leoni

Njoftime

Në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit sot në Prishtinë përurohet libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”

Në tre vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit sot në Prishtinë përurohet libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”

Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës njofton se për shënimin e përvjetorit të vdekjes së Adem Demaçit sot do të mbahen këto aktivitete. Në orën 10:00 në Shoqatën e të Burgosurve Politikë të Kosovës përurohet libri: “Burgjet e mia, fati im i madh”, ku është botuar shkrimi analistiko-filozofik i …

Më shumë...

75 vjet më parë, më 25 korrik 1946, në Blinajë të Lypjanit, u mbajt Kongresi i Lipovicës, Kongresi i Pestë i LNDSH-së

Ahmet Qeriqi: Kongresi i Lipovicës, i mbajtur më 25 korrik të vitit 1946 (Kongresi i Pestë i LNDSH-së)

Më 25 korrik të vitit 1946, në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, u mbajt  Kongresi i Lipovicës, Kongresi i Pestë  i Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare. Atë ditë  ishte shpalosur programi atdhetar demokratik i “Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare”. Ky orientim i forcave të vërteta atdhetare sfidonte regjimin komunist, i cili …

Më shumë...

Më 27 korrik 2021, nga ora 11:00, zhvillohen aktivitete fetare në Teqenë Bektashiane të Gjakovës 

Më 27 korrik 2021, nga ora 11:00, zhvillohen aktivitete fetare në Teqenë Bektashiane të Gjakovës 

Ditën e martë, më 27 korrik 2021, nga ora 11:00, të merrni pjesë në ngjarjen që zhvillohet në Teqenë Bektashiane të Gjakovës. Axhenda: • Promovim i albumit fotografik “Haxhi Dede Reshat Bardhi 1935 – 2011” – i autorëve Sotirulla Hoxha dhe Enver Kushi, botim i Selisë së Shenjtë. • Promovim …

Më shumë...

Sonte në orë 20.00 do të mbahet edicioni i 32-të i Festivalit Zambaku i Prizrenit.

Komuna e Prizrenit ka njoftuar  se sonte  më 24 korrik 2021  ditë e e shtunë, do të mbahet edicioni i 32-të i Festivalit Zambaku i Prizrenit. Festivali do të mbahet  në KinoLumbardhi, duke filluar nga ora 20:00. Mediat mund të marrin vetëm pamje në fillim të koncertit , mund të …

Më shumë...

Kampionja olimpike, Distria Krasniqi tha se fitoren ia dedikon Kosovës, ekipit dhe familjes së saj

Kampionja olimpike, Distria Krasniqi tha se fitoren ia dedikon Kosovës, ekipit dhe familjes së saj

Kampionja olimpike, Distria Krasniqi pasi u stolis me medaljen e artë tha se fitoren ia dedikon Kosovës, trajnerit, ekipit dhe familjes së saj.  Fitoren ia dedikoj vendit tim, trajnerit, ekipit që më ka ndihmuar dhe normal familjes. Në momentin që fitova, nuk kam besuar që do të vijë kjo ditë …

Më shumë...

Trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës e përkujton me një varg aktivitetesh

Trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës e përkujton me një varg aktivitetesh

Në trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore për Viganin e kombit, i cili më 26 korrik të vitit 2018, u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare. Ditën e hënë, me 26 korrik 2021, në orën 10.00, …

Më shumë...

Më 26 korrik 2021 në Reçak zbulohet pllaka përkujtimore për dëshmorin e kombit, Kadri Syla

Recak

Më datën 26 korrik 2021, ditë e hëne duke filluar në orën 10:00 bëhen homazhe dhe vendosen kurora dhe buqeta me lule në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Shtime, Mollopolc dhe në Kompleksin përkujtimor në Reçak. Po ashtu në orën 11:00, në fshatin Reçak bëhet zbulimi i pllakës përkujtimore …

Më shumë...

IDK ka publikuar raportin për komunat më transparente në Kosovë, e para radhitet komuna e Rahavecit

IDK ka publikuar raportin për komunat më transparente në Kosovë, e para radhitet komuna e Rahavecit

Sipas raportit “Transparometrit komunal 2020, Transparenca e komunave në retrospektivë”,  publikuar sot nga KDI-ja pesë komunat më transparente për vitin 2020 vlerësohet të jenë Rahoveci, Lipjani, Drenasi, Gjakova dhe Mitrovica e Jugut. Gjatë publikimit të këtij raporti,  Ismet Kryeziu, drejtor ekzekutiv i KDI-së, ka  theksuar se transparenca dhe llogaridhënia e …

Më shumë...

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan”

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan”

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan” më dt.24 dhe 25 korrik organizohen këto aktivitete: Dt. 24.07.2021(e shtune) Ora: 16:00 – Hapja e panairit veror në qendër të qytetit, ku do të marrin pjesë me prezantimin e produkteve të tyre një pjesë e madhe e qyteteve të Kosovës …

Më shumë...

UNDP: Sfida e Mbetjeve Ushqimore përfundon hapin e parë të Rrugëtimit

Pas tri javësh angazhim, shtatë restoraneve iu dorëzuan çertifikatat për përfundimin e sukseshëm të sfidës së parë të Mbetjeve Ushqimore në Kosovë që trajton problemin e mbetjeve ushqimore në sektorin e gastronomisë. Pesë restorane janë në Prishtinë, një në Graçanicë dhe një në Gjilan. Në nivel global, humbja e ushqimit …

Më shumë...

Shënohet 100-VJETORI i BARBARISË SERBO-MALAZEZE NDAJ BANORËVË TË FSHATIT ISNIQ

Shënohet 100-VJETORI i BARBARISË SERBO-MALAZEZE NDAJ BANORËVË TË FSHATIT ISNIQ.

Me 23.7.2021 (e premte), në ora 11:00, Lidhja e Historianëve  të Kosovës ’’Ali Hadri’’ dega në Deçan, përkrahur nga kryetari i komunës z.Bashkim Ramosaj,shënojnë një  ngjarje me rendësi në : 100-VJETORIN E BARBARISË SERBO-MALAZEZE NDAJ BANORËVË TË FSHATIT ISNIQ. Kjo akademi kujtonë 100-vjetorin e kryerjes së masakrës ndaj popullsisë së Isniqit nga …

Më shumë...

Banorët e rrugës “Muharrem Fejza” protestojnë sot për shkak të vonesave të punimeve dhe për gjendjen e rrugës

Banorët e rrugës “Muharrem Fejza” protestojnë sot për shkak të vonesave të punimeve dhe për gjendjen e rrugës

Banorët e rrugës “Muharrem Fejza” dhe ata nga rrugët lidhëse në atë pjesë sot do të protestojnë për shkak të vonesave të punimeve për gjendjen e rrugëve. Sipas banorëve, punimet që kanë filluar tash e katër muaj po pengojnë hapësirat për ecjen e këmbësorëve, ndërsa personat me nevoja të veçanta …

Më shumë...

Organizata e Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare përkujtoi 20 korrikun, ditën e formimit të Organizatës

Organizata e Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare përkujtoi 20 korrikun, ditën e formimit të Organizatës

Organizata e Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare përkujtoi dje 20 korrikun, ditën e formimit të Organizatës së LANÇ. Në nderim të kësaj dite të shënuar në historinë e Shqipërisë që në vitin 1957, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj priti në zyrën e tij një përfaqësi të veteranëve dhe …

Më shumë...

KOMUNIKATË PËR MEDIE: Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër DOKUFEST 

KOMUNIKATË PËR MEDIE: Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër DOKUFEST 

Në Prizren u mbajt konferenca e përvitshme për shtyp e festivalit DokuFest ku u prezantua programi  i plotë i edicionit jubilar, i 20-të i DokuFest, i cili do të mbahet nga data 6-14 gusht në Prizren, Kosovë.  Në konferencë prezantuan programin dhe mbarëvajtjen e festivalit Veton Nurkollari, Drejtor Artistik i  …

Më shumë...

Sot me homazhe dhe nderime, janë përkujtuar dëshmorët e Komunës së Malishevës, të rënë në betejën e Rahovecit

Sot me homazhe dhe nderime, janë përkujtuar dëshmorët e Komunës së Malishevës, të rënë në betejën e Rahovecit

Sot me homazhe dhe nderime, janë përkujtuar dëshmorët e Komunës së Malishevës, të rënë në betejën e Rahovecit. Në këtë betejë kanë rënë dëshmorët prof.Hamdi Berisha, Gani Paçarizi, Ramadan Morina, Sadik Shala, Habib Berisha, Liman Gegaj, Afrim Krasniqi dhe Ruzhdi Gjyliqi. Në përkujtim të dëshmorëve, sot gjatë ditës, krahas familjareve …

Më shumë...

BIK: Dita e parë e festës së Kurban Bajramit, është të martën më 20 korrik 2021

BIK: Dita e parë e festës së Kurban Bajramit, është të martën më 20 korrik 2021

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës u ka bërë të ditur besimtarëve islamë se Dita e parë e festës së Kurban Bajramit, është të martën më 20 korrik. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban Bajramit do të mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë, në kushte …

Më shumë...