Njoftime

OVL-UÇK Mushtisht: Me dhimbje ju njoftojmë për vdekjen e veteranit të luftës, Maxhun Sahit Halitjaha

OVL-UÇK Mushtisht: Me dhimbje ju njoftojmë për vdekjen e veteranit të luftës, Maxhun Sahit Halitjaha

Me dhimbje ju njoftojmë se sot 03-09-2021 në moshën 89 vjeçare vdiq veterani i luftës – Maxhun Sahit Halitjaha. Varrimi bëhet me 04-09-2021 ditën e Shtune në ora 14:00 te varrezat e reje në Mushtisht. Kush është Veterani i Luftës së UÇK – Maxhun S Halitjaha? Maxhun ( Sahit ) …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha

Ndahet nga jeta Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha

Ndahet nga jeta në moshën 89 vjeçare Maxhun Halitjaha, babai i ish-komandantit të Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha. Kujtojmë së ai ishte edhe njeri ndër luftëtarët më të vjetër të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. “Me dhimbje ju njoftojmë të gjithë familjarët, miqtë farefisin dhe bashkëluftëtarët! Se sot 03-09-2021 vdiq …

Më shumë...

KK i Prishtinës, anuloi Vendimin për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449

KK i Prishtinës, anuloi Vendimin për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449

Instituti i Mediave KOSOVE, është njoftuar nga Drejtor për Planifikim Strategjik dhe Zhvillim të Qëndrueshëm  Gent Bashota, se   Kuvendi Komunal i Prishtinës, ka  anuluar  Vendimin  për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449, i dt.28.02.2013, përmes të cilit sektori medial, specifikisht televizionet dhe radiot, me seli në …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka njoftuar se ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës. Në fillim të këtij takimi, Këshilli ka diskutuar dhe vendosur që në ueb faqen e KGjK të publikoj …

Më shumë...

Komisioni Qendror Zgjedhor e miraton dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror Zgjedhor e miraton dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

Komisioni Qendror Zgjedhor ka miratuar sot dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Ky dizajn u vlerësua i mirë dhe i lehtë i qasshëm për qytetarët. Ndërsa, në vend të fjalës “shënjoni”, u ndryshua në “votoni” me kërkesë të anëtarëve të KQZ-së. Zgjedhjet lokale në Kosovë mbahen …

Më shumë...

Ministri, Hekuran Murati, njofton se ka dërguar kallëzim penal lidhur me shpronësimet në rrugën Prishtinë – Pejë

Hekuran Murati: Pagesat e para për fëmijët dhe lehonat do të fillojnë në fund të muajit shtator

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka  njoftuar se ka dërguar në Prokurorinë Speciale kallëzim penal lidhur me procesin e shpronësimeve për projektin e ndërtimit të rrugës nacionale Prishtinë – Pejë, përkatësisht segmentin Kijevë – Klinë – Zahaq, për të cilën raporti i auditimit ka gjetur një shpërputhje …

Më shumë...

Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me OVL të UÇK-së mban aktivitete përkujtimore në shënim të 23 vjetorit të Epopesë së Vërrinit

24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes për demilitarizimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me OVL e UÇK-së dhe shoqatën e Familjeve të Dëshmorëve dhe Invalidëve të UÇK-së organizon aktivitete përkujtimore për nder të 23 vjetorit të Epopesë së Vërrinit.     Agjenda e aktiviteteve:   1 shtator, e mërkurë 10:00 – Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë …

Më shumë...

Instituti D4D: Rruga e Kosovës drejt evropianizimit: Tejkalimi i mekanizmave nga lart-poshtë”

 Instituti D4D: Rruga e Kosovës drejt evropianizimit: Tejkalimi i mekanizmave nga lart-poshtë”

Rruga e Kosovës drejt evropianizimit: Tejkalimi i mekanizmave nga lart-poshtë”, është punimi i lansuar sot nga Instituti D4D në Kosovë, në partneritet me organizatën gjermane, A Path for Europe (PfEU). Punimi ofron një përmbledhje të procesit të evropianizimit, një analizë të Kosovës si rast studimi i mangësive të mekanizmave aktual të evropianizimit, si dhe një këndvështrim se …

Më shumë...

Xhelal Sveçla: 13 afganët e arritur mbrëmë në Kosovë janë strehuar në ish kampin e “Bechtel-Enkas”

Xhelal Sveçla: 13 afganët e arritur mbrëmë në Kosovë janë strehuar në ish kampin e “Bechtel-Enkas”

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka treguar se mbrëmë në Kosovë kanë arritur edhe 113 afganë. Në një konferencë për media, ai ka treguar se ata janë strehuar në ish kampin e “Bechtel-Enkas” në afërsi të Ferizajt. “Pas kërkesës zyrtare të SHBA-ve dhe NATO-s për strehim të shtetasve …

Më shumë...

Nënkryetari i Malishevës, Hajdin Berisha, priti në takim komandantin e Komandës Perëndim të KFOR-it, Adrea Bortazzo

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Kosovës dhe Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Shqipërisë, nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi për huazimin e kamerave regjistruese nga KQZ-ja e Shqipërisë për zgjedhjet lokale në vend. Ceremonia e nënshkrimit u zhvillua në Tiranë dhe në emër të dy institucioneve nënshkruan kryetari i KQZ-së së Kosovës, Kreshnik Radoniqi dhe Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve i Shqipërisë, Ilirjan Celibashi. Përmes kësaj marrëveshje bashkëpunimi bëhet e mundur huazimi i 50 kamerave regjistruese nga KQZ-ja e Shqipërisë, të cilat do të përdoren gjatë proceseve të ndryshme në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, përfshirë numërimin e votave me kusht dhe atyre me postë si dhe gjatë rinumërimit eventual të vendvotimeve. Kryetari i KQZ-së, Kreshnik Radoniqi u shpreh se përdorimi i këtyre kamerave regjistruese në QNR do të ndihmonte KQZ-në në rritjen e besueshmërisë së qytetarëve dhe kandidatëve në aktivitetet që zhvillohen në këtë qendër.

Nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, priti në takim komandantin e Komandës  Regjionale Perëndim të KFOR-it, kolonelin Adrea Bortazzo. Ky takim kishte karakter njoftues, pas marrjes së komandës nga koloneli Bertazzo, i cili u njoftua nga nënkryetari Berisha, për zhvillimet e përgjithshme në Malishevë. Fillimisht nënkryetari Berisha, pasi e falënderoi …

Më shumë...

Më aktivitete përkujtimore për dëshmorët e kombit nesër në Vushtrri shënohet “1 Shtatori”, Dita e Dëshmorëve të Vushtrrisë

Më aktivitete përkujtimore për dëshmorët e kombit nesër në Vushtrri shënohet “1 Shtatori”, Dita e Dëshmorëve të Vushtrrisë

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së – dega Vushtrri njofton të gjitha familjet e dëshmorëve, invalidëy dhe veteranët e të UÇK-së, bashkëluftëtarë të dëshmorëve e qytetarë se “1 SHTATORI”, Dita e Dëshmorëve të Vushtrrisë, është njëra ndër ditët dhe ngjarjet më të rëndësishme për këtë komunë. Nderimi dhe respekti …

Më shumë...

Sot është ditëlindja e heroit të kombit, Bahri Fazliut

PSot është ditëlindja e heroit të kombit, Bahri Fazliut

Heronjtë vetëm ditëlindje kanë. Sot, para 50 viteve, lindi njëri prej idelogëve më të shquar të çështjes kombëtare shqiptare, Heroi i Kombit, Bahri Fazliu. Njerëzit e mëdhënj nuk vdesin kurrë, ata vetëm datëlindje kanë! Kosovës po i mungon shumë vizioni dhe penda e mprehtë e Bahriut. Bahriu ra heroikisht në …

Më shumë...

Në Qendrën Kulturore Shqiptare, “Sami Frashëri” në Ankara të Turqisë, janë prezantuar edhe botimet e Radios Kosova e Lirë

Në Qendrën Kulturore Shqiptare, "Sami Frashëri" në Ankara të Turqisë, janë prezantuar edhe botimet e Radios Kosova e Lirë

Në Qendrën Kulturore Shqiptare, “Sami Frashëri”, në Ankara të Turqisë, në ambientet e Qendrës tani e tutje krahas uniformave të UÇK-së, dhe relikteve të tjera të shumta nga lufta e lavdishme Çlirimtare dhe fitimtare  do të jenë të pranishme edhe disa botime të Radios Kosova e Lirë si: Arkivi i …

Më shumë...

Universiteti “Fehmi Agani” anëtarësohet në Unionin e Universiteteve Mesdhetare (UNIMED)

Universiteti “Fehmi Agani” anëtarësohet në Unionin e Universiteteve Mesdhetare (UNIMED)

Më 30 gusht 2021, rektori i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë, prof. ass. dr. Artan Nimani ka pranuar konfirmimin zyrtar për anëtarësimin në Unionin e Universiteteve Mesdhetare (UNIMED), nga Presidenti, Prof. Francisco Matte Bon. Rektori Nimani, përmes një përgjigje ka shprehur falënderim për pranim në UNIMED dhe ka ofruar gatishmërinë …

Më shumë...

Shaqir Totaj prezantoi sloganin e fushatës: Bashkë për Prizrenin

Shaqir Totaj

Kandidati i PDK-së për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj ka prezantuar sot sloganin e fushatës për zgjedhjet lokale “Bashkë për Prizrenin” Në postimin e tij në Facebook, ai ka thënë se ky slogan nuk është një moto e bukur por një thirrje e sinqertë për bashkim të të gjithëve dhe …

Më shumë...

Kumrie Prenku-Karaçica: Sot në Drenas u lëshuan 41 balona dhe u vendosën 41 trëndafil të kuq për personat e zhdukur

Kumrie Prenku-Karaçica: Sot në Drenas do të lëshohen 41 balona dhe 41 trëndafil të kuq për personat e zhdukur

Kumrie Prenku-Karaçica veprimtare, bashkëshorte e dëshmorit të kombit, Kadri Karaqica si dhe familjare e dëshmorëve e martirëve të kombit përmes një postimi e ka bërë të ditur se kanë shënuar një aktivitet simbolik për 30 Gushtin-Ditën Botërore të personave të zhdukur me dhunë nga ushtria dhe policia serbe. Sot në …

Më shumë...