Njoftime

Ministria e Arsimit, publikon rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës e kalojnë mbi 68 për qind e maturantëve

Ministria e Arsimit njofton se më fillimin e vitit të ri shkollor arsimit dual i shtohen edhe 8 drejtime të reja profesionale

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka publikuar rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës, të cilit i janë nënshtruar mbi 23 mijë nxënës të klasave të dymbëdhjeta në gjithë vendin. Sipas njoftimit të ministrisë, kalueshmëria është 68.43 për qind. “Këtë vit, rezultati i përgjithshëm i kalueshmërisë është 68.43 për …

Më shumë...

Statuja e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut vendoset sot në Budapest të Huangarisë

Statuja e heroit kombëtar Gjergj Kastriotit Skënderbeut vendoset sot në Budapestit të Huangarisë

Statuja e heroit kombëtar, Gjergj Kastriotit – Skënderbeu vendoset sot në parkun qendror të Budapestit, përballë statujës së bashkëkohësit të tij, heroit të Hungarisë, Janosh Huniadit. Vendosja e bustit është nismë dhe dhuratë e Bashkisë së Tiranës per qytetin e Budapestit. Monumenti i Skëndërbeut, vendoset në kryeqytetin e Hungarisë, në …

Më shumë...

Ramiz LUSHAJ: Kryeredaktori i “Gazeta e Alpeve” për Malin e Zi e Sanxhak, Ali DACI, ia dorëzoi një mirënjohje, Rexhep Nikçit

Ramiz LUSHAJ: Kryeredaktori i “Gazeta e Alpeve” për Malin e Zi e Sanxhak, Ali DACI, ia dorëzoi një mirënjohje, Rexhep Nikçit

Kryeredaktori i “Gazeta e Alpeve” për Malin e Zi e Sanxhak, publicisti, poeti, studiuesi, veprimtari politik e shoqëror, Ali DACI, këto ditë fundqershori, në studion e tij bibliotekare e të punës në Rrozhajë, ia dorëzoi veprimtarit të shquar Rexhep Nikçi “Mirënjohjen” e dhënë nga “Takimi i Gjakovëds, 2021”/ “Gazeta e …

Më shumë...

Poeti dhe shkrimtari Ilmi Tahiri nesër në sheshin e Besianës i prezanton tri vëllimet e tij poetike për atdheun

oeti dhe shkrimtari Ilmi Tahiri nesër në sheshin e Besianës i prezanton tri vëllimet e tij poetike për atdheun

Të nderuar lexues dhe lexuese, poeti dhe shkrimtari Ilmi Tahiri nesër do të jetë bashkë me tri vëllimet e tij poetike në sheshin e qytetit të Besianës. Lajmin e ka bërë të ditur vetë autori përmes një postimi në rrjetin social.“Të dashur lexues dhe lexuese unë poeti shkrimtari autori i …

Më shumë...

Konventa e dhjetë e PDK-së për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë do të mbahet nesër  nga ora 09:30 në hotelin “Emerald”

Konventa për zgjedhjen e kryetarit të ri të Partisë Demokratike të Kosovës mbahet me 3 korrik

Konventa e dhjetë e Partisë Demokratike të Kosovës për zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë do të mbahet të shtunën (3 korrik 2021) nga ora 09:30 në hotelin “Emerald”. Kjo Konventë është e ndarë në dy pjesë. Pjesa e parë do të jetë ceremoniale dhe ftohen mediat ta përcjellin …

Më shumë...

KQZ: Njoftim për akreditimin e vëzhguesve dhe mediave për vëzhgimin e Zgjedhjeve Lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mblidhet sot për të proceduar konform vendimeve të Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve njofton se nga data 1 korrik ka filluar afati për dorëzimin e kërkesave për akreditim të vëzhguesve për vëzhgimin e Zgjedhjeve Lokale të cilat do të mbahen më 17 tetor 2021. Kërkesën e tyre për akreditimin e vëzhguesve mund ta dorëzojnë: subjektet politike të certifikuara; Organizatat …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës nesër mban seancë solemne në shënim të 31-vjetorit të miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990

Kuvendi i Kosovës nesër mban seancë solemne në shënim të 31-vjetorit të miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990

Kuvendi i Republikës së Kosovës do të mbajë seancë solemne të premten, më 2 korrik 2021, në ora 10:00, për shënimin e 31-vjetorit të miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990.  Kjo seancë ka për qëllim shënimin e një prej ngjarjeve më të rëndësishme të historisë më të re …

Më shumë...

Artpolis: “Fytyra e vërtetë”, synon të adresojë ngacmimet seksuale nga personat me ndikim në institucionet arsimore

Artpolis: “Fytyra e vërtetë”, synon të adresojë ngacmimet seksuale nga personat me ndikim në institucionet arsimore

Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet në bashkëpunim me Komunën e Skenderajt, prezanton shfaqjen forum teatër dhe ekspozitën e klubit teatror të të rinjve të Skenderajt me titull “Fytyra e vërtetë”, më 1 korrik, në ora 12:00, në Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina”. “Fytyra e vërtetë”, synon të adresojë në veçanti ngacmimet seksuale nga personat me ndikim në institucionet …

Më shumë...

Luftëtarët e UÇK-së në Dukagjin do të jenë të liruar 30% nga të gjitha shërbimet që kryen Laboratori BioHIT

UCK

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL UÇK), në Pejë, Gazmend Syla njofton se kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi në mes kësaj organizate dhe Laboratorit BioHIT në Istog për lirimin e shërbimeve laboratorike për veteranët nga Rrafshi i Dukagjinit. Luftëtarët e UÇK-së në Dukagjin do të jenë të liruar …

Më shumë...

KPM: Ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren me zyrtarin tonë deri në zbardhjen e plotë të rastit

KPM: Ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren me zyrtarin tonë deri në zbardhjen e plotë të rastit

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), sot është  njoftuar jozyrtarisht se një zyrtar publik i Zyrës Ekzekutive të KPM-së është ndaluar mbrëmë nga institucionet e rendit dhe drejtësisë, nën dyshimin për veprën penale – marrje ryshfeti. Duke qenë të shqetësuar me këtë lajm, ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren …

Më shumë...

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë

Me datën 29 qershor, nga ora 11:00, në Hotel AFA në Prishtinë, Save the Children në Kosovë organizon ngjarjen e shpalljes së fituesve të garës së vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’. Gara e vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’ ishte pjesë një nga aktivitetet e 1 qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve dhe paraqet përvojat …

Më shumë...

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë së COVID-19

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë së COVID-19

Me datën 29 qershor, nga ora 11:00, në Hotel AFA në Prishtinë, Save the Children në Kosovë organizon ngjarjen e shpalljes së fituesve të garës së vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’. Gara e vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’ ishte pjesë një nga aktivitetet e 1 qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve dhe paraqet përvojat …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bekim Miftari nga Qubreli i Skenderajt

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bekim Miftari nga Qubreli i Skenderajt

Është ndarë nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bekim Miftari nga Qubreli i Skenderajt. Lajmin e kanë bërë të ditur përmes rrjeteve sociale  familjarët e tashmë  të ndjerit. Ndërsa sipas njoftimit ceremonia e varrimit bëhet sot, tek varrezat e familjes Miftari, në orën 14:00 në fshatin Çubrel.

Më shumë...

Më 28 qershor 2021 në Lubavec të Drenicës rivarroset dëshmori i kombit, Remzi Bejtullah Maksuti

Më 28 qershor 2021 në Lubavec të Drenicës rivarroset dëshmori i kombit, Remzi Bejtullah Maksuti

Janë gjetur dhe identifikuar mbetjet mortore të dëshmorit të kombit Remzi Bejtullah Maksuti nga Lubaveci i Drenicës i rënë në betejën e 28 majit të vitit 1999 që deri me tani figuronte si i zhdukur. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët të cilët kanë njoftuar së rivarrimi i dëshmori …

Më shumë...

Më 28 qershor 2021 përurohet libri monografik “Sefë Mleqani dhe këngët e tij epike” të autorit Ilir Dugolli

Më 28 qershor 2021 përurohet libri monografik  “Sefë Mleqani dhe këngët e tij epike” të autorit Ilir Dugolli.

Më 28 qershor 2021 në orën 12:00 në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë përurohet libri monografik “Sefë Mleqani dhe këngët e tij epike” të autorit Ilir Dugolli. Ndryshe familja e Sefë Mleqanit përveç këngës ishte vatër e atdhetarizmit edhe gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Më shumë...

Mbahet Forumi virtual me temë: “Roli i gruas në sektorin e energjisë – përvoja e KOSTT-it”

Mbahet Forumi virtual me temë: “Roli i gruas në sektorin e energjisë – përvoja e KOSTT-it”

Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 15 vjetorit të themelimit të KOSTT sot organizohet Forumi virtual me temë “Roli i gruas në sektorin e energjisë – përvoja e KOSTT”. Gjithashtu do të lansohet edhe video-projekti “Inspirohu në energji” që promovon rolin dhe përvojën inspiruese të disa nga gratë e suksesshme punonjëse të …

Më shumë...