinës

Pas një sëmundje të rëndë ka vdekur veterani i UÇK-së, Elmi Morina nga Qëndresa e Klinës, luftëtari i dalluar i Brigadës 122 “Imer Krasniqi”. Ai ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës. Sipas familjarëve të tij ai po vuante nga një sëmundje e rëndë. Varrimi i të ndjerit bëhet sot në orën …

Më shumë...

Ta ndihmojnë Nora Saraçin

Ta ndihmojnë Nora Saraçin

Shoqja jonë Nora ka nevojë për ndihmë, për të luftuar me sëmundjen e Leukemis Akute. Andaj, kërkojmë nga ju t’a shpërndani këtë njoftim në faqet e mediave tuaja. “Nora Saraçi nga Mitrovica – Kosovë, është vetëm 27 vjet e re. Ajo është diagnostikuar me Leukemi Akute AML. Ajo po mjekohet …

Më shumë...

Behlul Jashari: NËNA

Behlul Jashari

Shkrimtari, poeti e publicisti, Behlul Jashari ka përkujtuar me një strofë poezie nënën, Sofije Hoti-Jashari,  e cila ka vdekur më 4 janar 2012.  Nëna Ëngjull Ndritues Ardhmërie.  

Më shumë...

Homazhe tek varri i Heroit te Kombit Gjeneral Shaban Shala

Nëntë vjet pa Shaban Shalën, veprimtarin, luftëtarin, eprorin e lartë të UÇK-TMK-së

Në emer të familjes se Heroit të Kombit Gjeneral Shaban Shala ne 8 vjetorin e ndarjes nga jeta, njoftojmë miqtë, shokët, bashkluftëtaret dhe të gjithë të interesuarit se me datë 05.01.2020 ora 10:00 bëhen homazhe tek Varrezat e Dëshmoreve në lagjen Velani- Prishtine. Pjesëmarrja juaj na nderon. Me respekt, Familja …

Më shumë...

Ndahen nga jeta nëna dhe vëllai i dëshmorit Imer Alushani nga fshati Komoran i komunës së Drenasit

Ndahen nga jeta nëna dhe vëllai i dëshmorit Imer Alushani nga fshati Komoran i komunës së Drenasit

Sot në orët e hershme të mëngjesit ka vdekur nga një sulm në zemër nëna dhe vëllai i dëshmorit Imer Alushani nga fshati Komoran i komunës së Drenasit. Lajmin e ka bërë nëpërmjet rrjetit social, njëri nga familjarët e dëshmorit. “Me pikëllim të thellë iu njoftoj se sot në orët …

Më shumë...

Në kuadër të manifestimit tradicional “Flaka e Janarit” në Gjilan do të rivarrosët heroi i kombit, Xhevat Qerimi

Në kuadër të manifestimit tradicional “Flaka e Janarit” në Gjilan do të rivarrosët heroi i kombit, Xhevat Qerimi

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, konform kompetencave të tij, ka marrë vendim që në kuadër të ngjarjes tashmë historike, “Flaka e Janarit”, meritorin dhe propozuesin e parë i të cilës ishte heroi i pavarësisë, Xhevat Qerimi, ta rivarrosë me nderime të mëdha, në varrezat e të rënëve për …

Më shumë...

Mbahet Akademi përkujtimore për të ish-ushtarin e UÇK-së, UÇPMB-së dhe TMK-së, Avni Malë Hyeni

Mbahet Akademi përkujtimore për të ish-ushtarin e UÇK-së, UÇPMB-së dhe TMK-së, Avni Malë Hyeni

Sot në Pejë mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 2 vjetorit të ndarjes nga jeta të Avni Malë Hyenit, ish-ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Trupave Mbrojtëse të Kosovës të Kosovës si dhe Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc mbahet. Akademia mbahet në teatrin “Jusuf Gërvalla”, Pejë, në orën …

Më shumë...

Sonte në Skenderaj mbahet nata finale e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare”

Sonte në Skenderaj mbahet nata finale e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare”

Komuna e Skenderajt vazhdon me organizimin e Festivalit Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” edicioni i 15-të. Finalja e këtij festivali do të mbahet sot me 30 dhjetor 2019 në orën 15:00, në Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina” në Skenderaj.

Më shumë...

T E L E G R A M ngushëllimi familjes së Avdi Rexhë Krasniqit nga veprimtari Mehmet Musa

Vëllezër dhe motra! Sot në këte ditë dimëri, malësia e Gjakovës dhe Kosova e Shqipërisë, po ndahen nga burri me i moçëm e me nam i këtyre kreshtave, Avdi Rexha i Krasniqës, Avdi Rexha i cili i jetoj dhe perjetoj dy shekuj jetë, shekullin 20 dhe 21 duke i prekë …

Më shumë...

Nesër në Skenderaj fillon Festivali Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019

Nesër në Skenderaj fillon Festivali Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019

Nën përkujdesjen e kryetarit të Skenderajt, z. Bekim Jashari  më 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019 organizohet Festivali Folklorik Gjithëkombëtar “Rapsodia Shqiptare” ediciomi i 15-të. Festivali tradicionalisht është mbajtur me datat 26, 27 dhe 28 nëntor, mirëpo për shkak të tërmetit në Shqipëri dhe solidarizimit me familjet e prekura të viktimave ishte …

Më shumë...

Shoqëria “Lëvizja”, me partnerët e saj organizon simpoziumin e përvitshëm me 8 shkurt 2020 në Tiranë

Shoqeria Levizja

Shoqëria Lëvizja, në bashkëpunim me Institutin Albanologjik, me Shoqatën e të Burgosurve Politikë, me Institutin e Shqiptarëve në Shkup, ka mbajtur deri tash tre simpoziume për Lëvizjen, veprimtarinë, luftën dhe heronjtë e saj. I pari është mbajtur në Prishtinë, i dyti në Shkup dhe i treti ne Prizren. Simpoziumi i …

Më shumë...

Ndahet nga jeta komandanti i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Muzafer Haruni – “Capi”

Ndahet nga jeta komandanti i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Muzafer Haruni - "Capi"

Ka ndërruar jetë njëri prej komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, Muzafer Haruni i njohur me nofkën e luftës si Capi, ajmin e kanë konfirmuar familjarët e tij. “Ka qenë për vizitë në Turqi. Ka pësuar një infarkt. Ky është një lajm i hidhur dhe i rëndë që sot mori familja …

Më shumë...

Përkujtohet 21-vjetori i Betejës legjendare të Llapashticës dhe rënies së dhjetë dëshmorëve

22 vjet nga Beteja e Llapashticës, betejë në të cilën ranë heroikishit 10 dëshmorë të kombit

Më 24 dhjetor të  vitit 1998, filluan betejat e pareshtura dhe të pandërprera në Zonën Operative të Llapit, ndërsa Llapashtica ishte shndërruar në një kala të pathyeshme për tre muaj me radhë. Muret e saj ishin çelikosur nga luftëtarët e lirisë që u bënë gurë kalaje dhe nuk mund t’i rrënonte …

Më shumë...