leoni

Njoftime

Ministria e Mbrojtjes sot mbanë konferencën e fundvitit për media

Ministria e Mbrojtjes sot mbanë konferencën e fundvitit për media

Ministria e Mbrojtjes sot mbanë konferencën e fundvitit për media. Konferenca do të mbahet me 28.12.2020 (ditë e hanë) në ora 11:00 në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes. Në konferencën e sotme para gazetarëve me fjalën e tyre do të paraqiten ministri i Mbrojtjes, Anton Çuni dhe komandanti i FSK-së …

Më shumë...

U nda nga jeta, biri i devotshëm i atdheut Nezir Gashi  (1934 – 2020)

U nda nga jeta, biri i devotshëm i atdheut Nezir Gashi  (1934 - 2020)

U nda nga jeta, biri i devotshëm i atdheut Nezir Gashi. Ishte mësuesi i shumë brezave, i dënuar dhe i përndjekur politik për vite me radhë, anëtar dhe bashkë-organizator i grupit politik të LRBSH-së, prirë nga Adem Demaçi, pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës – atdhedashës si ai! Ngushëllimet më …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së i Brigadës 138 “Agim Ramadani” dhe invalidi i luftës, Shemsi Halimi

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së i Brigadës 138 “Agim Ramadani” dhe invalidi i luftës, Shemsi Halimi

Ka ndërruar jetë Shemsi Halimi, veteran i UÇK-së i Brigadës 138 “Agim Ramadani”. Kjo është bërë e ditur me anë të një postimi në rrjetin social nga familjarët, shkruan lajmi.net. Varrimi i të ndjerit do të bëhet sot në varrezat e dëshmorëve në Koshare. Ka ndërruar jetë Shemsi Halimi, bashkëluftëtari …

Më shumë...

Ftesë për takim publik lidhur me Projekt – Strategjinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës

MM

Në emër të Kryesuesit të Grupit Punues për hartimin e Strategjisë së Mbrojtjes, gjeneral major Gëzim Hazrolli, ju ftoj të merrni pjesë në Takimin Publik i cili organizohet në kuadër të procesit të konsultimit dhe komunikimit  publik.  Takimi Publik do të mbahet më datën 29.12.2020 prej orës 10:00 në Sallën …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Xhafer Krasniqi babai i dëshmorit të kombit, Përparim Krasniqi

Ndahet nga jeta Xhafer Krasniqi babai i dëshmorit të kombit, Përparim Krasniqi

Sot u nda nga jeta Xhafer Krasniqi babai i dëshmorit të kombit, Përparim Krasniqit. Lajmin e ka bërë të ditur Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës –  dega në Pejë. Ai përvec që ishte prind i një dëshmori të atdheut, rrjedhte nga familja e madhe të …

Më shumë...

Njoftim nga Bordi Drejtues i SHSKUK-së lidhur me furnizimin me oksigjen mjekësor

Njoftim nga Bordi Drejtues i SHSKUK-së lidhur me furnizimin me oksigjen mjekësor

Bordi Drejtues i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (ShSKUK), njofton se në dy muajt e fundit është përballur me emergjencë të rëndë shëndetësore si rezultat i rritjes së lartë të numrit të personave të infektuar me virusin SARS Cov-2, që kanë kërkuar kujdes spitalor, përfshirë kërkesat e shtuara …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Sela Ademi nëna e dëshmorit të kombit, Brahim Ademi

Ndahet nga jeta Sela Ademi nëna e dëshmorit të kombit, Brahim Ademi

Njoftohen bashkëqytetarët, familjarët e dëshmorëve të kombit, invalidët dhe veteranët e UÇK-së, me pikëllim të thellë  se ka ndërruar jetë nëna Selë. Nëna e dëshmorit të kombit Brahim Ademi – (TT-së). Varrimi i të ndjerës bëhet sot me 17.12.2020 në orën 16:00 në varrezat e fshatit Koshare, në prani të …

Më shumë...

OJQ, Syri i Vizionit dhe Save the Children, organizuan aktivitetin kreativ “Kutia postare e fëmijëve për qeverinë”

OJQ, Syri i Vizionit dhe Save the Children, organizuan aktivitetin kreativ “Kutia postare e fëmijëve për qeverinë”

Organizata jo-qeveritare Syri i Vizionit nga Peja, në partneritet me organizatën Save the Children – zyra në Kosovë, në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë dhe Komisionin Parlamentar për të Drejtat e Njeriut, organizuan aktivitetin kreativ “Kutia postare e fëmijëve për qeverinë”, ku letrat e dërguara nga fëmijët u janë dorëzuar  institucioneve …

Më shumë...

Njoftim i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, për mbajtjen e Takimit letrar, “Esad Mekuli”

Njoftim i Lidhjes së Shkrimtarëve të Kosovës, për mbajtjen e Takimit letrar, “Esad Mekuli”

TAKIMI LETRAR “ESAD MEKULI” Më 17.12.2020, nesër, në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani”, Prishtinë, ora 12. Sesioni letrar: Veprimtaria letrare e shkrimtarit Zejnullah Halili Përurime veprash letrare Akademi letrare Shpallen emrat e anëtarëve të rinj të LSHK-së. Jepen tri çmime letrare “Bardi I”, “Bardi II”, “Bardi III” dhe një komplet botimesh …

Më shumë...

Fondacioni “ALSAR” dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër përurojnë ekspozitën, “Tirana 100 vjet Kryeqytet”

Fondacioni “ALSAR” dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër përurojnë ekspozitën, “Tirana 100 vjet Kryeqytet”

Fondacioni “ALSAR” dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër do të mbajnë  ceremoninë e përurimit të ekspozitës, “Tirana 100 vjet Kryeqytet”. Ekspozita hapet më 16 dhjetor 2020, në  orën 11:00,  te Sheshi  “Skënderbeu”, në Prishtinë dhe do të jetë e hapur  për vizitorë,  gjatë datave  16-17  dhjetor nga  ora: 11:00  deri …

Më shumë...

Policia e Shtetit në Shqipëri në një njoftim publik, u bën thirrje qytetarëve të mos bëhen pjesë e protestave

Policia e Shqipërisë

Në një njoftim publik, Policia e Shtetit thotë se e gjithë shoqëria shqiptare pati të drejtë të sensibilizohej me ngjarjen e rëndë që ndodhi në Laprakë, ku Klodian Rasha u vra nga një efektiv policie, por shton se tashmë drejtësia po bën detyrën, dhe prandaj Policia nuk do të lejojë …

Më shumë...

Hardh Fest, NJËZET!

Hardh Fest, NJËZET!

Hardh Fest, NJËZET! mbahet me 3, 4 dhe 5 shtator 2021, n’Konak të Rahovecit Festivali “Hardh Fest”, edicionin e kaluar është shënuar simbolikisht me shumë aktivitete online për shkak të vitit pandemik, duke e pasur prioritet shëndetin e visitorëve të festivalit tonë dhe vazhdon me sloganin “Shnosh si kokrra”. Festivali …

Më shumë...

Nesër me 15.12. 2020, shënohet përmbyllja e Architech Festival

Nesër me 15.12. 2020, shënohet përmbyllja e Architech Festival

Nesër me datë 15.12.2020 (e Marte), shënojmë përmbylljen e Architech Festival. Në këtë event do të promovohet botimi i katalogut si produk i “Architech Festival” i cili përmban të gjitha projektet e dala nga punëtoritë e festivalit.  Ceremonia zyrtare do të mbahet në Kino ARMATA, në ora 15:00. Juria profesionale e festivalit: prof.Enver Rexha, …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka merr pjesë në aktivitete të ndryshme kulturore në 22-vjetorin e rënies së dëshmorëve të UÇK-së në Gorozhup

Haskuka

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka merr pjesë në aktivitete të ndryshme kulturore në 22-vjetorin e rënies së dëshmorëve të UÇK-së në Gorozhup. Axhenda e aktiviteteve: 11:00 – Homazhe për nder të përvjetorit të rënies së dëshmorëve të UÇK-së në Gorozhup 12:00 – Vizitë në shkollën “Vëllezërit Frashëri” në …

Më shumë...

Nga pasojat e virusit korona a ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Eset Ujkani

Nga pasojat e virusit korona a ndërruar jetë veterani i UÇK-së, Eset Ujkani

Nga pasojat e virusit korona ka ndërruar jetë veterani i UÇK-së,  Eset Ujkani, ka bërë të ditur deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu. “U nda nga kjo jetë veterani i UÇK-së, Eset Ujkani bashkëluftetari, nipi, shoku e bashkëveprimtari im. Eset Mujë Ujkani nga Vinarci i Mitrovicës ishte ushtar i UÇK-së në …

Më shumë...

NJOFTIM PËR HAPJEN E SHQYRTIMIT PUBLIK: Projekt dokumenti – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028

NJOFTIM PËR HAPJEN E SHQYRTIMIT PUBLIK: Projekt dokumenti – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028

  Komuna e Prizrenit fton qytetarët, sektorin publik dhe privat, ekspertët, dhe të gjithë të interesuarit që të marrin pjesë në procesin e Shqyrtimit Publik të Projekt dokumentit – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028. Shqyrtimi publik Projekt dokumenti – Harta Zonale e Komunës së Prizrenit 2020-2028 do të …

Më shumë...