Njoftime

Arber Bullakaj u zgjodh në organin më të lartë drejtues të PS Zvicër

Nga Zëri progresiv dhe prointegra.ch Në konferencën e sotme vjetore të Emigranteve Socialdemokratë të PS Zvicër u zgjodhën dy përfaqësues për Këshillin Drejtues të Partisë Socialdemokrate të Zvicrës. Për postin e lakmuar kishte gjithsej pesë kandidatura. Arbër Bullakaj arriti një shumicë absolute qysh në rundin e parë të votimit dhe …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Smajl (Rushit) Veseli, babai i heroit të kombit, Sabit Veseli

Ndahet nga jeta Smajl (Rushit) Veseli, babai i heroit të kombit Sabit Veseli

Sot në mëngjes ka vdekur Smajl (Rushit) Veseli, babai i heroit të kombit Sabit Veselit. Varrimi bëhet sot në orën 12:00 në Broboniq të Mitrovicës. Përndryshe Smajli është xhaxhai i Kadri Veselit. Sabit Veseli që nga rinia e tij e hershme ishte betuar se asnjëherë nuk do të pushojë së …

Më shumë...

Për shkak situatës së rëndë pandemike nesër nuk do të mbahet tubimi tradicional i Batalionit të Shëndetësisë të UÇK-së në Likoc

Për shkak situatës së rëndë pandemike nesër nuk do të mbahet tubimi tradicional Batalionit të Shëndetësisë të UÇK-së në Likoc

Lajmërohen të gjithë bashkëluftëtarët dhe veteranët e UÇK-së, të sektorit të shëndetësisë së luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës se tubimi tradicional i Batalionit të Shëndetësisë i paraparë më datën 28 shkurt 2021 nuk do të mbahet ne qendër të fshatit Likoc si zakonisht. Organizatoret kanë ardhur deri tek ky …

Më shumë...

Sindikata e Shërbimit Korrektues e Kosovës njofton se me 1 mars 2021 në Sheshin Skënderbeu, mbanë një protest paqësore

Sindikata e Shërbimit Korrektues e Kosovës njofton se me 1 mars 2021 në Sheshin Skënderbeu, mbanë një protest paqësore

Sindikata e Shërbimit Korrektues e Kosovës ju njofton që më datën 01-03-2021 në Sheshin Skënderbeu në ora 11:00 – 13:00 organizon  protestë paqësore, me kërkesa për Qeverinë e Kosovës ne detyrë e cila nuk e mbajti premtimin, se SHKK do ta trajtoi me shtesat mbi pagën bazë sipas ligjit për …

Më shumë...

Sot mbahet “Tryeza Përkujtimore” për Simbolin e qëndresës shqiptare, Adem Demaçi në 85 – vjetorin e lindjes

Adem Demaçi

Këshilli “Pranvera shqiptare ’81″ në mbledhjen e  radhës në Shoqatën e Burgosurve Politikë, në Prishtinë, ka marrë vendim për ta mbajtur Tryezën përkujtimore për Simbolin e qëndresës shqiptare, Adem Demaçin, në 85 – vjetorin e lindjes. Tryeza do të mbahet sot,   në orën 13.00 në Institutin Albanologjik të Prishtinës.

Më shumë...

KPM inkurajon të gjithë gazetarët që të kryejnë misionin e tyre

KPM inkurajon të gjithë gazetarët që të kryejnë misionin e tyre

Komisioni i Pavarur i Mediave reagon ndaj sulmit të gazetarit Visar Duriqi. Liria e shprehjes është garant për demokracinë e vendit tonë, prandaj është e papranueshme çfarë do veprimi që e pengon punën e gazetarëve dhe të mediave në përgjithësi. Ftojmë të gjitha institucionet kompetente që sa më parë të …

Më shumë...

Ndahet nga jeta Afrim Alijaj, ish-ushtari i UÇK-së, pjesëtar i Brigadës 131 dhe Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”

Ndahet nga jeta Afrim Alijaj, ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pjesë e Brigadës 131 dhe Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj”

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Afrim Alijaj nga fshati Duajakë. Lajmin e ka bërë të ditur kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj përmes një postimi. Ai ka ngushëlluar familjen për vdekjen e bashkëluftëtarit të tij. “Tronditës lajmi për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit tim Afrim Alijaj nga Dujaka, …

Më shumë...

Më 27 shkurt 2021 në një vjetorin e vrasjes së Qerim Kelmendit, mbahet Akademi përkujtimore

Më 27 shkurt 2021 në një vjetorin e vrasjes makabre të heroit të kombit shqiptar, Qerim Kelmendit, mbahet Akademi përkujtimore

 OVL-UÇK-së njofton se të shtunën, më 27 shkurt, bëhet një vit nga vrasja makabre të heroit të kombit shqiptar, Qerim Kelmendit, nga armiqtë e lirisë, pavarësisë dhe (ri)bashkimit të Shqipërisë. Prandaj, Organizatat e Luftës së UÇK – së dhe Shoqëria Lëvizja organizojnë homazhe (nderime) dhe Akademi për ta kujtuar dhe …

Më shumë...

AKK: Demant mbi lajmin për bastisjet e policisë në Agjencinë Kadastrale të Kosovës

Asociacioni i Komunave të Kosovës ka treguar arsyet pse kërkoi që kryetarët e komunave të mos takohen me Albin Kurtin

Ne Demantin lidhur me gjoja bastisjet e policisë në Agjencinë Kadastrale të Kosovës, thuhet: Shumë nga mediat sot shpërndanë një informacion të gabueshëm mbi një aksion policie të zhvilluar në Ministrinë e Bujqësisë, respektivisht në Agjencinë Kadastrale të Kosovës. Agjencia Kadastrale e Kosovës nuk është e sistemuar brenda Ministrisë së …

Më shumë...

Këshilli “Pranvera shqiptare ’81” mbanë mbledhjen e radhës në Shoqatën e Burgosurve Politikë, në Prishtinë

Këshilli "Pranvera shqiptare '81" mbanë mbledhjen e radhës në Shoqatën e Burgosurve Politikë, në Prishtinë

Këshilli “Pranvera shqiptare ’81″ka mbajtur mbledhjen e radhës në Shoqatën e Burgosurve Politikë, në Prishtinë. Mbledhja u drejtua nga Kryetari i Këshillit, Hydajet Hyseni. Tema ose pika të rendit të ditës ishin: 1. Tryeza përkujtimore për Simbolin e qëndresës shqiptare, Bacë Ademin, në 85 – vjetorin e lindjes. Tryeza do …

Më shumë...

Komunikata për media e Bordit të Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit

Komunikata për media e Bordit të Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit

Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit njofton opinionin se në takimin e tij joformal të mbajtur javën e kaluar, me datë 19 shkurt 2021, ka udhëzuar Menaxhmentin e AKP-së që të mos vazhdoj me valët e shitjes deri në krijimin e institucioneve të dala nga zgjedhjet e datës …

Më shumë...

Pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë, ka vdekur Mustafë Avdull Shamolli, veteran i luftës së UÇK-së nga fshati Shalë

Pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë, ka vdekur Mustafë Avdull Shamolli, veteran i luftës së UÇK-së nga fshati Shalë

Pas një sëmundje të gjatë dhe të rëndë,  ka vdekur Mustafë Avdull Shamolli, veteran i luftës së UÇK-së nga fshati Shalë, (ish-Sedllar) i Drenicës. Luftëtari i lirisë, Mustafë Shamolli ka marrë pjesë në hapjen dhe mbarëvajtjen e kuzhinave për luftëtarët e lirisë dhe për popullatën e zhvendosur gjatë kohës së …

Më shumë...

Në 21 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të parë të UÇPMB-së në Kosovën Lindore, komandant Fatmir Ibishi të premten bëhen nderime

Në 21 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit të UÇPMB-së në Kosovën Lindore , të premten nderohet, komandant Fatmir Ibishi

Organizatata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Bujanoc njofton familjet e dëshmorëve, invalidë, veteranë dhe populli i Kosovës Lindore më 26.02.2021 ditë e premte bëhen 21 vite nga rënia heroike e dëshmorit të parë nën emblemën e UÇPMB-së në Kosovën Lindore, komandant Fatmir Ibishi. Andaj të nderojmë gjakun e …

Më shumë...

Përkujtim për veteranin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Brahim Rexhë Berisha

Përkujtim për veteranin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Brahim Rexhë Berisha

Me datë 23.02.2021, bëhen 8 vite që kur u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare dhe veterani i UÇK-së Brahim (Rexhë) Berisha, nga fshati Rosujë. Brahimi lindi më 8 dhjetor të vitit 1951, në fshatin Janosh, komuna Gjakovë. Për arsye të veprimtarisë patriotike, xhaxhai Fazliu së bashku me grupin …

Më shumë...

Ndërron jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Ferati, nga Mitrovica

Ndërron jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Ferati, nga Mitrovica

Sot ka ndërruar jetë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agim Ferati, nga Mitrovica. Ai ishte pjesë e Brigadës 141 “Mehë Uka” të Zonës Operative të Shalës. Lajmin për vdekjen e tij e dhanë sot familjarët e tij. Varrimi i të ndjerit bëhet me 21 shkurt 2021 ditën e diele …

Më shumë...

Ndahet nga jeta arbëreshi i madh Zef Kakoca – kolosi i poezisë dhe këngës arbëreshe

Ndahet nga jeta arbëreshi i madh Zef Kakoca - kolosi i poezisë dhe këngës arbëreshe

Në moshën 64 vjeçare ndërroi jetë këngëtari i njohur arbëresh, Zef Kakoca. Ai u lind në Shën Mitër në provincën e Kozenxës, më 27 shtator 1957 e atje kreu shkollën tetëvjeçare e më pas shkollën e mesme, liceun klasik në atë institucion të famshëm dhe histori-bërës për arbëreshët që është …

Më shumë...