leoni

Njoftime

Institucioni i Avokatit të Popullit, më 18 janar 2022, planifikon të organizojë takime me qytetarë “Dita e Hapur” në Komunën e Malishevës

Avokati i Popullit

 Institucioni i Avokatit të Popullit, përmes Zyrës Rajonale  në Gjakovë,  të martën  më  18 janar 2022,  planifikon të organizojë takime me qytetarë “Dita e Hapur” në Komunën e Malishevës, prej orës 11:00 deri në ora 12:00.  Në takimet me qytetarë do të merr pjesë edhe znj. Naile Alaj , Zëvendëse …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Alush Krasniqi, ushtar i Brigadës 122″Imer Krasniqi”

Luftëtari i lirisë, Metush Kryeziu,  ka bërë të ditur se sot ka ndërruar jetë Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Alush Krasniqi, i lindur me 27 prill të vitit 1958 në fshatin Drenovc të Komunës së  Malishevës.  Alush Krasniqi, ishte Ushtar i Brigadës 122″Imer Krasniqi”. Varrimi do të bëhet sot …

Më shumë...

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, mbanë një Tribunë më 15 janar, në Prishtinë

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, mbanë një Tribunë më 15 janar, në Prishtinë

Instituti për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, në shënimin e 15 Janarit, Ditës së Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë, të shpallur me Rezolutën e Kuvendit të Republikës së Kosovës, organizon një  Tribunë, në Prishtinë. Tribuna do të mbahet në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, në …

Më shumë...

Fadil Nura dhe Sami Lushtaku, kanë mirëpritur sot në një takim, Vlora Çitakun, Ramiz Lladrovcin dhe Abelard Tahirin

Fadil Nura dhe Sami Lushtaku, kanë mirëpritur sot në një takim, Vlora Çitakun, Ramiz Lladrovcin dhe Abelard Tahirin

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura dhe nënkryetari Sami Lushtaku, kanë mirëpritur sot në një takim nënkryetaren e parë të Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, kryetarin e Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci dhe deputetin e Kuvendit të Kosovës, Abelard Tahiri. Gjatë këtij takimi është diskutuar për bashkëpunimin e …

Më shumë...

Puna e përbashkët e AUV-it dhe Policisë në gjithë Kosovën për mbikëqyrje të zbatimit të masave anti COVID për ruajtjen e shëndetit publik

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) e asistuar nga Policia e Kosovës (PK),  po vazhdojnë punën në mbikëqyrje të zbatimit të masave COVID sipas vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, për parandalimin dhe luftimin e përhapjes së sëmundjes. Bazuar në situatën epidemiologjike, rritjen e numrit të të infektuarve, ne …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Buliqi nga fshati Çubrel i komunës së Skënderajt

Ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Buliqi nga fshati Çubrel i komunës së Skënderajt

Komandanti i Zonës së Drenicës gjatë luftës së UÇK-së,  Sami Lushtaku ka njohur se ka ndërruar jetë, veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Buliqi, nga fshati Çubrel i komunës së Skënderajt. Ai në një postim të tij ka shkruar: I dhembshëm lajmi për vdekjen e bashkëluftëtarit nga Çubreli i …

Më shumë...

Shaqir Totaj emëron drejtorët e drejtorive komunale  në Prizren

Shaqir Totaj

Kryetari, Shaqir Totaj sot ka emëruar drejtorët e drejtorive me të cilët do të bashkëqeverisë Komunën e Prizrenit. Nga gjithsej trembëdhjetë drejtori, kryetari, Shaqir Totaj sot gjatë ditës ka emëruar njëmbëdhjetë, dy drejtoritë e tjera do të emërohen në ditët në vazhdim. Drejtorët e emëruar janë: Drejtoria e Arsimit dhe …

Më shumë...

Agush Buja: më 15 janar 2022 nga ora 19:30 të bëhet ndezja e qirinjve në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat e gjenocidit në Kosovë

Agush Buja: më 15 janar 2022 nga ora 19:30 të bëhet ndezja e qirinjve në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat e gjenocidit në Kosovë

Me rastin e ditës së përkujtimit të Gjenocidit në Kosovë, Qendra „Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur“ fton të gjithë shqiptarët që më 15 janar 2022 duke filluar nga ora 19:30 të bëjnë ndezjen e qirinjve në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat e gjenocidit në Kosovë. Në sheshin …

Më shumë...

Dr. Gani. S. Pllana dhe Dr. Sadete Pllana: “Fjalor terminologjik i teorisë së mekanizmave dhe të makinave

Dr. Gani. S. Pllana dhe Dr. Sadete Pllana: "Fjalor terminologjik i teorisë së mekanizmave dhe të makinave

Redaktor: Prof. dr. Agron Duro Në muajin dhjetor doli nga shtypi fjalori: FJALOR TERMINOLOGJIK I TEORISË SE MEKANIZMAVE DHE TË MAKINAVE Fjalori në fjalë, hartuar nga autorët Dr. Gani S. Pllana dhe Dr. Sadete Pllana, është një kontribut me vlera të veçanta terminologjike, fryt i një përvoje shumëvjeçare të autorëve …

Më shumë...

Shaqir Totaj emëron Kujtim Gashin, nënkryetar të Komunës së Prizrenit

Shaqir Totaj emëron Kujtim Gashin, nënkryetar të Komunës së Prizrenit

Shaqir Totaj sot ka filluar me emërimet në pozita politike në kabinetin e tij. Kujtim Gashi është emëruar nënkryetar i Komunës së Prizrenit.  Kujtim Gashi është nënkryetar i degës së PDK-së në Prizren, anëtar i Kryesisë Qëndrore dhe ka qenë Shef i Shtabit zgjedhor në zgjedhjet e fundit lokale. Gashi …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Nazlie Uksmajli, nëna e Dëshmorit të parë të Kombit të UÇK-së në Ferizaj, Nazmi Uksmajli

Ka ndërruar jetë Nazlie Uksmajli, nëna e Dëshmorit të parë të Kombit të UÇK-së në Ferizaj, Nazmi Uksmajli

Ka ndërruar jetë Nazlie Uksmajli, nëna e Dëshmorit të parë të Kombit të UÇK-së në Ferizaj, Nazmi Uksmajli. Me këtë rast kryetari i Ferizajt Agim Aliu ka lëshuar një telegram ngushëllimi ku ka shkruar: Me pikëllim, mora lajmin për ndarjen nga jeta të nënës së Dëshmorit të parë të Kombit …

Më shumë...

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’, që këtu organizohet prej 31 vitesh, në nderim të heronjve dhe dëshmorëve të kombit, të rënë përgjatë janarëve të acartë të historisë sonë, në përpjekje të parreshtura për mbrojtje të identitetit dhe mëvetësisë, për pavarësi dhe sovranitet të trojeve etnike. …

Më shumë...

Ka ndëruar jetë Ramadan Idriz Javori, pjestarë i Brigadës 122 Imer Krasniqi

Ka ndëruar jetë Ramadan Idriz Javori, pjestarë i Brigadës 121 Ismet Jashari "KUMANOVA"

Sot ka ndërruar jetë, veterani Ramadan Idriz Javori, pjesëtarë i Brigadës 122 Imer Krasniqi. Varrimi bëhet sot në orën 14:30 në varrezat e fshatin Llazicë. Ramadani ishte Invalid i luftës së UCK -së. Me këtë bashkëluftëtari i tij Enver Hoti ka shkruar: më ka pikëlluar  shumë lajmi për largimin nga …

Më shumë...

OJQ-ja Gratë Intelektuale të Drenicës sot mbanë rotestë paqësore kundër dhunës dhe vrajses së grave

Dita Ndërkombëtare në Mbështetje te Viktimave të Torturës

OJQ-ja  Gratë Intelektuale të Drenicës, ka bërë thirrje për protestë, kundër vrasjes së të zonjës Lirie Qerimaj nga bashkëshorti i saj në fshatin Llaushë të Skënderajt. Në postim thuhet: Të dashur qytetare e qytetarë të komunës së Skënderajt. Ju ftojmë sot në orën 12:00 në Protestë paqësore kundër dhunës dhe …

Më shumë...

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-presidentit Hashim Thaçi. Bashota përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se mungesën e ish-presidentit Thaçi po ndjejnë të gjithë miqtë, bashkëluftëtarët dhe bashkëpunëtorët e tij. “Sot isha në vizitë tek babai i bashkëluftëtarit e mikut …

Më shumë...

Shqipëria e Turqia vendet me përqindje të larta të të rinjve prej 15 deri në 29 vjeç në raport me popullsinë e përgjithshme

Shqipëria e Turqia vendet me përqindje të larta të të rinjve prej 15 deri në 29 vjeç në raport me popullsinë e përgjithshme

Eurostat bëri një radhitje të vendeve dhe rajoneve të Evropës, me një hartë që identifikon rajonet që kanë më shumë të rinj me rastin e vitit që sapo nisëm. Viti 2022 është shpallur Viti Europian i Rinisë, ku pritet të ndërmerren një sërë politikash dhe nismash për të rritur produktivitetin …

Më shumë...