Njoftime

Krushjanët sot protestojnë para Gjykatës Themelore në Prizren ku do të gjykohet krimineli serb, Darko Tasic

Krushjanët sot protestojnë para Gjykatës Themelore në Prizren ku do të gjykohet krimineli serb, Darko Tasic

Të dashur/a familjarë/e Krushjanë/e, dhe familjarë nga fshatrat tjera për rreth, ju ftojmë që sot të dalim në protestë të qetë bashkë me familjarë nga Krusha e Vogël para Gjykatës Themelore në Prizren pasi që nesër në orën 10:00 mbahet seanca përfundimtare ndaj kriminelit serb Darko Tasic njëri nga kriminelët …

Më shumë...

Nesër organizohet vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut

Nesër organizohet vizitë në Shtëpinë Muze të Ukshin Hotit me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut

Njoftohen të gjithë qytetarët e komunës së Rahovecit, familjarët e dëshmorëve, ish të burgosurve politik, organizatat e dala nga lufta veteranë dhe invalidë të luftës së UÇK-së së me rastin e 77-të vjetorit të lindjes së ideologut, politikologut, profesorit të çështjes kombëtare Ukshn Hoti. Kryetari i Rahovecit z. Smajl Latifi …

Më shumë...

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë akademiku dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 71-vjeçare në banesën e tij në Tiranë akademiku i njohur Moikom Zeqo. Ai vuante prej kohësh nga sëmundja e leukemisë akute. Moikom Zeqo është autori i 62 librave me poezi, studime arkeologjike, për historinë e artit, si dhe të një numri …

Më shumë...

KOMF lanson faqen “Afër fëmijës”

KOMF ka adresuar sot dokumentin “Një Kryeministër për Fëmijët”

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, përmes një konference për media ka lansuar faqen e internetit për zhvillimin në fëmijërinë e hershme “www.aferfemijes.org”. Donjetë Kelmendi nga KOMF tha se duke qenë se vetëm rreth 6% e fëmijëve të moshës së nivelit parashkollor janë të përfshirë në institucionet …

Më shumë...

OVL-UÇK në Ferizaj: Të festojmë lirinë duke pasur në kujtesën tonë sakrificën e dëshmorëve të UÇK-së

OVL-UÇK në Ferizaj: Të festojmë lirinë duke pasur në kujtesën tonë sakrificën e dëshmorëve të UÇK-së

OVL-UÇK në Ferizaj njofton bashkëqytetarët, familjarët dhe dëshmorët e kombit, invalidët dhe veteranët e UÇK-së, se nesër 12 qershor 2020, qyteti Ferizajt feston ditën e çlirimit, ditë kjo kur fituam të drejtën për të jetuar ashtu siç dëshiruam ne dhe gjithë të parët tanë. Të festojmë lirinë gjithmonë duke pasur …

Më shumë...

Më 14 qershor 2020 në Pashkrik nderohet heroi i kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorët nga treva e Drenicës

Më 14 qershor 2020 në Pashkrik nderohet heroi i kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorët nga treva e Drenicës

OVL-UÇK Dega në Has i njofton të gjithë veteranët nga treva Hasit se me datën 14 qershor 2020 do të behën nderime tek vendi i rënies së heroit të kombit Haxhi Hoti Nga Rogova Hasit dhe dëshmorëve nga treva e Drenices Hysni Jetullahu nga Demaneku dhe Bejzat Krasniqi nga Negroci …

Më shumë...

Ndahet nga jeta nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Ndahet nga jeta nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci

Sot ka ndërruar jetë nëna e heroit të kombit, Fehmi Lladrovci. Lajmin e ka bërë të ditur djali i saj, i cili është edhe kryetar komune në Drenas Ramiz Lladrovci. “Më dhimbje të thellë njoftojmë të gjithë miqtë dhe dashamirët, shokët, bashkëluftëtarët dhe të afërmit, se sot në mëngjes, në …

Më shumë...

Kuvendi Rinor i Prishtinës ka implementuar projektin “I riu si shofer”, i cili është përkrahur nga Komuna e Prishtinës

Kuvendi Rinor i Prishtinës ka implementuar projektin “I riu si shofer”, i cili është përkrahur nga Komuna e Prishtinës. Duke parë numrin e lartë të aksidenteve të trafikut (sidomos 2 vitet e fundit), është e nevojshme të dihen se cilët janë shkaktarët kryesorë të këtyre aksidenteve të cilat në disa …

Më shumë...

Për shkak të zhvillimit të disa punimeve nesër për katër orë ndalohet qarkullimi në autoudhën “Arbën Xhaferi”

Për shkak të zhvillimit të disa punimeve nesër për katër orë ndalohet qarkullimi në autoudhën “Arbën Xhaferi”

Ministria e Infrastrukturës njofton publikun se nesër (e shtunë, 6 qershor 2020), për shkak të zhvillimit të punimeve (betonimit të soletës kaluese në mbikalimin për këmbësorë) dhe për sigurinë publike, prej orës 10:00 deri në orën 14:00, ndalohet qarkullimi i automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy …

Më shumë...

Vesel Krasniqi merr detyrën e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë

Vesel Krasniqi merr detyrën e Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë

Ministri i ri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi mori sot detyrën e re në krye të këtij dikasteri. Ai u prit nga Ushtruesi i Detyrës së sekretarit të MTI-së, Irfan Lipovica dhe stafi i ministrisë. Ministri Krasniqi theksoi se do të bashkëpunojë ngushtë me stafin e ministrisë për t’i …

Më shumë...

Sot është Dita Botërore e Mjedisit, 5. 6. 2020

Sot është Dita Botërore e Mjedisit, 5. 6. 2020

Organizata botërore për mbrojtjen e natyrës WWF në Kosovë, për nder të kësaj dite, së bashku me Drejtorinë e Parkut Kombëtar Sharri, ka përgatitur një PR ku përveç historikut të kësaj dite nxjerr në pah disa probleme në Zonat e Mbrojtura në Kosovë, konkretisht në Parkun Kombëtar Sharri siç janë …

Më shumë...

KPM: Shtyhet deri me 26 qershor 2020 afati për komente publike nga mediet

KPM: Ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren me zyrtarin tonë deri në zbardhjen e plotë të rastit

Shtyhet deri me 26 qershor 2020 afati për komente publike për Daft Rregulloren për Shpërndarjen e Ofruesve të Shërbimeve Mediale Audio dhe Audiovizuele. Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), duke pas parasysh situatën e krijuar pas paraqitjes së virusit Covid-19 edhe në Republikën e Kosovës dhe së fundi vendimit nga …

Më shumë...

KOMF, po zhvillon një fushatë vetëdijesuese lidhur me procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe familjare

KOMF ka adresuar sot dokumentin “Një Kryeministër për Fëmijët”

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, është duke zhvilluar një fushatë vetëdijesuese lidhur me procesin e decentralizimit të shërbimeve sociale dhe familjare. Shërbimet sociale dhe familjare duhet të ofrohen për të gjithë qytetarët në nevojë për mbrojtje sociale. Për të sjellë shërbimet sociale sa më afër qytetarëve, …

Më shumë...

Dr.Jennifer Caldwell: Ndërhyrja e hershme është thelbësore në zhvillimin e fëmijëve dhe në çrregullimet e sjelljes e zhvillimit

Grupi i fëmijëve ‘Respect Our Rights’ mbajti kampin ekologjik, ‘Mendo për një tokë më të mirë për fëmijët’

Më 2 Qershor në Konferencën e 3-të Ndërkombëtare të Fëmijëve Dr.Jennifer Caldwell, themeluesja e Institutit Kosovar të Ergoterapisë (INKET) theksoi se diagnostifikimi dhe ndërhyrja e hershme është thelbësore në zhvillimin e fëmijëve dhe në çrregullimet e sjelljes e zhvillimit. Gjatë prezantimit të saj online, ajo theksoi se kjo bazohet në …

Më shumë...

Veprat e kompozitorëve të Kosovës, premierë në Londër

Veprat e kompozitorëve të Kosovës, premierë në Londër

Vepra « Trio» e Kreshnik Aliçkaj dhe « Optio » e Memli Kelmendit, do të jenë veprat që do të interpretohen Premierë Botërore nga Willingdon House Music Londër. 24 kompozitorë nga mbarë bota u janë përgjigjur thirrjes së aplikimit WHM (RE) Inventions, New music, për shkak të numrit të madh …

Më shumë...

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ndan mirënjohje për HANDIKOS për punën e tyre gjatë pandemisë

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ndan mirënjohje për HANDIKOS për punën e tyre gjatë pandemisë

Instituti Kosovar i Ergoterapisë ka inicuar projektin për dhurimin e mirënjohjeve për organizatat ose bizneset që demostrojnë qasje pozitive ndaj ndërgjegjësimit për personat me aftësi të kufizuara. INKET po vazhdon me dhurimin e mirënjohjeve për vlerësimin e punës dhe përkushtimin ndaj personave me aftësi të kufizuara gjatë kohës së pandemisë. …

Më shumë...