Njoftime

Ndahet nga jeta tragjikisht Albert Vishaj djali i dëshmorit të kombit, Gëzim Vishaj

ndahet nga jeta tragjikisht Albert Vishaj djali i dëshmorit të kombit, Gëzim Vishaj

Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve të UÇK-së dega Pejë bënë të ditur se aksidentalisht ka ndërruar jetë Albert Vishaj djali i dëshmorit të kombit, Gëzim Vishaj. “Me pikëllim të thellë morëm lajmin për humbjen tragjike të Albert G. Vishaj! Në emër të familjeve të dëshmorëve të komunës së Pejës, i …

Më shumë...

Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës” fillon rrugëtimin ndër trojet shqiptare

Për nder të 100 vjetorit të shpalljes së Tiranës Kryeqytet, “Muzeu Lëvizës” fillon rrugëtimin ndër trojet shqiptare

Bashkë me Muzeun, në Prishtinë e mirëpresim edhe nënkryetaren e Bashkisë së Tiranës, Anuela Ristani dhe drejtoreshën ekzekutive të Unioni i Bashkive Shqiptare të Rajonit, Andriola Kambo. Shihemi në orën 10:00 te sheshi “Ibrahim Rugova! Bashkangjitur është agjenda e ditës: 10:00 – Pritja e delegacionit nga Tirana (Nënkryetari Z. Muhedin …

Më shumë...

Haki Hoti: Përkujtim qëndrese, me rastin e 30 vjetorit të vdekjes se vëllait Hysni H.Hoti

Haki Hoti: Përkujtim qëndrese, me rastin e 30 vjetorit të vdekjes se vëllait Hysni H.Hoti

Për shumë kënd jeta dhe vepra e Hysniut është një kujtim i rënd dhembje e sakrificë. Por ishte një traditë (trashëgimi familjare si nga babai gjyshi e xhaxhai Shaqiri që ishte i dënuar nga serbo-sllavet dhe daja i Hysniut Ukë Plakiqi (Nekovc) për çështje kombëtare që ishte i dënuar me …

Më shumë...

Më 19 shtator 2020 nën moton “Drejt amanetit të Bacës Beqë” përkujtohet heroi i LPK-UÇK-së, Beqir Limani

Më 19 shtator 2020 nën moton "Drejt amanetit të Bacës Beqë" përkujtohet heroi i LPK-UÇK-së, Beqir Limani

Shoqëria Lëvizja bënë të ditur se në kujtim e nderim të heroit të LPK-UÇK-së dhe të kombit shqiptar, Beqir Limanit. Sa herë vjen shtatori, me dhembje krenarie, nën moton “Drejt amanetit të Bacës Beqë”, përkujtojmë me përulje sakrificën, trimërinë dhe heroizmin e dëshmorit të kombit tonë Beqir Limani, përjetësuar me …

Më shumë...

Të shtunën përkujtohen tre dëshmorët e UÇPMB-së, Shkëlzen Krasniqi, Betim Berisha dhe Eqrem Hoxha në 20 vjetorin e rënies heroike

Të shtunën përkujtohen tre dëshmorët e UÇPMB-së, Shkëlzen Krasniqi, Betim Berisha dhe Eqrem Hoxha në 20 vjetorin e rënies heroike

Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë, veteranë si dhe gjithë të interesuarit ju njoftojmë se të shtunën më 19.09.2020 bëhen 20 vite kur në altarin e lirisë ranë tre dëshmorët e UÇPMB-së, Shkëlzen Krasniqi, Betim Berisha dhe Eqrem Hoxha. Agjenda e ditës së shtunë më 19.09.2020 në orën 9:00 homazhe …

Më shumë...

Në 20 vjetorin e rënies heroike të premten me 18 shtator 2020 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi

Në 20 vjetorin e rënies heroike të premten me 18 shtator 2020 nderohet dëshmori i kombit, Skënder Gashi

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega Rahovec njofton se me rastin e 20-vjetorit të rënies së dëshmorit të kombit Skënder Gashi, më 18 shtator 2020 do të bëhen homazhe në varrezat e dëshmorëve të kombit në Landovicë. Homazhet nisin në orën 10:00 në Landovicë pranë varrit të dëshmorit. …

Më shumë...

Në moshën 76-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva

Në moshën 76-vjeçare ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva

Ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva, në moshën 76-vjeçare. Isë Llapqeva është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Në vitin 2014, Isë Llapqeva dhe Halil Bytyqi kanë publikuar albumin “Lavdi, Lavdi, Lavdi Legjendave Kombëtare”. Ndërsa më datë …

Më shumë...

Sot në Mitrovicë bëhen homazhe tek lapidari i heroit të kombit Avni Shabani, në 22 vjetorin e rënies heroike të tij

Sot në Mitrovicë bëhen homazhe tek lapidari i heroit të kombit Avni Shabani, në 22 vjetorin e rënies heroike të tij

Në 22 vjetorin e rënies heroike të heroit të kombit Avni Shabani – Dedia njoftohen të gjithë shokët miqtë dhe bashkëluftëtarët se sot datën 15 shtator 2020 në orën 11.00 do bëhen homazhe tek lapidari i heroit ne Mitrovicë si dhe tek varrezat e dëshmorëve në Shipol si dhe tek …

Më shumë...

Nën patronatin e kryetarit Mytaher Haskuka, Komuna e Prizrenit organizon aktivitete me rastin e Ditës së Dëshmorëve

UCK

Nën patronatin e kryetarit Mytaher Haskuka, Komuna e Prizrenit organizon aktivitete me rastin e Ditës së Dëshmorëve, në Prizren. Sot në orën 10:00 aktivitetet fillojnë me homazhe te “Varrezat e dëshmorëve” në Landovicë  Në 10:40. Bëhen homazhe pranë shtatoreve të dëshmorëve në qendër të qytetit të Prizrenit. Në orën 11:00 …

Më shumë...

Anëtari i shtabit të Brigadës 162 “Agim Bajrami “z. Jenuz Shurdhani është ftuar nga Gjykata Speciale

Anëtari i shtabit të Brigadës 162 “Agim Bajrami “z. Jenuz Shurdhani është ftuar nga Gjykata Speciale

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Kaqanik njofton se anëtari i shtabit të Brigadës 162 “Agim Bajrami “z. Jenuz Shurdhani është ftuar nga Gjykata Speciale me 3 Shtator 2020 për tu paraqitur më 17 shtatorë 2020 në zyrat e kësajë gjykate në Prishtinë në …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Habib Xhylani nga Baica e Drenasit

Ndahet nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Habib Xhylani nga Baica e Drenasit

Është ndarë nga jeta veterani i luftës së UÇK-së, Habib Xhylani nga Baica e Drenasit. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari gjenerali Jahir Demaku përmes një postimi në rrjetin social. “Sot mora një lajm të rënd e besoj që të gjithë ata që e kanë njohur ushtarin e UÇK- …

Më shumë...

SPSPK bënë të ditur se punëtorët teknikë dhe ata të sigurimit në QKUK dhe spitalet tjera të vendit protestojnë nesër

SShSKUK: Më shumë ka pacientë që po lirohen në shtëpi se sa që po pranohen në spitale, ndëra 65 janë në gjendje të rënduar

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka njoftuar se punëtorët teknikë dhe ata të sigurimit fizikë që punojnë në QKUK dhe spitalet tjera të vendit do të protestojnë nesër (e premte). Në njoftimin e kësaj sindikate është bërë me dije se protesta do të zgjasë një orë. “Nesër …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Heset Kaçiku, vëllau i dëshmorit të kombit, komandantit Ahmet Kaçiku

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Heset Kaçiku, vëllau i dëshmorit të kombit, komandantit Ahmet Kaçikut

Pas një sëmundje të gjatë ka vdekur veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Heset Kaçiku, vëllau i dëshmorit të kombit, komandantit Ahmet Kaçikut, në Zonën e Nerodimes. Njoftimin për vdekjen e tij në rrjetet sociale e ka bërë mbesa e tij, vajza e Ahmetit, Festina. Me këtë rast, i pari …

Më shumë...

Matematicientja me famë botërore, mësimdhënese në Shkollën Finlandeze

Matematicientja me famë botërore, mësimdhënese në Shkollën Finlandeze

Shkolla Finlandeze ka kënaqësinë të njoftojë se studiuesja e matematikës  me famë botërore nga Finlanda, Maarit Rossi, Top 10 finaliste për çmimin mësimdhënësja më e mirë në botë (Global Teacher Prize), i cili ndryshe njihet si “çmimi Oscar për edukim” do t’iu bashkohet stafit të Shkollës Finlandeze si mësimdhënëse seniore …

Më shumë...

Sot në Kuvend shënohet 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut për Kosovën Republikë

Sot në Kuvend shënohet 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut për Kosovën Republikë

Sot, më 7 shtator, në orën 12:00, në Kuvendin e Kosovës shënohet 7 Shtatori, respektivisht 30-vjetori i Kushtetutës së Kaçanikut. Në këtë solemnitet do të marrin pjesë delegatë të përbërjes së atëhershme të Kuvendit të Kosovës që morën pjesë në shpalljen e Kushtetutës së Kaçanikut. Shkaku i masave anti COVID-19, …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë atdhetari dhe veterani i arsimit Shefqet Krasniqi nga Duboviku i Deçanit

Ka ndërruar jetë atdhetari dhe veterani i arsimit Shefqet Krasniqi nga Duboviku i Deçanit

Pas një beteje të shkurtër me Covid-19, atdhetari Shefqet Krasniqi nga Duboviku i Deçanit ndërroi jetë në Spitalin e Pejës. Ai njihet si një nga mësimëdhnësit e parë në këtë komunë, punëtor i zoti në arsim që ka nxjerrur shumë breza të dijes në këtë komunë. Krasniqi mori pjesë ndër vite …

Më shumë...