Njoftime

Ministria e Infrastrukturës: Nesër bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm nga Morina në Bajgorë

Ministria e Infrastrukturës: Nesër bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm, i cili do të ketë 6 automjete në shoqërim

Ministria e Infrastrukturës ka njoftuar se nesër pas mesnate nga pika kufitare Morinë (Vërmicë) deri në Bajgorë (Selacë) do të bëhet përcjellja e transportit të jashtëzakonshëm, i cili do t’i ketë gjashtë automjete në shoqërim që do të jenë me një gjatësi maksimale 75 m. Me këtë rast ministria ka …

Më shumë...

Nikos Dendias: Greqia do ta ndihmojë BE-në, në përpjekjet e saj në rajon përfshirë edhe dialogun Kosovë – Serbi

Nikos Dendias: Greqia do ta ndihmojë BE-në dhe përpjekjet e saj në rajon përfshirë edhe dialogun Kosovë - Serbi

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka zhvilluar një takim me Përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Ministri grek ka theksuar se gjatë këtij takimi janë fokusuar pikërisht në dialogun Kosovë-Serbi, dhe se Greqia është e gatshme të ndihmojë Bashkimin Evropian dhe përpjekjet e saj në rajon. …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 103 raste pozitive, ndërsa janë shëruar 248 veta

Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.100, prej të cilëve rezultojnë 103 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me virusin korona. …

Më shumë...

Ndahet nga jeta këngëtari i muzikës popullore në Kosovë, Ismet Bogujevci

Ndahet nga jeta këngëtari i muzikës popullore në Kosovë, Ismet Bogujevci

Ditën e sotme është ndarë nga jeta këngëtari i muzikës popullore, në Kosovë Ismet Bogujevci. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur djali, Rigon Bogujevci. Ai përmes një postimi në ‘Facebook’ shkruan se këngëtari ka ndërruar jetë mëngjesin e sotëm ndërsa shton se për varrimin do të …

Më shumë...

Më 14 maj bëhet ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit  nga shteti i Norvegjisë për Qendrën Mjekësore të FSK-së.

Ceremonia e pranim-dorëzimit të donacionit me pajisje mjekësore (respiratorë) do të jetë të premten më datë 14.05.2021, në ora 13:00  në ambientet e Qendrës Mjekësore të FSK-së, në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë. Pas aktit të nënshkrimit të donacionit, ministri Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, z. Armend Mehaj dhe ambasadori …

Më shumë...

Gjatë ditës së premte, në Prishtinë mbahet një marsh solidarizimi me popullin palestinez, në Jerusalem

Gjatë ditës së premte, në Prishtinë mbahet një marsh solidarizimi me popullin palestinez, në Jerusalem

Gjatë ditës së premte, në Prishtinë është planifikuar të organizohet një marsh solidarizimi me popullin palestinez në Jerusalem. Aktivitetin të cilin po e organizon Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist thuhet se ka për qëllimin solidarizimin me popullin palestinez i cili është duke u ballafaquar me spastrim etnik nga shteti …

Më shumë...

Kryeministri Kurti: Agron Rrahmani dhe shokët e tij nuk e duruan padrejtësinë, pabarazinë dhe shtypjen

Kryeministri Kurti: Agron Rrahmani dhe shokët e tij nuk e duruan padrejtësinë, pabarazinë dhe shtypjen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i shoqëruar nga Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka bërë sot homazhe te varri i heroit Agron Rrahmani. Duke vlerësuar lartë figurën e tij, kryeministri Kurti tha se Agron Rrahmani bashkë me Bahri Fazliun, sikurse edhe më herët Afrim Zhitia e Fahri Faziliu, …

Më shumë...

Më disa aktivitete përkujtimore nesër në komunën e Rahovecit përmbyllet Java e Dëshmorëve

Më disa aktivitete përkujtimore nesër në komunën e Rahovecit përmbyllet Java e Dëshmorëve

Njoftim publik me rastin e përmbylljes së javës së Dëshmorëve në Komunën e Rahovecit, nesër, datë 12 Maj, 2021 (e mërkure) në ora 10:30, bashkë me zyrtarë nga Komuna e Rahovecit, zyrtarë nga shoqatat e dalura nga lufta, dega në Rahovec, këshilli i fshatit Krushë e Madhe dhe me familjarë, …

Më shumë...

Më 12 maj përkujtohen dëshmorët e kombit Harun Aliu, Shaban Zenuni, Xhafer Shala, dhe Qemal Fejzullahu në 11 vjetotin e rënies

Më 12 maj përkujtohen dëshmorët e kombit Harun Aliu, Shaban Zenuni, Xhafer Shala, dhe Qemal Fejzullahu në 11 vjetotin e rënies

Në shenjë kujtimi dhe nderi lidhur me përvjetorin e 11-të të rënies së Dëshmorëve të Kombit: Harun Aliu “Kushtrimi”, Shaban Zenuni, Xhafer Shala, dhe Qemal Fejzullahu, me datë 12 maj 2021 (e mërkure) organizohen homazhe pranë varrezave të tyre edhe atë sipas orarit në vijim: Xhafer Shala – Rogovë e …

Më shumë...

Në 23 vjetorin e rënies në altarin e lirisë nesër nderohet heroit të kombit, Agron Rrahmani

Në 23 vjetorin e rënies në altarin e lirisë nesër nderohet heroit të kombit, Agron Rrahmani

Për nder të 23 vjetorit të rënies në altarin e lirisë të heroit të kombit, Agron Rrahmani ftoheni që të merrni pjesë në homazhe. Nderimi për heroin e kombit bëhet nesër me datën 12 maj 2021 në Varrezat e Dëshmorëve të Kombit në lagjen Velania të Prishtinës – thuhet në …

Më shumë...

Më 13 maj 2021 në Prekaz bëhet përurimi dhe zbulimi i busteve të heronjve Emin Lati, Nebih, Tahir dhe Beqir Meha

Më 13 maj 2021 në Prekaz bëhet përurimi dhe zbulimi i busteve të heronjve Emin Lati, Nebih, Tahir dhe Beqir Meha

Drejt finalizimit, përurimi dhe zbulimi i busteve të heronjve Meha. Më 13 Maj 2021 në orën 15:00 Prekaz i Poshtëm. Aty ku krisi pushka e parë lajmëtare e lirisë, mbas luftës së Shaban Polluzhës, e Luftës së Dytë Botërore. 40-vite më parë jehoi pushka e Tahir dhe Nebih Mehës, për …

Më shumë...

Pas një sëmundje të rëndë është ndarë nga jeta autori i shumë veprave, profesori universitar, Sadri Fetiu

Dje pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë dr. profesor Sadri Fetiumë veprave, profesori universitar, Sadri Fetiu

Ka vdekur profesori universitar Sadri Fetiu. Profesor Sadri Fetiu ka vdekur pas një sëmundje të rëndë. Ai do të varroset të martën më 11 maj në ora 13:00, në varrezat e qytetit të Prishtinës. “Të nderuar familjarë, miq dhe shokë, ju njoftojmë që pas një sëmundje të rëndë sot ndërroi …

Më shumë...

Tregu i gjelbër ‘AgromarketKS’ në ndihmë të fermerve për të tejkaluar situatën pandemike me Covid-19

Tregu i gjelbër ‘AgromarketKS’ në ndihmë të fermerve për të tejkaluar situatën pandemike me Covid-19

Tregu i gjelbër ‘AgromarketKS’ në ndihmë të fermerve për të tejkaluar situatën pandemike me Covid-19, e-Tregu i gjelbër “AgromarketKS” i cili ndërlidh fermerët nga komunat Gjakovë, Suharekë, Shtërpce dhe Partesh dhe të tjerë me blerës në mbarë Kosovën tani me është gati për regjistrim. Agromarket KS është tregu i gjelbër virtual …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes pritet që të ketë buxhet në vlerë mbi 100 milionë euro

Ministria e Mbrojtjes pritet që të ketë buxhet në vlerë mbi 100 milionë euro

Ministria e Mbrojtjes për herë të parë pritet ta ketë buxhetin e saj në vlerë mbi 100 milionë euro. Kjo u bë e ditur nga Lëvizja Vetëvendosje përmes një postimi në faqen e tyre në rrjetin social. “Korniza Afatmesme e Shpenzimeve 2022-2024 e miratuar në mbledhjen e 10-të të Qeverisë …

Më shumë...

Osmani: Dënoj sulmin e armatosur ndaj grupit të të rinjve nga “Kosova Mountain Club” në malet afër Zubin Potokut

Kryetarja, Vjosa Osmani ka dënuar të shtënat me armë zjarri afër të rinjve shqiptar që ishin nisur për në malet që shtrihen afër Zubin Potokut. Ajo ka ftuar organet e rendit që t’i zbulojnë dhe dënojnë autorët e siç e ka quajtur ajo “aktit kriminal”. “Dënoj sulmin e armatosur ndaj …

Më shumë...

Kryeministri Kurti e kryekuvendari Konjufca bën homazhe te varret e dëshmorëve Ilir Konushevci dhe Hazir Mala

Kryeministri, Albin Kurti dhe  kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca bën homazhe te varret e dëshmorëve Ilir Konushevci dhe Hazir Mala. Duke folur për rolin dhe kontributin e tyre të jashtëzakonshëm, kryeministri, Albin Kurti tha se Ilir Konushevci dhe Hazir Mala kanë qenë punëtor të zellshëm për luftën çlirimtare, e më …

Më shumë...