leoni

Njoftime

UNDP dhe partnerët i dorëzojnë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik pajisjet për marrjen e mostrave COVID

UNDP dhe partnerët i dorëzojnë Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik pajisjet për marrjen e mostrave COVID

Arben Vitia, Ministër i Shëndetësisë; Znj. Maria Suokko, Përfaqësuese e Përhershme eUNDP-së; Chargé d’Affaires Znj. Natacha Gomes, e ngarkuara me punë në Ambasadën e Dukatë së Madhe të Luksemburgut; Sh.T. Christoph Weidinger, Ambasadori i Austrisë në Kosovë; Znj. Katharina Stocker, Drejtoreshë e Zyres Zvicerane për Bashkëpunim, Znj. Sandra Horina; Shefe …

Më shumë...

Nesër në Gllogjan nderohet dëshmori i kombit Agim Selmanaj në 22 vjetorin e rënies së tij heroike

Nesër në Gllogjan nderohet dëshmori i kombit Agim Selmanaj në 22 vjetorin e rënies së tij heroike

Të shtunën me 1 maj 2021 në Kompleksin Memorial në Gllogjan duke filluar në orën 11:00 do të bëhen homazhe në nderim të dëshmorit të kombit Agim Ali Selmanaj. Ai rridhte prej një vatre patriotike shumë të njohur në vazhdën e përpjekjeve të rezistencës kombëtare, vatër patriotike e njohur jo …

Më shumë...

Rektori Nimani nënshkroi anëtarësimin në Magna Charta Universitatum

Rektori Nimani nënshkroi anëtarësimin në Magna Charta Universitatum

Rektori i Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë, të mërkuren nënshkroi anëtarësimin në Magna Charta Universitatum, e cila përmban parime të lirisë akademike dhe autonomisë institucionale si një udhëzues për qeverisjen e mirë dhe vetëkuptimin e universiteteve në të ardhmen. Këshillit Drejtues i Observatorit e përgëzoi Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë …

Më shumë...

Bordi i AKP-së aprovoi shpërndarjen e mbi 755 mijë euro për 8 ndërmarrje shoqërore në likuidim

Kandidatët e FSK-së, Enderon Vuthaj dhe Arlind Shefiku do të studiojnë në Akademinë e Forcave Ajrore amerikane

 Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit, në mbledhjen e mbajtur sot, aprovoi raportet e shpërndarjes së përkohshme dhe raportet e shpërndarjes përfundimtare të pjesshme të fondeve të likuidimit për kreditorët e ligjshëm të 7 ndërmarrjeve shoqërore në Likuidim. Ndërmarrjet për të cilat do të ketë shpërndarje për kreditorët …

Më shumë...

Në 22-vjetorin e rënies nesër më 30 prill 2021 përkujtohen, Adem Gashi dhe Xhafer Gashi

Në 22-vjetorin e rënies nesër më 30 prill 2021 përkujtohen, Adem Gashi dhe Xhafer Gashi

Përkujtojmë me pietet të gjithë të rënët me 30 prill të vitit 1999 nga Verboci të Drenasit, në veçanti vëllezërit tanë: Adem e Xhafer Gashi, si dhe të gjithë të rënët e tjerë; vëllezërit  dhe motrat tona, që u ekzekutuan nga pushtuesi gjakatar serb në mënyrën më barbare tek vendi …

Më shumë...

Avokati i Popullit, ua ka përcjellë autoriteteve përgjegjëse Raportin ex officio nr. 150/2021

Avokati i Popullit, ua ka përcjellë autoriteteve përgjegjëse Raportin ex officio nr. 150/2021

Avokati i Popullit, në pajtueshmëri me mandatin e tij kushtetues dhe ligjor, u ka përcjellë autoriteteve përgjegjëse Raportin ex officio nr. 150/2021 që ka të bëjë me vlerësimin e detyrimeve të organeve shtetërore për të mbrojtur jetën e qytetarëve nga dhuna në familje. Raporti trajton veprimet dhe mos mosveprimet e …

Më shumë...

Sot nderohet dëshmori i kombit, Elfir Behrami në 22 vjetorin e rënies heroike

Nesër nderohet dëshmori i kombit, Elfir Behrami në 22 vjetorin e rënies heroike

Me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit Elfir Behrami, Rusha do të bëhen homazhe pranë varrit te dëshmorit në kompleksin e dëshmorëve në Penuhë në orën 16:00 me 29 prill 2021. Njoftimin e ka bërë të ditur babai i tij Maliq Behrami. Elfiri në radhët …

Më shumë...

Ministri Mehaj udhëton për vizitë zyrtare në Kroaci

Ministri Mehaj udhëton për vizitë zyrtare në Kroaci

Me ftesë zyrtare të homologut të tij kroat, ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, udhëton sot në vizitë katërditore në Republikën e Kroacisë. Gjatë kësaj vizite, të parën jashtë vendit që nga marrja e detyrës, ministri Mehaj do të pritet me protokollin më të lartë shtetëror nga homologu i tij, ministri …

Më shumë...

Më 30 prill 2021 përkujtohet komandanti, Ilaz Kodra, vëllezërit Adem e Xhafer Gashi, dhe të gjithë rënët në Verboc të Drenasit

Më 30 prill 2021 përkujtohet komandanti, Ilaz Kodra, vëllezërit Adem e Xhafer Gashi, dhe të gjithë rënët në Verboc të Drenasit

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së vëllezërve tanë Adem dhe Xhafer Gashi Përkujtojmë me pietet të gjithë të rënët me 30 prill të vitit 1999 nga Verboci të Drenasit, në veçanti vëllezërit tanë Adem e Xhafer Gashi, si dhe të gjithë të rënët tjerë; vëllezërve dhe motrave tanë, …

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari i UÇK-së nga Zona Operative e Shalës dhe nënkoloneli i FSK-së, Skënder Hajdari

Ndahet nga jeta ish-ushtari i UÇK-së nga Zona Operative e Shalës dhe nënkoloneli i FSK-së, Skënder Hajdari

Nënkoloneli i FSK-së nga Mitrovica, Skënder Hajdari, njëherësh edhe ish-ushtar i UÇK-së në Zonën Operative të Shalës së Bajgorës, ka vdekur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, pak kohë pasi u soll me plagë në kokë. Policia e Kosovës e kanë konfirmuar se kishin gjetur personin me plagë në fshatin …

Më shumë...

Me rastin e 27 Prillit – Ditës Kombëtare të Personave të Zhdukur të Republikës të Kosovës, mbahen homazhe nderimi dhe përkujtimi

Me rastin e 27 Prillit - Ditës Kombëtare të Personave të Zhdukur të Republikës të Kosovës, mbahen homazhe nderimi dhe përkujtimi

Me rastin e 27 Prillit – Ditës Kombëtare të Personave të Zhdukur të Republikës të Kosovës, në bashkëpunim me KKAFZHK-në (pjesë e së cilit këshill janë 24 shoqata) dhe me KQZH-në, sot mbahen disa tubime, homazhe në shenjë respekti për të zhdukur, agjenda: në orën 10:00 para Obeliskut në Prishtinë, …

Më shumë...

Inxhinierët e FSK-së fillojnë ndërtimin e urës së radhës në Dritan të Drenasit

Inxhinierët e FSK-së fillojnë ndërtimin e urës së radhës në Dritan të Drenasit

Me qëllim të mbështetjes së qytetarëve për lehtësim të qarkullimit si dhe  sanimit të dëmeve të shkaktuara nga vërshimet e muajit janar,  inxhinierët e Regjimentin e Xhenios të Gardës Kombëtare të FSK-së sot, në fshatin, Dritan të Drenasit kanë filluar operacionin e ndërtimit të urës mobile ,,Mabey Johnson’’. Projekti i …

Më shumë...

Me rastin e shënimit të 27 Prillit, Ditës kombëtare për persona të zhdukur në Kosovë…

Kosova dhe Kroacia i kërkojnë që Serbia t'i hap arkivat detajuara që mund të zbardhin fatin e personave të pagjetur

Me rastin e shënimit të 27 Prillit, Ditës kombëtare për persona të zhdukur në Kosovë, ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të bëjnë gjithçka që është e mundur për të zbardhur fatin e të gjithë personave të zhdukur, pavarësisht prejardhjes së tyre etnike. Ju njoftojmë se me datën 27 Prill në …

Më shumë...

Sot shënohet Dita e Pronësisë Intelektuale, që synon promovimin e të drejtës dhe pronësisë intelektuale

Sot shënohet Dita e Pronësisë Intelektuale, që synon promovimin e të drejtës dhe pronësisë intelektuale

Sot në të gjithë botën shënohet Dita e Pronësisë Intelektuale, me aktivitete të ndryshme që kanë për qëllim promovimin e të drejtës së pronësisë intelektuale dhe mbrojtjen e kësaj pronësie. Ndërsa, institucionet e Kosovës nuk kanë paralajmëruar ndonjë organizim për nder të kësaj dite. Pronësia intelektuale që përfshinë pronësinë industriale …

Më shumë...

Në Therandë përurohet libri me poezi “Buzëqeshja nisë me ta” e autores, Aferdita Bytyqi-Buqaj

Të martën, më 27 Prill, në Therandë përurohet libri me poezi “Buzëqeshja nisë me ta” e autores, Aferdita Bytyqi-Buqaj. Libri përmban tri cikle poezish të cilat kryesisht janë shkruar gjatë viteve të lufttës çlirimtare. Autorja, Afërdita Bytyqi-Buqaj, nëpërmjet poezite të saj kushtuar heroizmit të ushtarëve të lirisë në veçanti, ia …

Më shumë...

Ndahen nga jeta veteranët e UÇK-së ,Salih Avdiu nga Drenica dhe Behxhet Batatina Llapi

Ndahen nga jeta veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ,Salih Avdiu dhe Behxhet Batatina

Dy veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë ndërruar jetë sot. Bëhet fjalë për Salih Avdiun nga fshati Abri e Poshtme e Drenicës dhe Behxhet Batatinën nga Besiana. Lajmin për vdekjen e tyre e kanë dhënë familjarët e tyre më anë të rrjeteve sociale.

Më shumë...