Njoftime

Më 17 shkurt 2021 hapet Ekspozita “Kosova në Arkivin e Shtetit Shqiptar”

Më 17 shkurt 2021 hapet Ekspozita "Kosova në Arkivin e Shtetit Shqiptar"

Më datën 17 shkurt, për nder të 13 vjetorit të Pavarsisë së Kosovës, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave të Shqipërisë dhe Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovë hapin Ekspozitën “Kosova në Arkivin e Shtetit Shqiptar”. Ekspozita hapet më 17.2.2021, dhe do të jetë e hapur për dy ditë, në Kalanë …

Më shumë...

OVL e UÇK-së, Dega Kaçanik organizon homazhe për nder të 17 shkurtit, Ditës Pavarësisë së Kosovës

OVL e UÇK-së, Dega Kaçanik organizon homazhe për nder të 17 Shkurtit, Ditës Pavarësisë së Kosovës

Njoftohen të gjitha familjet e dëshmorëve, invalidët e luftës, veteranët e luftës dhe gjithë qytetarët e komunës së Kaçanikut, se nesër datën 17 shkurt 2021 orën 11:OO me rastin e Ditës së Pavarësisë të Kosovës, në Varrezat e Dëshmorëve do të organizohen homazhe, për t’i nderuar dëshmorët e lirisë! Meqenëse …

Më shumë...

Doli nga shtypi, përmbledhja letrare, “Takimet e Qershorit” e autorit, Ismet Sopi

Doli nga shtypi, përmbledhja letrare, "Takimet e Qershorit" e autorit, Ismet Sopi

Veprimtari, i burgosuri politik, gazetari i Radios-Kosova e Lirë dhe Kosovapress gjatë luftës, krijuesi Ismet Sopi ka bërë të ditur se ka nxjerrë në dritë  përmbledhjen, “Takimet e Qershorit”. Në këtë libër autori ka shtjelluar  krijime artistike nga pjesëmarrja e ngjarjeve letrare, kulturore dhe artistike “Takimet e Qershorit” që organizohen …

Më shumë...

KFDIVLM e UÇK-së në Malishevë mbajti mbledhjen e dytë të rregullt

OVL-UÇK

Komitetit për Familje të Dëshmorëve, Invalidëve, Veteranëve të Luftës se UÇK-së, si dhe Martirëve të Luftës, mbajti mbledhjen e dytë të rregullt të cilën e udhëhoqi, kryesuesja  Vlora Manaj- Krasniqi, ku para anëtarëve paraqiti rendin e ditës i cili rend u miratua pa ndryshime.Komitetit për Familje të Dëshmorëve, Invalidëve, Veteranëve …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Makolli

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Makolli

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sadik Makolli, ka vdekur sot. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari në detyrë i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, përmes një postimi në rrjetin social. Klinaku ka thënë se Sadiku i takonte organizimeve të herëshme ilegale të viteve 80’ …

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: NË BAVARI TË GJERMANISË PROCESI MËSIMOR  NË GJUHËN SHQIPE – ONLINE

Mustafë Krasniqi: NË BAVARI TË GJERMANISË PROCESI MËSIMOR  NË GJUHËN SHQIPE – ONLINE

Shkolla shqipe në Bavari, që nga themelimi i saj e deri më tani ka arritur suksese të dukshme në hapjen e klasave, shtimin e numrit të nxënësve dhe në sensibilizimit e shkollës shqipe te mërgimtarët shqiptarë, që jetojnë dhe veprojnë në Bavari. Edhe pse është e sfiduar, kryesia e Lidhjes …

Më shumë...

Njoftim lidhur me Koordinimin e institucioneve për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet të vendos lidhur më kërkesën e AAK-së për rinumërim të plotë të votave

Ju rikujtojmë të përcjellni konferencën e përbashkët për media nga të gjitha Institucionet nënshkruese të Memorandumit të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor në  lidhje me përgatitjen e institucioneve për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor, SOT me datën 12 shkurt 2021, nga ora 10:00 në “Hotel Sirius”, Prishtinë. Pjesë e panelit në këtë konferncë do të jenë përfaqësuesit e institucioneve …

Më shumë...

KQZ publikon “Trendet zgjedhore në Republikën e Kosovës, 2009 – 2019”

Komisioni Qendror Zgjedhor e miraton dizajnin e dy fletëvotimeve për zgjedhjet lokale

KQZ publikon “Trendet zgjedhore në Republikën e Kosovës, 2009 – 2019” Dhjetë vite të zgjedhjeve në Republikën e Kosovës, janë përmbledhur në një dokument voluminoz për nga numri i të dhënave të prezantuara. Katër proceset zgjedhore për Kuvendin e Kosovës (2010; 2014; 2017 dhe 2019) dhe tri procese zgjedhore për …

Më shumë...

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Xhavit Elshani-Leopardi

Ndahet nga jeta ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Xhavit Elshani-Leopardi

Ndahet nga jeta ish-ushtari i UÇK-së, Xhavit Elshani-Leopardi. Lajmin e ka bërë të ditur kandidati për deputet nga NISMA, Zafir Berisha, njëherit ish-bashkëluftëtar i të ndjerit. “I rënd lajmi për vdekjen e mikut dhe bashkëluftëtarit të UÇK-së, Xhavit Elshani-Leopardi. Ngushëllime familjes Elshani dhe gjithë luftëtarëve që ndahen fatin e tyre …

Më shumë...

RrGK përkrah protestën e sotme në Prizren: Drejtësi për secilën grua të vrarë!

Rrjeti i Grave të Kosovës

Vrasja dhe dhuna ndaj grave po vazhdojnë të mos marrin dënimin e merituar nga institucionet tona të drejtësisë. Madje, kjo edhe pse janë bërë të gjitha ndryshimet në kornizën ligjore, e së fundi, gjatë vitit 2020 edhe futja e Konventës së Stambollit në Kushtetutën e Kosovës, e cila kërkon dënime …

Më shumë...

Natasha Kalauz emërohet drejtore ekzekutive e WWF Adria

Natasha Kalauz emërohet drejtore ekzekutive e WWF Adria

ZAGREB – Nataša Kalauz, eksperte në fushën e zhvillimit të biznesit, investimeve dhe strategjive zhvillimore, është drejtore e re ekzekutive në WWF Adria, zyra rajonale e organizatës botërore për mbrojtjen e natyrës me seli në Zagreb. Përveç Kroacisë, WWF Adria operon gjithashtu në Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Mal të Zi, Kosovë, Maqedoni …

Më shumë...

37 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit, Bajram Bahtiri – Besniku

Bajram Bahtiri

Pikërisht sot me 8 shkurt bëhen 37 vite nga rënia heroike e dëshmorit te Kombit Bajram Hajrush Bahtirit pas një përleshje me armë me policët e udbashet jugosllav bie heroikisht pikërisht në Kodrën e Trimave. Ende pa u mbushur një muaj pas qëndresës heroike të dy bijve të Shqipërisë Natyrale, …

Më shumë...

Takimet elektorale të PDK-së për ditën e shtunë, 6 shkurt 2021

PDK

 Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, të shtunën do të mbajë takime me qytetarë në tri komuna të Kosovës. 16:00 – Lipjan, Restaurant “Toni” 18:00 – Shtime, Shkolla e Mesme Profesionale, afër objektit të ri të Stacionit të Policisë 19:00 – Suharekë, Shkolla “Abdyl Rama”, Shirokë

Më shumë...

KOMF, fton gazetarët dhe profesionistët për mbrojtjene fëmijëve të marrin pjesë në webinarin me temë “Raportimi i mediave për fëmijët

KOMF

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, fton gazetarët dhe profesionistët për mbrojtjen e fëmijëve të marrin pjesë në webinarin me temë “Raportimi i mediave për fëmijët” i cili do të mbahet sot, më datë 5 Shkurt 2021, duke filluar nga ora 14:00 në platformën virtuale “Zoom”. Ky …

Më shumë...

AGJENDA E TUBIMEVE – NISMA SOCIALDEMOKRATE (05 shkurt 2021) E PREMTE, 5 SHKURT 2021

AGJENDA E TUBIMEVE - NISMA SOCIALDEMOKRATE (05 shkurt 2021) E PREMTE, 5 SHKURT 2021

AGJENDA E TUBIMEVE – NISMA SOCIALDEMOKRATE (05 shkurt, 2021) E PREMTE, 5 SHKURT 2021 Lipjan, ora 15:00 – (Restaurant “LUMA”, në Lipjan) Drenas, ora 17:00 – (Restaurant “Hajdini”, në Drenas)   INFO SHTESË: Për çdo informacion tjetër që lidhet me tubimet elektorale të Nismës, gjatë fushatës zyrtare për zgjedhjet e …

Më shumë...