Njoftime

Instituti Demokracia për Zhvillim mbanë konferencën me temë: “Zgjedhjet para Gjykatës: Kontestet zgjedhore në Kosovë

Zgjedhjet në Kosovë

Instituti Demokracia për Zhvillim (D4D), ka kënaqësinë t’ju rikujtoj të përcjellni ceremoninë e lansimit të punimit “Zgjedhjet para Gjykatës: Kontestet zgjedhore në Kosovë” që do të mbahet SOT me datën 27 maj 2021, duke filluar nga 10:00 në “Hotel Sirius”, Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Britanike në Prishtinë. Instituti D4D ka monitoruar me kujdes proceset zgjedhore që nga viti 2010 dhe …

Më shumë...

Konferenca me temë:“Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”, mbahet sot në Kuvendin Komunal të Deçanit

Konferenca me temë:“Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”, mbahet sot në Kuvendin Komunal të Deçanit

Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim (KADC) dhe Komuna e Deçanit ka kënaqësinë të ju ftoj të merrni pjesë në konferencën për media “Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”, që do të mbahet të Enjten, me 27 Maj 2021, në ora 13:00,  në Kuvendin Komunal të Deçanit-kati i parë, Deçan.    Ky takim …

Më shumë...

RIT Kosova (A.U.K) njofton për themelimin e Bursës së Familjes Zagragja

RIT Kosova (A.U.K) njofton për themelimin e Bursës së Familjes Zagragja

RIT Kosovë (A.U.K) ka kënaqësinë të njoftojë krijimin e “Bursës së Familjes Zagragja”. Kjo bursë është bërë e mundur përmes një zotimi bujar të donactionit prej mbi 25,000 Euro nga Anëtari i Bordit tonë dhe ish studenti (BSc ’08), Z. Yll Zagragja. Bursa e Familjes Zagragja do të sigurojë dy bursa të …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 255-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Skender Çoçaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 255-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Skender Çoçaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës. Këshilli, shqyrtoi kërkesën e drejtorit e SKGjK-së për lejimin e shtesave të TI-ve për një numër të caktuar të zyrtarëve të …

Më shumë...

Me 28 maj 2021 përkujtohen dëshmorët e kombit të rënë heroikisht në betejën Mileskes 22 vite më parë

Me 28 maj 2021 përkujtohen dëshmorët e kombit të rënë heroikisht në betejën Mileskes 22 vite më parë

Me rastin e 22 vjetorit të betejës së Mileskes më 22 majit të vitit 1999 të premten me 28 maj 2021 përkujtohen dëshmorët e rënë në këtë betejë Ismajl Malush Gashi, Habin Jakup Gashi, Bedri Bajram Berisha, Mensur Sefer Zyberaj dhe Kurtish Bajram Hasani. Homazhet organizohen sipas kësaj agjende. Në …

Më shumë...

Nesër mbahet Panairi i Karrierës i Studimeve Jashtë Vendit

Nesër mbahet Panairi i Karrierës i Studimeve Jashtë Vendit

Jeni të ftuar të merrni pjesë në Panairin e Karrierës & Studimeve Jashtë Vendit, të Mërkurën, të organizuar nga Kolegji Universum me datë 26 Maj 2021, me fillim nga ora 10:30 deri 13:30, në Kampusin e Kolegjit Universum i cili ndodhet në udhëkryqin e Lipjanit, magjistralja Prishtinë-Ferizaj. Ky panair ka për qëllim që të forcojë lidhjen …

Më shumë...

Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimi ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar dhe Kosovës për reformimin e sigurisë

Nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimi ndërmjet Mbretërisë së Bashkuar dhe Kosovës për reformimin e sigurisë

Në ambientet e Ministrisë së Mbrojtjes sot u nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë së Mbrojtjes, përfaqësuar nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar përfaqësuar nga ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott. Ky memorandum bashkëpunimi ka për qëllim përmirësimin e kapaciteteve të …

Më shumë...

Me 31 maj nderohen dëshmorët e UÇK-së, të Brigadës 128 në Gorozhup të Hasit, në Pashtrik

Me 31 maj nderohen dëshmorët e UÇK-së, të Brigadës 128 në Gorozhup te Hasit, në Pashtrik

Te nderuar familjare të dëshmorëve te kombit, të nderuar invalidë e veteranë të Brigadës 128 të UÇK-së! Njoftoheni se me datën 31 maj 2021 do të bëhen homazhe pranë Kompleksit Memorial kushtuar dëshmorëve të UÇK-së, të Brigadës 128 në Gorozhup të Hasit, në Pashtrik.  Homazhet do të fillojnë në orën …

Më shumë...

Nesër në Prizren organizohet orë letrare kushtuar martirëve të lagjes Tusuz dhe hapet ekspozita me fotografitë e martirëve të kombit

Nesër në Prizren organizohet orë letrare kushtuar martirëve të lagjes Tusuz dhe hapet ekspozita me fotografitë e martirëve të kombit

Shoqata Gratë e Dëshmorëve njofton artdashësit se më 26 maj 2021 në Shtëpinë e kulturës “Xhemajli Berisha” në Prizren duke filluar në orën 18:00 organizohet orë letrare kushtuar martirëve të lagjes Tusuz. Pas orës letrare, në hollin e Shtëpisë së Kulturës hapet ekspozita me fotografitë e martirëve të kombit – …

Më shumë...

FSK pranon një donacion me materiale mbrojtëse anti-Covid, nga Ministria e Brendshme e gjermane

FSK pranon një donacion me materiale mbrojtëse anti-Covid, nga Ministria e Brendshme e gjermane

Forca e Sigurisë së Kosovës ka pranuar donacion me materiale mbrojtëse anti-Covid, nga Ministria e Brendshme e Gjermanisë. Lajmi është bërë i ditur nga FSK përmes një postimi në rrjetin social. “Në kuadër të bashkëpunimit në mes Ministrisë së Mbrojtjes së Kosovës dhe Ministrisë së Mbrojtjes së Republikës Federale të …

Më shumë...

Sot në Prishtinë mbahet konferenca rajonale “Ndikimi ekonomik dhe pasojat e krizës”

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) rikujton takimin e përbashkët të organizuar me sektorin e medias

Sot do të mbahet konferenca rajonale “Ndikimi ekonomik dhe pasojat e krizës”. Konferenca rajonale është organizuar nga Oda e Afarizmit të Kosovës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore dhe Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë të Qarkut të Vlorës. Në këtë konferencë do të jetë e pranishme edhe ministrja …

Më shumë...

TAKIMI I RREGULLT I KËSHILLIT I KOORDINUES TË ARSIMTARËVE NË DIASPORË (KKAD-Ë)

TAKIMI I RREGULLT I KËSHILLIT I KOORDINUES TË ARSIMTARËVE NË DIASPORË (KKAD-Ë)

Në takimin e radhës të Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD-ë) mori pjesë edhe drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporë (QBD) znj.  Mimoza Hysa   mes platformës ZOOM  Këshilli i Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë mbajti takimin e radhës, ku në këtë takim përpos anëtarëve të KKAD-së e …

Më shumë...

Ramush Haradinaj e viziton familjen e Xhevdet Musë Balës, veprimtar i hershëm që u nda nga jeta ditë më parë

Ramush Haradinaj e viziton familjen e Xhevdet Musë Balës, veprimtar i hershëm që u nda nga jeta ditë më parë

Ditë më parë nga një infarkt në zemër u nda nga jeta, në moshën 52 vjeç, prindi, bashkëshorti, vëllai, xhaxhai  dhe revolucionari i orëve të hershme të çështjes sonë kombëtare, XHEVDET MUSË BALA. vëllai i dëshmorëve të Atdheut, Gani e Xhafer Bala. Ndërsa sot ishte në kullën e Balajve të …

Më shumë...

Po mbahen zgjedhjet e studentëve në Universitetin “Fehmi Agani”, votohet për Këshillet Studentore dhe Parlamentin Studentor

Po mbahen zgjedhjet e studentëve në Universitetin “Fehmi Agani”, votohet për Këshillet Studentore dhe Parlamentin Studentor Studentët e Universitetit “Fehmi Agani” në Gjakovë, votojnë sot (24 maj 2021), për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre në Këshillet Studentore nëpër njësi akademike si dhe për Parlamentin Studentor. Rektori i Universitetit “Fehmi Agani” …

Më shumë...

24 maj – Dita Evropiane e Parqeve. “Parqet – gjenerata e ardhshme”

24 maj – Dita Evropiane e Parqeve. “Parqet – gjenerata e ardhshme”

 Pandemia Covid-19 paraqiti sfida të shumta, të cilat as parqet dhe zonat e mbrojtura nuk u rezistuan dot. Nga mungesa e të ardhurave, vështirësitë në funksionim dhe komunikimi, mungesa e vizitorëve e nganjëhëre problemi me fluks të madh të vizitorëve në disa parqe, pandemia ka treguar edhe një herë se …

Më shumë...

BE dhe UNDP vazhdojnë të ndihmojnë më të cenuarit nga pandemia COVID-19

UNDP

Zyra e Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) sot do të lansojnë zyrtarisht aktivitetin e përbashkët për të ndihmuar qytetarët veçanërisht të prekur nga pandemia COVID-19. Ngjarja mbahet në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës me fillim në ora 14:00. Projekti i …

Më shumë...