Njoftime

Më 14 dhjetor 2019 mbahet Akademi përkujtimore në 21 vjetorin e rënies se Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij

Më 14 dhjetor 2019 mbahet Akademi përkujtimore në 21 vjetorin e rënies se Mujë Krasniqit dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij

Me rastin e 21 vjetorit të rënjes se dëshmorit të kombit Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij, si dhe 180 dëshmorëve të kombit te kësaj brigade, mbahet Akademi përkujtimore. Akademia mbahet në sallën e kuqe të pallatit të rinisë në Prishtinë me 14 dhjetor 2019 në orën 16:00.

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Ahmeti

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Ahmeti

Pas një sëmundje të rëndë, sot në spitalin e Mitrovicës vdiq aktivisti dhe profesori i Sociologjisë Rexhep Ahmeti. Profesor Ahmeti ka qenë ushtar i UÇK-së, drejtor shkolle, profesor në shkollë të mesme e po ashtu ka qenë edhe i angazhuar si profesor për një kohë në Universitetin e Mitrovicës “Isa …

Më shumë...

Festivali Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019, mbahet me 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019

Festivali Folklorik Gjithëkombtar "RAPSODIA SHQIPTARE" 2019, mbahet me datat 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019

Kryetari i Skenderajt Bekim Jashari bënë të ditur se Festivalit Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019, do të mbahet me datat 28, 29 dhe 30 dhjetor 2019. Ai ishte shtyrë për shkak të termetit në Shqiperi për t’u solidarizuar me familjet dhe viktimat. “Bordi i Festivalit Folklorik Gjithëkombtar “RAPSODIA SHQIPTARE” 2019, në …

Më shumë...

Nesër në Rahovec me një manifestim shënohet Dita e Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”

Nesër në Rahovec me një manifestim shënohet Dita e Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”

Me rastin e shënimit të Ditës së Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Rahovec ju fton të merrni pjesë në manifestimin qëndror me rastin e shënimit të ditës së Biblotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. Manifestimi mbahet më 7 dhjetor 2019, në orën 11:00 në sallën e …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veprimtarja e hershme e kauzës kombëtare dhe luftëtarja e UÇK-së, Fatime Ademaj

Ndahet nga jeta veprimtarja e hershme e kauzës kombëtare dhe luftëtarja e UÇK-së, Fatime Ademaj

Është ndarë nga jeta pas një sëmundje të rëndë veprimtarja e hershme e kauzës kombëtare dhe luftëtarja e lirisë Fatime Ademaj nga Zhuri i Prizrenit. Varrimi i të veteranes së UÇK-së bëhet sot me datën 04.12.2019 në orën 13:30 në Zhur.

Më shumë...

Më 7 dhjetor 2019 në Malishevë përurohet libri me poezi “Vaji im – renegatët e fikën shqiptarinë” i autorit Hysni Gashi

Më 7 dhjetor 2019 në Malishevë përurohet libri me poezi "Vaji im - renegatët e fikën shqiptarinë" i autorit Hysni Gashi

Shoqata për Kulturë dhe Letërsi “Tafil Kelmendi” në Malishevë ju fton që të merrni pjesë në përurimin e librit me poezi “Vaji im – renegatët e fikën shqiptarinë” i autorit Hysni Gashi, me rastin e shënimit të 71-vjetorit të lindjes së prof.dr. Tafil Kelmendi. Përurimi mbahet më 7 dhjetor 2019 …

Më shumë...

Më 4 dhjetor 2019 në Krushë të Madhe përkujtohen tetë dëshmorët e kombit të rënë 21 vite më parë malet e Pashtrikut

Më 4 dhjetor 2019 në Krushë të Madhe përkujtohen tetë dëshmorët e kombit të rënë 22 vite më parë malet e Pashtrikut

Me rastin e 21 vjetorit të rënies heroike në malet e Pashtrikut më 4 dhjetor 1998, të mërkurën më 04 dhjetor 2019 do të bëhen homazhe dhe mbahet tubim përkujtimor në kompleksin Memorial në Krushë të Madhe në nderim të dëshmorëve të kombit: Muhamet Malsori, Hysni Duraku, Skënder Hameli, Sinan Hoti, …

Më shumë...

Më një ceremoni rasti sot do të zbulohet shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari në Fushë Kosovë

Më një ceremoni rasti sot do të zbulohet shtatorja e komandantit legjendar Adem Jashari në Fushë Kosovë

Sot në një ceremoni rasti do të bëhet zbulimi i shtatores së komandantit legjendar Adem Jashari, në Fushë Kosovë. Ceremonia do të mbahet në parkun e qytetit saktësisht në rrugën ” Nëna Terezë”, duke filluar në orën 14.00. Kjo ngjarje organizohet duke kujtuar rëndësinë e datës 28 Nëntor për kombin …

Më shumë...

Nesër në qendër të Drenasit zbulohen shtatorët e heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari

Nesër në qendër të Drenasit zbulohen shtatorët e heronjve të kombit Shaban, Hamëz dhe Adem Jashari

Nën përkujdesjen e kryetarit të Republkikës së Kosovës, Hashim Thaçi, kryetarit Skenderajt, Bekim Jashari dhe atij të Drenasit, Ramiz Lladrovci nesër mbahen disa aktivitete përkujtimore dhe inaguruese, sipas kësaj agjende: Në orën 9:20 bëhen homazhe pranë shtatores së komandantit legjendar “Adem Jashari” në qendër të qytetit të Skenderajt. Në orën 9:30 bëhen homazhe në …

Më shumë...

Vëllezërit Milaim dhe Mahmut Krasniqi nga Tërpeza e Malishëves me qëndrim në Suedi, i lëshojnë shtëpiat e tyre për të prekurit nga tërmeti

Vëllezërit Milaim dhe Mahmut Krasniqi nga Tërpeza e Malishëves me qëndrim në Suedi, i lëshojnë shtëpiat e tyre për të prekur nga tërmeti

Solidariteti dhe gatishmëria për të ofruar ndihmë për të prekurit nga tërmeti i fundit në Shqipëri nga ana e bashkëkombasëve nga Kosova është edhe një dëshmi i radhës se shprehjes së vëllazërisë dhe humanitetit. “Vëllezërit Milaim dhe Mahmut Krasniqi Suedi, ne jemi të gatshëm që t’i lëshojmë dy shtëpi për …

Më shumë...

OJQ-VoRAE bëri të ditur se më 3 dhjetor do t ia rikujtojnë MAShT-it detyrat të cilat i përcaktohen nga Udhëzimi Administrativ

OJQ-VoRAE bëri të ditur se nesër t ia rikujtojnë MAShT-it detyrat të cilat i përcaktohen nga Udhëzimi Administrativ

Organizatat e shoqërisë civile si: OJQ-VoRAE – Voice of Roma Ashkali and Eygptians , BSFK – Balkan Sunflowers Kosovo, Vizion-02, TDH – Terre Des Homes, RADC – Roma and Ashkali Documentation Center dhe Syri i Vizionit, ju bëjnë thirrje të bëheni pjesë e organizimit të Iniciatives Avokuese për shtyrejen e …

Më shumë...

Më 27 nëntor në Therandë (ish Suharekë) do të përurohet monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Më 27 nëntor në Therandë (ish Suharekë) do të përurohet monografia kushtuar atdhetarit, Sadri Sahit Çatani

Nesër në orën 12.00 Qendrën Rinore “Fell Bahu”, në Therandë (ish Suharekë), do të përurohet monografia kushtuar atdhetarit Sadri Sahit Çatani, luftëtarit të mirënjohur të NDSH-së nga fshati Duhël, libër i autorit, Ahmet Qeriqi.                     Sadri Sahit Çatani (1910 – 1987)   Sadri Sahiti i lagjes Çatani të fshatit Duhël, …

Më shumë...

Më 27 nëntor 2019 shënohet Dita e Forcës – Ushtrisë së Kosovës. shënohet më një ceremenoni në kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë

FSK

Ditës së Forcës – Ushtrisë së Kosovës. shënohet më një ceremenoni në kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë, më 27 Nëntor 2019 (e mërkurë) në orën 11:00. Në ceremoni do të marrin pjesë: kryetari i Kosovës z. Hashim Thaçi, kryeministri i Kosovës z. Ramush Haradinaj, ministri i Mbrojtjes z. Rrustem Berisha, komandanti …

Më shumë...

Më 25 nëntor 2019 në orën 12.00 përurohet vepra: Të burgosurit politikë shqiptarë në Jugosllavi (1989)…

Më 25 nëntor 2019 në orën 12.00 përurohet vepra: Të burgosurit politikë shqiptarë në Jugosllavi (1989)...

Ditën e hënë, më 25 nëntor 2019 në orën 12.00, në ambientet e Institutit Albanologjik të Prishtinës përurohet vepra: Të burgosurit politikë shqiptarë në Jugosllavi (1989), sipas dokumenteve sekrete të Ministrisë Federative të Drejtësisë  dhe të Administratës.

Më shumë...

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë organizon marsh për bashkim kombëtar

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, në 107 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë, organizon marsh për bashkim kombëtar. Drejtori i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, Boiken Abazi ka njoftuar se në Tiranë do të organizohet marsh paqësor qytetarë me datën 28 nëntor në orën 12:00, prej monumentit të heroit …

Më shumë...