leoni

Njoftime

37 vjet nga rënia heroike e dëshmorit të kombit, Bajram Bahtiri – Besniku

Bajram Bahtiri

Pikërisht sot me 8 shkurt bëhen 37 vite nga rënia heroike e dëshmorit te Kombit Bajram Hajrush Bahtirit pas një përleshje me armë me policët e udbashet jugosllav bie heroikisht pikërisht në Kodrën e Trimave. Ende pa u mbushur një muaj pas qëndresës heroike të dy bijve të Shqipërisë Natyrale, …

Më shumë...

Takimet elektorale të PDK-së për ditën e shtunë, 6 shkurt 2021

PDK

 Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj, të shtunën do të mbajë takime me qytetarë në tri komuna të Kosovës. 16:00 – Lipjan, Restaurant “Toni” 18:00 – Shtime, Shkolla e Mesme Profesionale, afër objektit të ri të Stacionit të Policisë 19:00 – Suharekë, Shkolla “Abdyl Rama”, Shirokë

Më shumë...

KOMF, fton gazetarët dhe profesionistët për mbrojtjene fëmijëve të marrin pjesë në webinarin me temë “Raportimi i mediave për fëmijët

KOMF

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF, fton gazetarët dhe profesionistët për mbrojtjen e fëmijëve të marrin pjesë në webinarin me temë “Raportimi i mediave për fëmijët” i cili do të mbahet sot, më datë 5 Shkurt 2021, duke filluar nga ora 14:00 në platformën virtuale “Zoom”. Ky …

Më shumë...

AGJENDA E TUBIMEVE – NISMA SOCIALDEMOKRATE (05 shkurt 2021) E PREMTE, 5 SHKURT 2021

AGJENDA E TUBIMEVE - NISMA SOCIALDEMOKRATE (05 shkurt 2021) E PREMTE, 5 SHKURT 2021

AGJENDA E TUBIMEVE – NISMA SOCIALDEMOKRATE (05 shkurt, 2021) E PREMTE, 5 SHKURT 2021 Lipjan, ora 15:00 – (Restaurant “LUMA”, në Lipjan) Drenas, ora 17:00 – (Restaurant “Hajdini”, në Drenas)   INFO SHTESË: Për çdo informacion tjetër që lidhet me tubimet elektorale të Nismës, gjatë fushatës zyrtare për zgjedhjet e …

Më shumë...

Fondacioni Jeshil bënë hapjen e ENTROPY – Festivalit Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët nën temën “E Drejta në Ushqim”

Fondacioni Jeshil bënë hapjen e ENTROPY – Festivalit Mjedisor për Prosperitet të Përbashkët nën temën “E Drejta në Ushqim”

[Prishtinë, Kosovë] – Organizuar nga Fondacioni Jeshil sot në Kino Armata u bë hapja e ENTROPY – Festivalit Mjedisor Për Prosperitet Të Përbashkët i cili ka për qëllim ndërgjegjësimin e qytetarëve të Kosovës për Mbeturinat Ushqimore dhe Veprimin Klimatik përmes fuqisë së kinematografisë. Lista e kuruar e filmave dokumentar dhe …

Më shumë...

Agjencia Kadastrale e Kosovës nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Mbrojtjes

Agjencia Kadastrale e Kosovës nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Mbrojtjes

Agjencia Kadastrale e Kosovës nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Ministrinë e Mbrojtjes Përkrahje FSK-së në fushën e hartografisë dhe gjeoinformacionit. Prishtinë, 4 Shkurt – Me qëllim të avancimit të bashkëpunimit në mes të Ministrisë së Mbrojtjes (MM) dhe Agjencisë Kadastrale të Kosovës (AKK), e për interesat e zhvillimit të dy institucioneve …

Më shumë...

AUV urdhëroi të gjitha pikat në vend për largim nga tregu të orizit të kontaminuar

AUV urdhëroi të gjitha pikat në vend për largim nga tregu të orizit të kontaminuar

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë̈, ka pranuar lajmërimin nga RASFF sistemi, për kontaminimin e orizit me prezence të Orchotoxine A (oharotoksinës A) të llojit “Brown Rice Basmati organic” 500 g. “I paketuar me qese plastmase si produkt final në disa vende të Bashkimit Evropian, tregtuar edhe ne Kosovë. Menjëherë̈ inspektorët …

Më shumë...

Lirohen nga pagesa të gjithë studentët e nivelit Bachelor, ndërsa ata të nivelit Master dhe të Doktoraturës 50%

Lirohen nga pagesa të gjithë studentët e nivelit Bachelor, ndërsa ata të nivelit Master 50%

Parlamenti Studentor i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” ka njoftuar të gjithë studentët se janë realizuar kërkesat e tyre. Këto kërkesa janë realizuar pas takimit të ditës së premte (29.01.2021) me kryeministrin e në detyrë të Kosovës. “Mësimi në semestrin e dytë (2020/21) do të zhvillohet fizikisht, do të hapen …

Më shumë...

FEDERATA PANSHQIPTARE E AMERIKES “VATRA” PËRSHËNDET MARRËVESHJEN MES KOSOVËS DHE IZRAELIT

FEDERATA PANSHQIPTARE E AMERIKES “VATRA” PËRSHËNDET MARRËVESHJEN MES KOSOVËS DHE IZRAELIT

Federata Panshqiptare e Amerikës VATRA, përshëndet dhe mbështet fuqishëm marrëveshjen ndërmjet shtetit të Kosovës dhe shtetit të Izraelit për njohjen dhe vendosjen zyrtare të marrëdhënieve diplomatike mes dy shteteve dhe rritjen e bashkëpunimin në shumë fusha. Izraeli bëhet shteti i 117-të që e njeh Republikën e Kosovës si shtet të …

Më shumë...

Nis Konferenca e XI-të Euroaziatike për Gjuhën dhe Shkencat Sociale në Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë

Nis Konferenca e XI-të Euroaziatike për Gjuhën dhe Shkencat Sociale në Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë

Sot, më 2 shkurt, me fillim nga ora 11:00, në mënyrë virtuale në Universitetin “Fehmi Agani” në Gjakovë nis Konferenca e XI-të Euroaziatike për Gjuhën dhe Shkencat Sociale, e cila vazhdon të mbahet deri më 3 shkurt 2021. Kjo konferencë organizohet nga Universiteti “Fehmi Agani” në Gjakovë dhe YADER. Rektori, …

Më shumë...

Ferat Shala: Jemi të bindur në fitoren e thellë dhe të padiskutueshme të partisë së çlirimtarëve dhe shtetndërtuesve

Ferat Shala: Jemi të bindur në fitoren e thellë dhe të padiskutueshme të partisë së çlirimtarëve dhe shtetndërtuesve

Ish-deputeti i PDK-së, Ferat Shala, mori pjesë ne tubimin e Partinë Demokratike të Kosovës në Zabel të Epërm dhe Poklek. Ai pwr njw postimi ka thwne se janë tw bindur bindur në fitoren e thellë dhe të padiskutueshme. “Pritje madhështore dhe e përzemërt për Partinë Demokratike të Kosovës dhe për …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Në Harper Wood, u promovua objekti kulturor-sportiv në kuadër të Qendrës Shqiptare Islame të Michiganit

Agim Vuniqi: Kush po e shtrembëron historinë?

Në Harper Wood,  u promovua objekti kulturor-sportiv në kuadër të Qendrës Shqiptare Islame  të Michiganit. Objekti u ndërtua falë idesë, organizimit dhe angazhimit me investitorë dhe donatorë i Imamit të Xhamisë Shqiptare, Efendi Shuajb Gerguri. Komuniteti shqiptaro-amerikan i Michiganit, një kohë të gjatë është ndier i lënë pas dore nga …

Më shumë...

U dha shfaqja për fëmijë “Vepra më e pabesueshme” në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar

U dha shfaqja për fëmijë “Vepra më e pabesueshme” në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar

Sot në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar të Kosovës u dha premiera e shfaqjes për fëmijë “Vepra më e pabesueshme” e dramatizuar nga Ilir Muharremi dhe në regji të Albana Krasniqit. Kjo shfaqje  rrëfen për një princeshë që mahnitet me orën të cilin e ka kriju djali e që …

Më shumë...

Sot në orën 15:00, në Varrezat e fshatit, Barilevë, varroset trupi i veprimtarit, Agim Latif Leci

Sot në orën 15:00, në Varrezat e fshatit, Barilevë, varroset trupi i veprimtarit, Agim Latif Leci

Pas një sëmundje të gjatë, pasojë e të cilave ishin edhe vitet e kaluara  në burgjet e ish Jugosllavisë,  dhe nga torturat  fizike që kishte ushtruar regjimi okupator i kohës,  ka ndërruar jetë, Agim Latif Leci, nga fshati Barilevë. Agim Leci ka qenë njëri ndër prijatarët e flamurtarët e parë …

Më shumë...

Ndahet nga jeta veterani i Ushtisë Çlirimtare të Kosovës, Fadil Kolshi

Ndahet nga jeta veterani i Ushtisë Çlirimtare të Kosovës, Fadil Kolshi

Ndahet nga jeta veterani i UÇK-së, Fadil Kolshi, ai ishte pjesë e Brigadës 121″ Ismet Jashari Komandant Kumanova” të Batalioni “Ymer Alushani”. Ai u lindinë vitin 1953, në fshatin Baicë te Kolshit Komuna e Lipjanit. Fadili, si i ri u mor me bujqësi, ndërsa për të ndihmuar familjen emigroi në …

Më shumë...

Në moshën 58-vjeçare ka ndërruar jetë i burgosuri politik i vitit 1981, veprimtari, Agim Latif Leci

Në moshën 58-vjare ka ndërruar jetë i burgosuri politik i vitit 1981, veprimtari, Agim Latif Leci

Pas një sëmundje të gjatë, pasojë e të cilave ishin edhe vitet e kaluara  në burgjet e ish Jugosllavisë,  dhe nga torturat  fizike që kishte ushtruar regjimi okupator i kohës,  ka ndërruar jetë, Agim Latif Leci, nga fshati Barilevë, varrimi bëhet më 1 shkurt 2021 në orën 15:00, në varrezat …

Më shumë...