Njoftime

Sot në Malësi të Vërrinit mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve të kombit

Sot në Malësi të Vërrinit mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve të kombit

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dega në Prizren bënë të ditur se me rastin e shënimit të 22 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së në Vërri”, sot më 2 shtator 2020 mbahen homazhe pranë lapidarit të dëshmorëve të kombit në fshatin Malësi të Vërrinit (Lybeqevë). Duke …

Më shumë...

Nesër më 2 shtator ( ditë e mërkurë), shënohet 22-vjetori i “Epopesë së UÇK-së, në Vërri”

UCK

Nesër më 2 shtator 2020 (ditë e e mërkurë), me rastin e shënimit të 22 vjetorit të “Epopesë së UÇK-së në Vërri”, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu, në ora 10.30 do të bëjë homazhe në fshatin Hoçë e Qytetit, në ora 11.00, në fshatin Jeshkovë, si dhe në …

Më shumë...

Nesër më 30 gusht në lagjen Dardania të Prishtinës do të zbulohet busti i mikut të madh të Kosovës, senatorit Bob Dole

Nesër më 30 gusht në lagjen Dardania të Prishtinës do të zbulohet busti i mikut të madh të Kosovës, senatorit Bob Dole

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë përmes një komunikate për media ka njoftuar se nesër më 30 gusht në lagjen Dardania të Prishtinës do të zbulohet busti i mikut të madh të Kosovës, senatorit Bob Dole. “Me rastin e 30 vjetorit të vizitës së një delegacioni të Senatit të Shteteve të …

Më shumë...

Më rastin e 30 Gushtit- Ditës Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur të dielën mbahen disa aktivitete

Më rastin e 30 Gushtit- Ditës Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur të dielën mbahen disa aktivite

Të dashur/a familjarë/e të të zhdukurve nga Krusha dhe mbarë Kosova, ju njoftoj se me rastin e shënimit të: 30 Gushtit- Dita Ndërkombëtare për Persona të Zhdukur. Të dielën në orën 16:00 dhe 19:00 mbahen dy aktivitete në fshat. Në bashkëpunim me KKAFZHK, me përkrahjen e institucioneve vendore dhe organizatave …

Më shumë...

Sot në Han të Elezit shënohet Ditën e Dëshmorëve të kësaj komune

Nesër me gusht 2020 koma e Hanit të Elezit shënon Ditën e Dëshmorëve të kësaj komune

Më 29 gusht 2020 Hani i Elezit shënon Ditën e Dëshmorëve, por për shkak të pandemisë, një delegacion i komunës në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së do të bëjë nderime tek Pllakat Përkujtimore, në vendet e rënies së dëshmorëve në Han të Elezit dhe tek Varrezat …

Më shumë...

Ndërron jetë zyrtari policor i Kosovës nga Peja, Ali Çelaj, pasi ishte infektuar me virusin korona

Ndërron jetë zyrtari policor i Kosovës nga Peja, Ali Çelaj, pasi ishte infektuar me virusin korona

Ka vdekur zyrtari policor i Kosovës me prejardhje nga Peja, Ali Çelaj. Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi në rrjetin social. Sipas njoftimit, Çelaj ka qenë i infektuar me virusin Covid-19. Edhe disa policë të tjerë kanë vdekur gjatë javëve të kaluara nga koronavirusi në vend. Gjithsej 498 …

Më shumë...

Të dielën në Tërnavë të Besianës shënohet 30 vjetori i Rezistencës së parë të armatosur në Llap

Të dielën në Tërnavë të Besianës shënohet 30 vjetorit të Rezistencës së parë të armatosur në Llap

Më 30 gusht 2020 mbahet manifestimi i 30 vjetorit të Rezistencës së parë të armatosur në Llap. Kjo ngjarje zhvillohet tek oda e familjes Podvorica në Tërnavë në orën 15:00. Po atë ditë do të zbulohet edhe pllaka përkujtimore.

Më shumë...

Nesër në Aqarevë nderohet dëshmori i kombit dhe patrioti i shquar Ismet Rrahmani në 22 vjetorin e rënies heroike

Nesër në Aqarevë nderohet dëshmori i kombit dhe patrioti i shquar Ismet Rrahmani në 22 vjetorin e rënies heroike

Me 27 gusht të vitit 1998 Kosova humbi njërën nga figurat më emblamatike nga radhët e UÇK-së, dëshmorin e patriotin e shquar, Ismet Rrahmanin. Ai u vra duke i dalë në ballë vendit për liri e pavarësi, për tu pëjetësuar kështu heroizmi i tij. E në 22 vjetorin e rënies …

Më shumë...

Sot në Shkup promovohet libri “Nga Gonxhe Bojaxhiu deri te Nënë Tereza, një sagë për jetën e shqiptarëve katolikë të Shkupit”

Sot në Shkup promovohet libri “Nga Gonxhe Bojaxhiu deri te Nënë Tereza, një sagë për jetën e shqiptarëve katolikë të Shkupit”

Nobelistja shqiptare Gonxhe Bojaxhiu – Shën Nënë Tereza u lind më 26 gusht 1910 në Shkup. Tërë jetën e saj ia kushtoi çështjes së bamirësisë, duke i ndihmuar familjet e varfra dhe personat e sëmurë. Nënë Tereza ndërroi jetë më 5 shtator 1997. Për vlerat e saja jetësore, Nënë Tereza …

Më shumë...

Hardh Fest n’pandemi “Shnosh si kokrra”

Hardh Fest n’pandemi “Shnosh si kokrra”

 Festivali “Hardh Fest”, këtë edicion të VI-të vjen me “ONLINE EDITION’ , më datë 4-5 dhe 6 shtator. Kjo si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia Covid-19.  E ky edicion i Hardh Fest do të mbahet nën moton “Shnosh si kokrra”. Slogani u mendua ti përshtatej periudhës në të …

Më shumë...

Nesër përurohet rifillimi i punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve, në fshatin në Korishë

Nesër përurohet rifillimi i punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve, në fshatin në Korishë

Nesër, më 21 gusht (e premte) kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtorin e Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari do të bëjnë përurimin e rifillimit të punimeve për përfundimin e projektit të Memorialit të Martirëve në Korishë. Aktiviteti do të mbahet në orën 10:00, në fshatin …

Më shumë...

Dorëzohët manuali për rifillimin e punës edhe në ambiente të mbyllura Hoteliere

OHTK

Përfaqësuesit e Odës Hoteliere dhe Turistike të Kosovës, ne krye me Hysen Sogojeva, kryetarr dhe Visar Demolli, Drejtor egzekutin  sot dorëzuan Manualin për rifillimin e punës brenda ambienteve hoteliere, restoranteve dhe kafiterive, në Kabinetin e Zëvendëskryeministrit të parë Besnik Tahiri. U bisedua për sfidat me të cilat po ballafaqohet ky …

Më shumë...

Në moshën 63-vjeçare ka ndërruar jetë veterani u UÇK-së, Hamdi Ahmet Rrusta nga Shtimja

Në moshën 63-vjeçare ka ndërruar jetë veterani u UÇK-së, Hamdi Ahmet Rrusta nga Shtimja

Dega e Veteranëve të UÇK-së ka bërë të ditur se sot, në moshën 63-vjeçare,   ka ndërruar jetë veterani, Hamdi Ahmet Rrusta nga Shtimja. Veteranët me këtë rast kanë ngushëlluar familjen Rrusta ndërsa kanë bërë të ditur se varrimi do të bëhet  sot në orën 17.00, në Varrezat e Veteranëve,  në …

Më shumë...

Ka vdekur veprimtari i mirënjohur, Rexhë Mehmet Krasniqi

Ka vdekur veprimtari i mirënjohur, Rexhë Mehmet Krasniqi

Në moshën 66-vjeçare  ka vdekur, Rexhë Mehmet  Krasniqi. Ai ishte veprimtar i njohur i çështjes kombëtare, qydh prej viteve të 90-të,  njëri  nga themeluesit e Shoqatës për Kthimin e Shqiptarëve, luftëtar i lirisë  dhe veteran i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me profesion ishte inxhinier i diplomuar i teknologjisë.  Rexhë Krasniqi …

Më shumë...

Në 22-vjetorin e rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj, mbahen aktivitete tematike dhe përkujtimore

Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Me rastin e 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Remzi Ademaj – Komandant Petriti, nesër, më 15 gusht (e shtunë) Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me Shoqatën e Veteranëve të Luftës organizon aktivitete përkujtimore. Më poshtë mund të gjeni agjendën e aktiviteteve, ku i pranishëm do të jetë …

Më shumë...

ETEA: Publikohet raporti: “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës”

ETEA: Publikohet raporti: “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës”

Publikohet raporti: “Efekti i të lexuarit në mirëqenien psikologjike dhe inteligjencën emocionale të fëmijëve të Kosovës” “Fëmijët që lexojnë për shkak se e shijojnë të lexuarit kanë mirëqenie psikologjike më të lartë; si dhe ata që lexojnë më shumë libra në vit kanë mirëqenie psikologjike dhe inteligjencë më të lartë …

Më shumë...