Njoftime

Nga sot deri më 7 mars me shumë aktivtete shënohet 23 vjetori i Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Nga sot deri më 7 mars me shumë aktivtete shënohet 23 vjetori i Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kryetari i komunës së Skenderajt, Bekim Jashari i ka bërë të ditura përmes rrjetit social aktivitetet që do të organizohen nga Komuna e Skenderajt dhe Qeveria e Kosovës në shënimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përkatësisht  për përvjetorin e rënies heroike të komandantit legjendar Adem Jashari e familjes së …

Më shumë...

Në kazermën „Adem Jashari“ në Prishtinë, mbahet manifestimi qendror, Parada e FSK-së, në 23-vjetorin e Epopesë së UÇK-së

Formimin e Ushtrisë së Kosovës e kanë përshëndetur krerët e institucioneve të vendit, liderët e partive politike...

Në kazermën „Adem Jashari“ të FSK-së në Prishtinë, do të mbahet manifestimi qendror, Parada e FSK-së, për nder të 23 – vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në kujtim të Komandantit Legjendar Adem Jashari, familjes Jashari dhe të gjithë Dëshmorëve të kombit, si dhe të gjithë të rënëve …

Më shumë...

Aktivitetet që do të mbahen më 5, 6 dhe 7 mars, për shënimin e “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”

Epopeja e UCK-se

Shkaku i pandemisë, këtë vit manifestimi i “Epopesë së UÇK-së” do të shënohet më ndryshe. Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar se në kazermën “Adem Jashari” në Prishtinë do të mbahet manifestimi qendror dhe parada e FSK-së për nder të 23-vjetorit të “Epopesë së UÇK-së”. Akrivitetet tematike e kulturore 5 mars …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta kompozitori i njohur shqiptar, Agim Krajka

Është ndarë nga jeta kompozitori i njohur shqiptar, Agim Krajka

Kompozitori i mirënjohur shqiptar, Agim Krajka u lind në Kavajë, më 3 maj 1937, në një familje me origjinë dibrane. Babai i tij ishte i pasionuar pas muzikës, dhe si amator luante në disa instrumente muzikore, si violinë, mandolinë, fizarmonikë. Dashuria dhe pasioni për muzikën tek Agimi lindën që në …

Më shumë...

KONCERT nga Orkestra Frymore,  Prizreni

KONCERT nga Orkestra Frymore, Prizreni

Orkestra Frymore Prizreni sot për herë të parë organizon koncert në Shtëpinë e Kulturës “Xhemajli Berisha” në ora 18:00 në Prizren. Me një bashkërënditje të kompozimeve ndërkombëtare dhe shqipe, kjo orkestër me një përbërje të shumëllojshme instrumentalistësh delë për herë të parë para shikuesve të saj si alternativë e shkëlqyeshme …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë ushtari i UÇK-së, Hazer Dervish Hoti nga fshati Rogovë i Gjakovës

Ka ndërruar jetë ushtari i UÇK-së, Hazer Dervish Hoti nga fshati Rogovë i Gjakovës

Ka ndërruar jetë ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hazer Dervish Hoti nga fshati Rogovë i Gjakovës. I ndjeri, Hazer Dervish Hoti ka luftëtar i dalluar i Brigadës 126 Hasi të Zonës Operative të Pashtrikut dhe është shquar në operacionin Shigjeta. Varrimi i të ndjerin bëhet në fshatin e tij …

Më shumë...

Ka vdekur Xhemajlije Hoxha Demaçi, gruaja e simbolit të rezistencës kombëtare, Adem Demaçi

Ka vdekur Xhemajlije Hoxha Demaçi, gruaja e simbolit të rezistencës sonë kombëtare, Adem Demaçi. Varrimi i të ndjerës do të bëhet sot në ora 12.30 në varrezat e Lagjes Arbëria ( ish Dragodan) nga rrethi i ngushtë familjar. Xhemajlije Hoxha Demaçi kishte bërë një jetë të vështirë. Pas burgosjes së …

Më shumë...

Sot bëhen homazhe te Kompleksi i dëshmorëve dhe martirëve në Likoshan dhe Qirez të Drenicës

Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, Komuna e Skenderajt, bashkë me Komunën e Drenasit, duke filluar nga ora 11:00, do të bëjnë homazhe tek kompleksi i dëshmorëve dhe martirëve në Likoshan dhe Qirez të Drenicës. Të pranishëm në homazhe do të jenë, presidentja në detyrë, Vjosa Osmani, kryetari i …

Më shumë...

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Në konferencën e sotme vjetore të Emigranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar kishte gjithsej pesë kandidatura. Arbër Bullakaj arriti një shumicë absolute qysh në rundin e parë të votimit dhe …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Smajl (Rushit) Veseli, babai i heroit të kombit, Sabit Veseli

Ndahet nga jeta Smajl (Rushit) Veseli, babai i heroit të kombit Sabit Veseli

Sot në mëngjes ka vdekur Smajl (Rushit) Veseli, babai i heroit të kombit Sabit Veselit. Varrimi bëhet sot në orën 12:00 në Broboniq të Mitrovicës. Përndryshe Smajli është xhaxhai i Kadri Veselit. Sabit Veseli që nga rinia e tij e hershme ishte betuar se asnjëherë nuk do të pushojë së …

Më shumë...

Për shkak situatës së rëndë pandemike nesër nuk do të mbahet tubimi tradicional i Batalionit të Shëndetësisë të UÇK-së në Likoc

Për shkak situatës së rëndë pandemike nesër nuk do të mbahet tubimi tradicional Batalionit të Shëndetësisë të UÇK-së në Likoc

Lajmërohen të gjithë bashkëluftëtarët dhe veteranët e UÇK-së, të sektorit të shëndetësisë së luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës se tubimi tradicional i Batalionit të Shëndetësisë i paraparë më datën 28 shkurt 2021 nuk do të mbahet ne qendër të fshatit Likoc si zakonisht. Organizatoret kanë ardhur deri tek ky …

Më shumë...

Sindikata e Shërbimit Korrektues e Kosovës njofton se me 1 mars 2021 në Sheshin Skënderbeu, mbanë një protest paqësore

Sindikata e Shërbimit Korrektues e Kosovës njofton se me 1 mars 2021 në Sheshin Skënderbeu, mbanë një protest paqësore

Sindikata e Shërbimit Korrektues e Kosovës ju njofton që më datën 01-03-2021 në Sheshin Skënderbeu në ora 11:00 – 13:00 organizon  protestë paqësore, me kërkesa për Qeverinë e Kosovës ne detyrë e cila nuk e mbajti premtimin, se SHKK do ta trajtoi me shtesat mbi pagën bazë sipas ligjit për …

Më shumë...

Sot mbahet “Tryeza Përkujtimore” për Simbolin e qëndresës shqiptare, Adem Demaçi në 85 – vjetorin e lindjes

Adem Demaçi

Këshilli “Pranvera shqiptare ’81″ në mbledhjen e  radhës në Shoqatën e Burgosurve Politikë, në Prishtinë, ka marrë vendim për ta mbajtur Tryezën përkujtimore për Simbolin e qëndresës shqiptare, Adem Demaçin, në 85 – vjetorin e lindjes. Tryeza do të mbahet sot,   në orën 13.00 në Institutin Albanologjik të Prishtinës.

Më shumë...

KPM inkurajon të gjithë gazetarët që të kryejnë misionin e tyre

KPM inkurajon të gjithë gazetarët që të kryejnë misionin e tyre

Komisioni i Pavarur i Mediave reagon ndaj sulmit të gazetarit Visar Duriqi. Liria e shprehjes është garant për demokracinë e vendit tonë, prandaj është e papranueshme çfarë do veprimi që e pengon punën e gazetarëve dhe të mediave në përgjithësi. Ftojmë të gjitha institucionet kompetente që sa më parë të …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Afrim Alijaj, ish-ushtari i UÇK-së, pjesëtar i Brigadës 131 dhe Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”

Ndahet nga jeta Afrim Alijaj, ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pjesë e Brigadës 131 dhe Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Afrim Alijaj nga fshati Duajakë. Lajmin e ka bërë të ditur kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj përmes një postimi. Ai ka ngushëlluar familjen për vdekjen e bashkëluftëtarit të tij. “Tronditës lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Afrim Alijaj nga Dujaka, …

Më shumë...

Më 27 shkurt 2021 në një vjetorin e vrasjes së Qerim Kelmendit, mbahet Akademi përkujtimore

Më 27 shkurt 2021 në një vjetorin e vrasjes makabre të heroit të kombit shqiptar, Qerim Kelmendit, mbahet Akademi përkujtimore

 OVL-UÇK-së njofton se të shtunën, më 27 shkurt, bëhet një vit nga vrasja makabre të heroit të kombit shqiptar, Qerim Kelmendit, nga armiqtë e lirisë, pavarësisë dhe (ri)bashkimit të Shqipërisë. Prandaj, Organizatat e Luftës së UÇK – së dhe Shoqëria Lëvizja organizojnë homazhe (nderime) dhe Akademi për ta kujtuar dhe …

Më shumë...