Njoftime

Xhelal Sveçla: 13 afganët e arritur mbrëmë në Kosovë janë strehuar në ish kampin e “Bechtel-Enkas”

Xhelal Sveçla: 13 afganët e arritur mbrëmë në Kosovë janë strehuar në ish kampin e “Bechtel-Enkas”

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka treguar se mbrëmë në Kosovë kanë arritur edhe 113 afganë. Në një konferencë për media, ai ka treguar se ata janë strehuar në ish kampin e “Bechtel-Enkas” në afërsi të Ferizajt. “Pas kërkesës zyrtare të SHBA-ve dhe NATO-s për strehim të shtetasve …

Më shumë...

Nënkryetari i Malishevës, Hajdin Berisha, priti në takim komandantin e Komandës Perëndim të KFOR-it, Adrea Bortazzo

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Shqipërisë, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për huazimin e kamerave regjistruese nga KQZ-ja e Shqipërisë për zgjedhjet lokale në vend. Ceremonia e nënshkrimit u zhvillua në Tiranë dhe në emër të dy institucioneve nënshkruan kryetari i KQZ-së së Kosovës, Kreshnik Radoniqi dhe Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve i Shqipërisë, Ilirjan Celibashi. Përmes kësaj marrëveshje bashkëpunimi bëhet e mundur huazimi i 50 kamerave regjistruese nga KQZ-ja e Shqipërisë, të cilat do të përdoren gjatë proceseve të ndryshme në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, përfshirë numërimin e votave me kusht dhe atyre me postë si dhe gjatë rinumërimit eventual të vendvotimeve. Kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi u shpreh se përdorimi i këtyre kamerave regjistruese në QNR do të ndihmonte KQZ-në në rritjen e besueshmërisë së qytetarëve dhe kandidatëve në aktivitetet që zhvillohen në këtë qendër.

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, priti në takim komandantin e Komandës  Regjionale Perëndim të KFOR-it, kolonelin Adrea Bortazzo. Ky takim kishte karakter njoftues, pas marrjes së komandës nga koloneli Bertazzo, i cili u njoftua nga nënkryetari Berisha, për zhvillimet e përgjithshme në Malishevë. Fillimisht nënkryetari Berisha, pasi e falënderoi …

Më shumë...

Më aktivitete përkujtimore për dëshmorët e kombit nesër në Vushtrri shënohet “1 Shtatori”, Dita e Dëshmorëve të Vushtrrisë

Më aktivitete përkujtimore për dëshmorët e kombit nesër në Vushtrri shënohet “1 Shtatori”, Dita e Dëshmorëve të Vushtrrisë

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së – dega Vushtrri njofton të gjitha familjet e dëshmorëve, invalidëy dhe veteranët e të UÇK-së, bashkëluftëtarë të dëshmorëve e qytetarë se “1 SHTATORI”, Dita e Dëshmorëve të Vushtrrisë, është njëra ndër ditët dhe ngjarjet më të rëndësishme për këtë komunë. Nderimi dhe respekti …

Më shumë...

Sot është ditëlindja e heroit të kombit, Bahri Fazliut

PSot është ditëlindja e heroit të kombit, Bahri Fazliut

Heronjtë vetëm ditëlindje kanë. Sot, para 50 viteve, lindi njëri prej idelogëve më të shquar të çështjes kombëtare shqiptare, Heroi i Kombit, Bahri Fazliu. Njerëzit e mëdhënj nuk vdesin kurrë, ata vetëm datëlindje kanë! Kosovës po i mungon shumë vizioni dhe penda e mprehtë e Bahriut. Bahriu ra heroikisht në …

Më shumë...

Në Qendrën Kulturore Shqiptare, “Sami Frashëri” në Ankara të Turqisë, janë prezantuar edhe botimet e Radios Kosova e Lirë

Në Qendrën Kulturore Shqiptare, "Sami Frashëri" në Ankara të Turqisë, janë prezantuar edhe botimet e Radios Kosova e Lirë

Në Qendrën Kulturore Shqiptare, “Sami Frashëri”, në Ankara të Turqisë, në ambientet e Qendrës tani e tutje krahas uniformave të UÇK-së, dhe relikteve të tjera të shumta nga lufta e lavdishme Çlirimtare dhe fitimtare  do të jenë të pranishme edhe disa botime të Radios Kosova e Lirë si: Arkivi i …

Më shumë...

Universiteti “Fehmi Agani” anëtarësohet në Unionin e Universiteteve Mesdhetare (UNIMED)

Universiteti “Fehmi Agani” anëtarësohet në Unionin e Universiteteve Mesdhetare (UNIMED)

Më 30 gusht 2021, rektori i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë, prof. ass. dr. Artan Nimani ka pranuar konfirmimin zyrtar për anëtarësimin në Unionin e Universiteteve Mesdhetare (UNIMED), nga Presidenti, Prof. Francisco Matte Bon. Rektori Nimani, përmes një përgjigje ka shprehur falënderim për pranim në UNIMED dhe ka ofruar gatishmërinë …

Më shumë...

Shaqir Totaj prezantoi sloganin e fushatës: Bashkë për Prizrenin

Shaqir Totaj

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj ka prezantuar sot sloganin e fushatës për zgjedhjet lokale “Bashkë për Prizrenin” Në postimin e tij në Facebook, ai ka thënë se ky slogan nuk është një moto e bukur por një thirrje e sinqertë për bashkim të të gjithëve dhe …

Më shumë...

Kumrie Prenku-Karaçica: Sot në Drenas u lëshuan 41 balona dhe u vendosën 41 trëndafil të kuq për personat e zhdukur

Kumrie Prenku-Karaçica: Sot në Drenas do të lëshohen 41 balona dhe 41 trëndafil të kuq për personat e zhdukur

Kumrie Prenku-Karaçica veprimtare, bashkëshorte e dëshmorit të kombit, Kadri Karaqica si dhe familjare e dëshmorëve e martirëve të kombit përmes një postimi e ka bërë të ditur se kanë shënuar një aktivitet simbolik për 30 Gushtin-Ditën Botërore të personave të zhdukur me dhunë nga ushtria dhe policia serbe. Sot në …

Më shumë...

30 Gushti – Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur shënohet edhe në Kosovë me disa aktivitete përkujtimore

30 Gushti - Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur shënohet edhe në Kosovë me disa aktivitete përkujtimore

Sot është Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur. Kur janë bërë 22 vjet nga përfundimi i luftës në Kosovë, zyrtarisht edhe mbi 1600 persona figurojnë si të zhdukur. Kjo ditë do të shënohet me disa aktivitete nga Këshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare te të Zhdukurve të Kosovës në koordinim me …

Më shumë...

Largohen rreth 400 thasë me mbeturina nga liqeni i Batllavës 

Largohen rreth 400 thasë me mbeturina nga liqeni i Batllavës 

Nën moton, “Mendo sot, për një të ardhme të shëndetshme” te shtunën u pastrua Liqeni  i Batllaves . Aksionit të pastrimit i’u bashkuan rreth 50 pjesëmarrës vullnetmirë, banor të fshatit Orllan, ndër ta edhe Drejtori i shkollës së fshatit. Aksioni i pastrimit është zhvilluar në zonat përreth Liqenit, gjegjësisht në hapësirat …

Më shumë...

Ka vdekur ish kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha

Gjatë orëve të hershme të mëngjesit të sotëm, ka vdekur ish kryetari i i Kuvendit të Kosovës, Kolë Berisha. Ai ishte kryetar i Kuvendit gjatë viteve 2006-2007. I ndjeri ishte edhe i burgosur politik, e ish anëtar i ekipit negociator për zgjidhjen e statusit të Kosovës dhe nënkryetar i Lidhjes …

Më shumë...

OJQ SDK së bashku me banorët e Orllanit organizon Aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan 

OJQ SDK së bashku me banorët e Orllanit organizon Aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan 

OJQ SDK së bashku me banorët e Orllanit organizon Aksion pastrimi përreth liqenit “Batllava” në Orllan Aksioni mbahet ditën e Shtune më 28 Gusht 2021, me fillim në ora 11:00 vend takimi fusha e basketbollit afër Market “Arlindit” Orllan  OJQ “Sundimi i Demokracisë në Kosovë vazhdimisht ka organizuar aktivitete vullnetare …

Më shumë...

Në shënim të 30 gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur në Kosovë do të organizohen disa aktivitete

Në shënim të 30 gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur në Kosovë do të organizohen disa aktivitete

Këshilli Koordinues i Asociacioneve Familjare te të Zhdukurve të Kosovës në koordinim me Komisionin Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe me përkrahjen e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq, organizojnë shënimin e 30 gushtit – Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur. Aktivitetet për shënimin e Ditës Ndërkombëtar për Persona të …

Më shumë...

UBT ka arritur një sukses tjeter ndërkombëtar duke u renditur në mesin e 100 universiteteve më të mira në botë për inovacion

UBT ka arritur një sukses tjeter ndërkombëtar duke u renditur në mesin e 100 universiteteve më të mira në botë për inovacion

UBT ka arritur një sukses tjetër të jashtëzakonshëm ndërkombëtar duke u renditur në mesin e 100 universiteteve më të mira në botë për inovacion. Në listën e “World’s Universities with Real Impact (WURI)”, të cilës i prijnë universitetet prestigjioze si Stanford e Harvard, për herë të parë për arritje të …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes të hënën pranon automjetet ushtarake të blinduara, donacion i Shteteve të Bashkuara

Ministria e Mbrojtjes pranon të hënën automjetet ushtarake të blinduara, donacion i Shteteve të Bashkuara

Ministria e Mbrojtjes dhe  Shtabi i Përgjithshëm i FSK-së bën të ditur se të hënën mbahet ceremonia e pranim-dorëzimit të automjeteve ushtarake të blinduara, të tipit  M1117 ASV (Armored Security Vehicle), donacion i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ceremonia do të mbahet në Kazermën “ Adem Jashari”, të hënën, më …

Më shumë...

KOMF kërkon mobilizim për mbrojtjen e shëndetit të fëmijëve në procesin mësimor

KOMF

  Sipas njoftimit të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, MASHTI në bashkëpunim me Drejtoritë Komunale të Arsimit është duke bërë përgatitjet që viti i ri shkollor të fillojë me kohë e me prezencë fizike në mjediset shkollore. KOMF bën thirrje për mobilizim, krijim të kushteve infrastrukturore në bazë të …

Më shumë...