Njoftime

Në 22 vjetorin e rënies heroike me 2 prill 2021 nderohet dëshmori i kombit, Haradin Bajrami

Në 22 vjetorin e rënies me 2 prill nderohet dëshmori i kombit Haradin Bajrami, kurse me 4 prill mbahet gara e vrapimit “Vrapojmë shtigjeve të Haradin Bajramit”

Në nderim të 22 vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit, Haradin Bajrami me 2 prill 2021 mbahen homazhe tek lapidari i tij në fshatin Rreze-Leletiq në orën 10:00. Por edhe Federata Atletike e Kosovës në bashkëpunim me klubin atletik “Blinaja”, të cilat të dielën e 4 prillit do ta …

Më shumë...

Aksion humanitar i dhurimit të gjakut të zyrtarëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit

AKP

 Agjencia Kosovare e Privatizimit njofton se do të organizojë në Zyret qendrore të saj një aksion humanitar për dhurimin e gjakut nga zyrtarët e AKP-së, në bashkëpunim dhe për nevoja të Qendrës Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut të Kosovës (QKTGjK). Mediat janë të ftuara ta përcjellin këtë aksion të rëndësishëm …

Më shumë...

Në fshatin Dashinoc të Deçanit, u përkujtua dëshmori i kombit, Sabit Selim Sadikaj

Në fshatin Dashinoc të Deçanit, u përkujtua dëshmori i kombit, Sabit Selim Sadikaj

Dje në fshatin Dashinoc të Deçanit, u përkujtua dëshmori i kombit, Sabit Selim Sadikaj, i rënë heroikishit më 28 mars të viti 1999. Të pranishëm ishin bashkëluftëtarët dhe familjarët e dëshmorit.  Në fillim të përkujtimit u tha se Sabit Sadikaj  ka qenë si një ndër luftëtarët e parë që ka …

Më shumë...

Në 22-vjetorin e rënies së dëshmorit, Vezir Hazir Kolshi, më 1 prill 2021 shfaqet një film dokumentar

Vezir Hazir Kolshi (17.1.1970 - 1.4.1999)

Në  22-vjetorin e rënies së dëshmorit të Kombit, Vezir Hazir Kolshi, më 1 prill të vitit 2021 duke filluar në orën, 12. 00, në ambientet e Bibliotekës së qytetit të komunës së Lypjanit do të shfaqet filmi dokumentar për dëshmorin e kombit, Vezir Kolshi nga fshati Baincë. Realizimin e dokumentarit …

Më shumë...

Administrata Tatimore e Kosovës e zgjatë afatin e deklarimit të pasurisë për vitin 2021

Administrata Tatimore e Kosovës

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar se në bazë të vendimit të Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve Publike në krye me Hekuran Muratin ka marrë vendim për zgjatjen e afatit të deklarimit të pasurisë për vitin 2021. Sipas këtij njoftimi thuhet se ky vendim është marrë ashtu siç kërkohet …

Më shumë...

KKAD u kërkon mediave shqiptare, të vihen në interes të shkollës shqipe, në diasporën shqiptare

KKAD u kërkon mediave shqiptare, të vihen në interes të shkollës shqipe, në diasporën shqiptare

Këshilli Koordinuese i Arsimtarëve në Diasporë u kërkon mediave shqiptare, kudo që ato që janë, të vihen në interes të shkollës shqipe, në diasporën shqiptare… Duke e analizuar situatën e mërgatës shqiptare në përgjithësi dhe në veçanti për shkollën shqipe, e cila po përballet me sfida të mëdha në të …

Më shumë...

Ndahet nga jeta pasi ishte i infektuar me virusin korona deputeti socialist dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino

Ndahet nga jeta pasi ishte i infekruar me virusin korona deputeti socialist dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino

Deputeti socialist, Bashkim Fino është ndarë nga jeta në moshën 59-vjeçare. Ai ishte prekur nga COVID-19 prej disa ditësh dhe gjendja e tij ishte përkeqësuar. Bashkim Fino lindi më 12 tetor 1962 në Gjirokastër. Ishte Kryeministër i Shqipërisë prej 9 mars 1997 deri më 29 qershor 1997. Kreu studimet e …

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori i kombit, komandanti i UÇK-së, Milazim Kiqina në 22 vjetorin e rënies heroike të tij

Përkujtohet dëshmori i kombit, komandanti i UÇK-së, Milazim Kiqina në 22 vjetorin e rënies heroike të tij

Dëshmori Milazim Kiqina sot u përkujtua nga kryetari i Komunës z. Bali Muharremaj, ushtarët dhe familjarët. Pikërisht sot,bëhen 22 vite kur në altarin e lirisë ra heroikisht komandant Milazim Kiqina, së bashku me ushtarin e tij shembullor Enver Bytyqin. Ishte 27 marsi 1999 pas tetë ditë rezistencë në mes fshatit …

Më shumë...

Sot më 27 prill, Dëshmitarët e Jehovait kremtojnë ngjarjen më të rëndësishme të vitit, vdekjen e Jezu Krishtit

Sot më 27 prill, Dëshmitarë të Jehovait kremtojmë ngjarjen më të rëndësishme të vitit, vdekjen e Jezu Krishtit

Sot, më  27 prill, Dëshmitarë të Jehovait kremtojnë ngjarjen më të rëndësishme të vitit, kudo ku janë  dhe kjo ceremoni fetare kremtohet  njëkohësisht në gjithë botën. Bëhet fjalë për Përkujtimin e Vdekjes së Jezuit ose, siç e njohin mjaft veta, si Hazreti Isa.   Sqarim: Radio-Kosova e lirë i publikon …

Më shumë...

Komuna e Prizrenit, në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta do të organizojnë Akademi për Pranverën Shqiptare të vitit ‘81.

Komuna e Prizrenit

Me rastin e shënimit të 40 vjetorit të Demonstratave të vitit 1981, Komuna e Prizrenit, në bashkëpunim me shoqatat e dala nga lufta dhe Shoqata e të Burgosurve Politik, do të organizojnë Akademi për Pranverën Shqiptare të vitit ‘81. -Akademia, do të mbahet të shtunën më 27 mars, në Shtëpinë …

Më shumë...

Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë bëhet pjesë e Magna Charta Universitatum

Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë bëhet pjesë e Magna Charta Universitatum

Pas aplikimit nga Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë për të nënshkruar Magna Charta Universitatum, Këshilli Drejtues i Observatorit ka shqyrtuar aplikimin dhe ka pranuar që Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë të bëhet nënshkrues i Magna Charta MCU2020. Këshillit Drejtues i Observatorit përgëzoi UFAGJ-në për pranimin e nënshkrimit të Magna Charta …

Më shumë...

INDEP ka mbajtur sot, 26 Mars 2021, konferencën me titull: “Hapat e Parë të Monitorimit të Zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbje”

INDEP ka mbajtur sot, 26 Mars 2021, konferencën me titull: “Hapat e Parë të Monitorimit të Zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbje”

Instituti për Politika Zhvillimore (INDEP) ka mbajtur sot, 26 Mars 2021, konferencën për medie me titull “Hapat e Parë të Monitorimit të Zbatimit të Ligjit për Rimëkëmbje”. Konferenca u mbajt nga z. Dardan Abazi, Drejtor i Programit dhe Hulumtues i Lartë dhe znj. Kaltrina Rexha, Asistente Hulumtuese nga INDEP. Gjatë …

Më shumë...

Sot, në moshën 71-vjeçare ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur i Kosovës e me gjerë, Rasim Thaçi-Cima

Sot, në moshën 71-vjeçare ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur i Kosovës e me gjerë, Rasim Thaçi-Cima

Sot, në moshën 71-vjeçare  ka ndërruar jetë aktori i mirënjohur i vendit, Rasim Thaçi-Cima. Lajmin e pikëlluar  për opinionin e  kanë bërë të ditur burimet nga familja  duke theksuar se kishte ndërlikime me virusin korona. Rasim Thaçi i mbiquajtur, Cima ishte tejet i njohur për publikun shqiptar, duke kujtuar një …

Më shumë...

Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Teatrit, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në bashkëpunim me Teatrin e Qytetit do të organizojnë një aktivitet

Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Teatrit, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në bashkëpunim me Teatrin e Qytetit do të organizojnë një aktivitet

Që me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Teatrit, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në bashkëpunim me teatrin e qytetit “Bekim Fehmiu”, do të organizojnë një aktivitet ku do të shfaqet një performancë artistike e artistëve të teatrit të qytetit, ku po ashtu do të bëhet shpërndarja e …

Më shumë...

Në shënim të 40-vjetorit të “Pranverës Shqiptare ’81”, sot Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban Akademi letrare

Në shënim të 40-vjetorit të "Pranverës Shqiptare '81", sot Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mbanë Akademi letrare

Këshilli organizues i “Pranverës shqiptare ’81” Në kuadër të veprimtarive që po zhvillohen për të shënuar 40-vjetorin e “Pranverës Shqiptare ’81”, sot në orën 12.00 në Institutin Albanalogjik të Prishtinës, Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës mban Akademi letrare. Njëkohësisht do të përurohet vepra ‘’Format specifike të komunikimit të organizatave të …

Më shumë...

Më 26.03.2021, në orën 12.00 mbahet AKADEMI LETRARE NË INSTITUTIN ALBANOLOGJIK të Prishtinës

Më 26.03.2021, në orën 12.00 mbahet AKADEMI LETRARE NË INSTITUTIN ALBANOLOGJIK të Prishtinës

Në kuadër të veprimtarive që po zhvillohen për të shënuar 40-vjetorin e “Pranverës shqiptare ’81”, LSHK-ja dhe Këshilli organizues, nesër, më 26.03.2021, mbajnë akademi letrare, në orën 12, në Institutin Albanologjik të Prishtinës. Me këtë rast do të deklamohen disa krijime poetike të asaj kohe dhe do të përurohet vepra …

Më shumë...