Njoftime

Save the Children me 18 gusht lanson nën-grantet e financuara nga BE për tridhjetë organizata lokale

Save the Children

Save the Children ka kënaqësinë të ju ftojë në lansimin e nën-granteve të financuara nga BE për tridhjetë organizata lokale të cilat do implementojnë projekte për ofrimin e shërbimeve sociale për grupet e cënueshme në Kosovë, në përgjigje të Covid-19 më 18 gusht 2021, nga ora 10:00 – 11:30 në SOS Fshatrat e …

Më shumë...

Më 21 gusht 2021 rivarroset në vendlindje heroi kombëtar, Demë Ali Pozhari

Më 21 gusht 2021 rivarroset në vendlindje heroi kombëtar, Demë Ali Pozhari

Më 21 gusht 2021 heroi i kombit, Demë Ali Pozhari do të rivarroset në vendlindjen e tij në Pozhar të Deçanit, pranë vëllezërve, djemve e familjarëve, sipas amanetit të tij. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ditë me parë përmes një postimi në rrjetin social. …

Më shumë...

Me rastin e 23 vjetorit të rënies së dëshmorit, Remzi Ademaj, Komuna e Prizrenit dhe organizatat e luftës zhvilluan  aktivitete

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Me rastin e 23 vjetorit të rënies së dëshmorit, Remzi Ademaj, Komuna e Prizrenit dhe organizatat e luftës zhvillojnë  aktivitete. Me rastin e 23 vjetorit të rënies së dëshmorit Remzi Ademaj – komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me organizatat e dalura nga lufta organizojnë këto aktivitete me 15.08.2021 …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e nderojnë Nënë Terezën më pullë postare

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e nderojnë Nënë Terezën më pullë postare

Administrata Postare e Kombeve të Bashkuara, UN Stamps, nderon Nënën Terezë duke e vendosur në pulla postare foton e saj. Lajmin e ka bërë të ditur Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Kosovës në New York. Aty theksohet se përmes kësaj pulle postare, kjo agjenci e OKB-së ka nderuar jetën …

Më shumë...

Ka vdekur politologu dhe analisti i njohur, Ramush Tahiri

Ka vdekur politologu dhe analisti i njohur, Ramush Tahiri

Ka vdekur politologu dhe analisti i njohur,  Ramush Tahiri. Ai ka qenë këshilltar i ish-presidentes, Atifete Jahjaga, këshilltari Nexhat Dacit, kryeparlamentarit të parë të Kosovës, si dhe nënkryetar i Qeverisë në ekzil.

Më shumë...

Sot në Kompleksin Memorial në Gllogjan rivarrosen dëshmorët Besart (Selmon) Kadrija dhe Shkelzen (Gani) Berisha

Sot në Kompleksin Memorial në Gllogjan rivarrosen dëshmorët Besart (Selmon) Kadrija dhe Shkelzen (Gani) Berisha

Besart (Selmon) Kadrija dhe Shkelzen (Gani) Berisha, ranë dëshmorë me 14 gusht 1998 në trekufirin Kosovë, Mal i Zi, Shqipëri dhe që atëherë ata qëndruan të varrosur në Vuthaj të Gucisë. Në 23-vjetorin e rënies se tyre sot me 14 gusht 2021, ata do të rivarrosen pranë bashkëluftëtarëve të tyre …

Më shumë...

KQZ i pranon aplikimet e subjekteve për certifikim edhe gjatë vikendit, kurse afati përfundon të hënën

Komisioni Qendror Zgjedhor e miraton dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të punojë edhe këtë të shtunë dhe të diele (14 dhe 15 gusht) nga ora 08:00 deri në orën 16:00 për të pranuar aplikimet e subjekteve politike që duan të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Afati për aplikim të subjekteve politike dhe …

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës fton në takimin e përbashkët të organizuar sektorin e medias lidhur me gjobat komunale

Oda e Afarizmit të Kosovës fton në takimin e përbashkët të organizuar sektorin e medias lidhur me gjobat komunale

Oda e Afarizmit të Kosovës fton në takimin e përbashkët të organizuar me sektorin e medias lidhur me gjobat komunale. Diskutimi do të zhvillohet lidhur me  vendimin e Komunës së Prishtinës për ndryshim-plotësimin e Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale, me ç’rast televizionet dhe radiot (përjashtuar portalet) detyrohen të …

Më shumë...

Sot në një vjetorin e vdekjes, është mbajtur një akademi përkujtimore, për ish drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Hajrullah Mazreku

Sot në një vjetorin e vdekjes, është mbajtur një akademi përkujtimore, për ish drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Hajrullah Mazreku

Sot në një vjetorin e vdekjes, është mbajtur një akademi përkujtimore, si dhe është zbuluar pllaka e varrit, për ish veteranin e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ish drejtorin e Drejtorisë së Administratës në Komunën e Malishevës, Hajrullah Mazreku. Në këtë akademi, e cila është mbajtur nën përkujdesjen …

Më shumë...

“Marjan Cubi – urëlidhës mes Kosovës dhe Amerikës”, dokumentari shfaqet në Prishtinë  në 13 Gusht 2021

“Marjan Cubi - urëlidhës mes Kosovës dhe Amerikës”, dokumentari shfaqet në Prishtinë  në 13 Gusht 2021

Në Prishtinë të premtën e 13 Gushtit 2021 në sallën e Katedralës “Shën Nënë Tereza”, me fillim në orën 19:00, promovohet dokumentari “Marjan Cubi – urëlidhës mes Kosovës dhe Amerikës”  me regji të Ilir Buçpapajt, gazetarit të njohur të Radio Televizionit Shqiptar. Marjan Cubi është veprimtar i shquar i komunitetit shqiptaro-amerikan, …

Më shumë...

AME: Pas të reshurave të shiut gjendja me zjarret paraqitet e qetë dhe pa rrezik për vatra zjarri

AME: Pas të reshurave të shiut gjendja me zjarret paraqitet e qetë dhe pa rrezik për vatra zjarri

Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave ka bërë të ditur nga raportet e qendrave operatve emergjente 112 të orës 19.00, në të gjithë territorin e Kosovës gjendja pas të reshurave të shiut paraqitet e qetë dhe pa rrezik për vatra zjarri. Nehat Koqinaj, zëdhënës i kësaj agjencie, ka bërë të ditur …

Më shumë...

Nën përkujdesjen e kryetari të Kaçanikut, Besim Ilazi, u zhvilluan aktivitete për ditën e dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”

Nën përkujdesjen e kryetari të Kaçanikut, Besim Ilazi, u zhvilluan aktivitete për ditën e dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”

Nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi  janë mbajtur disa aktivitete për shënimin e 10 gushtit – Ditës së dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”. Aktiviteti kryesor është mbajtur në Pallatin e Kulturës “Xheladin Kurtaj”, përmes një akademie përkujtimore, ku janë përkujtuar dëshmorët e komunës së Kaçanikut. …

Më shumë...

Nga 30 gushti e deri më 8 shtator KFOR-i do të mbajë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale

Nga 30 gushti e deri më 8 shtator KFOR-i do të mbajë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale

Gjatë muajve gusht dhe shtator, KFOR-i do të zhvillojë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale, kjo do të rezultojë në një rritje të përkohshme të trupave në terren. Stërvitja do të mbahet nga data 30 gusht deri më 8 shtator. Aty do të përfshihen skenarë të kontrollit të turmës …

Më shumë...

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Qamil Meholli nga fshati Melenicë

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Qamil Meholli nga fshati Melenicë

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Qamil Meholli nga fshati Melenicë, vend ku ishte zhvilluar njëra ndër betejat më të mëdha gjatë luftës. Familjarët kanë njoftuar se pas një infarkti, Meholli ka ndërruar jetë sot. Ceremonia e varrimit të të ndjerit do të bëhet më 10 gusht  duke filluar  13:00 në …

Më shumë...

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Malishevës “Dr.Shpëtim Robaj” është pajisur edhe me një autoambulancë të re

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Malishevës “Dr.Shpëtim Robaj” është pajisur edhe me një autoambulancë të re

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Malishevës “Dr.Shpëtim Robaj” sot është pajisur edhe me një autoambulancë të re, për nevoja të përditshme të tyre. Kjo autoambulancë është siguruar nga buxheti i Komunës së Malishevës, ndërsa automjetin për QKMF sot e ka dorëzuar nënkryetari i Komunës së Malishevës, së Malishevës, Hajdin …

Më shumë...

Festivali, AgroFesta sivjet mbahet më 20, 21 dhe 22 Gusht 2021

Festivali, AgroFesta sivjet mbahet më 20, 21 dhe 22 Gusht 2021

Festivali AgroFesta 2021 vjen me 3 Ditë t’Gzueme! Festivali tradicional i perimekulturës në Krushë të Madhe, AgroFesta, në edicionin e shtatë vjen me shumë aktivitete perimtare, kulturore dhe rekreative. AgroFesta tash e disa vite mbledh në Krushë të Madhe qytetarë të shumtë nga i gjithë vendi, të cilët vizitojnë Krushën …

Më shumë...