Njoftime

Shaqir Totaj emëron drejtorët e drejtorive komunale  në Prizren

Shaqir Totaj

Kryetari, Shaqir Totaj sot ka emëruar drejtorët e drejtorive me të cilët do të bashkëqeverisë Komunën e Prizrenit. Nga gjithsej trembëdhjetë drejtori, kryetari, Shaqir Totaj sot gjatë ditës ka emëruar njëmbëdhjetë, dy drejtoritë e tjera do të emërohen në ditët në vazhdim. Drejtorët e emëruar janë: Drejtoria e Arsimit dhe …

Më shumë...

Agush Buja: më 15 janar 2022 nga ora 19:30 të bëhet ndezja e qirinjve në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat e gjenocidit në Kosovë

Agush Buja: më 15 janar 2022 nga ora 19:30 të bëhet ndezja e qirinjve në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat e gjenocidit në Kosovë

Me rastin e ditës së përkujtimit të Gjenocidit në Kosovë, Qendra „Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur“ fton të gjithë shqiptarët që më 15 janar 2022 duke filluar nga ora 19:30 të bëjnë ndezjen e qirinjve në shenjë respekti e përkujtimi për viktimat e gjenocidit në Kosovë. Në sheshin …

Më shumë...

Dr. Gani. S. Pllana dhe Dr. Sadete Pllana: “Fjalor terminologjik i teorisë së mekanizmave dhe të makinave

Dr. Gani. S. Pllana dhe Dr. Sadete Pllana: "Fjalor terminologjik i teorisë së mekanizmave dhe të makinave

Redaktor: Prof. dr. Agron Duro Në muajin dhjetor doli nga shtypi fjalori: FJALOR TERMINOLOGJIK I TEORISË SE MEKANIZMAVE DHE TË MAKINAVE Fjalori në fjalë, hartuar nga autorët Dr. Gani S. Pllana dhe Dr. Sadete Pllana, është një kontribut me vlera të veçanta terminologjike, fryt i një përvoje shumëvjeçare të autorëve …

Më shumë...

Shaqir Totaj emëron Kujtim Gashin, nënkryetar të Komunës së Prizrenit

Shaqir Totaj emëron Kujtim Gashin, nënkryetar të Komunës së Prizrenit

Shaqir Totaj sot ka filluar me emërimet në pozita politike në kabinetin e tij. Kujtim Gashi është emëruar nënkryetar i Komunës së Prizrenit.  Kujtim Gashi është nënkryetar i degës së PDK-së në Prizren, anëtar i Kryesisë Qëndrore dhe ka qenë Shef i Shtabit zgjedhor në zgjedhjet e fundit lokale. Gashi …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Nazlie Uksmajli, nëna e Dëshmorit të parë të Kombit të UÇK-së në Ferizaj, Nazmi Uksmajli

Ka ndërruar jetë Nazlie Uksmajli, nëna e Dëshmorit të parë të Kombit të UÇK-së në Ferizaj, Nazmi Uksmajli

Ka ndërruar jetë Nazlie Uksmajli, nëna e Dëshmorit të parë të Kombit të UÇK-së në Ferizaj, Nazmi Uksmajli. Me këtë rast kryetari i Ferizajt Agim Aliu ka lëshuar një telegram ngushëllimi ku ka shkruar: Me pikëllim, mora lajmin për ndarjen nga jeta të nënës së Dëshmorit të parë të Kombit …

Më shumë...

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’

Nesër në Gjilan hapet manifestimi kulturor ‘Flaka e Janarit 2022’, që këtu organizohet prej 31 vitesh, në nderim të heronjve dhe dëshmorëve të kombit, të rënë përgjatë janarëve të acartë të historisë sonë, në përpjekje të parreshtura për mbrojtje të identitetit dhe mëvetësisë, për pavarësi dhe sovranitet të trojeve etnike. …

Më shumë...

Ka ndëruar jetë Ramadan Idriz Javori, pjestarë i Brigadës 122 Imer Krasniqi

Ka ndëruar jetë Ramadan Idriz Javori, pjestarë i Brigadës 121 Ismet Jashari "KUMANOVA"

Sot ka ndërruar jetë, veterani Ramadan Idriz Javori, pjesëtarë i Brigadës 122 Imer Krasniqi. Varrimi bëhet sot në orën 14:30 në varrezat e fshatin Llazicë. Ramadani ishte Invalid i luftës së UCK -së. Me këtë bashkëluftëtari i tij Enver Hoti ka shkruar: më ka pikëlluar  shumë lajmi për largimin nga …

Më shumë...

OJQ-ja Gratë Intelektuale të Drenicës sot mbanë rotestë paqësore kundër dhunës dhe vrajses së grave

Dita Ndërkombëtare në Mbështetje te Viktimave të Torturës

OJQ-ja  Gratë Intelektuale të Drenicës, ka bërë thirrje për protestë, kundër vrasjes së të zonjës Lirie Qerimaj nga bashkëshorti i saj në fshatin Llaushë të Skënderajt. Në postim thuhet: Të dashur qytetare e qytetarë të komunës së Skënderajt. Ju ftojmë sot në orën 12:00 në Protestë paqësore kundër dhunës dhe …

Më shumë...

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Ish-kryetari i Klinës, Sokol Bashota, ka vizituar sot babanë e ish-presidentit Hashim Thaçi. Bashota përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se mungesën e ish-presidentit Thaçi po ndjejnë të gjithë miqtë, bashkëluftëtarët dhe bashkëpunëtorët e tij. “Sot isha në vizitë tek babai i bashkëluftëtarit e mikut …

Më shumë...

Shqipëria e Turqia vendet me përqindje të larta të të rinjve prej 15 deri në 29 vjeç në raport me popullsinë e përgjithshme

Shqipëria e Turqia vendet me përqindje të larta të të rinjve prej 15 deri në 29 vjeç në raport me popullsinë e përgjithshme

Eurostat bëri një radhitje të vendeve dhe rajoneve të Evropës, me një hartë që identifikon rajonet që kanë më shumë të rinj me rastin e vitit që sapo nisëm. Viti 2022 është shpallur Viti Europian i Rinisë, ku pritet të ndërmerren një sërë politikash dhe nismash për të rritur produktivitetin …

Më shumë...

Kuvendi Komunal i Malishevës miratoi projekt-buxhetin për vitin 2022

Në mbledhjen e sotme të Kuvendit Komunal të Malishevës, me shumicën e votave të anëtarëve të Kuvendit është miratuar Projekt-Buxheti i Komunës së Malishevës për vitet 2022-2024, me theks të veçantë për vitin 2022, në vlerë prej 15,655,757 €, që krahasuar me vitin e kaluar, është rreth 755 mijë euro …

Më shumë...

Në moshën 68-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Ukë Rrustë Musa nga fshati Bokshiq i Klinës

KMDLNj kërkon nga veteranët e UÇK-së që mos të që të mos kalojnë nëpër Serbi pasi mund të arrestohen

Në moshën  68-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ukë Rrustë Musa nga fshati Bokshiq i Klinës.  Luftëtari i lirisë, Ukë Rrustë Musa  ka lindur më 27 shkurt të vitit 1954. Varrimi i trupit të tij bëhet nesër  5 janar, në orën 15.00 në varrezat e fshatit, …

Më shumë...

Drejtoria e Radios-Kosova e Lirë, më 4 janar 2022, organizon pritje në shënim të 23-vjetorit të fillimit të transmetimit të programit

RKL

Drejtoria e Radios-Kosova e Lirë njofton se nesër, më 4 janar 2022,  në shënim të 23-vjetorit të  fillimit të transmetimit të programit,  organizon pritje për vizitorët, në lokalet e Radios në Prishtinë, rruga Thimi Mitko, nr. 10. Edhe në këtë përvjetor, ashtu sikur në përvjetorin e vitit të kaluar janë …

Më shumë...

U vodh dhe u plaçkit selia e parë e Radios Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress, në fshatin, Krojmir

U vodh dhe u plaçkit selia e parë e Radios Kosova e Lirë dhe Agjencisë Kosovapress, në fshatin, Krojmir

Nga hajna e plaçkitës ende të pazbuluar, natën mes 1 dhe dy janarit 2022,  u thye dhe u plaçkit  Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Krojmir të Drenicës, të komunës  së Lypjanit. Plaçkitësit kanë marrë një mikser pune, disa mjete teknike, ndërkohë që kanë thyer dyer e dritare të …

Më shumë...

Pas një sëmundje të rëndë, sot ka ndërruar jetë luftëtari i lirisë, eprori e veterani i UÇK-së, Ajvaz Karpuzi nga fshati Shalë i Drenicës

Ka ndërruar jetë ushtari dhe eprori i përkushtuar i UÇK-së, Ajvaz Korpuzi

Sot në moshën 65-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë, luftëtari i radhëve të para të lirisë, Ajvaz Karpuzi, nga fshati Shalë i Drenicës. Gjatë luftës së UÇK-së, fillimisht ka qenë i sistemuar në pikën e Krojmirit, pastaj në Policinë ushtarake të Batalionit të Dytë, “Ruzhdi Salihu”,  të …

Më shumë...

Sot ka nderuar jetë veterani i UÇK-së, Shasivar Ajazaj

Sot ka nderuar jetë veterani i UÇK-së, Shasivar Ajazaj

Zafir Berisha ka bërë me dije se ka vdekur bashkëluftëtari i tij, Shasivar Ajazaj. Berisha ka thënë se Ajazaj ishte një model i ushtarit të vendosur, i cili përkundër plagëve të marra në betejën e Buçes, nuk i është ndarë luftës për liri . “Të qoftë i lehtë dheu i …

Më shumë...