Njoftime

KOMF kërkon mobilizim për mbrojtjen e shëndetit të fëmijëve në procesin mësimor

KOMF

  Sipas njoftimit të Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, MASHTI në bashkëpunim me Drejtoritë Komunale të Arsimit është duke bërë përgatitjet që viti i ri shkollor të fillojë me kohë e me prezencë fizike në mjediset shkollore. KOMF bën thirrje për mobilizim, krijim të kushteve infrastrukturore në bazë të …

Më shumë...

Grupi i fëmijëve ‘Respect Our Rights’ mbajti kampin ekologjik, ‘Mendo për një tokë më të mirë për fëmijët’

Grupi i fëmijëve ‘Respect Our Rights’ mbajti kampin ekologjik, ‘Mendo për një tokë më të mirë për fëmijët’

Grupi i fëmijëve ‘Respect Our Rights’ (ROR) me mbështetje të organizatave jo-qeveritare Save the Children në Kosovë dhe Syri i Vizionit me financim nga Agjencia Suedeze për Bashkëpunim Ndërkombëtar- SIDA, e organizon sot, në orën 10:00 mbajti  kampin ekologjik ‘Mendo për një tokë më të mirë për fëmijët’. Ky kamp …

Më shumë...

KGJK: Gjyqtarët të komunitetit serb janë duke vazhduar punën normalisht në Gjykatën Themelore të Mitrovicës

KGjK

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) është informuar se gjyqtarët dhe punonjësit mbështetës nga komuniteti Serb janë duke vazhduar punën normalisht në Gjykatën Themelore të Mitrovicës. Këshilli u bën thirrje të gjithë gjyqtarëve dhe punonjësve mbështetës të sistemit gjyqësor që të angazhohen për kryerjen e detyrave të punës, të përcaktuara me …

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj takohet me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj takohet me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev

Ministri i Mbrojtjes në Kosovë, Armend Mehaj, është takuar të mërkurën me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Ai me anë të një postimi në rrjetin social ka bërë të ditur se kanë diskutuar mbi temar e sigurisë. “Takimi me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, …

Më shumë...

Sot në Prishtinë organizohet një marsh protestues në mbrojtje të grave

Sot në Prishtinë organizohet një marsh protestues në mbrojtje të grave

Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist-QIKA, Rrjeti i Grave të Kosovës, Iniciativa e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore, do të organizojnë marsh protestues në mbrojtje të grave. Marshi protestues fillon nga Ministria e Drejtësisë, për të vazhduar tek ajo e Punëve të …

Më shumë...

Më 27 gusht 2021 në Açarevë të Drenicës nderohet heroi i kombit, Ismet Rrahmani

Më 27 gusht 2021 në Açarevë të Drenicës nderohet heroi i kombit, Ismet Rrahmani

Ditën e premte me datë 27 gusht 2021, në orën 10:00 bëhen homazhe për heroin e kombit shqiptar Ismet Rrahmani në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Açarevë të Skënderajt. Në homazhe për heroin e kombit Ismet Rrahmani do të vënë kurora lulësh kryetari i komunës Bekim Jashari së bashku …

Më shumë...

Takimi i KPMM-së me përfaqësuesit e ndërmarrjes turke “ILBAK”

Zyrtarët e KPMM-së, të përfaqësuar nga drejtor Ramiz Krasniqi, znj. Arta Dulaj – Kryesuese e Sektorit Gjuhësor së bashku me zyrtarët e kompanisë “NewCo Ferronikeli Complex” L.L.C, z. Bajram Dogani – Drejtor i Minierave të Fe-Ni dhe z. Naser Qorri – Inxhinier i Minierave me ftesë nga ndërmarrja “ILBAK”, me …

Më shumë...

Festivali më i madh në Kosovë, Hardh Fest, sivjet po vjen me vitin jubilar të 20-të, me 3, 4 dhe 5 shtator në Rahovec

Festivali më i madh në Kosovë, Hardh Fest, sivjet po vjen me vitin jubilar të 20-të, me 3, 4 dhe 5 shtator në Rahovec

Festivali më i madh në Kosovë, Hardh Fest, sivjet po vjen me vitin jubilar të 20-të, me 3, 4 dhe 5 shtator në Rahovec. Tashmë ekipi organizativ, në një konferencë për media, ka shpalosur programin e festivalit si dhe Line Up-in e edicionit më të ri të Hardh Fest, i cili  këtë vit organizohet nën moton “Shnosh …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka njoftuar se me vëmendje po përcjell zhvillimet në Gjykatën Themelore në Mitrovicë

KGjK

Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka njoftuar se  me vëmendje po përcjell zhvillimet në Gjykatën Themelore në Mitrovicë, pas pranimit të informacioneve se gjyqtarët dhe punonjësit mbështetës nga komuniteti Serb nuk janë paraqitur në vendin e punës, sot më datën 25 gusht 2021. Këshilli është duke e trajtuar këtë çështje me …

Më shumë...

Ankesa e Partisë Liberale Egjiptiane dhe e Partisë Rome të Bashkuar të Kosovës, ka gjetur mbështetje tek Institucioni i Avokatit të Popullit 

Ankesa e Partisë Liberale Egjiptiane dhe e Partisë Rome të Bashkuar të Kosovës, ka gjetur mbështetje tek Institucioni i Avokatit të Popullit 

Në kuadër të angazhimeve dhe zhvillimit të betejës ligjore përkitazi me orkestrimin e votave dhe të shtrembërimit të vullnetit të mbështetësve votues të komunitetit Egjiptian për subjektin politik Partia Liberale Egjiptiane (PLE) të zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 14 shkurtit 2021 ka arritur në një nivel tjetër të zhvillimit. Me kënaqësi …

Më shumë...

Në 23-vjetorin e rënies të Komandant Kumanovës e bashkëluftëtarëve të tij mbahen aktivitete tematike e përkujtimore

Nesër me aktivitete përkujtimore dhe nderimi, shënohet Dita e dëshmorëve të Brigadës 121" Kumanova"

Njoftohen familjarët e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e UÇK të Brigadës 121″ Kumanova” e më gjerë dhe gjithë qytetarët e interesuar se për nderë të Ditës së dëshmorëve të Brigadës, se sot nga ora 10:00 deri në orën 11:00 do të bëhen homazhe në Kompleksin e Dëshmorëve, në Kleçkë. Pas …

Më shumë...

23 vjet nga rënia e Komandant Kumanovës dhe bashkëluftëtarëve të tij: Nuhi Mazreku, Afrim Buçaj, Habib Zogaj e Gani Kastrati

Ismet Jashari

Më 25 gusht të vitit 1998, në vendin e quajtur Bajrak, në fshatin Luzhnicë, të Rrafshnaltës së Drenicës, në luftime kundër forcave serbe, në përpjekje  për t’ i tërhequr trupat e dëshmorëve të rënë një ditë më parë,  ka rënë komandanti i Brigadës 121 i Zonës Operative të Pashtrikut, Ismet …

Më shumë...

Kujtim Gashi, është shef i Shtabit për fitoren e PDK-së, në Prizren!

Deputeti i PDK-së Kujtim Gashi e quan joserioze ftesën e Hotit në rrjete sociale për takim të liderëve politikë

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren në mbledhjen e Kryesisë së Degës ka vendosur me unanimitet të plotë Shef të Shtabit për zgjedhjet lokale të Tetorit Nënkryetarin e Degës Z. Kujtim Gashi! Kujtim Gashi është figurë gjithëpërfshirëse, ka eksperiencën, ekspertizën, energjinë dhe pasionin për të udhëhequr aktivitetin tonë politik. …

Më shumë...

KGjK njofton opinionin publik se ka pranuar njoftimin e Gjykatës Themelore, në Ferizaj lidhur me rastet e A.S. dhe D.K.

KGjK

– Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), njofton opinionin publik se ka pranuar njoftimin e Gjykatës Themelore, në Ferizaj,  lidhur me rastet e A.S. dhe D.K. dhe ka mbledhur të dhëna të tjera nga Sistemi elektronik i Evidencës Penale. Pas pranimit të këtyre të dhënave, KGjK në konsultim me anëtarët e …

Më shumë...

Nesër me aktivitete përkujtimore dhe nderimi, shënohet Dita e dëshmorëve të Brigadës 121″ Kumanova”

Nesër me aktivitete përkujtimore dhe nderimi, shënohet Dita e dëshmorëve të Brigadës 121" Kumanova"

Njoftohen familjarët e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e UÇK të Brigadës 121″ Kumanova” e më gjerë dhe gjithë qytetarët e interesuar se për nderë të Ditës së dëshmorëve të Brigadës me datën 25 gusht 2021 nga ora 10:00 deri në orën 11:00 do të bëhen homazhe në Kompleksin e Dëshmorëve …

Më shumë...

Nesër protestë në Ferizaj, kërkohet drejtësi për gratë e vrara

Kuvendi i të Rinjve të Ferizajt, Qendra për Art dhe Komunitet-Artpolis, Qendra Kosovare për Studime Gjinore (QKSGj), dhe Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) nesër, e martë, organizojnë protestë pranë Stacionit Policor në Ferizaj, Gjykatës dhe Prokurorisë, si revoltë ndaj dhunës dhe femicidit në Kosovë dhe dështimit institucional në rastin …

Më shumë...