Njoftime

KOMF, po zhvillon një fushatë vetëdijesuese lidhur me procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe familjare

KOMF ka adresuar sot dokumentin “Një Kryeministër për Fëmijët”

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, është duke zhvilluar një fushatë vetëdijesuese lidhur me procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe familjare. Shërbimet sociale dhe familjare duhet të ofrohen për të gjithë qytetarët në nevojë për mbrojtje sociale. Për të sjellë shërbimet sociale sa më afër qytetarëve, …

Më shumë...

Dr.Jennifer Caldwell: Ndërhyrja e hershme është thelbësore në zhvillimin e fëmijëve dhe në çrregullimet e sjelljes e zhvillimit

Grupi i fëmijëve ‘Respect Our Rights’ mbajti kampin ekologjik, ‘Mendo për një tokë më të mirë për fëmijët’

Më 2 Qershor në Konferencën e 3-të Ndërkombëtare të Fëmijëve Dr.Jennifer Caldwell, themeluesja e Institutit Kosovar të Ergoterapisë (INKET) theksoi se diagnostifikimi dhe ndërhyrja e hershme është thelbësore në zhvillimin e fëmijëve dhe në çrregullimet e sjelljes e zhvillimit. Gjatë prezantimit të saj online, ajo theksoi se kjo bazohet në …

Më shumë...

Veprat e kompozitorëve të Kosovës, premierë në Londër

Veprat e kompozitorëve të Kosovës, premierë në Londër

Vepra « Trio» e Kreshnik Aliçkaj dhe « Optio » e Memli Kelmendit, do të jenë veprat që do të interpretohen Premierë Botërore nga Willingdon House Music Londër. 24 kompozitorë nga mbarë bota u janë përgjigjur thirrjes së aplikimit WHM (RE) Inventions, New music, për shkak të numrit të madh …

Më shumë...

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ndan mirënjohje për HANDIKOS për punën e tyre gjatë pandemisë

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ndan mirënjohje për HANDIKOS për punën e tyre gjatë pandemisë

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ka inicuar projektin për dhurimin e mirënjohjeve për organizatat ose bizneset që demostrojnë qasje pozitive ndaj ndërgjegjësimit për personat me aftësi të kufizuara. INKET po vazhdon me dhurimin e mirënjohjeve për vlerësimin e punës dhe përkushtimin ndaj personave me aftësi të kufizuara gjatë kohës së pandemisë. …

Më shumë...

21 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hajrush Elezaj dhe Feriz Blakaj në Lubozhdë të Burimit

21 vjet nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hajrush Elezaj dhe Feriz Blakaj në Lubozhdë të Burimit

Sot me datë 28.05.2020 bëhen 21 vite nga rënia heroike e dëshmorëve të kombit Hajrush Elezaj dhe Feriz Blakaj ushtarë të të Brigadës 133 “Adrian Krasniqi” të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Andaj në orën 11:00 do të mbahen homazhe tek vend rënia e tyre tek “Ura e Januzajve” në fshatin …

Më shumë...

Sot në Krushë nderohen dëshmorët e kombit Ismajl Gashi, Mensur Zyberaj, Habib Gashi, Bedri Berisha dhe Kurtish Hasani

Sot në Krushë nderohen dëshmorët e kombit Ismajl Gashi, Mensur Zyberaj, Habib Gashi, Bedri Berisha dhe Kurtish Hasan

Sot më 28 maj 2020 në orën 10:30 bëhen homazhe në Krushë e Madhe, ku më pas do vazhdohet tek vendi i rënies, në vendin mes fshatrave Krushë-Nagavc-Qendresë të lapidari ku 21 vite më parë ra Ismajl Gashi, Mensur Zyberaj, Habib Gashi, Bedri Berisha, Kurtish Hasani e dëshmorëve të tjerë …

Më shumë...

Linja e Jetës – Hapja e përkujtimores për viktimat e vetëvrasjes

Linja e Jetës - Hapja e përkujtimores për viktimat e vetëvrasjes

Javën e kaluar, Linja e Jetës,  ka shënuar muajin e ndërgjegjësimit të shëndetit mendor me kampanjën #këtupërty (e financuar nga Zyra e UNICEF në Kosovë dhe LENS), e cila ka pasë si fokus specifik ndërgjegjësimin rreth parandalimit të vetëvrasjes. Me 27 maj e përmbyllim këtë kampanjë me hapjen e një …

Më shumë...

Ramosaj: Sot në Gllogjan zbulohet lapidari për dëshmorët Luan Qerimaj, Rexhep Tafa, Beslim Alijaj Fetah Selca dhe Haki Krasniqi

Ramosaj: Sot në Gllogjan zbulohet lapidari për dëshmorët Luan Qerimaj, Regjep Tafa, Beslim Alijaj Fetah Selca dhe Haki Krasniqi

Sot më 26 maj 2020 bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Deçanit, Bashkim Ramosaj. “Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë dhe veteranë të UÇK-së, qytetarë të dashur, Ju njoftojë se më datën 26.05.2020, në orën …

Më shumë...

Nëna e Harun Aliut, Minevere Arif Aliu, u varros me nderime kombëtare e fetare, në Hasanbeg të Shkupit

Nëna e Harun Aliut, Minevere Arif Aliu, u varros me nderime kombëtare e fetare, në Hasanbeg të Shkupit

Me nderime fetare, në praninë e një numri të madh të personaliteteve nga jeta fetare dhe kombëtare anë e mban trojve tona, në varrezat Kamnik të fsh. Hasanbeg në Shkup, iu dha lamtumira e fundit nënës së Harun Aliut – Komandant Kushtrimi. Urime festa e pastrimit shpirtëror – Me fat …

Më shumë...

Nesër në Gjakovë bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija

Nesër në Gjakovë bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija

Nesër më 26 maj 2020 përkujtohet dëshmori i kombit, Rexhep Tafa cili ka rënë heroikisht në altarin e lirisë në vendin e quajtur Lajthishte. Prandaj njoftohen bashkëvendësit dhe qytetarët e Gjakovës së nesër bëhet zbulimi i memorialit për dëshmorët Luan Qerimi, Rexhep Tafa dhe Besim Alija. Nisja nga Beci bëhet …

Më shumë...

ShFD e UÇK-së dega në Pejë sot i përkujton bashkëluftetarët nga Lugu i Baranit, Podguri e Peja të rënë për liri

ShFD e UÇK-së dega në Pejë sot i përkujton bashkëluftetarët nga Lugu i Baranit, Podguri e Peja të rënë për liri

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së dega në Pejë bënë të ditur se sot kujtohen bashkëluftetarët nga Lugu i Baranit, Podguri e Peja, që heroikisht dhanë jetën në ditët e fundit të luftës për liri. “Trimëria, guximi dhe vendosmëria për fitore e këtyre burrave, solli lajmin e mirë të …

Më shumë...

Sot në Kaçanik përkujtohen gjashtë dëshmorët e UÇK-së të rënë heroikisht 21 vite më parë

UCK

OVL e UÇK-së dega në Kaçanik, me rastin e 21 vjetorit sot përkujtohen dëshmorët e kombit që ranë më 25 maj 1999. Komandantin e kompanisë Nazmi Osmani, komandantin e skuadrës Avdulla Baftiu, Sadik Guri, Qemajl Guri, Shaqir Kuka dhe Sakip Hysa.

Më shumë...

Më 25 maj 2020 në Bujanoc mbahet Akademi përkujtimore në 19 vjetorin e rënies së Ridvan Qazimit, komandant Lleshit

Në Tërnovc të Madh të Kosovës Lindore do të ndërtohet një memorial kushtuar komandantit të UÇPMB-së, Ridvan Qazimit

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidë dhe veteranë të UÇPMB-së, se të hënën më 25 maj 2020 përkujtohet Ridvan Qazimi komandant “Lleshi” në 19 vjetorin e rënies heroike të tij. Në orën 12:00 vendosen kurora tek varri komandant Lleshit. Në orën 12:30 vizitë muzeut të komandant Lleshit. Në orën 13:30 vizitë …

Më shumë...

Dëshmori i kombit, Fejzullah Hajdaraj dekorohet nga kryetari Thaçi më Urdhrin “Hero i Kosovës”

Dëshmori i kombit, Fejzullah Hajdaraj dekorohet nga kryetari Thaçi më Urdhrin "Hero i Kosovës”

Sot me datë 16.05.2020 Familja e Dëshmorit Fejzullah Ibrahim Hajdaraj nga Abria e Epërme pranoi Dekoratën Urdhri “Hero i Kosovës” nga Kryetari i Republikës së Kosovës z.Hashim Thaçi. Heroi i Kosovës Fejzullah Hajdaraj i lindur me datën 08.03.1980 i biri i Ibrahimit e Fahries, kishte dy vëllezër dhe katër motra. …

Më shumë...

Veterani i UÇK-së, Shefki Behluli, kërkon para për shërimin e djalit të tij Ilirit i cili vuan nga leukemia

Veterani i UÇK-së, Shefki Behluli, kërkon para për shërimin e djalit të tij Ilirit i cili vuan nga leukemia

Veterani i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefki Behluli, po kërkon ndihmë nga qytetarët e Kosovës dhe nga diaspora për shërimin e djalin. Djali i tij 19 vjeçar Ilir Behluli po vuan nga leukemia akute. Ai ka nevojë për ndihmë dhe po i duhen 150 mijë euro për shërimin …

Më shumë...

Sot në moshën 82-vjeçare ka vdekur në Shtime, veprimtari, Shaban Ajet (Godeni) Krasniqi

Sot në moshën 82-vjeçare ka vdekur në Shtime, veprimtari, Shaban Ajet (Godeni) Krasniqi

Sot në moshën 82-vjeçare ka vdekur në Shtime, Shaban Ajet (Godeni) Krasniqi. Varrimi i të nderit bëhet vetëm me anëtarët e familjes, në Shtime. Gjatë kohës kur ka punuar në Gjermani, Shaban Krasniqi, ka qenë i inkuadruar në radhët e ilegales dhe kohë pas kohe ka sjellë në Kosovë literaturë …

Më shumë...