Njoftime

Në përvjetorin e 39-të të rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi e Asllan Pireva, nuk do të bëhen homazhe për shkak të pandemisë

Në përvjetorin e 39-të të rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi e Asllan Pireva, nuk do të bëhen homazhe për shkak të pandemisë

Në përvjetorin e 39-të të rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva, nesër më 2 prill 2020, për shkak të pandemisë së virusit korona, nuk do të bëhen homazhe të organizuara në nderim të tyre. Ne jemi nderuar në çdo përvjetor nga shumë mysafirë që na kanë ardhur në …

Më shumë...

Më moton prilli i (pa)thyer, përkujtohen dëshmorët e Kryengritjes ’81 me postime, poezi, vizatime, ese dhe evokime kujtimesh

Më moton prilli i (pa)thyer, përkujtohen dëshmorët e Kryengritjes '81 me postime, poezi, vizatime, ese dhe evokime kujtimesh

Shoqata e të Burgosurve Politikë, Shoqëria Lëvizja dhe Shoqata Familjet e Dëshmorëve bashkë-përkujtojnë dëshmorët e Kryengritjes ’81 në këtë kohë pandemie e karantine me postime, poezi, vizatime, ese, evokime kujtimesh dhe fotografi në rrjetin social “Facebook” me 1 dhe 2 prill 2020 nga ora 8:00 deri në orën 13:00, më …

Më shumë...

Sot në moshën 97-vjeçare ka ndërruar jetë, heroi grek i rezistencës, Manolis Glezas, mik i shqiptarëve

Sot në moshën 97-vjeçare ka ndërruar jetë, heroi grek i rezistencës, Manolis Glezas, mik i shqiptarëve

Heroi legjendar i Rezistencës Antifashiste, Manolis Glezos, ka ndërruar  jetë në moshën 97-vjeçare,  si pasojë e një ataku kardiak. Manolis Glezos është Hero Kombëtar i Greqisë. Ai është një nga figurat emblematike të luftës së popullit grek kundër nazifashizmit. Por edhe më pas, një luftëtar trim dhe kryengritës kundër juntës …

Më shumë...

Nga dita e sotme fillon llogaritja e orës verore, ku akrepat kanë lëvizur 60 minuta para

Sonte pas mesnate akrepat e orës do të lëvizin 60 minuta përpara duke hyrë llogaritjen verore të kohës

Nga sot është rikthyer ora verore, ku në orën 02.00 të mëngjesit akrepat kanë lëvizur 60 minuta para që do të thotë ora ka kaluar në orë 03:00. Ora verore do të zgjasë deri të dielën e fundit të tetorit. Prej shumë vitesh ndryshimi bëhet për të shfrytëzuar më shumë …

Më shumë...

Njoftim publik i Agjencisë Kosovare të Privatizimit

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit, në përgjigje të situatës së krijuar për shkak të pandemisë globale nga COVID 19 dhe duke ju bashkangjitur veprimeve e vendimeve të institucioneve të Republikës së Kosovës në menaxhim të situatës së krijuar, njofton opinionin publik se Bordi i Drejtorëve ka marrë vendim për zgjatjen e …

Më shumë...

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi ish-zëvendës komandanti i Drejtimit Taktik nr 2 te Operacionit “Shigjeta” ka perkujtuar sot 26 marsin e vitit 1999. ai ka shkruar:  Në kujtesën tonë sjell një ditë të rëndë vetëm pas dy ditëve kur kishin filluar bombardimet e NATO-së mbi caqet serbe ushtria dhe policia e Millosheviqit kishte …

Më shumë...

I është dhënë lamtumira e fundit veteranit të UÇK-së Murat Ajetit, bashkëluftëtari i Zahir Pajazit

I është dhënë lamtumira e fundit veteranit të UÇK-së Murat Ajetit, bashkëluftëtari i Zahir Pajazit

Është ndarë na jeta veprimtari Murat Ajeti, ish-luftëtari i UÇK-së dhe bashkëluftëtari i heroit të kombit, Zahir Pajazitit. Ai është varrosur në fshatin Sfeqel të Besianës vetëm nga rrethi familjar për shkak të rrethanave të krijuara nga koronavirusi.

Më shumë...

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” bënë të ditur se nesër do të realizohen disa fluturime

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës "Adem Jashari" bënë të ditur se nesër do të realizohen disa fluturime

Edhe pse edhe Kosova është e prekura nga Covid-19, Aeroporti i Prishtinës ka njoftuar se nesër, më 27 mars 2020, janë planifikuar fluturimet si vijon: Në arritje me udhëtarë: Zurich-Prishtinë 1 fluturim (në orën 09:00) Në nisje me udhëtarë: Prishtine-Zurich 1 fluturim (në orën 10:00) Prishtine-Dusseldorf 1 fluturim (në orën …

Më shumë...

Sot është ndarë nga jeta në moshën 85 vjeçare aktorja e njohur Leze Qena

Sot është ndarë nga jeta në moshën 85 vjeçare aktorja e njohur Leze Qena

Në moshën 85 vjeçare është ndarë nga jeta aktorja e njohur, Leze Qena. Nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës, zëdhënësi Shpend Fazliu, ka konfirmuar se Leze Qena, ka qenë në mjekim intensiv në këtë qendër nga data 6 mars, dhe se ajo ka vdekur më 25 mars rreth orës 9 …

Më shumë...

MPBAP bënë të ditur se nuk ka kufizim të lëvizjes për punonjësit dhe administratën e operatorëve ekonomikë

Ministria e Punëve të Brendshme i apelon qytetarët për kujdes gjatë përdorimit të fishekzjarrëve

Ministria e Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, njofton të gjithë operatorët ekonomikë se sot, e mërkure, me datën 25 mars, nga ora 10:00, deri në orën 18:00, nuk ka kufizim të lëvizjes për punonjësit dhe administratën e operatorëve ekonomikë. Sot gjatë ditës Ministria përmes një konference për media do …

Më shumë...

Bashkim Ramosaj: Për shkak të situatës së krijuar në vend nuk do të mbahet tubimi në Gllogjan për nderë të 24 Marsit

Gllogjan

Kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka njoftuar se për shkak të situatës së krijuar në vend, pas shfaqjes së koronavirusit, nesër nuk do të mbahet tubimi në Gllogjan për nderë të 24 Marsit, “Epopesë së Dukagjinit”. Këtë deklaratë Ramosaj e dha në takimin që pati me Shtabin Emergjent, …

Më shumë...

Anulohen të gjitha aktivitetet e planifikuara me rastin e përvjetorit të 21-të të masakrës së Krushës së Madhe

Me disa aktivitete por pa tubim përkujtimor për shkak të pandemisë do të shënohet 22 vjetori i masakrës në Krushë të Madhe

Anulohen të gjitha aktivitetet të cilat kanë qenë të parapara të mbahen me rastin e përvjetorit të 21-të të masakrës së Krushës së Madhe të bërë nga forcat serbe me 26 Mars 1999 Të dashur qytetarë të Krushës së Madhe, familjarë të dëshmorëve, martirëve, të të zhdukurve, çlirimtarë, invalidë, veteran, …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës, Nehat Shala nga Kishnareka e Drenasit

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës, Nehat Shala nga Kishnareka e Drenasit

Sot ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës, Nehat Shala nga nga Kishnareka e Drenasit. Lajmin e ka dhënë kryetari i kësaj komune, Ramiz Lladrovci. Ai ka thënë se Shala ishte  dashur, i sinqertë dhe shumë i vendosur për bindjet e veta, duke dëshmuar kulturë e disiplinë në …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Shefik Beqirit-Dardani, ish komandant i brigadës 172 “Isa Kastrati” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Me dhembje të thellë morëm lajmin se pas një sëmundje te rëndë, ka ikur nga kjo botë, Shefik Beqirit-Dardani, ish komandant i brigadës 172 “Isa Kastrati” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ngushëllime familjes dhe gjithë bashkëluftëtarëve. Me respekt OVL e UÇPMB-së, Bujanoc.

Më shumë...

Të hënën bëhen homazhe për dëshmorin Daut Sulejmani

Të nderuara familje të dëshmorëve,invalidë, veteranë dhe gjithë të interesuarit se të hënën, me datë 23.03.2020 për nderë të 19 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit, Daut Sulejmani do të bëhen homazhe. Homazhet bëhen në ora 13:00 tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Dobrosin. Lavdi jetës dhe veprës së Daut …

Më shumë...

Sot ka ndërruar jetë demografi dhe profesori i ekonomisë, veprimtari i dalluar, dr. Rifat Blaku

Nesër nderohet veprimtari i dalluar Rifat Blaku në një vjetorin e ndarjes së tij nga jeta

Sot ka ndërruar jetë demografi dhe profesori i ekonomisë,  veprimtari i dalluar, Rifat Blaku. Këtë njoftim e ka dhënë djali i tij, Mentar Blaku. Ai ka bërë me dije se varrimi i tij do të bëhet vetëm nga rrethi i ngushtë familjar për shkak të rrethanave të krijuara nga pandemia, …

Më shumë...