Njoftime

Kryetari i BDI-së Ahmeti sot merr pjesë në inaugurimin e Sheshit të dëshmorëve në fshatin Matejç

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti shpalli fitoren në shumicën e komunave shqiptare

Kryetari i BDI-së Ahmeti sot merr pjesë në inaugurimin e Sheshit të dëshmorëve në fshatin Matejç Me  30.07.2021, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim z. Ali Ahmeti i shoqëruar nga ministra, deputet si dhe funskionarë tjerë, do të marrë pjesë në inaugurimin e “Sheshit të dëshmorëve” në fshatin Matejç të …

Më shumë...

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

Me gjithë sfidat e shumta që i solli pandemia COVID-19, falë angazhimit të punëtorëve dhe menaxhmentit të Korporatës Energjetike të Kosovës është arritur që të tejkalohet plani për gjashtë muajt e parë të këtij viti. “KEK-u ka arritur këtë vit që të tejkaloj planin e prodhimit të energjisë elektrike për …

Më shumë...

Në platonë e Teatrit Kombëtar nga ora 10.00 u hap Panairi i Librit të Vjetër

Në platonë e Teatrit Kombëtar nga ora 10.00 u hap Panairi i Librit të Vjetër

Më 30, 31 korrik dhe 1 gusht, në platenë e Teatrit Kombëtar të Kosovës, me fillim nga ora 10.00, çelet Panairi i Librit të Vjetër, të Rrallë dhe të Përdorur, në të cilin do të ekspozohen mbi 1 000 tituj të librave të vjetër, të rrallë dhe të përdorur dhe …

Më shumë...

Sot në orën 17.oo, në fshatin Sallagrazhdë, varroset trupi i veprimtarit dhe luftëtarit të lirisë, Hysen Gega

Sot në Therandë mbahet mbledhje komemorative kushtuar jetës dhe veprës së luftëtarit të lirisë, Hysen Gega

Në moshën 71-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, u nda nga jeta,  veprimtari, i burgosuri politik, luftëtari i lirisë, Hysen Gega. U lind në një familje atdhetare në fshatin Sallagrazhdë të Therandës, ish Suharekë, në vitin 1950. I detyruar të punojë që në moshë të re për bukën e gojës, …

Më shumë...

Të djelën në Ratkoc përkujtohet veprimtari, Adem Malush Latifi në një vjetorin e ndarjes nga jeta

Të hënën në Ratkoc përkujtohet veprimtari, Adem Malush Latifi në një vjetorin e ndarjes nga jeta

Këshilli i fshatit Ratkoc në një vjetorin e vdekjes se veprimtarit, Adem Malush Latifi mbanë orë përkujtimore (In memoriam). Aktiviteti do të mbahet në Shtëpinë e Kulturës “Jah Hoti” në Ratkoc më 1 gusht 2021 në orën 11:00. Nderimi dhe respekti për veprimtarët është vlerësim për luftën dhe përpjekjet tona …

Më shumë...

Në moshën 71-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë u nda nga jeta, veprimtari, i burgosuri politik, luftëtari i lirisë, Hysen Gega

Sot në Therandë mbahet mbledhje komemorative kushtuar jetës dhe veprës së luftëtarit të lirisë, Hysen Gega

Në moshën 71-vjeçare, pas një sëmundje të rëndë, u nda nga jeta,  veprimtari, i burgosuri politik, luftëtari i lirisë, Hysen Gega. U lind në një familje atdhetare në fshatin Sallgrazhdë të Therandës, ish Suharekë, në vitin 1950. I detyruar të punojë që në moshë të re për bukën e gojës, …

Më shumë...

UNDP lansoi edicionin e 20-të të Përmbledhjes “Pulsi Publik”

UNDP lansoi edicionin e 20-të të Përmbledhjes "Pulsi Publik"

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë lansoi sot edicionin e 20-të të Përmbledhjes Pulsi Publik përmes një prezantimi virtual të të gjeturave kryesore. Gjetjet e anketës së opinionit të Pulsit Publik të majit 2021 tregojnë një rritje domethënëse të  kënaqshmërisë së qytetarëve me punën e institucioneve …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur për sot në mesditë mbledhjen e Qeverisë

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është miratuar projektligji për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thirrur për sot mbledhjen e qeverisë së Kosovës. Mbledhja e qeverisë do të mbahet në orën 13:00. Siç edhe u paralajmërua, sot pritet që të ketë ndarje buxhetore në përkrahje të familjeve që humbën më të dashurit e tyre në aksidentin tragjik në Kroaci. …

Më shumë...

Sot bëhet zyrtarizimi i Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt edhe për një mandat

Sot bëhet zyrtarizimi i Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt edhe për një mandat

Shefi i kabinetit të kryetarit të Skenderajt, ka njoftuar se Bekim Jashari, sot bën zyrtarizimin e tij për kryetar të Skenderajt edhe për një mandat. “Ju njoftojmë që sot, me datë 28.07.2021, do të mbahet ceremonia e zyrtarizimit të kandidaturës së Kryetarit aktual të Komunës së Skenderajt, z. Bekim Jashari …

Më shumë...

Ministria e Bujqësisë: Mos i digjni hamulloret – praktikoni qarkullimin bimor

Ministria e Bujqësisë: Mos i digjni hamulloret - praktikoni qarkullimin bimor

Jemi në përfundimin e fushatës së korrje-shirjes së grurit, ku pas korrjes së grurit disa fermerë praktikojnë të i djegin hamulloret. Me djegien e hamulloreve, pos që shkaktoni ndotje të ambientit, ju do të shkaktoni dëme të tjera të shumëta duke shkatërruar mikroflorën dhe mikrofaunën e tokës. Disa praktika të …

Më shumë...

Universiteti i Gjakovës në dy vite është ranguar 5582 pozita më lartë në Webometrics

Ugj

Në ranglistën e Webometrics, Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë është ngritur në pozitën 17710, që i bie 5582 pozita më lartë në nivel botëror nga viti 2019 e deri më tani. Rangimi i universiteteve në Webometrics bëhet në bazë të disa kritereve si: hulumtimet shkencore, botimet si dhe përmbajtja dhe …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës njofton do të kujdeset për ceremonitë e varrimit të viktimave të aksidentit të ndodhur në Kroaci

Xhelal Sveçla: Qeveria e Kosovës do të kujdeset për ceremonitë e varrimit të viktimave të aksidentit të ndodhur në Kroaci

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka njoftuar se ka falënderuar shtetin kroat për ndihmën që ua ka ofruar qytetarëve të Kosovës të cilët të dielën pësuan një aksident tragjik, ku humbën jetën 10 qytetarë dhe dhjetëra të tjerë u lënduan derisa po udhëtonin nga Gjermania në Kosovë. “Angazhimi …

Më shumë...

INDEP: Përmbyllja e projektit “Barometri i Rimëkëmbjes – për transparencë dhe llogaridhënie”

INDEP: Përmbyllja e projektit "Barometri i Rimëkëmbjes - për transparencë dhe llogaridhënie"

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka mbajtur sot, 27 Korrik 2021, konferencën për medie me titull “Pasqyrë e zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike dhe mësimet e nxjerra”. Konferenca u mbajt nga z. Dardan Abazi, Drejtor i Programit dhe Hulumtues i Lartë dhe znj. Kaltrina Rexha, Asistente Hulumtuese/Koordinatore e Projektit …

Më shumë...

Avdi Kelmendi nderohet pas vdekjes me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” nga kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta

Avdi Kelmendi nderohet pas vdekjes me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” nga kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta

Sot në ambientet Presidencës së Republikës së Shqipërisë kryetari shtetit, Ilir Meta, i ka ndarë Avdi Kelmendit (pas vdekjes) titullin “Kalorës i urdhrit të flamurit”. Në vlerësim të rolit të patjetërsueshëm dhe atdhetar si një nga organizatorët dhe prijësit e demonstratave të vitit 1968-të në Kosovë. Me mirënjohje për kontributet …

Më shumë...

Dëshmitarët e Jehovait në mbarë botën mbajnë një event virtual në 240 vende, në më shumë se 500 gjuhë

Dëshmitarët e Jehovait në mbarë botën mbajnë një event virtual në 240 vende, në më shumë se 500 gjuhë

Dëshmitarët e Jehovait në mbarë botën mbajnë një event virtual në 240 vende, në më shumë se 500 gjuhë. Kongresi i vitit 2021 ka temën: «Merr forcë falë besimit!»Deklarata e bashkëngjitur përshkruan mbajtjen e këtij eventi të veçantë. Me respekt kërkojmë bashkëpunimin e medias tuaj që kjo deklaratë të botohet apo …

Më shumë...