Njoftime

Qeveria e Kosovës njofton do të kujdeset për ceremonitë e varrimit të viktimave të aksidentit të ndodhur në Kroaci

Xhelal Sveçla: Qeveria e Kosovës do të kujdeset për ceremonitë e varrimit të viktimave të aksidentit të ndodhur në Kroaci

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se ka falënderuar shtetin kroat për ndihmën që ua ka ofruar qytetarëve të Kosovës të cilët të dielën pësuan një aksident tragjik, ku humbën jetën 10 qytetarë dhe dhjetëra të tjerë u lënduan derisa po udhëtonin nga Gjermania në Kosovë. “Angazhimi …

Më shumë...

INDEP: Përmbyllja e projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie”

INDEP: Përmbyllja e projektit "Barometri i Rimëkëmbjes - për transparencë dhe llogaridhënie"

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka mbajtur sot, 27 Korrik 2021, konferencën për medie me titull “Pasqyrë e zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe mësimet e nxjerra”. Konferenca u mbajt nga z. Dardan Abazi, Drejtor i Programit dhe Hulumtues i Lartë dhe znj. Kaltrina Rexha, Asistente Hulumtuese/Koordinatore e Projektit …

Më shumë...

Avdi Kelmendi nderohet pas vdekjes me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” nga kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta

Avdi Kelmendi nderohet pas vdekjes me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” nga kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta

Sot në ambientet Presidencës së Republikës së Shqipërisë kryetari shtetit, Ilir Meta, i ka ndarë Avdi Kelmendit (pas vdekjes) titullin “Kalorës i urdhrit të flamurit”. Në vlerësim të rolit të patjetërsueshëm dhe atdhetar si një nga organizatorët dhe prijësit e demonstratave të vitit 1968-të në Kosovë. Me mirënjohje për kontributet …

Më shumë...

Dëshmitarët e Jehovait në mbarë botën mbajnë një event virtual në 240 vende, në më shumë se 500 gjuhë

Dëshmitarët e Jehovait në mbarë botën mbajnë një event virtual në 240 vende, në më shumë se 500 gjuhë

Dëshmitarët e Jehovait në mbarë botën mbajnë një event virtual në 240 vende, në më shumë se 500 gjuhë. Kongresi i vitit 2021 ka temën: «Merr forcë falë besimit!»Deklarata e bashkëngjitur përshkruan mbajtjen e këtij eventi të veçantë. Me respekt kërkojmë bashkëpunimin e medias tuaj që kjo deklaratë të botohet apo …

Më shumë...

INDEP mbanë konferencën me titull: Përmbyllja e Projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie

INDEP mbanë konferencën me titull: Përmbyllja e Projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie

Përmbyllja e Projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie” dhe prezantimi i raportit përfundimtar të zbatimit të Ligjit Nr. 07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike – Covid-19″  Konferenca do të mbahet të martën, nesër, 27 Korrik 2021, ora 10:00-11:00 në Hotel Sirius, Salla Aries, Prishtinë. Konferenca për medie: Përmbyllja e Projektit “Barometri …

Më shumë...

Në 3-vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore

Në 3-vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore

Në trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore për Viganin e kombit, i cili më 26 korrik të vitit 2018, u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare. Sot më 26 korrik 2021, në orën 10.00, në ambientet …

Më shumë...

Në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit sot në Prishtinë përurohet libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”

Në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit sot në Prishtinë përurohet libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”

Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës njofton se për shënimin e përvjetorit të vdekjes së Adem Demaçit sot do të mbahen këto aktivitete. Në orën 10:00 në Shoqatën e të Burgosurve Politikë të Kosovës përurohet libri: “Burgjet e mia, fati im i madh”, ku është botuar shkrimi analistiko-filozofik i …

Më shumë...

75 vjet më parë, më 25 korrik 1946, në Blinajë të Lypjanit, u mbajt Kongresi i Lipovicës, Kongresi i Pestë i LNDSH-së

Ahmet Qeriqi: Kongresi i Lipovicës, i mbajtur më 25 korrik të vitit 1946 (Kongresi i Pestë i LNDSH-së)

Më 25 korrik të vitit 1946, në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, u mbajt  Kongresi i Lipovicës, Kongresi i Pestë  i Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare. Atë ditë  ishte shpalosur programi atdhetar demokratik i “Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare”. Ky orientim i forcave të vërteta atdhetare sfidonte regjimin komunist, i cili …

Më shumë...

Më 27 korrik 2021, nga ora 11:00, zhvillohen aktivitete fetare në Teqenë Bektashiane të Gjakovës 

Më 27 korrik 2021, nga ora 11:00, zhvillohen aktivitete fetare në Teqenë Bektashiane të Gjakovës 

Ditën e martë, më 27 korrik 2021, nga ora 11:00, të merrni pjesë në ngjarjen që zhvillohet në Teqenë Bektashiane të Gjakovës. Axhenda: • Promovim i albumit fotografik “Haxhi Dede Reshat Bardhi 1935 – 2011” – i autorëve Sotirulla Hoxha dhe Enver Kushi, botim i Selisë së Shenjtë. • Promovim …

Më shumë...

Sonte në orë 20.00 do të mbahet edicioni i 32-të i Festivalit Zambaku i Prizrenit.

Komuna e Prizrenit ka njoftuar  se sonte  më 24 korrik 2021  ditë e e shtunë, do të mbahet edicioni i 32-të i Festivalit Zambaku i Prizrenit. Festivali do të mbahet  në KinoLumbardhi, duke filluar nga ora 20:00. Mediat mund të marrin vetëm pamje në fillim të koncertit , mund të …

Më shumë...

Kampionja olimpike, Distria Krasniqi tha se fitoren ia dedikon Kosovës, ekipit dhe familjes së saj

Kampionja olimpike, Distria Krasniqi tha se fitoren ia dedikon Kosovës, ekipit dhe familjes së saj

Kampionja olimpike, Distria Krasniqi pasi u stolis me medaljen e artë tha se fitoren ia dedikon Kosovës, trajnerit, ekipit dhe familjes së saj.  Fitoren ia dedikoj vendit tim, trajnerit, ekipit që më ka ndihmuar dhe normal familjes. Në momentin që fitova, nuk kam besuar që do të vijë kjo ditë …

Më shumë...

Trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës e përkujton me një varg aktivitetesh

Trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës e përkujton me një varg aktivitetesh

Në trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore për Viganin e kombit, i cili më 26 korrik të vitit 2018, u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare. Ditën e hënë, me 26 korrik 2021, në orën 10.00, …

Më shumë...

Më 26 korrik 2021 në Reçak zbulohet pllaka përkujtimore për dëshmorin e kombit, Kadri Syla

Recak

Më datën 26 korrik 2021, ditë e hëne duke filluar në orën 10:00 bëhen homazhe dhe vendosen kurora dhe buqeta me lule në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Shtime, Mollopolc dhe në Kompleksin përkujtimor në Reçak. Po ashtu në orën 11:00, në fshatin Reçak bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore …

Më shumë...

IDK ka publikuar raportin për komunat më transparente në Kosovë, e para radhitet komuna e Rahavecit

IDK ka publikuar raportin për komunat më transparente në Kosovë, e para radhitet komuna e Rahavecit

Sipas raportit “Transparometrit komunal 2020, Transparenca e komunave në retrospektivë”,  publikuar sot nga KDI-ja pesë komunat më transparente për vitin 2020 vlerësohet të jenë Rahoveci, Lipjani, Drenasi, Gjakova dhe Mitrovica e Jugut. Gjatë publikimit të këtij raporti,  Ismet Kryeziu, drejtor ekzekutiv i KDI-së, ka  theksuar se transparenca dhe llogaridhënia e …

Më shumë...

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan”

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan”

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” më dt.24 dhe 25 korrik organizohen këto aktivitete: Dt. 24.07.2021(e shtune) Ora: 16:00 – Hapja e panairit veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës …

Më shumë...

UNDP: Sfida e Mbetjeve Ushqimore përfundon hapin e parë të Rrugëtimit

Pas tri javësh angazhim, shtatë restoraneve iu dorëzuan çertifikatat për përfundimin e sukseshëm të sfidës së parë të Mbetjeve Ushqimore në Kosovë që trajton problemin e mbetjeve ushqimore në sektorin e gastronomisë. Pesë restorane janë në Prishtinë, një në Graçanicë dhe një në Gjilan. Në nivel global, humbja e ushqimit …

Më shumë...