leoni

Njoftime

Lansohen doracakët për mësimdhënës lidhur me edukimin gjithëpërfshirës seksual në shkollat fillore dhe të mesme

Lansohen doracakët për mësimdhënës lidhur me edukimin gjithëpërfshirës seksual në shkollat fillore dhe të mesme

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në bashkëpunim me Zyrën e UNFPA-së në Kosovë dhe Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, kanë lansuar sot doracakët për mësimdhënës lidhur me edukimin gjithëpërfshirës seksual për shkollat fillore dhe të mesme në Kosovë. Në ceremoninë e lansimit u tha se përmes këtyre doracakëve …

Më shumë...

Ndahet nga jeta djali i dëshmorit të kombit Asllan Kleçkes dhe veterani i UÇK-së Luan Kleçka nga Rahoveci

Ndahet nga jeta djali i dëshmorit të kombit Asllan Kleçkes dhe veterani i UÇK-së Luan Kleçka nga Rahoveci

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Rahovec njofton opinionin e gjerë se pas një sëmundje të shkurtër ka ndërruar jetë Luan Kleçka, nga Rahoveci një nga ushtarët e parë i radhitur në radhët e UÇK-së, se bashku me dy vëllezërit dhe babën Asllan Kleçken, tani dëshmor i …

Më shumë...

U nda nga jeta në moshën 89-vjeçare, regjisori dhe aktori i mirënjohur, Pirro Mani

U nda nga jeta në moshën 89-vjeçare, regjisori dhe aktori i mirënjohur, Pirro Mani

Ka ndërruar jetë në moshën 89-vjeçare regjisori dhe aktori i njohur, Pirro Mani. Aktori ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku jetonte prej disa kohësh së bashku me familjen e tij. Pirro Mani është bashkëshorti i aktores, Pavlina Mani. Ai ishte regjisor dhe pedagog i shkëlqyer, për …

Më shumë...

U prit në një takim në FSK ambasadorja e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, Shpresa Jusufi

U prit në një takim në FSK ambasadorja e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, Shpresa Jusufi

U prit në  një takim në FSK ambasadorja  e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, Shpresa Jusufi   Në vazhdën e takimeve zyrtare me përfaqësuesit diplomatik në vend, ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, priti sot në takim, ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Kosovë, znj.Shpresa Jusufi. Me këtë rast, Ambasadorja Jusufi …

Më shumë...

Oda Ekonomike e Britanisë, në Kosovë, beson se udhëheqësit politikë mund dhe duhet të ndihmohen nga Shoqëria Civile

Oda Ekonomike e Britanisë, në Kosovë, beson se udhëheqësit politikë mund dhe duhet të ndihmohen nga Shoqëria Civile

Oda Ekonomike e Britanisë në Kosovë (BCCK) beson se udhëheqësit tanë politikë mund dhe duhet të ndihmohen për të marrë vendime të shëndosha nga Shoqëria Civile dhe kjo e fundit do të jetë e patrembur në përdorimin e pozitës së saj për të mbështetur udhëheqësit tanë në përpjekjet e tyre.BCCK …

Më shumë...

Universiteti i Prishtinës e pranon një donacion prej 5 mijë euro nga ish-ushtarja amerikane në Kosovë, Elaine Berkowitz

Universiteti i Prishtinës e pranon një donacion prej 5 mijë euro nga ish-ushtarja amerikane, Elaine Berkowitz

Universiteti i Prishtinës sot ka pranuar një donacion prej 5 mijë dollarë nga ish-ushtarja amerikane në Kosovë, Elaine Berkowitz. Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës, Suzana Manxhuka-Kërliu tha se ky donacion nga Berkowitz meriton një vlerësim të lartë. Manxhuka-Kërliu tha se me këtë donacion do të blihen …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Zoje Prendi, nëna e pesë martirëve të kombit të të vrarë mizorisht në masakrën e Mejës nga forcat serbe

Ndahet nga jeta nëna e pesë martirëve të kombit të të vrarë mizorisht në masakrën e Mejës nga forcat serbe

Sot ka vdekur nëna e pesë djemve të vrarë nga forcat serbe në masakrën e Mejës. Zoje Prendi serbët më 27 prill 1999 ia vranë pesë djem, Viktorin, Sokolin, Markun, Robertin dhe Gjergjin.Fotoja e nënës Zoje Prendi është e vendosur në Muzeun e Kujtesës në Prishtinë. Masakra e Mejës ishte …

Më shumë...

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër në Dyz të Besianës përkujtohen dëshmorët e kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha

Nesër më 2 qershor 2021 në fshatin Dyz të Besianës në orën 13:00 mbahen homazhe përkujtimore te vendi i rënies së dëshmorëve të kombit Jetullah Islami dhe Esat Berisha në 22 vjetorin e përjetësisë së tyre. Gjithashtu nderime bëhen edhe tek varrezat e dëshmorëve në fshatin Penuhë në orën 14:00 …

Më shumë...

KOMF adreson kërkesat për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve

KOMF mbanë aktivitetin me temë: "Raportimi i mediave bazuar në standarde dhe interesin më të mirë të fëmijës”

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve – 1 Qershorit, Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, mbajti konferencë për media përpara objektit të Qeverisë të Republikës së Kosovës, ku paraqiti faktet rreth situatës së fëmijëve në Kosovë, prezantoi kërkesat dhe bëri thirrje emergjente që Kryeministri dhe Qeveria …

Më shumë...

1 Qershori që njihet si Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve shënohet edhe në Kosovë me një sërë aktivitetesh

1 Qershori që njihet si Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve shënohet edhe në Kosovë me një sërë aktivitetesh

Dita e Fëmijëve shënohet më 1 Qershor në mbarë botën, pasi në këtë datë është mbajtur Konferenca Botërore e Mirëqenies së Fëmijëve në Gjenevë, në vitin 1925. Në të njëjtën ditë, rastisi që konsulli i përgjithshëm kinez në San Francisko mblodhi së bashku një numër të konsiderueshëm fëmijësh jetim kinezë …

Më shumë...

TAKIME TË RËNDËSISHME TË QENDRËS “GJENOCIDI NË KOSOVË-PLAGË E HAPUR” NË KOSOVË DHE NË MAQEDONINË E VERIUT

TAKIME TË RËNDËSISHME TË QENDRËS “GJENOCIDI NË KOSOVË-PLAGË E HAPUR” NË KOSOVË DHE NË MAQEDONINË E VERIUT Gjatë javës së kaluar, nga 23 maj deri më 28 maj 2021, një delegacion i Qendrës “Gjenocidi në Kosovë-Plagë e hapur” pati disa takime të rëndësishme me institucionet shtetërore dhe politike në Kosovë …

Më shumë...

Ministria  e Mbrojtjes shpall konkurs për rekrutimin e kadetëve të rinj për vitin akademik 2021-2022

MFSK-ja është zotuar ta dërgojë në Qeverinë e Kosovës Projektligjin për Ushtrinë e Kosovës

Ministria e Mbrojtjes shpall konkurs për rekrutimin e kadetëve të rinj, që do të jenë studentë/kadetë në Akademinë Ushtarake (Qendrën e Studimeve Universitare)  të FSK-së. Po ashtu në këtë konkurs do të përzgjidhen edhe kadetët që  do të studiojnë në akademitë e vendeve mike dhe partnere si në: Akademinë  Ushtarake …

Më shumë...

Ish-kryekuvendari, Kadri Veseli, i cili ndodhet në burgun e Hagës sot ka mbushur 54 vjet

Kadri Veseli

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, sot ka ditëlindjen. Ai  ka mbushur sot 54 vjet. Kjo është ditëlindja e parë që ai po e kalon në Hagë, pas arrestimit nga  Gjykata Speciale në vitin e kaluar. Veseli ka lindur më 31 maj 1967 në fshatin Broboniq …

Më shumë...

Disa OJQ organizojnë një aksion lidhur me ngacmimet seksuale në universitete

Disa OJQ organizojnë një aksion lidhur me ngacmimet seksuale në universitete

OJQ-të: Qendra për Art dhe Komunitet (Artpolis), Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsimim (ORCA) dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore (QKSGJ) dhe përfaqësues tjerë nga shoqëria civile, organizojnë një aksion simbolik me rastin e miratimit të rregullores së parë brenda Universitetit të Prishtinës. …

Më shumë...

Me rastin e “Ditës Botërore Pa Duhan”, Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim u ka dërguar letër krerëve të institucioneve të vendit

Me rastin e “Ditës Botërore Pa Duhan”, Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim u ka dërguar letër krerëve të institucioneve të vendit

Me rastin e “Ditës Botërore Pa Duhan”, Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim u ka dërguar letër krerëve të institucioneve të vendit E nderuara Presidente znj. Vjosa Osmani-Sadriu, I nderuar Kryeministër z. Albin Kurti, Të respektuara Institucione të Republikës së Kosovës, Sot, me 31 maj, në mbarë botën shënohet Dita …

Më shumë...

 Me rastin e Ditës së Fëmijëve, ETEA organizon premierën e 4 filmave të metrazhit të shkurtër

 Me rastin e Ditës së Fëmijëve, ETEA organizon premierën e 4 filmave të metrazhit të shkurtër

 Me rastin e Ditës së Fëmijëve, 01.06.2021 (e martë), filluar nga ora 20:00 në Kino Armata, me mbështetjen e Zyrës Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë, ETEA organizon premierën e 4 filmave të metrazhit të shkurtër, përmes së cilëve trajtohen ngacmimet dhe konfliktet brenda institucioneve edukativo-arsimore në Kosovë. Filmi: CIKLIK Regjia: Doki …

Më shumë...