Njoftime

Sot rivarrosen trupat e Dibran Dibranit, Zeqir dhe Magbule Mujës si dhe Remzi Kurteshit, të vrarë gjatë luftës nga serbët

Sot rivarrosen trupat e Dibran Dibranit, Zeqir dhe Magbule Mujës si dhe Remzi Kurteshit, të vrarë gjatë luftës nga serbët

Sot do të bëhet varrimi i Dibran Dibranit, Zeqir dhe Magbule Mujës si dhe Remzi Kurteshit, të cilët ishin të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë. Trupat e tyre ishin gjetur në varrezat e Mitrovicës, në fund të vitit të kaluar. Bajram Qerkini nga Shoqata për personat e pagjetur …

Më shumë...

Artpolis prezanton: Leximin skenik “Lojëra në oborrin e pasmë”, në Parkun e Qytetit në Prishtinë, të premten, në orën 20:00

Artpolis prezanton: Leximin skenik “Lojëra në oborrin e pasmë”, në Parkun e Qytetit në Prishtinë, të premten, në orën 20:00

Trupa rezidente artistike e Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet prezanton: Leximin skenik “Lojëra në oborrin e pasmë”, në Parkun e Qytetit në Prishtinë, të premten me 25.06.2021, në ora 20:00. Ngjarja zë vend në vitet 1988-91 në këndin e lojërave të qytetit Kibuts të Izraelit, në të cilën …

Më shumë...

Bashkësia Islame e Kosovës njofton se çmimi për një kurban të jetë 120 euro ose kundërvlera e këtij çmimi

Bashkësia Islame e Kosovës vendos rregulla për të hyrë në xhami pas rritjes drastike të numrit të infektuarve

Kryesia e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, njësoj si vitet tjera edhe këtë vit vazhdon traditën e tubimit dhe therjes së kurbaneve për nevojat e nxënësve të Medresesë dhe besimtarëve mysliman me gjendje të rëndë materiale. Kështu është bërë e ditur përmes një njoftimi për medie, ku edhe janë …

Më shumë...

Sot në orën 17:00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Rexhep Qosja

Në shënim të 85-vjetorit të lindjes së akademikut, shkrimtarit e intelektualit të mirënjohur të kohës sonë, prof.. dr. Rexhep Qosja, mbahet Akademi, organizuar nga Kolegji AAB. Akademia  mbahet sot  në orën 17 .00,  në Teatrin AAB “Faruk Begolli”.   Profesor Rexhep Qosja, U lind në Vuthaj, në krahinën e Malësisë …

Më shumë...

Komuna e Deçanit nesër mban konferencën për media me temë: “Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”

Aktivitetet në kuadër të manifestimit, “Ditët e Kulturës dhe Turizmit në Deçan”

Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim (KADC) dhe Komuna e Deçanit ka kënaqësinë të ju ftoj të merrni pjesë në konferencën për media “Turizmi në Bjeshkët e Nemuna”, që do të mbahet të premten, me 25 qershor 2021, në ora 11:00,  në restorant “Rings”, tek sheshi “Nënë Tereza”, Prishtinë. Ky takim ka …

Më shumë...

Provimi i Maturës Shtetërore mbahet të shtunën më 26 qershor ndërsa rezultatet shpallen më 5 korrik

Mbi 23 mijë e 600 nxënës nga e gjithë Kosova sot do t'i nënshtrohen testit të arritshmërisë në shkencat ekzakte

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit njofton të gjithë maturantët se të shtunën (më 26 qershor) do të mbahet Provimi i Maturës Shtetërore. Në njoftim thuhet se në koordinim me Drejtoritë Komunale të Arsimit dhe me shkollat, MAShTI ka realizuar të gjitha përgatitjet e duhura për organizimin e këtij …

Më shumë...

Në Universitetin “Fehmi Agani” u mbajt tryeza “Edukimi, gurë-themel i avancimit shoqëror”, me rastin e Ditës Memoriale të Komunitetit Egjiptian

Në Universitetin “Fehmi Agani” u mbajt tryeza “Edukimi, gurë-themel i avancimit shoqëror”, me rastin e Ditës Memoriale të Komunitetit Egjiptian

Të mërkurën, më 23 qershor 2021, në Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë (UFAGJ) u mbajt tryeza “Edukimi, gurë-themel i avancimit shoqëror”, me rastin e Ditës Memoriale të Komunitetit Egjiptian. Rektori, prof. ass. dr. Artan Nimani, panelistëve dhe të ftuarve tjerë iu shprehi mirëseardhje në Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë dhe …

Më shumë...

Takimi për Rishikimin e Përbashkët të Sektorit të Pylltarisë në Kosovë, organizohet më 24-25 qershor 2021

Tahir Ahmeti

Takimi për Rishikimin e Përbashkët të Sektorit të Pylltarisë në Kosovë, që organizohet më 24-25 qershor 2021, ka për qëllim sjelljen së bashku të akterëve të ndryshëm dhe partnerëve tjerë për të shqyrtuar dhe analizuar gjendjen aktuale të pyjeve dhe sektorit të pylltarisë si dhe të identifikojë mundësitë dhe sfidat …

Më shumë...

Qendra “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur” vë kontakt me Unionin e Shqiptarëve në Kroaci

Qendra “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur” vë kontakt me Unionin e Shqiptarëve në Kroaci

Pas vendosjes së kontakteve telefonike ndërmjet Qendrës “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur” dhe Unionit të Shqiptarëve në Kroaci, sot, më 23 qershor 2021, veprimtari i shquar i çështjes kombëtare Ferid Berisha, i njohur për opinionin publik si Komandant Shkupi, i dhuroi bashkëluftëtarit të vet, gjeneralit Esad Çollaku, një numër ekzemplarësh …

Më shumë...

Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestojë me 24 qershor 2021 në ora 11:00 para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës

Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestojë me 24 qershor 2021 në ora 11:00 para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës

Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës njofton të gjitha mediat dhe publikun se punëtorët e Lotarisë së Kosovës sh.a. do të protestojnë të enjten me datë 24 qershor 2021 në ora 11:00 para ndërtesës së Qeverisë së Republikës së Kosovës me kërkesën për miratimin e ligjit për Lotarinë e …

Më shumë...

Shërohen 14 qytetarë, konfirmohen 2 raste të reja me virusin korona dhe nuk raportohet për asnjë rast të vdekjes

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se në 24 orët e fundit janë dhënë 518 doza të vaksinës kundër COVID-19. prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 134.391 doza të vaksinës. Deri më sot 19.518 qytetarë …

Më shumë...

Më 24 qershor në orën 17.00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Më 24 qershor në orën 17.00 mbahet Akademi në 85-vjetorin e lindjes së profesor dr. Rexhep Qoses

Në shënim të 85-vjetorit të lindjes së akademikut, shkrimtarit e intelektualit të mirënjohur të kohës sonë, profesor  dr. Rexhep Qosja, mbahet Akademi, organizuar nga Kolegji AAB, në Prishtinë.   Akademia  mbahet të enjten, më 24 qershor 2021, në orën 17 .00,  në Teatrin AAB “Faruk Begolli”.

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti e pret në takim Shaip Kamberin nga Kosova Lindore, deputet në Kuvendin e Serbisë

Kryeministri, Albin Kurti e pret në takim Shaip Kamberin nga Kosova Lindore, deputet në Kuvendin e Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim Shaip Kamberi, kryetar i Partisë për Veprim Demokratik dhe shef i Grupit parlamentar “Lugina e Bashkuar-SDA” në Kuvendin e Serbisë. Kurti dhe Kamberi biseduan për çështjen e të drejtave të shqiptarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc dhe në viset e tjera …

Më shumë...

Ministria e Mbrojtjes pranon një donacion me vaksina kundër virusit korona nga Ministria e Mbrojtjes së Malit të Zi

Ministria e Mbrojtjes pranon një donacion me vaksina kundër virusit korona nga Ministria e Mbrojtjes së Malit të Zi

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka bërë të ditur se ka pranuar donacion me vaksina antiCOVID-19 nga Ministria e Mbrojtjes së Malit të Zi. Mehaj në një postim në rrjetin social shkruan se ky donacion dhe aktivitetet tjera bilaterale janë fryt i bashkëpunimit të ngushtë që kemi realizuar gjatë kësaj …

Më shumë...

Sot në moshën 66-vjeçare ka vdekur, Kadri Mustafë Graiçevci, nga fshati Ribar i Madh i Lypjanit

Sot në moshën 66-vjeçare ka vdekur, Kadri Mustafë Graiçevci, nga fshati Ribar i Madh i Lypjanit

Sot në moshën 66-vjeçare ka vdekur, Kadri Graiçevci nga fshati Ribar i Madh i Lypjanit. Kadriu ka qenë djali  i Mustafë Kadri Bebës, luftëtar i NDSH-së, i burgosur e i përndjekur  politik. Varrimi i trupit të të ndjerit bëhet nesër në varrezat e fshatit.

Më shumë...