Njoftime

INDEP: Reagim – “Kush po e heton tregun në Kosovë?”

INDEP: Reagim - “Kush po e heton tregun në Kosovë?”

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) shprehë shqetësimin me mosfunksionalizimin e Autoritetit Kosovar të Konkurrencës (AKK). Ne kërkojmë nga Qeveria që urgjentisht të procedoj emrat për anëtar të Komisionit për Mbrojtjen e Konkurrencës. Gjendja në treg është shumë e keqe dhe e rrezikshme për konsumatorët. Në treg janë rritur të gjitha …

Më shumë...

Me 17 shkurt 2022, duke filluar nga ora 9:30, organizohet Marshi në nderim të dëshmorëve të kombit në Ferizaj

Me 17 shkurt 2022, duke filluar nga ora 9:30, organizohet Marshi në nderim të dëshmorëve të kombit në Ferizaj

Me 17 shkurt 2022, duke filluar nga ora 9:30, organizohet Marshi në nderim të Dëshmorëve të kombit. Ky manifestim organizohet nga Komuna Ferizajt dhe Plus Market në bashkëpunim me prodhuesit vendor. Marshi fillon në orën 10:00 nga sheshi para komunës së Ferizajt. Pas nderimit të Dëshmorëve në shesh do shpërndahen ëmbëlsira …

Më shumë...

Gjeneral, Bashkim  Jashari pranoi letër-urimin për Ditën e Pavarësisë nga Ushtaraku më i lartë amerikan, Gjeneral Milley

Gjeneral Bashkim Jashari bashkë me ministrin Mehaj marrin pjesë në Konferencën vjetore dhe panairin “AUSA 2022”

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, në vigjilje të Ditës së Pavarësisë, ka pranuar letër-urim nga ushtaraku më i lartë amerikan, respektivisht, nga Kryetari i Shefave të Shtabit të Përbashkët të Forcave të Armatosura të SHBA-së, Gjeneral me Katër Yje, Mark Milley. Në letrën zyrtare, thuhet: ” I nderuar Gjeneral …

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ekrem KASTRATI, priti në takim komandantin e Komandës Rajonale Perëndim të KFOR-it, kolonelin Marco JAVARONE

Kryetari i Malishevës, Ekrem KASTRATI, priti në takim komandantin e Komandës Rajonale Perëndim të KFOR-it, kolonelin Marco JAVARONE

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem KASTRATI, e ka pritur sot në takim komandantin e Komandës Rajonale Perëndim të KFOR-it, kolonelin Marco JAVARONE. Ky takim kishte karakter njoftues, pas marrjes së komandës për rajonin e perëndimit nga ana e këtij të fundit. Kryetari Kastrati dhe koloneli Javarone, ka biseduar për …

Më shumë...

Është hapur ekspozita ,,Kosova në Arkivin e Shtetit Shqiptar”

Hapja e Ekspozitës ,,Kosova në Arkivin e Shtetit Shqiptar” Me rastin e 14 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës në bashkëpunim me Universitetin ,, Ukshin Hoti” në Prizren, më 15 shkurt 2022, në ora 11, në oborrin e Universitetit ,,Ukshin Hoti” në Prizren, hapëm ekspozitën …

Më shumë...

Gjenerali amerikan, Ben  Corell,  dekoroi  disa nga ushtarakët e FSK-së

Me rastin e vizitës në Ministrinë e Mbrojtjes të komandantit të Gardës Kombëtare të Iowa-s, gjeneralmajor Ben Corell, përveç takimeve me ministrin Mehaj dhe gjeneral Jasharin, realizoi edhe takime me karakter të veçantë. Gjeneral Corell i shoqëruar edhe nga gjeneral Jashari, takoi rreshtermajorin e komandantit të FSK-së, Genc Metaj, të …

Më shumë...

KRIIK sot mbanë Konferencën Kombëtare “SHOQËRIA CIVILE DHE POLITIKE; PËR NJË DIALOG DHE PJESËMARRJE GJITHËPËRFSHIRËSE”

Koalicioni për Reforma, Integrim dhe Institucione të Konsoliduara organizon sot, në datë 16 shkurt 2022 ora 10.00 Konferencën Kombëtare “SHOQËRIA CIVILE DHE POLITIKE; PËR NJË DIALOG DHE PJESËMARRJE GJITHËPËRFSHIRËSE” – “Nevoja për një Reformë të Plotë Zgjedhore; Financimi i Politikës”. Me qëllim mbrojtjen e shëndetit publik, Konferenca do të organizohet në një …

Më shumë...

Shtëpia Botuese “Faik Konica”, në Prishtinë, botoi librin me titull: “Kah po shkon diplomacia jonë”, të politologes Elife Luzha

Shtëpia Botuese “Faik Konica”, në Prishtinë, botoi librin me titull: "Kah po shkon diplomacia jonë", të politologes Elife Luzha

Shtëpia Botuese “Faik Konica”, Prishtinë, në vigjilje të 14-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, njofton botimin e librit me titull Kah po shkon diplomacia jonë, të politologes Elife Luzha. Ky libër si temë bosht ka diplomacinë shqiptare, në veçanti atë kosovare të periudhës pas shpalljes së pavarësisë dhe problematikat me të …

Më shumë...

Në Ministrinë e Mbrojtjes dhe të FSK-së filloi aksioni tradicional i dhurimit vullnetar të gjakut

Në Ministrinë e Mbrojtjes dhe të FSK-së filloi aksioni tradicional i dhurimit vullnetar të gjakut

 Me aktivitetin koordinues të shërbimit mjekësor të FSK-së, në kuadër të bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Mbrojtjes me Qendrën Kombëtare të Kosovës për Transfuzionin e Gjakut (QKKTGJ), sot në Ministri të Mbrojtjes filloi aksioni i dhurimit vullnetar të gjakut. Personeli i Ministrisë së Mbrojtjes, edhe këtë herë ju kanë …

Më shumë...

Sot shënohet 52-vjetori i themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”

Universiteti i Prishtinës u themelua me Ligjin mbi themelimin e Universitetit të Prishtinës, të cilin e miratoi Kuvendi i Kosovës më 18 nëntor 1969. Themelimi i Universitetit të Prishtinës ishte një ngjarje historike për popullin e Kosovës dhe sidomos për kombin shqiptar. Kuvendi themelues i Universitetit të Prishtinës u mbajt …

Më shumë...

WWF fillon fushatën rajonale “Love it or lose it” e cila na fton të gjithëve ta duam natyrën në mënyrë që ajo të mos zhduket.

WWF fillon fushatën rajonale “Love it or lose it” e cila na fton të gjithëve ta duam natyrën në mënyrë që ajo të mos zhduket.

Natyra ka nevojë për dashurinë tonë Në Ditën e Shën Valentinit, organizata botërore për mbrojtjen e natyrës, WWF, fillon fushatën rajonale “Love it or lose it” (Shqip: Duaje ose humbe), duke e deklaruar vitin 2022 vit thelbësor për ta treguar dashurinë tonë për natyrën, nga e cila varet gjithë njerëzimi. Në …

Më shumë...

Shoqata për Personat e Prekur me Fibrozë Cistike, ka marrë vendim që me 16.2.2022 nga ora 10:00 të mbajë një protestë para objektit të Ministrisë,

Shoqata për Personat e Prekur me Fibrozë Cistike, ka marrë vendim që me 16.2.2022 nga ora 10:00 të mbajë një protestë para objektit të Ministrisë,

Shoqata për Personat e Prekur me Fibrozë Cistike, është organizatë jo-qeveritare e cila përfaqëson personat me fibrozë cistike në Kosovë. Në organizatën tonë për momentin kemi të regjistruar rreth 130 pacientë të prekur me fibrozë cistike. Shoqata gjate këtyre viteve ka zhvilluar aktivitete te shumta qe kishin për qellim sensibilizimin …

Më shumë...

GAP: “Premtimet e kryetarëve të komunave të Kosovës për mandatin e ri qeverisës 2021 – 2025”

Instituti GAP fton gazetaret te marrin pjesë në konferencën për media ku do të prezantohen premtimet e kryetarëve të komunave të Kosovës nga zgjedhjet e fundit lokale për mandatin qeverisës 2021 – 2025. Tash e disa vite, Instituti GAP bën monitorimin e premtimeve të kryetarëve të komunave të Kosovës duke …

Më shumë...

Ymer Berisha: Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me USAID-in ka iniciuar hartimin e Strategjisë për Informim, Komunikim dhe Pjesëmarrje Qytetare 2022-2024

Komuna e Prizrenit

Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me USAID-in ka iniciuar hartimin e Strategjisë për Informim, Komunikim dhe Pjesëmarrje Qytetare 2022-2024. Duke ju konsideruar hisedarë të barabartë, si mediat ashtu edhe shoqërinë civile, ju ftojmë që prej fillimit të jeni pjesë e hartimit të kësaj strategjie dhe mirëpresim kontributin tuaj të vlefshëm. …

Më shumë...

RCC do të shpallë çmimin “Gratë Sipërmarrëse të Vitit në Ballkanin Perëndimor”

RCC do të shpallë çmimin “Gratë Sipërmarrëse të Vitit në Ballkanin Perëndimor”Nominimet për gratë sipërmarrëse në 6 kategori biznesi, do të jenë të hapura deri më 4 mars 2022 Sarajevë – Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) ka kënaqësinë të njoftojë lançimin e një nisme të re, ndarjen e çmimeve “Gratë Sipërmarrëse …

Më shumë...

Pas një sëmundje disa muaj, sot ka ndërruar jetë, profesori dhe veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Shefki Muqa

Veprimtari i njohur, Ramdan Pllana,  ka bërë të ditur se sot ka ndërruar jetë, profesori dhe veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Shefki Muqa. Ai në njoftim ka shkruar: Lamtumirë, Shefki Muqa, o shok, o vëlla i idealit kombëtar! Sot, më 11 shkurt 2022, na paska vdekur, Shefki Muqa, shoku, …

Më shumë...