Njoftime

Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për të Pagjeturit, vizitojnë disa shoqata në Krushë të Madhe e në Gjakovë

Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për të Pagjeturit, vizitojnë disa shoqata në Krushë të Madhe e në Gjakovë

Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për të Pagjeturit, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, së bashku me Bordin e Grupit të Grave Deputete, do të vizitojnë sot disa shoqata dhe ente të ndryshme në Krushë të Madhe dhe në Gjakovë. Në Krushë të …

Më shumë...

Nën kujdesin e kryetarit të Malishevës, Ekrem Kastrati, sot në varrezat e dëshmorëve, është bërë rivarrimi i dëshmorit, Brahim Islam Morina,

Nën kujdesin e kryetarit të Malishevës, Ekrem Kastrati, sot në varrezat e dëshmorëve, është bërë rivarrimi i dëshmorit, Brahim Islam Morina,

Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot në varrezat e dëshmorëve, është bërë rivarrimi i dëshmorit të kombit, Brahim Islam Morina, nga fshati Drenoc, ku të pranishëm në këtë ceremoni të rivarrimit ishin figura të shquara të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si; Fatmir Limaj, Ramush Haradinaj, …

Më shumë...

MMPHI, UNDP, dhe UNICEF shënojnë Ditën e Tokës duke mbjellë kopshte vertikale me grupe nxënësish

Sot shënohet 22 Prilli, Dita e Tokës

MMPHI, UNDP, dhe UNICEF shënojnë Ditën e Tokës duke mbjellë kopshte vertikale me grupe nxënësish Për të shënuar Ditën e Tokës, UNDP së bashku me Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës dhe UNICEF organizuan sot një ngjarje në të cilën 30 vajza dhe djem nga gjashtë shkolla publike mbollën …

Më shumë...

Me 23 Prill 2022, duke filluar nga ora 11:00, në fshatin Sllup në kompleksin memorial “Dëshmoret e Sllupit” mbahen homazhe

Me 23 Prill 2022, duke filluar nga ora 11:00, në fshatin Sllup në kompleksin memorial "Dëshmoret e Sllupit" mbahen homazhe

Me 23 Prill 2022, duke filluar nga ora 11:00, në fshatin Sllup të komunës së Deçanit në kompleksin memorial “Dëshmoret e Sllupit” mbahen homazhe dhe vendosin kurora lulesh për dëshmoret e kombit: Selmon Lokaj, Tahir Mazrekaj, Beqë Lokaj, Xhemajl Mazrekaj, Imer Lokaj, Agim Mazrekaj, Bekë Hadergjonaj, Hajdar Lokaj, Bekim Mazrekaj, …

Më shumë...

Tryezë diskutimi për Strategjinë Përmbyllëse të AKP-së

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit dhe Komisioni Parlamentar për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mbajti tryezë diskutimi për Strategjinë Përmbyllëse të AKP-së 2022-2024. Mirëseardhje dhe një fjalë rasti e mbajti kryesuesi i Bordit të Drejtorëve të AKP-së, z. Nazmi Mikullovci.  Ministrja e Ekonomisë Znj. Artane Rizvanolli shpalosi qëndrimet e Qeverisë lidhur …

Më shumë...

Sot në Açarevë, zbulohet Pllaka Përkujtimore në nderim të Punëtorisë së UÇK-së

Bekim Berisha (5.6.1966 – 10.8.1998)

Më datë 22 prill 2022, duke filluar në orën 14:00, në Açarevë, Lagja Kodrali bëhet zbulimi i Pllakës Përkujtimore në nderim të Punëtorisë së UÇK-së, ku gjatë luftës janë prodhuar për herë të parë mina anti tank, granata dore artizanale e mjete tjera luftarake për nevoja të Ushtrisë Çlirimtare të …

Më shumë...

Sot shënohet Dita e Dëshmorëve e fshatit Mushtisht

Me 22 prill shënohet dita e dëshmorëve të fshatit Mushtisht

Këshilli Organizativ për shënimin e 22 Prillit, ditës së dëshmorëve në fshatin Mushtisht, i përbërë nga Këshilli i Fshatit Mushtisht dhe Shoqata e veteranëve të luftës nëndega Mushtisht; Njofton familjet e dëshmorëve dhe martirëve të kombit, si dhe të gjithë të interesuarit, se të Premten me datë 22.04.2022, për nderë …

Më shumë...

Avni Dehari: Vdiq Nijazi Straja, ish-i burgosuri politik, atdhetari dhe bashkëveprimtari i Adem Demaçit!

Vdiq Nijazi Straja, ish-i burgosuri politik, atdhetari dhe bashkëveprimtari i Adem Demaçit!

Morëm lajmin e hidhur se ish-i burgosuri politik, bashkëveprimtar i Adem Demaçit, i dëbuar nga Kosova për në Turqi, Nijazi Straja, në moshën 89-vjeçare, paska ndërruar jetë në Stamboll. Nijazi Straja ka lindur më 18 nëntor të vitit 1933 në Prishtinë. Shkollën fillore në gjuhën shqipe e ka mbaruar në …

Më shumë...

Sot, në Radion-Kosova e Lirë qëndruan për një vizitë, veprimtarët e të burgosurit politikë, Mehmet Bislimi dhe Mujë Gashi

Sot, në Radion-Kosova e Lirë qëndruan për një vizitë, veprimtarët e të burgosurit politikë, Mehmet Bislimi dhe Mujë Gashi

Radio-Kosova e Lirë, vazhdon të vizitohet e të mbështetet moralisht nga shumë veprimtarë, sidomos nga ish të burgosur politikë, nga invalidë e veteranë të luftës së UÇK-së, veçmas nga familjarët e dëshmorëve e të martirëve të kombit. Sot qëndruan për një vizitë veprimtarët: Mehmet Bislimi dhe Mujë Gashi. Ata  biseduan  …

Më shumë...

Salih Lajçi: Më 19 prill 2022 në Pepaj, në orën 12:00 bëhën Homazhe për dëshmorët e kombit, të brigadës 136 “Rugova”

Komandanti i Brigadës 136, gjatë kohës së luftës së UÇK-së, z.Salih Lajçi, ka bërë të ditur se do të organizohen homazhet për dëshmorët e kombit, të brigadës 136 “Rugova” dhe luftëtarët e periudhave të më hershme historike, mbahen nesër, më 19 prill 2022, në Pepaj, në orën 12:00. Paraprakisht do …

Më shumë...

Më 20 prill 2022, në orën 12 00, në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” përurohen veprat e Flora Brovinës

Më 20 prill 2022, duke filluar në orën 12 00, në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, përurohen veprat e shkrimtarës,  humanistës, dhe ish-deputetetës së Kuvendit të Kosovës zonjës Flora Brovina: “Udhëkryqi”, roman “Përflakje e stuhi”, poezi dhe Libri “Florë Motër Doruntinë”, kushtuar poetes, mjekes dhe veprimtares Flora Brovina, botuar …

Më shumë...

Sot në orën 17.oo në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, në Prishtinë, mbahet manifestimi, “Ditët e Krenarisë

Sot në orën 17.oo në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve, në Prishtinë, mbahet manifestimi, “Ditët e Krenarisë

Sot në orën 17.oo në Sallën e Kuqe të Pallatit  të Rinisë dhe Sporteve,  në Prishtinë,  mbahet manifestimi vjetor, tradicional,  “Ditët e Krenarisë” ( 18-24 prill) që i kushtohet dëshmorëve dhe martirëve të rënë 23 vjet më parë në frontet e luftës së UÇK-së në Prishtinë me rrethinë. Përveç pjesës …

Më shumë...

Nesër në fshatin Ribar i Vogël të komunës së Lypjanit bëhen homazhe te varret e martirëve të vrarë 23 vite më parë nga Serbia

Nesër në fshatin Ribar i Vogël të komunës së Lypjanit bëhen homazhe te varret e martirëve të vrarë 23 vite më parë nga Serbia. Homazhet do të bëhen, të hënën, më 18 prill duke filluar në ora 11.00. Në homazhe do të merr pjesë kryetari i komunës së Lypjanit, z. …

Më shumë...

Sot u përkujtuan 77 të masakruarit e fshatrave, Poklek i Vjetër e Çikatovë e Vjetër, në mesin e tyre 23 të mitur

Sot u përkujtuan 77 të masakruarit e fshatrave, Poklek i Vjetër e Çikatovë e Vjetër, në mesin e tyre 23 të mitur. 23 vjet më parë, më 17 prill të vitit 1999,  ushtria dhe policia  kriminale  serbe ka kryer një masakër barbare në fshatrat Poklek i Vjetër dhe Çikatovë e …

Më shumë...

Ramiz LUSHAJ: AKSIONI I MADH KOMBËTAR KULTUROR “LIBRA DHURATË PËR SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS E NË MALIN E ZI” SHTRIHET EDHE NË POTERÇ TË EPËRM TË KLINËS SË KOSOVËS

Ramiz LUSHAJ: AKSIONI I MADH KOMBËTAR KULTUROR “LIBRA DHURATË PËR SHQIPTARËT E LUGINËS SË PRESHEVËS E NË MALIN E ZI" SHTRIHET EDHE NË POTERÇ TË EPËRM TË KLINËS SË KOSOVËS

Në Poterç të Epërm të komunës së Klinës, Rajoni i Pejës, Kosovë, përkujtohet 30-vjetori i hapjes së Bibliotekës së Parë Popullore dhe Shkollore në Kosovë, nga atdhetari, mësuesi, gazetari e studiuesi Maxhun SMAJLI, në shtëpinë e tij, asokohe kur regjimi serb i Milloshevicit bënte zbrazjen e bibliotekave nga libri shqip… …

Më shumë...

Parada Shqiptare 2022 i dedikohet DIBRËS!

Parada Shqiptare 2022 i dedikohet DIBRËS!

Faleminderit Ambasadorit Shqiptar në Kombet e Bashkuara Z. Ferit Hoxha qe na mundosoj ambjentet e ambasades Shqiptare për kete takim. Çdo vit organizata Rrenjet Shqiptare – Albanian Roots ja dedikon paraden nje kauze ose krahine te Shqiperise Etnike. Simjet organizata Rrenjet Shqiptare bashkë me organizatat prezente ne mbledhje ja dedikuan …

Më shumë...