Njoftime

Për shkak të gjendjes së​ vështirësuar pandemike shtyhet për një kohë të pacaktuar, Edicioni i 18-të i Javës së Bibliotekës në Kosovë

Për shkak të gjendjes së​ vështirësuar pandemike shtyhet për një kohë të pacaktuar, Edicioni i 18-të i Javës së Bibliotekës në Kosovë

Edicioni i 18-të i Javës së Bibliotekës në Kosovë shtyhet për një kohë të pacaktuar, për shkak të gjendjes së​ vështirësuar masave shtesë kundër pandemisë me COVID-19 në vendin tonë, ka bërë të ditur përmes një njoftimi Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”. Biblioteka ka bërë të ditur se në …

Më shumë...

Në 22 vjetorin e rënies në altarin e lirisë përkujtohet heroi kombit, Sadri Zeneli dhe bashkëluftëtarët e tij dëshmorë

Në 22 vjetorin e rënies në altarin e lirisë përkujtohet heroi kombit, Sadri Zeneli dhe bashkëluftëtarët e tij dëshmorë

Sot më 6 prill 2021, në 22 vjetorin e rënies në altarin e lirisë kujtohen heronjtë dhe dëshmorët e kombit Sadri Zeneli, Ali Rama, Ramë Mehmeti, Islam Ademaj, Lan Rexhaj, Bajrush Mehmeti, Arben Mehmeti dhe Fitim Rexha. Homazhet do mbahen në orën 12:00 në Kompleksin Memorial te Dëshmorëve ne fshatin …

Më shumë...

Nesër në 32 vjetorin e rënies heroike në altarin e lirisë nderohet heroi i kombit, Xhemajli Berisha

Nesër në 32 vjetorin e rënies heroike në altarin e lirisë nderohet heroi i kombit, Xhemajli Berisha

Në përkujtim të 32 vjetorit të rënies heroike në altarin e lirisë, të heroit të kombit, prof. Xhemajli Berisha, Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve nesër me datë 6 prill 2021, organizon këto aktivitete: në orën 10:00 – homazhe pranë varrit të dëshmorit Xhemajli Berisha në varrezat e Arbanës. Në orën …

Më shumë...

Në Shkup promovohet vepra “Ndarja administrative e vilajeteve shqiptare”

Në Shkup promovohet vepra “Ndarja administrative e vilajeteve shqiptare”

Në kuadër të bashkëpunimit të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) me Agjencinë Shtetërore të Arkivave të Kosovës (ASHAK), sot u promovua vepra “Ndarja administrative e vilajeteve shqiptare” e autorit Tahir Sezen, e përkthyer dhe përgatitur për botim në gjuhën shqipe nga Hatixhe Ahmedi. Drejtori i Institutit …

Më shumë...

Nesër në Kuqicë të Skenderajt nderohen martirët e rënë më 6 prill të vitit 1999

Nesër në Kuqicë të Skenderajt nderohen martirët e rënë më 6 prill të vitit 1999

6 prilli është ditë përkujtimi për viktimat e luftës në fshatin Kuqicë të komunës së Skenderajt, në këtë ditë janë ekzekutuar Shaqir, Bajram, Mustafë dhe Rizah Selimi, Elez, Sadri dhe Rrahman Beka, Bajram Bajraktari si dhe Hazir Miftari nga Runiku mysafir. Në këtë fshat gjatë luftës çlirimtare për lirinë e …

Më shumë...

Nesër në Gllogjan nderohet heroina, Fetnete Ramosaj, në përvjetorin e dytë të ndarjes nga jeta

Nesër në Gllogjan nderohet heroina, Fetnete Ramosaj, në përvjetorin e dytë të ndarjes nga jeta

Nesër (e hënë) me 5 prill 2021, në orë 11:00, në Kompleksin Memorial në Gllogjan bëhen homazhe për heroinën, Fetnete Ramosaj, në përvjetorin e dytë të shkuarjes në amshim. Pjesëmarrja juaj nderon veprën e Fetnetes dhe ne si familje! Që nga viti 1989 Fetnetja ishte pjesëtare aktive e lëvizjes ilegale …

Më shumë...

Ndërron jetë veterani i arsimit dhe veterani i luftës së UÇK-së, Gani Qela nga Leqina e Skenderajt

Ndërron jetë veterani i arsimit dhe veterani i luftës së UÇK-së, Gani Qela nga Leqina e Skenderajt

Ndahet nga jeta veterani i arsimit dhe veterani i luftës së UÇK-së, Gani Qela nga Leqina e Skenderajt. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e tij në një postim në rrjetin social. ”Miq të nderuar, rrethi i gjerë familjarë brenda e jashtë Kosovës, me dhimbje të thellë ju njoftojmë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, ish-nënkryetari i Mitrovicës, profesor, Riza Haziri

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, ish-nënkryetari i Mitrovicës, profesor, Riza Haziri

Është ndarë nga jeta ish-nënkryetari i komunës së Mitrovicës, Riza Haziri. Ai vinte nga fshati Kaqanoll, dhe ka qenë profesor e ish-luftëtar i UÇK-së. I ndjeri ka shërbyer edhe si mësues e profesor në Mitrovicë për një kohë të gjatë. Ai para dy javësh kishte qenë i prekur me Covid-19. …

Më shumë...

Më 2 prill 2021 mbahet Manifestimi tradicional, “Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj”

Më 2 prill 2021 mbahet Manifestimi tradicional, "Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj"

 Manifestimin Qëndror “Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë dhe të Rinj”, mbahet më datë 02.04.2021 (e premte), duke filluar nga ora 12:00 në hapësirat e Bibliotekës “Hivzi Sulejmani” – Qendra “Libart” (Rr. Sadik Bekteshi, nr. 16, Lagjja “Dardania”, Prishtinë). FB Link: https://www.facebook.com/events/129705979109884/ Kjo ngjarje organizohet nga Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në bashkëpunim me  organizatën …

Më shumë...

Në shënim të 40 vjetorit të “Pranverës Shqiptare 81” dhe nderim të dëshmorëve të rënë, me 3 prill 2021 në Vushtrri mbahet Akademi përkujtimore

Në shënim të 40 vjetorit të "Pranverës Shqiptare 81" dhe nderim të dëshmorëve të rënë, me 3 prill 2021 në Vushtrri mbahet Akademi përkujtimore

Në Vushtrri është mbajt takimi i radhës i Këshillit Organizativ, për shënimin e 40 vjetorit të “Pranverës Shqiptare 81”. Këshilli Organizativ, në përbërje të Shoqatës së të Burgosurve Politikë ,Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së, Shoqata e Invalidëve të Luftës të UÇK-së. Në këtë takim u vendos që Akademia …

Më shumë...

Në 22-vjetorin e rënies së dëshmorit të Kombit, Vezir Hazir Kolshi, sot shfaqet filmi dokumentar kushtuar jetës së tij

Në 22-vjetorin e rënies së dëshmorit të Kombit, Vezir Hazir Kolshi, sot shfaqet filmi dokumentar kushtuar jetës së tij

Në  22-vjetorin e rënies së dëshmorit të Kombit, Vezir Hazir Kolshi, sot  duke filluar në orën, 12. 00, në ambientet e Bibliotekës së qytetit të komunës së Lypjanit,  do të shfaqet filmi dokumentar për dëshmorin e kombit, Vezir Kolshi nga fshati Baincë. Realizimin e dokumentarit e ndihmuan: “Grupi i grave” …

Më shumë...

Nesër në Besi zbulohet pllakati i gurë-themelit ku do të vendoset Monumenti i Kryengritjes Shqiptare të vitit 1981

Nesër në Besi zbulohet pllakati i gurë-themelit ku do të vendoset Monumenti i Kryengritjes Shqiptare të vitit 1981

Nesër më 2 prill 2021, në orën 13.30, në Besi të komunës së Prishtinës, zbulohet pllakati i gurë-themelit,  ku do të vendoset  Monumenti i Kryengritjes Shqiptare të Marsit, Prillit dhe Majit të vitit 1981 me kërkesën gjithë popullore: “Republikë-Kushtetutë, ja me hatër ja me luftë”, ka bërë të ditur Këshilli …

Më shumë...

Gratë ndërmarrëse trajnohen për promovimin e bizneseve të tyre

Gratë ndërmarrëse trajnohen për promovimin e bizneseve të tyre

Gratë ndërmarrëse trajnohen për promovimin e bizneseve të tyre Rritja e bizneseve përmes shfrytëzimit të PR-it dhe Marketingut Digjital ishte tema për të cilën u trajnuan mbi 30 gra ndërmarrëse nga PR Solutions. Ky trajnim është mbajtur për vajzat dhe gratë që janë duke udhëhequr biznese dhe ato që janë …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes shpall tender në vlerë 4 milionë e 110 mijë euro për furnizim me kamionë ushtarakë

Ministria e Mbrojtjes pritet që të ketë buxhet në vlerë mbi 100 milionë euro

Ministria e Mbrojtjes ka shpallur tender në vlerë 4 milionë e 110 mijë euro për furnizim me kamionë ushtarakë dhe pajisje tjera. Përmes njoftimit  për kontratë të publikuar në faqen zyrtare të Komisionit Rregullativ të Prokurorimit Publik, Ministria ka treguar në detaje se me çfarë pajisjesh do të furnizohet. “Furnizim …

Më shumë...

Në Han të Elezit u shënua 20-vjetori i rënies të dëshmorëve: Baki Krasniqi, Ilaz Thaçi, Raif Thaçi, dhe  i gazetarit, Karem Lawton

Në Han të Elezit u shënua 20-vjetori i rënies të dëshmorëve: Baki Krasniqi, Ilaz Thaçi, Raif Thaçi, dhe i gazetarit, Karem Lawton

Në ambientet e SHMU “Ilaz Thaçi” në Han të Elezit me Akademi Përkujtimore është shënuar 20-vjetori i rënies të dëshmorëve: Baki Krasniqi, Ilaz Thaçi, Raif Thaçi, dhe  gazetarit,  Karem Lawton. Në hapjen e kësaj Akademie përkujtimore, Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma duke përshëndetur familjet e dëshmorëve …

Më shumë...

Në 22 vjetorin e rënies heroike me 2 prill 2021 nderohet dëshmori i kombit, Haradin Bajrami

Në 22 vjetorin e rënies me 2 prill nderohet dëshmori i kombit Haradin Bajrami, kurse me 4 prill mbahet gara e vrapimit “Vrapojmë shtigjeve të Haradin Bajramit”

Në nderim të 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Haradin Bajrami me 2 prill 2021 mbahen homazhe tek lapidari i tij në fshatin Rreze-Leletiq në orën 10:00. Por edhe Federata Atletike e Kosovës në bashkëpunim me klubin atletik “Blinaja”, të cilat të dielën e 4 prillit do ta …

Më shumë...