Njoftime

Dega e PDK-së në Drenas ka propozuar Driton Ajazin kandidat për kryetar të kësaj komune

Dega e PDK-së në Drenas ka propozuar Driton Ajazin kandidatë për kandidat për kryetar të kësaj komune. “Të nderuar anëtarë, struktura dhe simpatizantë të Degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Drenas! Shumë të dashur qytetarë të komunës së Drenasit! Sapo, mora mbështetjen nga strukturat e Degës së Partisë Demokratike …

Më shumë...

Nesër në Gllogjan nderohen heronjtë e kombit Shpend Malaj e Burim Mustafaj si dhe ish-luftëtari i lirisë, Zeqir Nimanaj

Nesër në Gllogjan nderohen heronjtë e kombit Shpend Malaj e Burim Mustafaj si dhe ish-luftëtari i lirisë, Zeqir Nimanaj

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së  se ditën e dielë më datë 6 qershor 2021, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Gllogjan, në orën 11:00 mbahen homazhe për heronjtë e kombit Shpend (Zeqë) Malaj, Burim (Sadik) Mustafaj si dhe për ish luftëtarin e …

Më shumë...

U certifikuan snajperistët e FSK-së

U certifikuan snajperistët e FSK-së

Në kuadër të bashkëpunimit ndërinstitucional,  sot në poligonin  e Policisë së Kosovës u mbajtë ceremonia e certifikimit të përbashkët të pjesëtarëve të FSK-së dhe Policisë së Kosovës me rastin e përfundimit të suksesshëm të trajnimit për snajperë. Në ceremoninë përkatëse, të pranishëm ishin komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant  Rrahman Rama dhe …

Më shumë...

Më 7 qershor 2021, promovimohet publikimi: Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe ndërhyrja ushtarake humanitare e NATO-s në vitin 1999

Më 7 qershor 2021, promovimohet publikimi: Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe ndërhyrja ushtarake humanitare e NATO-s në vitin 1999

Më 07 qershor 2021, ditë e hëne, t’ju ftojmë, të merrni pjesë, në promovimin e publikimit të Institutit për të Vërtetën, Drejtësinë dhe Paqen, me temë: Gjenocidi ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe ndërhyrja ushtarake humanitare e NATO-s në vitin 1999. –         Vendi i promovimit të publikimit: amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës …

Më shumë...

“Moshe: Një histori në vazhdim”, ecja nëpër ekspozitë me Orhan Kurtollin dhe Albert Hetën

"Moshe: Një histori në vazhdim", ecja nëpër ekspozitë me Orhan Kurtollin dhe Albert Hetën

Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtina fton publikun për ecje nëpër ekspozitën “Moshe: Një histori në vazhdim” me Orhan Kurtollin dhe Albert Heta. Ngjarja synon të krijojë hapësirë për diskutim me publikun në lidhje me punët dhe praktikën artistike të artistit, hulumtimin dhe praktikën kuratoriale të kuratorit të ekspozitës, …

Më shumë...

Lansohen doracakët për mësimdhënës lidhur me edukimin gjithëpërfshirës seksual në shkollat fillore dhe të mesme

Lansohen doracakët për mësimdhënës lidhur me edukimin gjithëpërfshirës seksual në shkollat fillore dhe të mesme

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në bashkëpunim me Zyrën e UNFPA-së në Kosovë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, kanë lansuar sot doracakët për mësimdhënës lidhur me edukimin gjithëpërfshirës seksual për shkollat fillore dhe të mesme në Kosovë. Në ceremoninë e lansimit u tha se përmes këtyre doracakëve …

Më shumë...

Ndahet nga jeta djali i dëshmorit të kombit Asllan Kleçkes dhe veterani i UÇK-së Luan Kleçka nga Rahoveci

Ndahet nga jeta djali i dëshmorit të kombit Asllan Kleçkes dhe veterani i UÇK-së Luan Kleçka nga Rahoveci

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Rahovec njofton opinionin e gjerë se pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë Luan Kleçka, nga Rahoveci një nga ushtarët e parë i radhitur në radhët e UÇK-së, se bashku me dy vëllezërit dhe babën Asllan Kleçken, tani dëshmor i …

Më shumë...

U nda nga jeta në moshën 89-vjeçare, regjisori dhe aktori i mirënjohur, Pirro Mani

U nda nga jeta në moshën 89-vjeçare, regjisori dhe aktori i mirënjohur, Pirro Mani

Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare regjisori dhe aktori i njohur, Pirro Mani. Aktori ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetonte prej disa kohësh së bashku me familjen e tij. Pirro Mani është bashkëshorti i aktores, Pavlina Mani. Ai ishte regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për …

Më shumë...

U prit në një takim në FSK ambasadorja e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, Shpresa Jusufi

U prit në një takim në FSK ambasadorja e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, Shpresa Jusufi

U prit në  një takim në FSK ambasadorja  e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, Shpresa Jusufi   Në vazhdën e takimeve zyrtare me përfaqësuesit diplomatik në vend, ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, priti sot në takim, ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, znj.Shpresa Jusufi. Me këtë rast, Ambasadorja Jusufi …

Më shumë...

Oda Ekonomike e Britanisë, në Kosovë, beson se udhëheqësit politikë mund dhe duhet të ndihmohen nga Shoqëria Civile

Oda Ekonomike e Britanisë, në Kosovë, beson se udhëheqësit politikë mund dhe duhet të ndihmohen nga Shoqëria Civile

Oda Ekonomike e Britanisë në Kosovë (BCCK) beson se udhëheqësit tanë politikë mund dhe duhet të ndihmohen për të marrë vendime të shëndosha nga Shoqëria Civile dhe kjo e fundit do të jetë e patrembur në përdorimin e pozitës së saj për të mbështetur udhëheqësit tanë në përpjekjet e tyre.BCCK …

Më shumë...

Universiteti i Prishtinës e pranon një donacion prej 5 mijë euro nga ish-ushtarja amerikane në Kosovë, Elaine Berkowitz

Universiteti i Prishtinës e pranon një donacion prej 5 mijë euro nga ish-ushtarja amerikane, Elaine Berkowitz

Universiteti i Prishtinës sot ka pranuar një donacion prej 5 mijë dollarë nga ish-ushtarja amerikane në Kosovë, Elaine Berkowitz. Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, Suzana Manxhuka-Kërliu tha se ky donacion nga Berkowitz meriton një vlerësim të lartë. Manxhuka-Kërliu tha se me këtë donacion do të blihen …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Zoje Prendi, nëna e pesë martirëve të kombit të të vrarë mizorisht në masakrën e Mejës nga forcat serbe

Ndahet nga jeta nëna e pesë martirëve të kombit të të vrarë mizorisht në masakrën e Mejës nga forcat serbe

Sot ka vdekur nëna e pesë djemve të vrarë nga forcat serbe në masakrën e Mejës. Zoje Prendi serbët më 27 prill 1999 ia vranë pesë djem, Viktorin, Sokolin, Markun, Robertin dhe Gjergjin.Fotoja e nënës Zoje Prendi është e vendosur në Muzeun e Kujtesës në Prishtinë. Masakra e Mejës ishte …

Më shumë...

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër më 2 qershor 2021 në fshatin Dyz të Besianës në orën 13:00 mbahen homazhe përkujtimore te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha në 22 vjetorin e përjetësisë së tyre. Gjithashtu nderime bëhen edhe tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Penuhë në orën 14:00 …

Më shumë...

KOMF adreson kërkesat për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve

KOMF mbanë aktivitetin me temë: "Raportimi i mediave bazuar në standarde dhe interesin më të mirë të fëmijës”

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve – 1 Qershorit, Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, mbajti konferencë për media përpara objektit të Qeverisë të Republikës së Kosovës, ku paraqiti faktet rreth situatës së fëmijëve në Kosovë, prezantoi kërkesat dhe bëri thirrje emergjente që Kryeministri dhe Qeveria …

Më shumë...

1 Qershori që njihet si Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve shënohet edhe në Kosovë me një sërë aktivitetesh

1 Qershori që njihet si Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve shënohet edhe në Kosovë me një sërë aktivitetesh

Dita e Fëmijëve shënohet më 1 Qershor në mbarë botën, pasi në këtë datë është mbajtur Konferenca Botërore e Mirëqenies së Fëmijëve në Gjenevë, në vitin 1925. Në të njëjtën ditë, rastisi që konsulli i përgjithshëm kinez në San Francisko mblodhi së bashku një numër të konsiderueshëm fëmijësh jetim kinezë …

Më shumë...

TAKIME TË RËNDËSISHME TË QENDRËS “GJENOCIDI NË KOSOVË-PLAGË E HAPUR” NË KOSOVË DHE NË MAQEDONINË E VERIUT

TAKIME TË RËNDËSISHME TË QENDRËS “GJENOCIDI NË KOSOVË-PLAGË E HAPUR” NË KOSOVË DHE NË MAQEDONINË E VERIUT Gjatë javës së kaluar, nga 23 maj deri më 28 maj 2021, një delegacion i Qendrës “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur” pati disa takime të rëndësishme me institucionet shtetërore dhe politike në Kosovë …

Më shumë...