Njoftime

Nën përkujdesjen e kryetari të Kaçanikut, Besim Ilazi, u zhvilluan aktivitete për ditën e dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”

Nën përkujdesjen e kryetari të Kaçanikut, Besim Ilazi, u zhvilluan aktivitete për ditën e dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”

Nën përkujdesjen e kryetarit të komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi  janë mbajtur disa aktivitete për shënimin e 10 gushtit – Ditës së dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”. Aktiviteti kryesor është mbajtur në Pallatin e Kulturës “Xheladin Kurtaj”, përmes një akademie përkujtimore, ku janë përkujtuar dëshmorët e komunës së Kaçanikut. …

Më shumë...

Nga 30 gushti e deri më 8 shtator KFOR-i do të mbajë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale

Nga 30 gushti e deri më 8 shtator KFOR-i do të mbajë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale

Gjatë muajve gusht dhe shtator, KFOR-i do të zhvillojë një Ushtrim për Trajnim dhe Stërvitje Operacionale, kjo do të rezultojë në një rritje të përkohshme të trupave në terren. Stërvitja do të mbahet nga data 30 gusht deri më 8 shtator. Aty do të përfshihen skenarë të kontrollit të turmës …

Më shumë...

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Qamil Meholli nga fshati Melenicë

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Qamil Meholli nga fshati Melenicë

Ka vdekur veterani i UÇK-së, Qamil Meholli nga fshati Melenicë, vend ku ishte zhvilluar njëra ndër betejat më të mëdha gjatë luftës. Familjarët kanë njoftuar se pas një infarkti, Meholli ka ndërruar jetë sot. Ceremonia e varrimit të të ndjerit do të bëhet më 10 gusht  duke filluar  13:00 në …

Më shumë...

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Malishevës “Dr.Shpëtim Robaj” është pajisur edhe me një autoambulancë të re

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Malishevës “Dr.Shpëtim Robaj” është pajisur edhe me një autoambulancë të re

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Malishevës “Dr.Shpëtim Robaj” sot është pajisur edhe me një autoambulancë të re, për nevoja të përditshme të tyre. Kjo autoambulancë është siguruar nga buxheti i Komunës së Malishevës, ndërsa automjetin për QKMF sot e ka dorëzuar nënkryetari i Komunës së Malishevës, së Malishevës, Hajdin …

Më shumë...

Festivali, AgroFesta sivjet mbahet më 20, 21 dhe 22 Gusht 2021

Festivali, AgroFesta sivjet mbahet më 20, 21 dhe 22 Gusht 2021

Festivali AgroFesta 2021 vjen me 3 Ditë t’Gzueme! Festivali tradicional i perimekulturës në Krushë të Madhe, AgroFesta, në edicionin e shtatë vjen me shumë aktivitete perimtare, kulturore dhe rekreative. AgroFesta tash e disa vite mbledh në Krushë të Madhe qytetarë të shumtë nga i gjithë vendi, të cilët vizitojnë Krushën …

Më shumë...

Nesër nderohet heroi i kombit, gjeneral Bedri Shala në 23 vjetorin e rënies heroike të tij

Njoftohen miqtë, shokët, invalidët e luftës, veteranët dhe të gjithë bashkëluftëtarët së më ditën 10 gusht  në orën 10:00 bëhen homazhe tek shtatorja e heroit të kombit, gjeneral Bedri Shala në sheshin Fehmi Lladovci në Drenas me rastin e 23 vjetorit të rënies së tij. Homazhet dhe nderimet vazhdojnë edhe …

Më shumë...

Kongresi Panshqiptar Amerikan demanton lajmin e paraqitur në disa medie për shkarkimin e dy drejtorëve

Kongresi Panshqiptar Amerikan demanton lajmin e paraqitur në disa medie për shkarkimin e dy drejtorëve

Kongresi Panshqiptar Amerikan ka lëshuar një njoftim duke thënë se drejtorët Bleron Baraliu dhe Uk Lushi nuk janë shkarkuar, siç ka pretenduar “klani Bruno-Ceka-Martinaj Vulaj”. Përmes reagimit, Kongresi shkruan se vetëm Kuvendi apo Bordi themelues kanë të drejtë të shkarkojnë drejtorë, dhe kjo garantohet nga ligjet e shtetit Delaware, ku …

Më shumë...

“LUFTA PËR LIRI NUK KA MOSHË”, RTK1, 8 gusht 2021, ora 20 e 40 Autor: Nusret Pllana

"LUFTA PËR LIRI NUK KA MOSHË", RTK1, 8 gusht 2021, ora 20 e 40 Autor: Nusret Pllana

Promovohet filmi dokumentar: “LUFTA PËR LIRI NUK KA MOSHË”, RTK1, 8 gusht 2021, ora 20 e 40 Autor: Nusret Pllana Të njejtën ditë( 8 gusht 2021), nga ora 10 e 30 deri në ora 11 e 30, do të mbahet ceremonia e përfundimit final  të Kompleksit Memorial të veteranëve të …

Më shumë...

Me 10 gusht 2021 në Kaçanik mbahet Akademi përkujtimore me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”

Me 10 gusht 2021 në Kaçanik mbahet Akademi përkujtimore me rastin e 10 Gushtit Ditës së Dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”

Me rastin e 10 Gushtit Ditës së Dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami” me 10 gusht 2021 në Shtëpinë e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik mbahet Akademi përkujtimore. Fillimisht në orën 9:00 bëhet vizitë monumentit të komandantit Agim Bajramit dhe bashkëluftëtarëve Besnik Begunca dhe Xheladin Kurtaj në Gabrricë, Ndërsa në …

Më shumë...

Komisioni Qendror Zgjedhor njofton se regjistrimi për votim përmes postës mund të bëhet deri më 18 gusht

Komisioni Qendror Zgjedhor njofton se regjistrimi për votim përmes postës mund të bëhet deri më 18 gush

Të gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës me të drejtë vote që jetojnë jashtë vendit mund të aplikojnë për regjistrim për të votuar përmes postës. Për ta fituar të drejtën e votimit përmes postës, ju duhet që: – Të jeni nga mosha 18-vjeçare në ditën e votimit, më 17 tetor 2021; …

Më shumë...

KGjK:  Driton Muharremi jep dorëheqje të parevokueshme si anëtar i KGjK-së

KGjK:  Driton Muharremi jep dorëheqje të parevokueshme si anëtar i KGjK-së

 Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka pranuar sot deklaratën e dorëheqjes së parevokueshme të anëtarit të KGjK-së z. Driton Muharremi. Muharremi, në deklaratën drejtuar Kryesuesit dhe anëtarëve të KGjK-së, thekson se, jep dorëheqje të parevokueshme me të vetmin qëllim që institucioni i KGjK-së të mbetet i pa kontestuar jo vetëm …

Më shumë...

AME: Numri i zjarreve në tërë territorin e vendit është në rënie, ndërsa kërcënimi serioz ende mbetet si mundësi

AME: Numri i zjarreve në tërë territorin e vendit është në rënie, ndërsa kërcënimi serioz ende mbetet si mundësi

Nga raportet e sistemit të komunikimit emergjent, të arritura në Qendrën Operative të Agjencisë së Menagjimit Emergjent, në 24 orët e fundit, gjendja në terren paraqitet e menaxhueshme nga strukturat operative për zjarrfikje dhe shpëtim në të gjitha komunat e Kosovës. Numri i zjarreve në tërë territorin e vendit është …

Më shumë...

KGjK themeloi komisionin për shqyrtimin e përgjegjësisë disiplinore ndaj anëtarit të KGjK-së

KGjK

Këshilli Gjyqësor i Kosovës, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Albert Zogaj, mbajti mbledhje të jashtëzakonshme. të mbyllur,   me një pikë të rendit të ditës: “Diskutim për veprimet e KGjK-së pas publikimit në media të bisedave të regjistruara ku përfshihet një anëtar i KGjK-së”. Me këtë rast, KGjK themeloi komisionin ad hoc …

Më shumë...

Nesër në Vraniq të Gjakovës nderohen katër dëshmorët e familjes Lleshi që ranë heroikisht 23 vite me parë në luftë me forcat serbe

Nesër në Vraniq të Gjakovës nderohen katër dëshmorët e familjes Lleshi që ranë heroikisht 23 vite me parë në luftë me forcat serbe

Me 7 gusht 2021 bëhen 23 vite nga luftimet e familjes Lleshi kundër forcave pushtuese serbe në Vraniq të Gjakovës. Gjatë luftimeve për mbrojtjen e familjes dhe për të thyer rrethimin e policisë dhe ushtrisë serbe ranë dëshmorë Kolë Gjon Lleshi dhe Mark Tunë Lleshi. “Me 7 Gusht i kujtojmë …

Më shumë...

Astrit Ademaj takohet me bashkatdhetarë: Diaspora është aset i çmueshëm kombëtar

Astrit Ademaj takohet me bashkatdhetarë: Diaspora është aset i çmueshëm kombëtar

Kandidati i PDK-së për kryetar të Pejës Astrit Ademaj ka takuar disa nga bashkatadhëtaret tanë që jetojnë dhe veprojnë në shtetet e Evropës me të cilët ka bashkbiseduar për projektin qeverisës dhe rolin që do ta ketë diaspora në Pejë me qeverisjen e PDK-së. Ademaj, përveç tjerash diasporën e konsideron …

Më shumë...

Doli nga shtypi libri “Vargjet e jetës” i autores, Teuta Ymer Elshani

Doli nga shtypi libri "Vargjet e jetës" i autores, Teuta Ymer Elshani

Doli nga shtypi libri “Vargjet e jetës” i autores, Teuta Ymer Elshani. ky është libri i saj i parë. me këtë rast ajo ka shkruar: “Siç kam premtuar, libri do të shpërndahet falas. Për të lehtësuar shpërndarjen, 50 kopjet e para mund t’i gjeni tek kioska i librit te Florim …

Më shumë...