Njoftime

U nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare, Qazim Zeka

U nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare, Qazim Zeka

Në moshën 84-vjeçare është ndarë nga jeta  veprimtari i çështjes kombëtare, Qazim Zeka  nga Burimi ish-Istog. Veprimtari, Qazim Zeka ka qenë mësues dhe pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai gjatë luftës për shkak të moshës së tij është quajtur, “Plaku i Maleve’. Qazim Zeka ka qenë frymëzues i luftëtarëve …

Më shumë...

Me 15 gusht 2019 nderohet veterani i UÇK-së, Ismet Maliqi në përvjetorin e ndarjes se tij nga jeta

Me 15 gusht 2019 nderohet veterani i UÇK-së, Ismet Maliqi në përvjetorin e ndarjes se tij nga jeta

Njoftohën të gjithë bashkëluftëtaret, kolegët, miqtë se me datën 15 gusht 2010 në orën 11:00 organizohen homazhe në nderm të veprës se veteranit të UÇK-së Ismet Maliqi. Nderimet bëhen në në Kompleksin Memorial në Shqiponje (ish-Jabllanicë).

Më shumë...

Nesër nderohet heroi i kombit gjeneralmajor Bedri Shala në 21 vjetorin e rënies heroike të tij

Nesër nderohet heroi i kombit gjeneralmajor Bedri Shala

Në emër të familjes se heroit të kombit gjeneralmajor Bedri Shala njoftojmë miqtë, shokët, bashkluftëtaret dhe të gjithë të interesuarit se me datën 10 gusht 2019 në orën 10:00 bëhen homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve në Kompleksin Memorial në Marinë të Skenderajt me rastin e 21 vjetorit të rëniës së …

Më shumë...

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë apelon qytetarët t’i bëjnë therrjet vetëm ne thertore të licencuara

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë apelon qytetarët t'i bëjnë therrjet vetëm ne thertore të licencuara

Me rastin e festës se Kurban Bajramit, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë u bën thirrje të gjithë besimtareve mysliman të Kosovës, me rastin e përmbushjes se ritit të therjes se Kurbaneve të veprojnë në pajtim me ligjet e aplikueshme në Kosovë. Therjet të bëhen vetëm ne thertore të licencuara nga …

Më shumë...

Më 11 gusht 2019 në Gllogjan dhe Irzniq përkujtohen gjashtë dëshmorë të kombit

Dita e Veteranit dhe fillimi i rezistencës së familjes Jashari me forcat serbe, shënohen me disa aktivitete

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Deçan informon invalidët dhe veteranët e luftës se të dielen më 11 gusht 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit. Në orën 10:30 -Kompleksi i Dëshmorëve në Irzniq për të gjithë Dëshmorët e këtij fshati. Në orën 11:00 në Kompleksin Memorial “Dëshmorët …

Më shumë...

Nasim Haradinaj: Më 11 gusht 2019 në Gllogjan nderohen dëshmorët e kombit Artan Hasanaj dhe Naim Nimanaj

Nasim Haradinaj: Më 11 gusht 2019 në Gllogjan nderohen dëshmorët e kombit Artan dhe Naim Nimanaj

Nënkryetari i Organizatës se Veteranëve të Luftës se UÇK-së, Nasim Haradinaj ka bërë tëditur se me 11 gusht 2019 nderohen dëshmorët e kombit Artan Hasanaj dhe Naim Nimanaj. “Më datën 11 gusht, në orën 11.00 pranë varrezave të dëshmorëve në Gllogjan do bëhën homazhe pranë varreve të këtyre trimava që nuk …

Më shumë...

Nesër do të mbahet ceremonia e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së

Kryetari Thaçi: FSK është fuqia dhe garancia më e mirë e sigurisë dhe stabilitetit të Kosovës

Nesër do të mbahet ceremonia e certifikimit të rekrutëve të rinj të FSK-së. Aktiviteti zhvillohet më 09 gusht 2019, duke filluar nga ora 10:00 në kazermën ,,Adem Jashari’’ të Komandës së Forcave Tokësore në Prishtinë. Në ceremoninë e certifikimit të rekrutëve të rinj do të marrin pjesë: Presidenti i Republikës, …

Më shumë...

Dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është ditën e diel më 11 gusht 2019, njofton BIK

Dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e diele më 11 gusht 2019, njofton BIK

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është ditën e diele më 11 gusht 2019. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, mbahet në  Xhaminë e Madhe në Prishtinë Manifestimi …

Më shumë...

Nesër në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan nderohet dëshmori Sokol Sejfijaj

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet dëshmori i kombit, Sokol Sejfijaj

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Deçan informon invalidët dhe veteranët e luftës se të premten me 9 gusht 2019, mbahen homazhe për dëshmorin e kombit Sokol Sejfijaj. Homazhet mbahen në ora 11:00 në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmoret e kombit Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Përkujtohen dëshmoret e kombit Mark, Prend, Kolë dhe Memë Lleshi në 21 vjetorin e rënies heroike të tyre

Kryeministri në dorëheqje, Ramush Haradinaj, sot do të marrë pjesë në tubimin përkujtimor, kushtuar 21 vjetorit të Betejës së Markalleshëve dhe dëshmorëve Mark Lleshi, Prend Lleshi, Kolë Lleshi dhe Memë Lleshi. Beteja e Markalleshëve u zhvillua më 7 gusht të vitit 1998 ku, të organizuar e të sistemuar funksionalisht, Markalleshët …

Më shumë...

Sot në Dubovik, mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit: Ramush Shala, Ilmi Shala dhe Musa Shala

UCK

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj përmes një postimi në rrjetin social ka bërë të ditur se sot në fshatin Dubovik, mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit: Ramush Shala, Ilmi Shala dhe Musa Shala. “Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë e veteranë të luftës së UÇK-së, të nderuar qytetarë. …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha

Ka ndërruar jetë Abaz Berisha me banim të përkohshëm në  Wiesbaden të Gjermanisë. Varrimi i të  ndjerit bëhet sot me datë 04.08. 2019 , në oren 16 në fshatin Vasilevë , komuna e Drenasit.  Abazi ka qenë  vëllai i ish eprorit të  lartë të UÇK-së, Ajvaz Berisha

Më shumë...

Në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë, bëhen homazhe për Dëshmorët e Kombit Aze Brahimaj e Idriz Gucati dhe martiren Zize Sylaj

Nesër, më 3 gusht, në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve të Kombit në Jabllanicë, bëhen homazhe për Dëshmorët e Kombit Aze Brahimaj e Idriz Gucati dhe martiren Zize Sylaj. Në homazhe merr pjesë edhe kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj. Homazhet fillojn në ora 11:00.

Më shumë...

Homazhe për Dëshmorët e Kombit: Naim Gjukaj, Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj

Me 03.08.2019, mbahen homazhe dhe përkujtohen Dëshmorët e Kombit Naim Gjukaj, Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: Në orën 10:00-Homazhe për Dëshmorin Naim Gjukaj –Strellc i Ulët  Në orën  10:30 –Homazhe për Dëshmorët Naim Bajraktaraj, Beqir Mehmetaj, dhe Isa Balaj në fshatin Isniq. Pjesëmarrja …

Më shumë...

OVL-UÇK në Deçan bënë të ditur se nesër përkujtohen katër dëshmorët e kombit

Dita e Veteranit dhe fillimi i rezistencës së familjes Jashari me forcat serbe, shënohen me disa aktivitete

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Deçan njofton familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së se nesër me 3 gusht 2019 mbahen homazhe dhe përkujtohen dëshmorët e kombit. Homazhet mbahen sipas kësaj agjende: në orën 10:00-homazhe për dëshmorin Naim Gjukaj – Strellc i Ulët. …

Më shumë...

Sot në Prishtinë organizohet marsh paqësor me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”

bb

Iniciativa vullnetare e qytetarëve të vullnetit të mirë sot organizojnë marsh paqësor në Prishtinë me moton “Çfarë mundemi ne të bëjmë për natyrën dhe shoqërinë”. Marshi nis në orën 11:00 nga sheshi “Zahir Pajaziti” dhe do të vazhdohet në drejtim të sheshit “Skënderbeu”. Sipas organizatorëve, marshe të tilla synojnë të …

Më shumë...