leoni

Njoftime

PRANVERA SHQIPTARE ’81 E 11 MARSIT 2021

Hydajet Hyseni: Padrejtësi të një drejtësie të padrejtë

Të dashur bashkëkombës shqiptarë! Motra dhe vëllezër shqiptarë! Këshilli Organizues për shënimin e 40 – vjetorit të Pranverës Shqiptare ’81 është themeluar më 11 Mars 2020, në Institutin Albanologjik, me rastin e shënimit të 39 -vjetorit të shpërthimit mbarëshqiptar kundër  shtypjes, dhunës, padrejtësive, terrorit dhe pushtimit të egër jugoserb. Në …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka,  nesër do të bëjë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë dhe në Jeshkovë

Haskuka

 me rastin e 22 vjetorit të Betejës së Jeshkovës, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të bëjë homazhe në varrezat e dëshmorëve në Landovicë (në ora 10:00) dhe më pas në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në Jeshkovë (në ora 11:00). Për shkak të distancës nga qyteti, për këtë aktivitet do të …

Më shumë...

Në shënim të 40 vjetorit të 11 Marsit, në Agjencinë Shtetërore e Arkivave të Kosovës hapet Ekspozita “Vullkani i Republikës”

Në shënim të 40 vjetorit të 11 Marsit, në Agjencinë Shtetërore e Arkivave të Kosovës hapet Ekspozita “Vullkani i Republikës”

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës me 11 mars 2021 në orën 11:30 hapet Ekspozita “Vullkani i Republikës” me ç’rast përkujtohet 40 vjetori i 11 Marsit të vitit 1981. Këtu nisi dhe nuk mbaroi… 11 mars 1981, ka shkruar ndër të tjera kryeshefi Ekzekutiv në Agjencinë Shtetërore e Arkivave të …

Më shumë...

Kryetari i Shoqatës së ish të Burgosurve Politik në Shtime, Reshat Gashi organizon pritje me rastin 40 vjetorit të demonstratave të vitit 1981

Kryetari i Shoqatës së ish të Burgosurve Politik në Shtime, Reshat Gashi organizon koktej me rastin 40 vjetorit të demonstratave të vitit 1981

Kryetari i Shoqatës së ish të Burgosurve Politik z. Reshat Gashi, Dega në Shtime, me rastin 40 vjetorit të demonstratave të vitit 1981 me datë 11 mars 2021 në orën 10:00 organizon pritje në shenjë të përkujtimit të këtyre ngjarjeve të rëndësishme për historinë kombëtare, me ç’rast akterëve të këtyre …

Më shumë...

Organizata “Pranvera Shqiptare ‘81” organizon Tryezë në shënimin të 40 vjetorit të shpërthimit të demonstratave studentore

Organizata “Pranvera Shqiptare ‘81” organizon Tryezë dhe disa aktivitete të tjera në shënimin të 40 vjetorit të shpërthimit të demonstratave studentore

Organizata “Pranvera Shqiptare ‘81” me rastin e 40 vjetorit të shpërthimit mbarëshqiptar kundër  shtypjes, dhunës, padrejtësive, terrorit dhe pushtimit të egër serb, organizon disa aktivitete në shënim të kësaj ngjarje të madhe që i dha kthesë rrjedhave të mëvonshme të historisë së popullit shqiptarë të Kosovës. Në orën 11:00 vihet …

Më shumë...

Ndahet tragjikisht nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Irfan Qamajl Dauti nga Shtimja

Ndahet tragjikisht nga jeta veterani i të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Irfan Qamajl Dauti nga Shtimja

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së dega në Shtime njofton se më dhembje të thellë ka marrë lajmin e hidhur dhe tragjik për vdekjen Veteranit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Irfan Qamajl Dauti, pas një aksidenti në vendin e punës. Irfani nuk iu ka mbijetuar lëndimeve dhe ka ndërruar …

Më shumë...

Sot pranë verarisë Stone Castle në Rahovec është kremtuar Dita Ndërkombëtare e Gruas

Sot pranë verarisë Stone Castle në Rahovec është kremtuar Dita Ndërkombëtare e Gruas

 Me datë 8 mars 2021, pranë verarisë Stone Castle në Rahovec është kremtuar Dita Ndërkombëtare e Gruas, nën moton “Në jetën e çdo gruaje, arrin momenti kur gjëja e vetme që ndihmon është një gotë e verës”.         Dita Ndërkombëtare e Gruas, përveç punonjësve të Kompanisë, i gjeti të mbledhura …

Më shumë...

Nesër në Kaçanik shënohet 22 vjetori i Betejës së Kotlines dhe përkujtohen dëshmorët e kombit, Milaim Loku dhe Emërlla Kuqi

Nesër në Kaçanik shënohet 22 vjetori i Betejës së Kotlines dhe përkujtohen dëshmorët e kombit, Milaim Loku dhe Emërlla Kuqi

Të nderuara familje të dëshmorëve të kombit, familje të martirëve të kombit, invalidë, veteranë dhe qytetarë më 9 marsë 2021 shënojmë 22 vjetorin e Betejës së Kotlinës. Të kujtojmë dhe të vëmë lule pran lapidarëve të dëshmorëve: Milaim Loku dhe Emërlla Kuqi! Përshkak të situatës së rëndë shëndetësore me COVID-19 …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ushtari i UÇK-së, Liman Shala

Oda e Mjekëve të Kosovës njofton se ka ndërruar jetë ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Liman Shala. Liman Shala ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm Mitrovicë deri në vitin 1993 kur edhe ishte përjashtuar me dhunë nga puna. Gjatë viteve 1998-1999 dha një kontribut të jashtëzakonshëm duke ju bashkuar …

Më shumë...

ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë bashkëbisedim me temën: “Mësuesia Ndër Vite”

ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë bashkëbisedim me temën “Mësuesia Ndër Vite” Diskutimi mbi mësuesinë ndër vite do t’i kthehet ngjarjeve të së kaluarës duke bërë një prapavështrim mbi zhvillimin profesional të profesionit të mësimdhënies në Kosovë para dhe gjatë viteve 90-ta. Cila është përgjegjësia e mësuesve lidhur me rezultatet e dobëta të nxënësve …

Më shumë...

Ndërron jetë, ish deputeti i Kosovës dhe mësimdhënësi shumëvjeçar i matematikës, veprimtari Sadri Tafilaj

Ndërron jetë, ish deputeti i Kosovës dhe mësimdhënësi shumëvjeçar i matematikës, veprimtari Sadri Tafilaj

Ndërron jetë, ish deputeti i Parlamentit të Republikës së Kosovës (92-98), ish mësimdhënësi shumëvjeçar i matematikës, Sadri Tafilaj, i cili konsiderohet si njëri nga veprimtarit më të mëdhenj të viteve ’90-ta! Sadri Tafilaj, njihej si një sypatrembur, karshi dhunës dhe terrorit shtetëror serbo-sllav. Sadriu, pothuajse çdoherë ishte vënë në ballë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe humanisti, Niman Shala

Ndahet nga jeta veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe humanisti, Niman Shala

Ka ndërruar jetë veterani i luftës Niman Shala i cili gjatë luftës ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në dhënien e ndihmës mjekësore të të plagosurve ushtarak dhe civil në Sektorin e Mjekësisë se UÇK-së, ne Zonën Operative Drenicës. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëluftëtari i tij Zenel Shala.

Më shumë...

Murteza Osdautaj: Ndahet nga jeta Orfeu i këngës folklorike shqiptare – Ismet Osdautaj

Murteza Osdautaj: Ndahet nga jeta Orfeu i këngës folklorike shqiptare – Ismet Osdautaj

Ndahet nga jeta artisti dhe rapsodi i madh Ismet Osdautaj, lajmin e ka bërë të ditur I afërmi I tij Murteza Osdautaj përmes një postimi në rrjetin social më atë të cilit ai e ka shprehur pikëllimin e tij. Por edhe e ka përshkruar dhe vlerësuar lartë tashmë të ndjerin. …

Më shumë...

Sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në orën 12.00, mbahet “Ora e Lirisë”

Nesër në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në orën 12.00, mbahet “Ora e Lirisë”

Nesër, më 5 mars, për nder të “Ditës së Dëshmorëve” dhe të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në orën 12, mbahet akademia tradicionale letrare-artistike “Ora e Lirisë”, në kuadër të së cilës punimet e tyre i deklamojnë tridhjetë poetë, anëtarë të LSHK-së. …

Më shumë...

Bislim Zogaj: Jam keqkuptuar në Klan Kosova në lidhje me vizitat në Kompleksin, “Adem Jashari”, në Prekaz

Bislim Zogaj: Jam keqkuptuar në Klan Kosova në lidhje me vizitat në Kompleksin, “Adem Jashari”, në Prekaz

Drejtori i AMKMK-së Bislim Zogaj ka njoftojmë se dje 3.3.2021, në një kronikë në Klan Kosova në lidhje me vizitat në Kompleksin “Adem Jashari” ditëve te 5, 6 dhe 7 Marsit, është keqkuptuar. Vizitat edhe gjatë këtyre ditëve do të jenë si çdo herë tjetër vetëm se për shkak të …

Më shumë...