Njoftime

Ndahet nga jeta kuzhinieri i Ushtrisë Çlirmtarëve të Kosovës nga Deçani, Isuf Longi

Ndahet nga jeta kuzhinieri i Ushtrisë Çlirmtarëve të Kosovës nga Deçani, Isuf Longi

Ka vdekur Isuf Longi, i cili gjatë kohës së luftës ka qenë kuzhinier, i cili u ka gatuar ushqim ushtarëve të Ushtrisë Çlirmtarëve të Kosovës. Lajmi u bë i ditur nga kryetari i Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, përmes një postimi në rrjetin social. Ai tha se do ta kujtojnë …

Më shumë...

Reagim i OJQ-ve lidhur me përfshirjen e Manastirit të Deçanit në listën e 7 monumenteve të rrezikuara

Manastiri i Decanit

Ne, organizatat e shoqërisë civile në Kosovë, shprehim shqetësimin tonë të thellë për përfshirjen eManastirt të Deçanit në Listën ‘7 Monumentet Më të Rrezikuara të Evropës’ për vitin 2021 ngafederata pan-evropiane e orgaizatave jo-qeveritare aktive në fushën e e trashëgimisë kulturore enjohur si EUROPA NOSTRA. Ne vlerësojmë se përfshirja e …

Më shumë...

Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”

Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës"

Ju njoftojmë se, sot, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit, më 23.04.2021, duke filluar nga ora 10:00, në hapësirat e Qendrës “Libart” (objekti i bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”), Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me panelistët –          Qazim Ondozi, …

Më shumë...

KOMF ka monitoruar procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe ka hartuar Raportin e Monitorimit për 2020

KOMF

Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë – KOMF,  ka nderin të ju ftojë të merrni pjesë në konferencën për publikimin e Raportit të Monitorimit “Shërbimet Sociale në Kohë Pandemie”. Konferenca do të mbahet më 23 Prill 2021, në orën 10:00, në “Hotel Sirius” në Prishtinë. KOMF ka monitoruar procesin e decentralizimit të shërbimeve …

Më shumë...

Sot shënohet 22 Prilli, Dita e Tokës

Sot shënohet 22 Prilli, Dita e Tokës

Pandemia Covid-19 e bëri të vështirë punën në zonat e mbrojtura, por gjithashtu vuri në dukje rëndësinë për ruajtjen e natyrës Prishtinë, 22 prill 2021 – Pandemia Covid-19, e cila preku pothuajse të gjitha aspektet e jetës dhe solli sfida të shumta shëndetësore, sociale dhe ekonomike, tregoi edhe një herë pasojat e …

Më shumë...

Selim Pacolli: Kudo që kishte ngjarje rezistente kundër armikut, do të skalitet, shënohet dhe do të përkujtohët në mëyrë institucionale!

Selim Pacolli: Kudo që kishte ngjarje rezistente kundër armikut, do të skalitet, shënohet dhe do të përkujtohët në mëyrë institucionale!

Luftëtari i lirisë  dhe nënkryetari i komunës së Prishtinës, z Selim Pacolli ka pritur në takim një grup të të burgosurve politikë, me të cilët ka biseduar lidhur me ngritjen e një lapidari në shënim të Barrikadës së 2 dhe 3 prillit të vitit 1981, në fshatin Besi të Prishtinës. …

Më shumë...

Ali Daci po i nënshtrohet dhe ndërhyrjes së dytë kirurgjikale në Spitalin e Pëgjithshëm të Pejës

Ali Daci po i nënshtrohet dhe ndërhyrjes së dytë kirurgjikale në Spitalin e Pëgjithshëm të Pejës

Në diten e sotme të 22 prillit 2021, Ali Daci- kryeredaktori i “Gazeta e Alpeve” për Malin e Zi e Sanxhak, po i  nënshtrohet një sprove mjekësore, një ndërhyrje kirurgjikale të dytë në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, në të tretën javë të shtrimit të tij spitalor, pas atij operimit …

Më shumë...

Sot shënohet “Dita e Tokës” por edhe këtë vit pa ndonjë aktivitet përshkak të pandemisë të shkaktuar nga virusi korona

Sot shënohet “Dita e Tokës” por edhe këtë vit pa ndonjë aktivitet përshkak të pandemisë të shkaktuar nga virusi korona

50 vite më parë, më 22 prill të vitit 1970, veprimtarë dhe shtete të ndryshme të Shteteve të Bashkuara, organizuan një mbrëmje vallëzimi për ndër të planetit tonë dhe e quajtën ”Dita e Tokës”. Kështu, për të parën herë, ngrihej shqetësimi për problemet e mjedisit. Në Avenunë e Pestë të …

Më shumë...

Në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”, në fshatin Sllup nesër nderohen dhjetë dëshmorët e rënë për liri

Në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”, në fshatin Sllup nesër nderohen dhjetë dëshmorët e rënë për liri

Të premten më 23 prill 2021 duke filluar në orën 11:00 në fshatin Sllup, në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” mbahen homazhe dhe vendosen kurora me lule për dëshmoret e atdheut: Selmon Lokaj, Tahir Mazrekaj, Beqë Lokaj, Xhemajl Marzrekaj, Imer Lokaj, Agim Mazrekaj,  Bekë Hadërgjonaj, Hajdar Lokaj, Bekim Mazrekaj dhe …

Më shumë...

Ines Demiri: Njohja e Kosovës nga Izraeli thyen të gjitha tabutë e ngritura nga ata që nuk e njohin

Netanyahu falënderon 25 shtete që kanë përkrahur sulmin mbi palestinezët por mungon Kosova dhe flamuri i saj

Përfaqësues të komunitetit hebraik në Shtetet e Bashkuara, thanë të mërkurën se Kosova bëri historinë duke u bërë vendi i parë evropian që hapi ambasadën në Jerusalem. Këto komente ishin pjesë e një debati të organizuar nga Dhoma e Tregtisë Izraelito-Amerikane në Çikago, i mbështetur nga komuniteti Hebre i Cikagos …

Më shumë...

Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit, “Libri mes ofertës dhe kërkesës”

Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit, “Libri mes ofertës dhe kërkesës”

Ju njoftojmë se me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit, më 23.04.2021 (e premte), duke filluar nga ora 10:00, në hapësirat e Qendrës “Libart” (objekti i bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”), Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me panelistët –          Sejnur …

Më shumë...

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, kanë bërë homazhe te varri i dëshmorit, Driton M. Veliu

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, kanë bërë homazhe te varri i dëshmorit, Driton M. Veliu

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, deputetin Bekim Haxhiu e familjarë të dëshmorit, kanë bërë homazhe te varri i dëshmorit Driton M. Veliu, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Marinë, në përvjetorin e rënies heroike të tij. Para të …

Më shumë...

Komisioni i Pavarur i Mediave: SQARIM PËR OPINIONIN PUBLIK

Mediet

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM) sqaron opinionin publik se, gjatë raportimit të KPM-së në Komisionin për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Medie të Kuvendit të Kosovës, NUK është kërkuar që në procesin e amandamentimit të Ligjit për KPM-në të përfshihet çështja e rregullimit mediave online në kuadër të kompetencave …

Më shumë...

Ditë e dhimbjes dhe e krenarisë për fshatin, Ribar i vogël

Ditë e dhimbjes dhe krenarisë 18/04/1999 për fshatin tonë, Ribar i vogël Të nderuar bashkëvendas të fshatit Ribar i vogël Ju njoftoj se është marrë vendim nga Këshilli i Fshatit, që sp me datën 18 Prill 2020, përkujtimet dhe homazhet nuk do të mbahen si zakonisht. Ky vendim është marrë …

Më shumë...

Dren Brahimaj: Më 18, 19 dhe 20 prill 2021 nderohen dëshmorët e Brigadës 136 “Rugova”

Dren Brahimaj: Më 18, 19 dhe 20 prill 2021 do të nderohen dëshmorët e Brigadës 136 "Rugova"

Homazhet për dëshmorët e kombit të rënë në territorin e përgjegjësisë së Brigadës 136 ‘’Rugova’’ do të bëhen sipas këtij përcaktimi kohor. Më 18 prill 2021 në orën 11:00, në Fierzë dhe në orën 11:30, në Pejë.Më 19 prill 2021 në orën 11:00, në Pepaj, në orën 12:00, në Pecaj …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt

Në moshën 82 vjeçare ka vdekur sot veterani i Ushtrisë Çlirirmtare të Kosovës, Vesel Kelmendi nga Vajniku i Skenderajt. Gjatë luftës ka shërbyer shef i Logjistikes ne Togun e II Kompania e I, Batalioni i II Brigada 112 “Arben Haliti”, me shtab në fshatin Vajnik. Varrimi është bërë sot në …

Më shumë...